Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

9 грудня 2019 о 12:48

10 несподіваних карт, що змінюють наше уявлення про кількість населення у світі 

Шкода, що жодної з них немає у вітчизняних підручниках з географії!

Чи замислювались ви над тим, наскільки дивовижна і різноманітна наша планета? Карти дозволяють візуалізувати це різноманіття, зробивши акцент на непомітних на перший погляд особливостях! 

Пропонуємо добірку оригінальних карт, які завдяки візуалізації змінюють наше уявлення про розподілення населення у різних регіонах світу!

1. Карта, на якій країни займають площу відповідно до кількості їхнього населення 

Ця мапа цікава тим, що контури країн на ній не змінені. Однак їхні назви змінили положення за принципом відповідності рангу території та населення серед усіх інших країн. 

Наприклад, Китай опинився на місці Російської Федерації, Індія – друга за кількістю населення країна світу перемістилася на територію сучасної Канади (2 країни світу за площею). 

Мапа у вищій роздільній здатності  у першоджерелі

Відповідно до загальносвітового ранжування на територію України перемістився б Узбекистан, а Україна б «переїхала» у Південну Америку на місце Болівії.

2. Кількість населення за регіонами світу

Згідно з даними 2018 року, на планеті проживає понад 7,46 млрд осіб. Зважаючи, що лідери за цим показником Китай та Індія, в азійсько-тихоокеанському регіоні наразі мешкає понад 57% населення світу – 4,26 млрд осіб. 

Другу сходинку за цим показником посідає Африка (1,23 млрд осіб), трійку лідерів замикає Європа, чисельність мешканців цього регіону становить близько 740 млн осіб.

3. Території країн відповідні до кількості їхнього населенню

Саме так виглядала б карта світу, якби країни займали територію пропорційно населенню у кожній з них. 

Мапа у вищій роздільній здатності у першоджерелі

Кожен піксель відповідає пів мільйону жителів. Зверніть увагу настільки сильно зменшилася би площа Канади та Росії, а Індії та Китаю навпаки суттєво зросла.

4. Регіони світу з мільярдним населенням

Карта наочно зображує нерівномірне розміщення населення у світі. Кожний з 7 кольорів – регіон, в якому мешкає близько 1 млрд осіб.

5. Карта світу, де площі країн відповідають прогнозованій чисельності населення на 2050 р

Наразі найбільш густонаселеними країнами є Китай (1,4 млрд осіб), Індія (1,3 млрд осіб), США (328 млн осіб), Індонезія (265 млн осіб) і Пакистан (212 млн осіб). 

Мапа у вищій роздільній здатності у першоджерелі

При цьому варто зазначити, що у більшості країн з високими показниками розвитку економіки (за винятком Китаю), кількість населення або залишається сталою, або повільно зменшується. У слаборозвинутих країнах Африки та Азії спостерігається протилежний процес. У Європі кількість населення збільшується переважно шляхом міграції.

6. Вогнище перенаселеності 

Мапа наочно показує нерівномірність розподілу людей на планеті: тільки уявіть, на синіх територіях мешкає близько 5% населення планети та стільки ж (5%) на маленькому червоному клаптику.

Синя частина включає території близько 40 країн, в той час як червона – тільки Бангладеш і три індійські провінції.

7. Країни, загальна чисельність населення яких менша за населення штату Уттар-Прадеш (Індія)

Уттар-Прадеш – найбільш населена адміністративна одиниця у світі. За даними 2018 року, кількість її мешканців становить понад 232 млн осіб.

Цікаво, що навіть Пакистан, який посідає 5 сходинку з усіх країн за цим показником, поступається штату Уттар-Прадеш, адже його населення складає 212 млн осіб. А найбільша за площею країна світу РФ (176 млн осіб) – майже у 2 рази!

Уттар-Прадеш — північний штат Індії (позначено червоним), більша його частина розташована у межах Індо-Гангської низовини. Хоча у межах штату зосереджена значна кількість всесвітньо відомих пам'яток, тому сюди найбільший наплив туристів, при цьому Уттар-Прадеш залишається одним з найбільш економічно відсталих в країні. А майже половина його населення взагалі не володіє грамотою навіть на початковому рівні.

8. Як зміниться кількість населення окремих країн з 2015 до 2050 року

Червоним кольором показані країни, чисельність населення в яких за 35 років зросте понад у 2 рази (відповідно 100 % і більше). Зеленим – країни, населення яких повільно зросте від 10 до 50%.

Синім позначені країни, населення яких зменшиться від 10 до понад 20%. Як бачимо, Україна серед країн саме цієї групи.

9. Світова карта розподілення щільності населення

Ця мапа наочно демонструє нерівномірність зосередженість населення в окремих регіонах.

Мапа у вищій роздільній здатності у першоджерелі

Кольором показані регіони з середньою кількістю жителів від 0 до 50 осіб/кв.км, діаграмами – скупчення міст та кількість їхнього населення.  

10. На скільки урбаністичний наш світ

У більшості країн з високим рівнем доходу – у Західній Європі, Америці, Австралії, Японії та на Близькому Сході понад 80% населення проживає у містах. У більшості країн із середнім рівнем доходу – у Східній Європі, Східній Азії, Північній та Південній Африці та Південній Америці – від 50% до 80% людей. У країнах із низьким та середнім рівнем доходу більшість все ще живе у сільській місцевості. Але це швидко змінюється. 

Щоб перейти до інтерактивної карти та побачити динаміку зростання урбанізації у світі з 1960 по 2017 року та у кожній країні зокрема, перейдіть у першоджерело за посиланням. 

Вас також зацікавлять такі матеріали: 

4 інтерактивні карти, які стануть знахідкою для вчителів географії;

5 онлайнресурсів і карт, які стануть знахідками для вчителів історії;

5 інтерактивних мап України для цікавих уроків і змістовних проєктів

#карти #урок #географія #населення #мапи