Заняття у старшій групі "Пригоди стрічечки"

Опис документу:
Досвід містить практичний матеріал щодо формування художньо-продуктивної компетенції у старших дошкільників за допомогою використання елементів рукоділля (вишивання стрічками). Вишивання стрічками активізує дитячу креативність, розвиває фантазію, естетичний смак, уяву, дрібну моторику, збагачує ігрову діяльність, розширює освітній простір. Вишивання стрічками - це красивий вид рукоділля, який надихає, дає змогу самореалізуватися , створити красиве власноруч.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Гуржийова Ольга, вихователь

ЗДО №15 «Колосок», м.Слов’янськ, Донецька обл.

Формування художньо-продуктивної компетенції у старших дошкільників за допомогою використання елементів рукоділля (вишивання стрічками) .

В Україні завжди приділяли багато уваги вихованню у дітей працелюбності. З дитинства дітей залучали до національних ремесел. При цьому переслідувалися два важливих завдання – навчити ремесла і виховати любов до праці, що і досі залишається провідним компонентом виховання підростаючого покоління. Наприклад , гарною вважалася та дівчина, яка була ще й трудівницею. Особливої уваги наділяли вишиванню. Я сама не один рік захоплююсь вишивкою стрічками ( вишиваю картини, жіночі сумки та ін.) і хочу поділитися цікавою ідеєю щодо використання атласних стрічок (а саме вишивання стрічками ) в роботі зі старшими дошкільниками. Чому саме стрічки? Вони привабливі, барвисті, приємні, гладенькі на дотик. Вишивка стрічками – красиве , оригінальне рукоділля, тому що малюнок на тканині виходить об’ємним і дуже реалістичним, ця вишивка створює гарні речі. Окрім того , за допомогою цієї техніки можна додати готовим виробам неповторну та індивідуальну подобу. Але є певні вимоги до обладнання – це, перш за все, безпечність. Тому я взяла для роботи товсті гобеленові голки з тупим кінцем, якими не можна вколотися. Ще нам знадобилися мішковина (крізь неї легко простягати стрічку) , натягнута на дерев’яні підрамники розміром 38см на 36 см за допомогою меблевого степлера (розмір рамки можна брати менший, або більший, в залежності від задуму) , які я заказала у майстерні заздалегідь , атласні стрічки різного кольору та ширини; ножиці.

Вишивка стрічками дуже зацікавила як дівчат , так і хлопців. Вони отримують задоволення від роботи, вчаться шукати різні варіанти ,різні способи передачі образу за допомогою стрічок . Почали вишивати спочатку з простих стібків (прямих), потім перекручених, закручених («баранчик») та ін. У нас почали з’являтися картини на мішковині «Соняшники», «Ялиночка- красуня», «Ромашки у січні», «Подарунок для матусі» .Так виник проект «Стрічкова країна» (тривалість – один рік). Роботу вела індивідуально та у підгрупах (5-6 дітей) . Форми роботи можуть бути різні : бесіди, хвилинки милування, заняття, частина інтегрованого заняття, сумісна художня праця (вихователя з дітьми) ,творча гра, самостійна художня праця та ін.

Що дає вишивка стрічками зі старшими дошкільнятами?

Вишивка стрічками :

-викликає позитивні емоції, почуття радості , задоволення від процесу та результату, заспокоює;

-виховує любов до праці;

-діти часто виражають свої думки і почуття у творчій діяльності , а вишивка стрічками « запрошує» дошкільників досліджувати, надихає на створення різних образів , незвичайних сюжетів;

-робота зі стрічками активізує дитячу креативність, розвиває дитячу фантазію, естетичний смак, уяву, дрібну моторику, збагачує ігрову діяльність, розширює освітній простір.

Вишивання стрічками - це красивий вид рукоділля, який надихає, дає змогу самореалізуватися , самовизначитися, оволодіння яким може стати у нагоді в майбутньому. Вишитими разом з дітьми картинами, предметами можна прикрасити інтер’єр групи, кімнати , їх можна подарувати другу.

«Для роботи стрічки ми обираємо залюбки»

«Соняшники вишивали, пелюстку до пелюстки клали»


«Новий рік стрічали – ялинку вишивали»

«Ромашки у січні»

Інтегроване заняття для дітей старшої групи «Стрічкова країна»

Мета: викликати у дітей інтерес до виробів, вишитих стрічками. Ознайомити з інструментами та матеріалами при виконанні роботи з атласними стрічками. Навчити робити простий прямий стібок («пелюстка квітки», «листя»). Розвивати творчі здібності, фантазію, увагу, дрібну моторику. Виховувати спостережливість, допитливість, творче ставлення до прекрасного, бажання створювати красиве власноруч.

Обладнання: вироби, вишиті атласними стрічками (картини «Весняний букет», «Пишні троянди», «Соняшники», жіночі сумки, прикраси зі стрічок ), атласні стрічки жовтого кольору (ширина - 12мм), темно-зеленого кольору ( 25 мм), мішковина, натягнута на підрамник (розмір 38 см на 36 см), гобеленові голки з тупим кінцем , ножиці. Авторська казка «Як стрічечка мандрувала».

Хід заняття

Вихователь. Діти, сьогодні я запрошую вас у майстерню незвичних речей (заздалегідь створений у Світлиці -музею нашого дитячого садочку куточок вишитих стрічками картин , жіночих сумок, прикрас для дівчат.)

Діти розглядають вишиті речі, діляться своїми враженнями.

Бесіда « Дивовижні стрічки»

Вихователь. Вам подобаються ці речі? Що робить їх красивими? Як ще можна використовувати стрічечки? (Відповіді дітей).

Вихователь. Стрічки вплітали жінки у зачіски,дівчаткам у коси, ними прикрашали сукні, сумки, капелюшки та ін. А ще стрічками вишивали. Подивіться,ці речі я вишила сама , але , щоб вишивати стрічками, я довго вчилася у справжньої майстрині і ось що в мене вийшло (показую вишиті стрічками картини.) А ще в мене є чудова скринька , хочете дізнатися , що там? Давайте ії відкриємо! (Діти відкривають скриню, розглядають стрічки різного кольору) .

Гра «З ким дружить стрічечка?»

Діти обирають стрічку, яка їм до вподоби і розповідають, з ким може товаришувати ця стрічка і чому (наприклад, блакитна – дружить з пролісками, небом, річкою; рожева – із ніжною трояндою, яблуневим цвітом та ін.) Діти розповідають кожен про свою стрічку. На дні скрині знаходять жовту стрічку.

Вихователь. Ой, дітки, подивіться, залишилась ще одна стрічечка. А чи хочете ви про неї послухати казку?

Казка «Як стрічечка мандрувала»

Жила – була дівчинка Маша. Одного разу Маша з татусем та мамою поїхали на море. Дівчинка ніколи не бачила моря і їй дуже хотілося з ним зустрітися. Мама вплела дівчинці в косу жовту стрічку і вони вирушили на пляж. Маша вперше побачила, яке воно – море : безкрайнє, синє-синє, безмежне, хвилююче…

Морські хвилі то наближалися, то начебто тікали, лоскотали дівчинці ніжки, ніби запрошували : «А ну, дожени нас!». Маша почала бігати, сміятися , морські бризки розліталися а дівчинка навіть не помітила, як коса у неї розплелася і стрічечка упала у воду. Її підхопила хвиля і почала з нею грати, а потім ввечері винесла на теплий пісок. Але Маші уже не було на березі, вони з мамою пішли відпочивати, а стрічечка залишилась одна і засумувала.

Наступного дня рано – вранці гуляла по берегу молода жінка, помітила жовту стрічечку , підняла і принесла додому. Вона поклала її у скриньку, де було багато різнокольорових стрічок.

-У нас новенька – сказала зелена стрічка. Як ти потрапила до нас? І жовта стрічечка розповіла свою історію. А наступного дня жінка відкрила скриню , взяла жовту стрічечку і сказала : «Яка ти красива, ти схожа на промінчики сонця, а ще на пелюстки моєї улюбленої квітки!» . Потім жінка взяла товсту голку ( наша стрічечка спочатку дуже злякалася) , але жінка сказала «Не бійся, я вас подружу», простягнула стрічку через вушко голки і почала вишивати незвичну квітку, схожу на сонце – вона клала пелюстку до пелюстки з такою любов’ю і вийшла красива сонячна квітка – соняшник. (Показує дітям) . Ця жінка була справжньою майстринею.

Вихователь. Діти, як ви гадаєте, хто такий майстер? (Відповіді дітей). Так, це той, хто гарно вміє робити своє діло, хто вміє створювати красу, красиві речі. Чи ви хочете спробувати стати майстрами? Давайте спробуємо?! Але спочатку, щоб наші пальчики були вправні, давайте їх розімнемо.

Пальчикова гімнастика « Вмілі рученята»

З вами голочку візьмемо, пальці правої , а потім лівої руки імітують «тримання» голки, кисті рук по черзі обертаються вліво – вправо, ніби вишивають)

Вишивати ми почнемо, (кисті рук рухаються вверх – вниз)

Знизу - вверх, зверху – вниз,

Вийшов вже зелений лист. (стулити долоньки разом)

Вправні пальчики у нас, (міцно згинаємо – розгинаємо пальці рук)

Вишивати – просто клас! (показали «клас»!)

Вліво, вправо вишиваємо, (рухи кистей рук вправо – вліво)

Втоми ми не знаємо

Пелюстки квітки вийшли ніжні, (кисті рук з’єднані, пальці рук розведені, показуємо «квітку»)

Разом ми майстри успішні! (показали «клас»!)

Вихователь. А згадайте, яку квітку вишивала майстриня? Чому вона називається «квіткою сонця?». А ви хочете теж стати справжніми майстрами, спробувати вишити ці чудові квіти? Що для цього потрібно? Так, подружити голку та стрічечку , треба простягнути стрічку через вушко голки (показую) . Чи у всіх вийшло? Спробуємо ще? Потім вихователь показує, як класти пелюстки навколо середини соняшника . Діти вишивають соняшник, радіють створеному власноруч.

«Ми стрічками вишивали, зовсім втоми ми не знали»

«Я тобі допоможу, пелюстку квітки покладу»

«Ялиночка- красуня»

«Вишиті речі -до вподоби малечі»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»