Відкритий урок на тему: «Алгоритм надання домедичної допомоги в разі травмування грудної клітки" »

Опис документу:
Ознайомити здобувачів освіти із алгоритмом надання домедичної допомоги постраждалому в разі підозри на травму грудної клітки; навчити практичному застосуванню придбаного досвіду під час вивчення теми уроку

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Відкритий урок із захисту Вітчизни

за темою: «Алгоритм надання домедичної допомоги в разі травмування грудної клітки»

Перебіг уроку

І. Організаційна (вступна) частина.

1. Привітання. Перевірка присутності учнів та їхньої готовності до уроку.

2. Створення в групі творчої атмосфери.

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

1. Перегляд відео «Травматизм у нашому житті» (під музичний супровід).

2. Презентація випереджувального завдання.

Повідомлення учня «Про стан травматизму в Україні та його причини»

3. Викладач.

44-річний німецький гонщик Міхаель Шумахер катався на гірських лижах. Травму він отримав унаслідок падіння і удару головою об камінь. Коли лежачого гонщика помітив лижний патруль, він, за словами директора курорту, «був у шоковому стані, але у свідомості». У момент падіння він перебував поза прокладеними трасами. Як бачимо, навіть такі треновані люди наражаються на небезпеку.

Початок зими - не тільки сніг і бажання впасти у сплячку. Для травматологів перший сніжок символізує відкриття нового «робочого сезону».

Як нам не поповнити ряди його учасників? Для того щоб уникнути небезпеки, треба знати про неї все.

А тепер мені хотілося б, щоб ви самі повідомили тему нашого уроку, використавши своє творче, нестандартне асоціативне мислення. А допоможуть вам у цьому запропоновані вашій увазі відеоролик із травматичними ситуаціями, повідомлення (випереджальне завдання), а також моя розповідь про відомого німецького гонщика Міхаеля Шумахера.

 • Як ви вважаєте, про що йтиметься сьогодні на уроці?

Відповідь: про травми, як їх запобігти та яким чином надати домедичну допомогу в разі травмування грудної клітки.

Викладач. Найчастіше смерть настає внаслідок важких травм наступних частин тіла: голова, шия, груди, черевна порожнина. Отже, тема нашого уроку: «Алгоритм надання домедичної допомоги в разі травмування грудної клітки».

Навчальна мета уроку:

ознайомитися із алгоритмом надання домедичної допомоги постраждалому в разі підозри на травму грудної клітки; навчитися практичному застосуванню придбаного досвіду під час вивчення теми уроку.

Епіграфом уроку є слова відомого російського письменника Миколи Рубакіна:

Знання мають слугувати творчим цілям людини.

Мало накопичувати знання, слід поширювати їх якомога ширше та застосувати їх у житті.

Микола Рубакін

Проблемно-пошукове завдання нашого уроку:

 • Як ви вважаєте, є актуальною тема нашого уроку у сьогоденні? Чи потрібно нам отримати навички домедичної допомоги і знадобляться вони кожному із нас у повсякденному житті? (Доведіть свою думку).

На ці питання ми з вами повинні відповісти в кінці уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Викладач. Перш ніж ми розпочнемо вивчати нову тему, давайте згадаємо вивчений матеріал.

Спочатку згадаємо визначення термінів, що називається травмою (грецьк. «пошкодження», «поранення») - результат порушення анатомічної цілісності та фізіологічних функцій тканин, органів людини, викликана раптовим впливом - зовнішнім або внутрішнім.

А також ви почули у повідомленні термін травматизм - повторення певної групи травм на певному місці - виробничому, побутовому, у природі.

Вам вже відомо, що усі пошкодження грудної клітки поділяються на групи. А зараз ми згадаємо цю класифікацію, використовуючи прийом «Перевертні». Вам потрібно заповнювати таблицю, склавши слова із запропонованих варіантів не за порядком записаних букв, що називають групи, на які поділяються травми грудної клітки.

Підказкою вам буде також моя усна характеристика цих видів травм грудної клітки. А потім зробимо перевірку.(Додаток № 1).

1. Як називаються травми, які не мають ушкоджень зовнішнього покриву?

(закриті). Основними причинами таких травм здебільшого є ДТП, падіння з висоти, виробничі та побутові нещасні випадки. Частіше за все при цій травмі виявляють пошкодження легень, ребер, серця та хребта.

2. Як називаються травми, при яких пошкоджується цілісність шкірного покриву?

(відкриті). Ці травми зазвичай виникають на виробництві, в результаті техногенної та природної катастрофи, нещасного випадку в побуті, поранення холодною чи вогнепальною зброєю. Особливості таких травм може бути скупчення крові (гемоторакс) або повітря (пневмоторакс) в легенях.

3. Назвіть такі пошкодження, що виникають при сполученні порожнин організму через рану із зовнішнім середовищем (проникні).

4. Назвіть пошкодження, при яких відсутнє сполучення між порожнинами організму та зовнішнім середовищем (непроникні).

А зараз зробіть самоперевірку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Викладач:

Травми грудної клітки - один із найбільш тяжких видів пошкоджень й складає 8-10% усіх видів травм. Поранення грудної клітки завжди супроводжує висока летальність (смертність).

А зараз я хочу познайомити вас ще з деякими групами травм грудної клітки, які мають свої особливості, бо від цього залежить надання домедичної допомоги, а ви впродовж пояснення нового матеріалу заповнюєте опорний конспект. (Додаток № 2).

Поранення грудної клітки класифікують на:

 • вогнепальні (кульові, уламкові);

 • невогнепальні

 • одиночні;

 • множинні;

 • проникаючі;

 • непроникаючі;

 • з пошкодженням кісток;

 • без пошкодження кісток;

 • із ускладненнями

 • без ускладнень

Закриті травми грудної клітки за механізмом впливу поділяють на забої, стиснення і струс ударною хвилею.

Забій грудної клітки виникає внаслідок удару в грудну клітку або нею об якийсь предмет, при цьому пошкоджуються м’які тканини грудної стінки. Перші симптоми забою помітні одразу.

Ознаки забою грудної клітки:

 • ризький біль у травмованому місці, що посилюється під час вдиху, кашлю, розмови;

 • швидке посиніння шкіри та набряк в місці травми;

 • поверхневе дихання.

Травма, пов’язана із забоєм м’яких тканин грудної клітки потребує пильного нагляду за постраждалим. При наданні домедичної допомоги накладають стягуючу пов’язку, використовують холод, надають спокій. Важкі забої грудної клітки супроводжуються пошкодженням внутрішніх органів (легенів, трахеї та ін..), інколи внутрішньою кровотечею. Такому потерпілому на місце травми необхідно покласти холод і негайно доставити в медзаклад.

Стиснення (здавлення) грудної клітки виникає в результаті затискання між двома тупими предметами під час ДТП, нещасних випадків у натовпі або через падіння на людину великого важкого предмета. Іноді може поєднуватися з переломом ребер, ключиці, грудини.

Ознаки стиснення грудної клітки:

 • голова, обличчя та верхня частина тулуба набувають багрово-фіолетового кольору (у результаті крововиливу);

 • прискорений слабкий пульс;

 • носова та вушна кровотеча;

 • тимчасова втрата зору та слуху.

Постраждалих із стисненням грудної клітки негайно направляють у медзаклад.

Причиною виникнення струсу грудної клітки є механічний вплив на організм вибухової хвилі під час землетрусу або вибухових робіт. Ці травми належать до найнебезпечніших щодо здоров’я та життя людини.

Ознаки струсу грудної клітки:

 • різке збліднення шкірного покриву;

 • слабкий пульс, низький артеріальний тиск;

 • прискорене поверхневе дихання;

 • липкий піт на обличчі;

 • сильна кволість, втрата свідомості.

Домедична допомога складається з надання постраждалому покою, протишокової терапії (знеболювальне), негайно обережно евакувати в медзаклад.

Перелом ребер виникає при прямій травмі або стисненні грудної клітки.

Перелом грудини виникає при прямому впливі потужної сили на передню частину грудної клітки. У результаті зміщення уламків можливі пошкодження плеври, грудної артерії серця.

Ознаки перелому ребер та грудини:

 • тупий біль в області травми, що посилюється при глибокому вдиху чи кашлі;

 • вимушена поза постраждалого (нахил тулуба в бік травми ребер або вперед, якщо травмована грудина);

 • поверхневе переривчасте дихання;

 • набряк та посиніння шкірного покриву в області травми;

 • хрупкість (крепітація) уламків кісток (у випадку перелому грудини або тяжкого множинного перелому ребер).

Перелом ключиці виникає внаслідок прямого удару по ключиці або при падінні на витягнуту руку чи лікоть.

Ознаки перелому ключиці:

 • біль в області травми;

 • набряк, посиніння шкіри;

 • травмована рука здається довшою за здоровою;

 • постраждалий не може підняти руку.

При переломах ключиці на область надплечій накладають два ватно-марлевих кільця, які зв’язують на спині. Руку підвішують на косинці.

Проникаючі поранення грудної клітки поділяються на травми із ускладненнями і без ускладнень. Серед плевральних ускладнень існують:

гемоторакс - скупчення крові в плевральній порожнині;

пневмоторакс - накопичення повітря в плевральній порожнині.

1. Проникаючі поранення грудної клітки з відкритим пневмотораксом характеризується сполученням плевральної порожнини з навколишнім середовищем. При таких пораненнях повітря через відкриту рану в грудній клітці на вдиху надходить у плевральну порожнину, а на видиху виходить на зовні.

2. У разі закритого пневмотораксу повітря через рану проникло в плевральну порожнину і рана закрилася, повітря залишилось в плевральній порожнині. Проникаючі поранення грудної клітки із закритим пневмотораксом виникають при порушенні цілості плеври і клінічно проявляються кровохарканням, гемопневмотораксом в результаті потрапляння в плевральну порожнини повітря і крові через рану плеври або з рани легенів.

3. Проникаючі поранення грудної клітки з клапанним пневмотораксом характеризується пошкодженням легені або бронха, при якому повітря під час вдиху через рану легені надходить у плевральну порожнину, а під час видиху повітря з плеври повністю не виходить, бо рана грудної стінки закривається.

Проникаюча травма грудної клітки - це пошкодження, при якому канал рани має сполучення з плевральною порожниною.

Ознаки проникаючої травми грудної клітки: наявність рани; утруднене дихання; кровотеча з рани; звук всмоктування повітря при кожному вдиху; можливе кровохаркання.

Травма грудної клітки з підозрою на внутрішню кровотечу - пошкодження, при якому немає сполучення плевральної порожнини з навколишнім середовищем.

Ознаки травми грудної клітки з підозрою на внутрішню кровотечу: посиніння шкіри (синець) на місці травми; утруднене дихання; відчуття крепітації (тертя кісткових уламків) під час пальпації (мацанні) грудної клітки; можливе кровохаркання; бліда, холодна на дотик шкіра; нудота; блювання; відчуття спраги; порушення свідомості.

Алгоритм надання домедичної допомоги постраждалому в разі підозри на травму грудної клітки.

Перед наданням допомоги необхідно переконатися у відсутності небезпеки на місці події для себе та постраждалого, загрози від зовнішнього середовища та загрози від пораненого і тільки після цього надавати допомогу. Якщо місце небезпечне, то треба дочекатися прибуття рятувальників. Перед тим, як надати допомогу постраждалому, слід отримати його пряму або непряму згоду.

Надаючи допомогу, не забувайте про власну безпеку! Необхідно перед оглядом та початком надання домедичної допомоги натягнути одноразові гумові рукавички.

Потрібно володіти такими навичками:

 • провести огляд постраждалого, визначити притомність, наявність дихання;

 • викликати бригаду екстреної медичної допомоги;

 • за відсутності в постраждалого дихання, розпочати СЛР (штучне дихання і непрямий масаж серця).

Послідовність дій під час надання домедичної допомоги постраждалому в разі проникаючої травми грудної клітки.
Попросити постраждалого зробити глибокий видих і накласти йому на рану чисту, стерильну серветку та матеріал, який не пропускає повітря (шматок поліетиленового пакета тощо - так звана герметизуюча оклюзійна пов’язка). Не треба витягати з рани сторонні предмети, щоб не відновити кровотечу, а також заливати в рану йод або спирт. Потрібно зафіксувати пов’язку лейкопластиром, залишивши один її край вільним, щоб створити умови для випуску повітря на видиху, що усуватиме пневмоторакс.

Якщо у постраждалого закрита травма грудної клітки, надайте постраждалому напівсидячого положення. Укрийте його термопокривалом (ковдрою) для запобігання замерзання або для захисту від прямих сонячних променів у жарку пору року. Забезпечити постійний нагляд за постраждалим до прибуття бригади швидкої меддопомоги та надати йому моральну підтримку. У разі погіршення стану постраждалого до приїзду бригади швидкої меддопомоги повторно зателефонувати диспетчеру і виконувати його вказівки. Не можна виходити за межі своєї компетенції та давати постраждалому ліки. (відео)

V. Закріплення нового матеріалу, вирішення проблемних ситуацій.

Викладач:

Після такої обґрунтованої теоретичної частини ми перейдемо до закріплення нового матеріалу в тому числі і практичного вирішення проблемних ситуацій. Перш-ніж ми розпочнемо практичний блок давайте згадаємо вивчений матеріал. Піфагор говорив: «Хоча слова так чи ні дуже короткі, але вони потребують серйозних роздумів». А зараз проведемо дидактичну гру «Так-ні».

Викладач читає твердження, а учні пишуть відповіді на окремих аркушах, а потім обмінюються роботами для взаємоперевірки.

(Додаток № 3)

Дидактична гра «Так-ні»

з/п

Питання

Так

Ні

Травматизм - результат порушення анатомічної цілісності та фізіологічних функцій тканин, органів людини, викликана раптовим впливом - зовнішнім або внутрішнім.

+

Причинами закритих травм здебільшого є ДТП, падіння з висоти, виробничі та побутові нещасні випадки.

+

Відкритими називаються травми, що супроводжуються порушенням шкірних покривів тіла, слизових оболонок, м’язів та внутрішніх органів.

+

Гемоторакс - накопичення повітря у плевральній порожнині.

+

Проникні пошкодження виникають при сполученні порожнини організму через рану із зовнішнім середовищем.

+

Закритий пневмоторакс характеризується сполученням плевральної порожнини з навколишнім середовищем.

+

Поранення грудної клітки завжди супроводжує висока летальність ( смертність).

+

Закриті травми грудної клітки за механізмом впливу поділяють на забої, стиснення і струс.

+

Надаючи домедичну допомогу при забої використовують холод, стягуючу пов’язку, надають спокій.

+

Носова та вушна кровотеча, тимчасова втрата зору та слуху - це ознаки струсу грудної клітки.

+

Стиснення і струс грудної клітки належать до найбезпечніших травм щодо здоров’я та життя людини.

+

Перелом ребер виникає при прямій травмі або стисканні грудної клітки.

+

При переломі ключиці, надаючи домедичну допомогу, накладають стягуючу пов’язку.

+

Проникаюча травма грудної клітки - це пошкодження, при якому канал рани має сполучення з плевральною порожниною.

+

Ознаками травми грудної клітки з підозрою на внутрішню кровотечу є наявність рани, утруднене дихання, кровотеча з рани.

+

Перед тим, як надавати допомогу постраждалому, слід отримати його пряму або не пряму згоду.

+

Перед оглядом та початком надання домедичної допомоги треба надягнути одноразові гумові рукавички.

+

Оклюзійну пов’язку накладають в разі непроникаючої травми грудної клітки.

+

Постраждалому із травмою грудної клітки надають напівсидяче положення.

+

За наявності в постраждалого закритої травми грудної клітки потрібно забезпечити до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги постійний нагляд за постраждалим та морально підтримати.

+

Викладач:

Обміняйтесь таблицями і зробіть взаємоперевірку.

Вирішення проблемних ситуацій.

Метод «Кейс стаді» (проблемна ситуація)

Мета: зіставити отриманий теоретичний багаж знань із реальною практичною ситуацією; розвивати вміння аргументовано доводити свою думку, роботи висновки, узагальнення.

(Учні пропанують свій варіант вирішення проблеми)

Проблемна ситуація № 1

«Ви - свідок ДТП»

Під час дорожньо-транспортної пригоди машина з’їхала в кювет, є запах бензину, який крапає з правого боку авто. Постраждалий водій, який скаржиться на тупий біль в області грудної клітки, що посилюється при глибокому вдиху чи кашлі; у постраждалого вимушена поза (нахил тулуба вперед); дихання поверхневе переривчасте; набряк та посиніння шкіри в області травми; відчувається хрускіт (крепітація) уламків кісток; бліда, холодна на дотик шкіра, нудота, відчуття спраги.

Визначте вид ушкодження. Опишіть послідовність дій з надання домедичної допомоги.

Відповідь:

Із переліку ознак травми та огляду постраждалого ми підозрюємо, що це перелом ребер та груднини.

1. Спочатку ми переконалися у відсутності небезпеки.

2. Щоб визначити травму, ми провели огляд постраждалого, одягнувши одноразові гумові рукавички, визначили наявність у нього свідомості і дихання.

3. Потім викликали бригаду екстреної медичної допомоги.

4. Якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочати серцево-легеневу реанімацію.

5. При погіршенні стану потерпілого до приїзду швидкої повторно зателефонувати диспетчеру, виконувати його вказівки. Неможна давати лікарські препарати, але при переломі ребер накладається туга бинтова пов’язка (можна прибинтувати руки).

6. На груди накладають спіральну пов’язку. Для спіральної пов’язки відрізають шматок бинта завдовжки до 1,5м., кладуть його на здорове надпліччя і залишають його кінці вільно звисати на грудях. Потім, починаючи знизу зі спини, спіральними ходами бинтують грудну клітку. Кінець бинта останнього колового ходу закріплюють шпилькою. Кінці відрізаного бинта зв’язують.

7. Оскільки у нашого потерпілого закрита травма грудної клітки з підозрою на внутрішню кровотечу, то надаємо йому напівсидяче положення та на область травми прикладаємо холод (змочені холодною водою рушник, хустку або наповнені льодом кілька пакетів).

8. Вкриваємо його ковдрою, щоб попередити або зменшити шок, а також для зменшення шоку обережно поводимося із потерпілим і надаємо йому зручне положення.

9. Забезпечуємо постійний нагляд за постраждалим до прибуття швидкої меддопомоги та морально підтримуємо його.

Проблемна ситуація № 2

«Ви - свідок бійки»

Повертаючись додому ви випадково стали свідком вуличної бійки. Почувся крик, брязкіт скла … Компанія розбіглась, залишивши на дорозі пораненого хлопця, який втратив притомність, у нього помітно посиніння шкіри (утворення синця) на грудях; під шкірою з боку перелому (рани) неозброєним оком можна визначити здуття (підшкірна емфізема - наявність повітря в підшкірній клітковині) відчутна крепітація (тертя кісткових уламків) під час пальпації грудної клітки; утруднене дихання; бліда; холодна на дотик шкіра.

Визначте вид ушкодження. Опишіть послідовність дій з надання домедичної допомоги.

Відповідь:

Враховуючи перелік ознак, ми вирішили, що це ознаки проникаючої травми грудної клітки.

1. Перед наданням допомоги необхідно переконатися у відсутності небезпеки на місці події для себе та постраждалого.

2. Провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості, дихання. Перед оглядом та початком надання домедичної допомоги надягнути одноразові гумові рукавички.

3. Якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочати серцево-легеневу реанімацію (штучне дихання та непрямий масаж серця).

4. Викликати бригаду екстреної медичної допомоги.

5. Описати скарги хворого.

6. Повідомити, хто із якого номеру телефону викликає швидку.

7. За можливості сприяти в транспортуванні постраждалого.

Викладач:

Змоделюйте телефону розмову про виклик бригади екстреної медичної допомоги.

При проникаючій травмі грудної клітки:

а) попросити постраждалого зробити глибокий видих;

б) накласти на рану чисту, стерильну серветку та матеріал, який не пропускає повітря (наприклад, шматок поліетиленового пакета тощо).

в) зафіксувати пов’язку лейкопластиром, залишивши один її край вільним.

г) надати постраждалому напівсидячи положення;

г) вкрити його покривалом/ковдрою;

д) забезпечити постійний нагляд за постраждалим до прибуття бригади екстреної медичної допомоги.

Проблемна ситуація № 3

«Ви - свідок падіння дівчини під час ожеледиці».

Під час ожеледиці ви стали випадковим свідком падіння дівчини вперед з опорою на руки. Вона скаржиться на біль в області ключиці; в неї з’явився набряк в області травми, спостерігається посиніння шкіри, травмована рука здається довшою за здорову; травмований плечовий суглоб розташований нижче, ніж здоровий, значно зміщений уперед, постраждала не може підняти руку.

Визначте вид ушкодження. Опишіть послідовність дій з надання домедичної допомоги.

Відповідь:

Після ретельного огляду постраждалої, а також за названими у ситуації ознаками ми діагностували перелом ключиці.

1. Переконалися у відсутності небезпеки.

2. Надягнувши гумові рукавички, провели огляд постраждалого, визначили наявність свідомості, дихання.

3. Викликали бригаду екстреної медичної допомоги.

4. Потім потрібно зняти одяг зі здорової, а потім із травмованої кінцівки. У випадку сильного болю одяг доведеться розрізати.

5. Важливим етапом надання домедичної допомоги при переломах є знерухомлення (іммобілізація) травмованої частини тіла. Для цього при переломах ключиці на область надплечій накладають два ватно-марлевих кільця, які зв’язують на спині. Руку підвішують на косинці.

6. Надали постраждалому напівсидяче положення.

7. Забезпечили постійний нагляд за постраждалою до прибуття бригади екстреної медичної допомоги.

VІ. Рефлексійно-оцінювальний етап.

1. Викладач:

Як ви вважаєте, чому я обрала епіграфом уроку слова письменника Миколи Рубакіна?

Учень:

Я думаю, що метою навчання є не тільки накопичування теоретичних знань, а головне, щоб навчитися застосовувати їх на практиці у повсякденному житті.

2. Викладач: давайте повернемося до проблемного питання.

Чи можемо ми тепер відповісти на проблемне завдання нашого уроку?

Відповіді учнів.

3. Інтерактивна вправа «Незавершене речення».

Викладач: урок наш добігає кінця. Тому я пропоную закінчити його вправою «Незавершене речення».

Учні по черзі говорять по одному реченню, обираючи початок запропонованої фрази.

Сьогодні на уроці я …

 • дізнався…

 • навчився …

 • Найбільші труднощі я відчув…

На уроці…

 • було цікаво…

 • було складно…

 • я зрозумів, що…

VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання й обґрунтування навчальних досягнень.

Викладач називає активних учнів, виставляє й мотивує виставлені оцінки.

VІІІ. Домашнє завдання (диференційоване).

 • Завдання - «мінімум» (обов’язкове для всіх учнів):

опрацювати опорний конспект.

 • Індивідуальне завдання (за бажанням):

підготувати повідомлення для наступного уроку за темою: «Алгоритм надання домедичної допомоги при травмі живота».

Заключне слово викладача:

Тема уроку, яку ми сьогодні вивчали, дуже актуальна у наш час, тому що навички надання домедичної допомоги нам потрібні, по-перше, в зоні операції об’єднаних сил, де кожного дня гинуть або отримують поранення наші вояки, захисники Вітчизни, це ми узнаємо із ЗМІ, хоча наше керівництво і взяло курс на мирне вирішення військового конфлікту, який триває вже п’ятий рік. По-друге, навички надання домедичної допомоги ми можемо використовувати і в повсякденному житті, бо наше життя таке непередбачуване, і кожен з нас зовсім несподівано може потрапити в біду, отримати травму, і потрібно буде надати або самодопомогу, або комусь із оточуючих. Тому це питання - оволодіння навичками надання домедичної допомоги - дуже гостро стоїть перед нашим суспільством, бо від цього залежить найдорожче, що у нас є - наше життя. Будьте здорові, і не потрапляйте в небезпечні ситуації.

Завдання «Комплімент».

Викладач пропонує учням оцінити внесок одне одному в роботу і подякувати один одному й учителеві за проведений урок.

Викладач: подякуйте один одному за те, що співпрацювали, займались взаємоперевіркою. Я дякує всім, хто брав участь в підготовці уроку і його проведенні.

Список використаних джерел:

1. Бутенко О.С.Захист Вітчизни. Навчання дівчат, 10клас:навчально-методичний посібник.-Х.:Основа,2015,-112с.

2. Герасимів І.М., Гудима А.А., Пашко К.О.,Фука М.М. Захист Вітчизни:Основи медичних знань. Підручник для 10 класу ЗНЗ. Рівень стандарту. - Тернопіль: Астон,2010.-352с.

3. Гудима А.А., Пашко К.О., Гарасимів І.М.,Фука М.М. Захист Вітчизни. Основи медичних знань:підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти, рівень стандарту. - Тернопіль : Астон, 2018.-192с.

4. Домедична допомога. Травма (алгоритм та маніпуляції: методичний посібник / Крилюк В.О., Кузьмін В.Ю., Кузьмінський І.В.-К.,2017.-84с.

5. Закон України № 5081-VІ від 09.12.2015р. «Про екстрену медичну допомогу» : - Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/5081-17.

6. Захист Вітчизни: Підручник для 10-11кл. ЗНЗ/М.М.Бака, Ю.О.Квашньов, А.О.Литвиненко, С.І. Операйло. - К.:Вежа, 2006.-448с.

7. Лелека В.М., Бахтін А.М., Винограденко Е.В.Захист Вітчизни. Рівень стандарту. Основи медичних знань:підручник для 10 класу ЗНЗ. - Харків: Ранок, 2018. - 144с.

8. Програма «Захист Вітчизни»/В.М.Лелека. Наказ МОН України від 23.10.2017 № 1407 - К.,2017

9.

https://www.youtube.com › watch

Додаток № 1

Класифікація травм грудної клітки

Травми грудної клітки

За характером анатомічного пошкодження

За характером пошкодження плевральної порожнини

1. Закрита

(забій, стиснення, струс)

3. Проникні в плевральну порожнину

2. відкриті

(переломи)

4. непроникні в плевральну порожнину

Прийом «Перевертні»

1. артзаик

2. даврикті

3. кінонпир

4.пеорникнін

Додаток № 2

Опорний конспект

Травми грудної клітки

Закриті травми

Ознаки

Різновид пневмотораксу

Визначення

Вид травми грудної клітки

Ознаки

Проникаюча травма

Травма з підозрою на внутрішню кровотечу

Додаток № 3

Дидактична гра «Так-ні»

з/п

Питання

Так

Ні

Травматизм - результат порушення анатомічної цілісності та фізіологічних функцій тканин, органів людини, викликана раптовим впливом - зовнішнім або внутрішнім.

Причинами закритих травм здебільшого є ДТП, падіння з висоти, виробничі та побутові нещасні випадки.

Відкритими називаються травми, що супроводжуються порушенням шкірних покривів тіла, слизових оболонок, м’язів та внутрішніх органів.

Гемоторакс - накопичення повітря у плевральній порожнині.

Проникні пошкодження виникають при сполученні порожнини організму через рану із зовнішнім середовищем.

Закритий пневмоторакс характеризується сполученням плевральної порожнини з навколишнім середовищем.

Поранення грудної клітки завжди супроводжує висока летальність ( смертність).

Закриті травми грудної клітки за механізмом впливу поділяють на забої, стиснення і струс.

Надаючи домедичну допомогу при забої використовують холод, стягуючу пов’язку, надають спокій.

Носова та вушна кровотеча, тимчасова втрата зору та слуху - це ознаки струсу грудної клітки.

Стиснення і струс грудної клітки належать до найбезпечніших травм щодо здоров’я та життя людини.

Перелом ребер виникає при прямій травмі або стисканні грудної клітки.

При переломі ключиці, надаючи домедичну допомогу, накладають стягуючу пов’язку.

Проникаюча травма грудної клітки - це пошкодження, при якому канал рани має сполучення з плевральною порожниною.

Ознаками травми грудної клітки з підозрою на внутрішню кровотечу є наявність рани, утруднене дихання, кровотеча з рани.

Перед тим, як надавати допомогу постраждалому, слід отримати його пряму або не пряму згоду.

Перед оглядом та початком надання домедичної допомоги треба надягнути одноразові гумові рукавички.

Оклюзійну пов’язку накладають в разі непроникаючої травми грудної клітки.

Постраждалому із травмою грудної клітки надають напівсидяче положення.

За наявності в постраждалого закритої травми грудної клітки потрібно забезпечити до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги постійний нагляд за постраждалим та морально підтримати.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!