Сьогодні відбувся
Кабінет психолога:
«
Плітки. Конфлікти
»
Взяти участь Всі події

Зубна щітка: історія виникнення, факти, дослідження Вчитель - методист Телеп Лілія Іванівна

Основи здоров'я

Для кого: Дорослі

04.09.2021

179

5

0

Опис документу:
Сьогодні ми не уявляємо свого життя без зубної щітки, адже вона – незамінна помічниця для збереження здоров’я наших зубів. Зубна щітка – предмет особистої гігієни, який є у кожного з нас, а основне її призначення - зняття нальоту із зубної емалі і запобігання розвитку пародонтозу.
Перегляд
матеріалу
Отримати код


Сьогодні ми не уявляємо свого життя без зубної щітки, адже вона – незамінна помічниця для збереження здоров’я наших зубів. Зубна щітка – предмет особистої гігієни, який є у кожного з нас, а основне її призначення - зняття нальоту із зубної емалі і запобігання розвитку пародонтозу.


Зубну щітку придумала ще первісна людина. Праобразом сучасної зубної щітки є гілочка ефірного дерева, загострена з одного боку і розмочена з іншого. Таким чином загострений кінець використовувався для очищення зубів від залишків їжі, інша сторона - для розжовування. Як бачите, винахід досить не складний. У наш час такі щітки продаються на базарі в Індії, зроблені з гілочок певного дерева. Для чищення зубів досить зачистити гілочку від кори і пожувати. Розмочені волокна з успіхом очищають зуби, а сік, що виділяється, має дезинфікуючу дію, відмінно укріплює ясна і зуби.

Вперше зубну щітку із щетиною, розташованою перпендикулярно ручці-основі, виготовили китайці ще до 1498 року, щетинки вони видирали із загривків свиней. Замість пасти використовували мелену яєчну шкаралупу, екстракт женьшеню, хвою і сіль.


Широке поширення зубних щіток було пов’язане з виходом у світ першого науково - обґрунтованого викладу матеріалу з гігієни порожнини рота, що належав П’єру Фошару. Вважається, що першим виробником зубних щіток була фірма Адіс (1780 р.) у Лондоні. Вона використовувала для цих цілей натуральну щетину.

У 1840 р. щітки стали масово виготовляти у Франції і Німеччині, вони набули форму, звичну для сучасних жителів усіх континентів.

Справжня революція сталася в 1938 році, коли компанія Дюпон (DuPont) замінила тваринну щетину на синтетичну з нейлону, що вже не накопичувала мікроби у пористій структурі. А ось перша електрична зубна щітка запропонована була в 1954 році.

Слід зазначити, що німці настільки бережно ставляться до своїх зубів, що навіть спорудили у м. Крефельд пам’ятник зубній щітці висотою шість метрів.

Починаючи з 1960 року було офіційно запатентовано більше 3000 моделей зубних щіток.


Сучасні зубні щітки відрізняються величезною різноманітністю.

Найголовніші види сучасних зубних щіток такі :

 • механічні;

 • електричні;

 • ультразвукові;

 • ортодонтичні;

 • іонні.

Класифікують пристосування також за віковими категоріями, для яких вони призначені. Виділяють:

 • дорослі;

 • дитячі;

 • підліткові.

Що стосується основної функції, то бувають зубні щітки:

 • гігієнічні;

 • лікувально-профілактичні;

 • додаткові.

Найбільш незвичайними можна рахувати наступні варіанти:

 • автоматична модель з трьома різними голівками для чищення відразу з усіх боків;

 • HYPERLINK "https://electroshetki.com/schetka - elektricheskaya/" електрична модель з шнуром для розетки;

 • спеціальна іонізована щітка, принцип роботи якої створений на дії різностатевих зарядів;

 • модель з автоматичним поданням зубної пасти;

 • електрична модель із звуком і вбудованим таймером.


Як же вибрати хорошу зубну щітку?

 • Багато людей особливо не замислюються над вибором зубної щітки,

вважаючи, що особливої ​​різниці між моделями немає. Це далеко не так. Правильно обрана щітка – запорука здорових зубів. Фахівці вважають, що вона навіть більш важлива, ніж паста.

 • Отже, найкраще купувати зубну щітку з довжиною головки близько 3 см і

шириною 0,9 см для дорослих, дитяча щітка повинна мати довжину від 2 до 2,5 см в залежності від віку дитини овальної форми; з шорсткою тильною стороною; з рухомим з’єднанням ручки і головки; з прогумованою ручкою для мінімізації ковзання; з синтетичною щетиною – натуральна занадто швидко стирається і ламається; бажано оснащену спеціальним індикатором, що регулює силу тиску і час чистки.

 • Що стосується жорсткості щетини і типу пристосування, то тут все

залежить від індивідуальних особливостей, віку людини і, звичайно, його доходу. Але в будь-якому випадку потрібно постаратися купувати зубні щітки від фірм з гарною репутацією. І обов’язково – в спеціалізованих магазинах або аптеках.

 • Люди вважають, що чим жорсткіші щетинки на ній, тим ефективніше

чищення, а також кращий масаж ясен. Але це твердження хибне, адже жорсткі щетинки менш еластичні та не завжди проникають в проміжки між зубами.

 • Щетина повинна бути виготовлена ​​зі штучного волокна, краще з

нейлону. Натуральна щетина ні довговічна, ні гігієнічна, в ній легше заводяться різні бактерії, які можуть привести до хвороб порожнини рота.

 • Дослідження виявило, що люди, які користуються зубними щітками з

жорсткими щетинками, на 11 % більше страждають від кровоточивості ясен.

 • Запам’яте, якщо щетинки здатні дотягнутися до останнього верхнього зуба

з внутрішньої сторони – значить, щітка вам підходить.


Якже правильно чистити зуби?

Більшість людей за звичкою чистять зуби горизонтальними рухами, рухаючи щітку вздовж зубного ряду. Це неправильно, так як це сприяє концентрації зубного нальоту в міжзубних проміжках, а вичистити їх непросто і без того.

Щоб забезпечити своїм зубам якісне очищення, необхідно правильно підбирати зубну пасту і бажано мати вдома кілька їх різновидів. Також знадобляться міжзубні йоржики, які допомагають добре очистити проміжки між зубами, зубочистки і зубні нитки, а ще ополіскувачі і еліксири для порожнини рота.

Відсутність належного догляду за ротовою порожниною викликає запалення і кровоточивість ясен, а також карієс, викликає дискомфорт і біль. Розвивається періодонтит, який провокує серйозні захворювання, підвищуючи ризик серцевого нападу.

Рекомендації за доглядом зубної щітки

 • Міняти зубну щітку потрібно не рідше, ніж раз на три місяці.

Дослідження показали, що щітка, яка була в експлуатації близько трьох місяців, менш ефективно видаляє зубний наліт, а щетинки ламаються і не так добре проникають у важкодоступні місця. Це стосується і насадок для електричних щіток. Для своєчасної заміни зубної щітки виробники створили спеціальні щетинки-індикатори, які втрачають забарвлення тоді, коли слід замінити зубну щітку.

 • Стоматологи також рекомендують замінити зубну щітку після

перенесеного вірусного чи інфекційного захворювання, навіть, якщо вона відносно нова.

 • Ні в якому випадку не слід кип’ятити зубну щітку чи обробляти її

будь-якими хімічними засобами.

 • Для перевезення зубних щіток існують спеціальні футляри, щоб не

пошкодити та не забруднити її щетинки.

Окрім різноманітностей форм та кольорів щітки відрізняються жорсткістю щетинок. 

 • Пам’ятайте, користуватися слід щітками з середньою жорсткістю.

М’які та дуже м’які щітки використовуються лише тимчасово як виняток. Інколи пацієнти вважають, що якщо кровоточать ясна, то це означає, що треба менш старанно чистити зуби чи взяти м’яку зубну щітку. Такі припущення дуже хибні!!! Перш за все потрібно звернутися до стоматолога, щоб зробити професійну гігієну та отримати рекомендації для подальшого догляду за ротовою порожниною. Інколи кровоточивість ясен – перша ознака досить складних і неприємних пародонтологічних захворювань.

 • Для підтримки якісної гігієни рота, міняйте щітку кожні 8-12 тижнів.

 • Бережіть щітку якнайдалі від унітазу, оскільки бактерія E.coli уміє

переміщатися в повітрі.

 • Не використовуйте чужу щітку для чищення зубів, оскільки можна

заразитися небезпечними захворюваннями.

 • Почистивши зуби, слід зберігати щітку вертикально.


Краща у світі зубна щітка

Результатом безлічі наукових досліджень і технічних розробок стала дивовижна зубна щітка німецького бренду Braun. Учені довели, що електричні зубні щітки чистять зуби набагато ефективніше, ніж звичайні. Електричний пристрій, про який йде мова, забезпечує ідеальну турботу про перлинки вашого організму. Численні дослідження підтвердили, що чистити зуби треба не менше 2 хвилин, Oral - B Triumph Professional Care зі вбудованим таймером потурбується про те, щоб процедура тривала саме стільки, скільки треба. Крім того, він навіть попередить вас про те, коли треба поміняти положення щітки, щоб ваші зуби отримали максимум користі. Oral B не лише чистить, вона вибілює і масажує ясна. Клінічні дослідження показали, що зубні щітки з поворотно-обертальними рухами (саме такими є Oral B від Braun) видаляють більше нальоту і ефективніше лікують захворювання ясен, чим будь-які інші.

Перш, ніж купити такий пристрій, ви повинні знати, що: акумуляторні щітки використати зручніше, їх можна легко заряджати, вони відмінно справляються зі своїм завданням, ними можна користуватися, де завгодно. Технологія вібрації, якою вони оснащені, робить процес у багато разів ефективніше.


Електрична зубна щітка теж відмінний помічник . Яку б зубну щітку від Braun ви не вибрали, можете бути впевненими, що довіряєте своє здоров'я професіоналові!


Цікава інформація з історії виникнення зубної щітки

 • Починаючи з 60-х років минулого століття, людство запатентувало більше

3000 різноманітних моделей зубних щіток.

 • У 2003 році американці назвали зубну щітку найважливішим винаходом

людства, без якого не можна прожити.

 • Завдяки археологічним знахідкам відомо, що гігієна рота має дуже велику

історію. Були знайдені давньоєгипетські зубні щітки, які були зроблені в третьому тисячолітті до н. е.

 • Перша письмова згадка збереглася про китайські зубні щітки і відноситься

до 15 століття. Ці щітки робилися з кінського, борсукового волосся або свинячогої щетини.

 • На Близькому Сході з’явився аналог сучасної зубної щітки – місвак, або

сивак.

 • Це щітки, які були зроблені з коріння і гілок дерева арак. При розжовуванні

волокна деревини перетворювалися в пензлик. Місквак, доречі, використовують і сьогодні прихильники природнього харчування (вегатиріанці і сироїди).

 • У Київській Русі в якості зубної щітки виступали дубові пензлики. Це були

аналоги місваку, тобто гілочки, які при розжовуванні перетворювалися на подобу щітки.

 • В середині 17 століття книга французького дантиста П’єра Фошара

«Дантист – хірург» прискорила поширення щіток в Європі. Він спростував теорію про «зубних хробаків», які нібито провокують хвороби і наполегливо рекомендував чистити зуби щодня. Але вважав тваринну щетину непридатною, запропонувавши її замінити натуральною морською губкою.

 • При Івані Грозному примітивні щітки з’явилися на Русі. Через зовнішню

схожість з мітлою їх так і назвали «зубна мітла». Ці щітки були поширені серед російських бояр, мати їх при собі і використовувати після їжі стало ознакою хорошого тону. Селяни натирали зуби золою і деревним вугіллям, а після цього ретельно полоскали рот.

 • Коли правив Петро І, вийшов указ замінити вивикористання зубних мітел

на чистку ганчірочкою з товченою крейдою. Цей метод був запозичений в Європі, де прості люди, на відміну від знаті, приділяли велику увагу гігієні рота.

 • У Росії, де спосіб використовувався при дворі, до складу додавали масло

м’яти, щоб поліпшити смак і освіжити дихання.

 • У середньовічній Європі зубні щітки з кінського волоса або свинячої

щетини були предметом розкоші (виготовлялися з цінних порід деревини, срібла, міді, прикрашалися інкрустацією). Французький лікар П’єр Фошар, якого називають батьком сучасної стоматології, критично відгукнувся про щітки з кінського волоса, називаючи їх занадто м’якими для правильної чистки зубів. Ті, хто не мав можливості дістати дорогу зубну щітку, протирали зуби натуральною морською губкою.

 • Перше виробництво в Європі зубних щіток почали в Англії. У 1870 році

Вільям Аддіс сконтруював зубну щітку зі шматочка коров’ячої кістки і пучка свинячої щетини, закріпивши конструкцію клеєм, а у 1780 році почав промисловий випуск таких щіток (заснована ним компанія Wisdom Toothbrushes існує і в наші дні.

 • У США перший патент на зубну щітку оформили в 1850 році, але масове

виробництво почалося у 1885 році. Американські зубні щітки були зроблені з натуральної кістки і щетини сибірського кабана. Слід зауважити, що натуральна щетина була не кращим матеріалом для цих щіток, томущо вона погано сохла, а волоски мали всередині порожнину, в яких розмножувалися бактерії.

 • До винаходу м'якої щетини використовувалася щетина свині.

 • До середини ХХ століття щітки експортувалися в Європу з Китаю.

 • Нейлонові щетини стали використовуватися у виробництві з 1938 року.

 • В якості щетин у дорогих щіток використовувалося волосся борсука.

 • Англієць Уільям Еддис першим розробив аналог щітки для зубів і почав її

виробництво.

 • Він, сидячи у в'язниці, спроектував зубну щітку вручну. Ручкою послужила

тваринна кістка, на якій він висвердлив дірочки. У них Еддис пучками вставив свинячу щетину, і закріпив її клеєм. Звільнившись, він став багачем.

 • Основою для формулювання правила регулярного чищення зубів

послужила Друга світова війна. За гігієною стежили в штабі американців, а повернувшись з фронту, люди продовжили наслідувати цю звичку.

 • Захисний ковпачок не дозволяє зубній щітці висохнути, тобто

з'являється додаткове джерело для розмноження бактерій. Тому використати їх не рекомендується.

 • Кожна щітка містить близько 2500 щетин.

 • У США продаж зубних щіток на батареях почався в 1960х роки.

 • Магазинам міста Провіденс, штат Род-Айленд, США, законом заборонено

продавати зубні щітки в суботу.

 • Перша електрична зубна щітка була запатентована в Щвейцарії після

Другої світової війни. Вона працювала від електричної мережі. Хоча багатьом ця ідея здалася дивною, але електрична зубна щітка швидко завоювала популярність. Зараз 12% людей у ​​всьому світі користуються електричною зубною щіткою.

 • Згідно з даними статистики, більше 20% людей міняються зубними

щітками зі своєю другою половинкою, більше 7% готові помінятися щіткою з друзями і близько 5 % будуть раді віддати свою щітку знаменитості.

 • Компанія Hoke2 уперше випустила щітку зі змінною голівкою і

багаторазовою ручкою.

 • Сьогодні виробництво щіток автоматизоване. На першому етапі

виготовляють ручку з отворами, в які спеціальний апарат щільно набиває щетини. Щетини згодом обрізують до потрібної довжини і форми.

 • Найдорожчою щіткою у світі є титанова, ціна якої складає 4000 доларів.

 • У XXI столітті японські вчені винайшли щітку, яка здатна підключатися до

комп'ютера через USB.


Висновок

Дослідження фахівців показали, що майже усі щітки, що випускаються, дуже далекі від досконалості.

Вибір, представлений на прилавках магазинів і аптек, просто величезний. Є зовсім дешеві щітки, а є дуже дорогі. Кожен має можливість підібрати саме те, що потрібно йому. Головне знати, на які критерії орієнтуватися.


Також за словами експертів до половини зубних щіток на нашому ринку є підробленими. Вони не відповідають заявленій інформації на упаковці, тому купувати краще в аптеках або спеціалізованих магазинах.


Бережіть себе та своє здоров’я.

З повагою Лілія Іванівна


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.