Як дитині не боятися сцени? Поради від Наталії Махно

Відома українська психологиня та тренерка дає топові поради, які допоможуть дітям не боятися виступати на сцені.

Ваша дитина без будь-яких проблем може розповісти вірша біля дошки, але на сцені перед великою аудиторією боїться виступати? Таке трапляється чи не з усіма дітьми та навіть дорослими. Питання про те, як подолати страх перед публічними виступами, є досить актуальним. Адже ці навички можуть стати в пригоді для майбутньої кар’єри людини. Щоб подолати цей страх, потрібно дотримувати кількох рекомендацій та порад. Яких саме? Про це «Всеосвіті» детальніше розповіла талановита тренерка, психологиня та засновниця школи ораторської майстерності «МегаОратор» Наталія Махно. Пані Наталя має власний сайт, на якому можна ознайомитися із її діяльністю та задати будь-які питання, а також активно веде канал на YouTube

Майже кожна дитина стикається зі страхом перед виступом великої аудиторії. І розмір аудиторії тут не має значення. Для школяра однаково страшним може бути виступ і перед класом з 30-ти чоловік, і виступ на шкільній сцені для 1 000 осіб. У такий момент дитині важливо пояснити, що страх в цій ситуації – це нормально.

Більшість людей почувається некомфортно перед виступом на публіку. Загалом, страх публічних виступів входить до трійки найбільших страхів людини (це крім страху звільнення з роботи та власної смерті, або смерті близьких людей). Але ми отримуємо досвід, і з кожним новим виступом стаємо більш впевненими у собі.

Правило №1
ДОСВІД

Досвід – наш найкращий помічник. Найважче буде даватися перший публічний виступ. І це нормально. Так майже у всіх. З кожним новим виступом ми набиратимемось досвіду та зрозуміємо свої сильні і слабки сторони. І з часом страх публічних виступів зміниться з панічного страху на невеличке хвилювання (до того ж, ви вже навчитеся його швидко долати).

Правило №2
РЕПЕТИЦІЯ

Варто починати з малої аудиторії – мами, тата, братика або сестрички, і почати тренуватися на них. Для того, щоб отримати бодай якусь навичку публічних виступів, треба з когось починати. Часто перед рідними людьми виступати буває складніше, ніж перед незнайомими. Якщо вам потрібно буде виразно розказати на шкільній сцені вірш – тренуйтеся на «своїх». І якщо ви подолаєте цю незручність – вам буде набагато легше виступати перед незнайомою аудиторією. Якщо такої можливості – тренуватися на своїх – найближчим часом у вас не буде, у якості тренажера згодиться ваш домашній улюбленець або навіть велика іграшка.

Правило №3
ПІДГОТОВКА МІСЦЯ

Зазвичай дуже багато ресурсів у нас забирає хвилювання на новому місці, де ви маєте виступати. Погодьтеся, сидячи з місця, за своєю партою не так страшно відповідати, натомість вийти на сцену (де ви раніше ніколи не були) – зовсім інша справа. Порада тут одна – постарайтеся заздалегідь познайомитися з місцем, де ви маєте виступати. За день або кілька годин знайдіть привід потрапити на сцену, де ви виступатимете, пройдіться нею, відчуйте її. І коли ви вийдете вдруге, паніки вже не буде.

Правило №4
ПРАВИЛЬНО НАЛАШТУЙСЯ

 Від того, як ми налаштовані, також залежить успіх нашого публічного виступу. Головне – налаштуватись на те, що на ваш виступ прийшла лояльно налаштована аудиторія. А у вас є певна цікава або корисна інформація, якою ви хотіли б з нею поділитися і ваш виступ їм буде цікавий. Адже, якщо ви боятиметеся людей, постійно думатимете про те, що над вами будуть насміхатися і взагалі, ваш виступ нікому не сподобається, повірте, підсвідомо ви налаштовуєте людей саме у такий спосіб до вас і відноситись. Але хороша новина в тому, що це працює і в протилежний бік. Тобто, налаштувавшись на позитив – ви збільшуєте свої шанси на те, що вас гарно сприйматимуть.

Правило №5
ГЛИБОКЕ ДІАФРАГМАЛЬНЕ ДИХАННЯ

Якщо відчуваєте, що ваш страх публічного виступу вже «на межі» – зробіть глибоке діафрагмальне дихання.

А саме: «Дихання по квадрату».

Разом з вдихом живіт трішки виставте вперед (але спеціально його надувати не треба), і з видихом – поверніться у вихідне положення. Тепер давайте дихати «по квадрату»:

1. Вдихаєм і повільно рахуємо до 4-х.

2. Затримуємо подих і рахуємо до 4-х.

3. Повільно видихаємо і рахуємо до 4-х.

4. Затримуємо подих і рахуємо до 4-х.

У такий спосіб можете зробити кілька підходів (зазвичай вистачає 10-15) доки не відчуєте, що починаєте заспокоюватися.

Правило № 6
ФІЗИЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ

Під час публічного виступу через зайве хвилювання ми можемо помічати так зване «тремтіння» тіла. Наприклад, руки або ноги наче не слухаються і тремтять. Серце ніби виривається з грудей. Голос теж може тремтіти. Так відбувається через надмірне надходження адреналіну в кров. А все тому, що для вашого тіла публічний виступ і справді є стресом. І на цей стрес тіло людини зазвичай реагує так – виділяє адреналін. Просто в звичайній ситуації це нам потрібно, щоб швидко діяти: втекти або, наприклад, напасти. А у випадку з публічними виступами нам потрібно тіло «обманути»: якщо воно вже виділило адреналін для захисту чи втечі, треба його використати за призначенням. А саме, дайте тілу фізичне навантаження. Як тільки відчули, що коліна «починають тремтіти» – поприсідайте 10-15 разів або пройдіться по коридору швидким кроком і ви відчуєте, як тіло потихеньку заспокоюється. Все це ми робимо за кілька хвилин до виступу.

Правило №7
МЕТОД СКРІПКИ

Є так званий «Метод скріпки», який дозволяє переключити нашу увагу з власних переживань на інший об’єкт. Школярам я часто раджу під час виступу брати з собою скріпку до рук. Коли відчуєте, що починаєте хвилюватися – зосередьте свою увагу не на тому, як ви виглядаєте чи що про вас думають. Зосередьте увагу на цій скріпці – якої вона форми, з якого матеріалу зроблена, яка у неї поверхня. Це – відмінний спосіб переключити увагу і заспокоїтися. Також ви можете переключити свою увагу просто на своє тіло. Наприклад, відчути всі пальчики у взутті: чи зручно їм, чи може якомусь тісно. Це теж хороший спосіб заспокоїтися і переключити увагу.

І остання порада – як можна частіше знімайте себе на відео. Так ви зможете наочно побачити свої слабкі та сильні сторони. Наприклад, побачити, в якому стані на даний момент ваша постава, що коїться з жестами, почуєте, чи гарно ви вимовляєте слова, чи гарно вас чути, чи варто попрацювати над силою голосу і т д. Завдяки відео ви приблизно зрозумієте, як вас можуть сприймати інші люди. Такий спосіб допоможе вдосконалюватись у цьому напрямку.


Ми впевнені, що ці поради стануть для вас актуальними як ніколи та допоможуть дитині впевненіше почувати себе на сцені. 

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.