Як освітня реформа вплине на сільськи школи: думка заступника Міністра освіти та науки України

Про те, які зміни варто очікувати у сільських школах та яким чином відбуватиметься навчання вчителів розказав заступник Міністра освіти та науки України  Павло Хобзей.

5 вересня 2017 року Верховна Рада України проголосувала за «Закон про освіту».

Відтепер, життя кожного учня, педагога та батьків зміниться кардинально. Прийняті нові стандарти стосуються не лише міських шкіл, але й сільських.

Нова освітня реформа стосується і міських, і сільських шкіл. Реформа і певні зміни відбуватимуться з 1 по 11 класи. Уряд прийняв Новий стандарт початкової школи, Міністерство прийняло типові освітні програми на основі яких, будуть здійснюватися навчання.

Павло Хобзей також відзначив, що у Міністерстві зараз працюють над вирішенням таких завдань:

Зараз ми працюємо над двома завдання: перше – це зміст освіти, йдеться мова про нові підручники; друге – це є вчителі, методики викладання, і самі підходи, це також, і педагогічне партнерство між вчителем та учнем, яка задекларована концепцією НУШ, коли ми розвиваємо дітей і хочемо позбавитись авторитарної педагогіки, яка ще живе в частинах шкіл; третє – це навчальне середовище навчання.

Відповідно, усім вчителя потрібно пройти навчання. Для того, щоб це здійснити, уряд виділив 370 млн. грн. За словами Павла Хобзея, навчання будуть проходити ті вчителя, які візьмуть перші класи з 1 вересня. Даний курс складатиметься з 2 компонентів: очного  і дистанційного.

Заступник Міністерства освіти та науки України зазначає, що дистанційне навчання має свої переваги: до прикладу, не в усіх селах добре розвинена мережа Інтернету, та весь курс можна скачати на «флешку» та ознайомитись з матеріалом тоді, коли на це є час. Дистанційний курс складається з 6 модулів.

Як зазначає Громадське Радіо, що різниця якості освіти міських і сільських шкіл помітна, якщо звертати увагу на бали ЗНО.  Які зміни вплинуть на середню та старшу школу?

Павло Хобзей зазначив, що кількість учнів в сільських школах з кожним роком зменшується, але, кількість випускників в класах збільшується.

Як інструмент вирівнення якості освіти вже кілька років ми проводимо так звані зміни мережі для опорних шкіл. Наприклад, ⅓ від кількості 10-х класів по селах не має і десяти учнів. 

Опорні школи мають на меті  забезпечити дітям рівні можливості доступу до якісної освіти. Такий заклад ще називають «центральною школою». Окрім тих учнів, що вже навчаються в закладі, до неї йдуть вчитися діти з найближчих сіл, яких привозить автобус. Навчання в “центральному закладі” діти продовжують після закінчення початкової школи.

Вже впродовж кількох років уряд виділяє кошти на опорні школи. Близько 400 млн грн виділили у 2016 році, 500 млн у 2017-му і окремо виділялися гроші на школи ОТГ. Децентралізація дозволяє залишати велику кількість доходів у місцевих бюджетах. У тих 100 школах, які брали участь у цьогорічному пілотному проекті реформи, навчальні середовища створювали самі громади. З державного бюджету не використали ні копійки.

Батьків турбує лише одне питання: відстань від дому до опорної школи. Павло Хобзей відповів, що діти мають доїжджати до школи не більше 45хв. тобто, тривалість одного уроку.

Павло Хобзей також зазначив, що зміни в сільських школах можна буде помітити вже з наступних років. Вони отримають нові меблі, сучасні дидактичні матеріали. Завдяки підтримці фонду «The LEGO foundation» учні отримають плейбокси та унікальні «шість цеглинок» - це технологія навчання. Через гру школярі зможуть навчитися таким важливим, передбаченим НУШ умінням як, наприклад, вирішення проблемних завдань.
Попри все, глобальні зміни торкнуться і старшої школи, яка згодом, має бути трьохрічною, і буде відділена від основної школи. Це відбудеться в 2027 році, розповів Хобзей, та можливо й раніше, в 2023 році.

Тоді буде створена мережа академічних ліцеїв. Це діти, які досягли 16 років і при цих ліцеях будуть пришкільні інтернати.

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.