Видатні люди "Зелінський Микола Дмитрович"

Хімія

Для кого: Дорослі

24.04.2021

135

2

0

Опис документу:
Зелінський Микола Дмитрович - російський хімік-органік, автор фундаментальних відкриттів в області синтезу вуглеводнів, органічного каталізу, каталітичного крекінгу нафти, гідролізу білків і протихімічного захисту.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Зелінський Микола Дмитрович - російський хімік-органік, автор фундаментальних відкриттів в області синтезу вуглеводнів, органічного каталізу, каталітичного крекінгу нафти, гідролізу білків і протихімічного захисту.

 Зелінський Микола Дмитрович [6 лютого (25 січня) 1861, Тирасполь Херсонської губернії, нині Молдавія — 31 липня 1953, Москва], російський хімік-органік, автор фундаментальних відкриттів в області синтезу вуглеводнів, органічного каталізу, каталітичного крекінгу нафти, гідролізу білків і протихімічного захисту.

Зелінський народився в дворянській сім'ї. Батько його помер від швидкоплинних сухот в 1863. Два роки опісля від тієї ж хвороби померла його мати. Осиротілий хлопчик залишився під опікою своєї бабусі, М. П. Васильєвої. Боячись можливості спадкоємства хвороби, вона прагнула загартовувати хлопчика, він ріс міцною і рухомою дитиною. Початкову освіту Зелінський отримав в Тирасполському училищі повіту, потім у відомій Рішельєвській гімназії в Одесі. Інтерес до хімії з'явився у нього дуже рано, в 10 років він вже проводив хімічні досліди.

Переломним моментом у виборі життєвого шляху було знайомство Зелінського з І. М. Сеченовим, який в середині 1870-х років читав публічні лекції у Великій хімічній аудиторії Новоросійського (Одеського) університету. У 1880 Зелінський поступив на природно-історичне відділення фізико-математичного факультету Новоросійського університету. У стінах цього університету працювали найбільші російські учені: І. М. Сеченов, І. І. Мечників, Н. Н. Соколів, Н. А. Розумов, П. Р. Мелікишвілі, А. О. Ковальовський, А. А. Вериго і ін. З першого курсу Зелінський вирішив присвятити себе органічній хімії. Під керівництвом професора П. Г. Мелікишвілі він виконав свою першу наукову роботу, яка була опублікована в травні 1884 в "Журналі физико-хімічного суспільства". У 1884 Зелінський закінчив університет і був залишений на кафедрі хімії.

У 1885 він був відряджений як стипендіат факультету до Німеччини. Для стажування були вибрані лабораторії І. Вісліценуса в Лейпцігу і В. Мейера в Геттінгені, де приділялася велика увага питанням теоретичної органічної хімії і явищам ізомерії і стереохімії. Намагаючись з'ясувати будову тіофена, Майер запропонував Зелінському здійснити синтез тетрагідротіофена. В ході роботи Зелінській отримав проміжний продукт — діхлоретілсульфід (названий згодом іпритом), що виявився сильною отрутою, від якої молодий учений сильно постраждав, отримавши опіки рук і тіла. Так майбутній творець протигазу вперше отримав одну з найпідступніших отруйних речовин і став першою його жертвою.

Після повернення з-за кордону (1888) Зелінський витримав магістерський іспит і був зарахований позаштатним приват-доцентом Новоросійського університету. Він почав читати лекції з органічної хімії студентам-природникам. Завдяки сприянню завідувача університетською лабораторією А. А. Веріго, Зелінський дістав можливість почати самостійну наукову роботу. До дослідницької діяльності він привертав здібних студентів, під його керівництвом свої перші наукові роботи зробили А. М. Безредка, А. А. Бичихин, А. Г. Дорошевский і ін., що стали згодом відомими ученими. Продовжуючи дослідження, початі в Германії, Зелінській захистив магістерську дисертацію "До питання про ізомерії в тіофеновом ряду" (1889), в якій детально досліджував шляхи синтезу різних ізомерних похідних тіофена.

У 1890 по клопотанню П. Г. Мелікишвілі і А. А. Веріго 29-річний Зелінський вступив на посаду штатного приват-доцента Новоросійського університету. У цьому ж році він отримав відрядження до Лейпціга в лабораторію В. Ф. Оствальда.

У 1891 Зелінський блискуче захистив докторську дисертацію "Дослідження явищ стереоізомерії в рядах граничних вуглецевих з'єднань". Він одним з перших досліджував шляхи синтезу стереоізомерних двоосновних кислот. Серія проведених досліджень зробила надбанням практики методи отримання заміщених янтарних, глутарових, адіпінових, пімелінових кислот і діоксикислот жирного ряду.

Влітку 1893 по рекомендації Н. А. Меншуткіна Зелінській був призначений екстраординарним професором Московського університету. Переїзд до Москви відкривав для ученого нові можливості. Учбовий 1893 рік він почав з читання вступної лекції "Наукове значення хімічних робіт Пастера", в якому був зроблений глибокий аналіз причин оптичної діяльності органічних сполук і були висловлені цікаві прогнози про значення стереохімічних уявлень в хімії і біології. У Московському університеті Зелінський читав основний курс органічної хімії для студентів природного відділення, вів практичні заняття по аналітичній і органічній хімії, протягом ряду років на запрошення І. М. Сеченова читав курс органічної хімії студентам медичного факультету.

Важливим об'єктом наукових досліджень цього періоду стала нафта — складна суміш органічних сполук. Продовжуючи дослідження В. У. Марковнікова, він посилено розробляв проблему раціонального використання нафти, зокрема питання її ароматизації. У 1911 Зелінській відкрив дегидрогенізационний каталіз нафтенів із застосуванням платини і паладію. Результатом цих досліджень з'явився пуск першого в Росії виробництва термічного крекінгу нафти.

Зелінський встигав вести і велику суспільну роботу. Він організував на Вищих жіночих курсах кафедру органічної хімії, створив прекрасну лабораторію. На початку 1900-х років Зелінський брав участь в створенні Центральної лабораторії Міністерства фінансів в Москві, в 1908 — у відкритті Народного університету ім. Шанявського.

У роки Першої світової війни учений активно проводив дослідження в області каталітичного крекінгу і піролізу нафти, які сприяли помітному підвищенню виходу толуолу, — сировини для отримання тринітротолуолу (тротилу, толу). Це дослідження мало першорядне значення для оборонної промисловості. Зелінський вперше запропонував як каталізатори для дегідрогенізациї вуглеводнів нафти використовувати доступні алюмосилікати і окисні каталізатори, які використовуються і у наш час. У Петербурзі Зелінській розробив засіб захисту від бойових отруйливих речовин — вугільний протигаз.

22 квітня 1915 в районі Іпру на стику французького і британського фронтів німці здійснили першу газобалонную хімічну атаку. В результаті з 12 тисяч солдатів в живих залишилися тільки 2 тисячі. 31 травня подібну атаку повторили на російсько-німецькому фронті під Варшавою. Втрати серед солдатів були величезні. Зелінський поставив завдання відшукати надійний засіб захисту від отруйних газів. Розуміючи, що для універсального протигазу потрібний універсальний поглинач, для якого був би абсолютно байдужий характер газу, Зелінський прийшов до ідеї використовувати звичайне деревне вугілля. Він разом з В. С. Садиковим розробив спосіб активування вугілля шляхом прожарення, що значно збільшило його поглинальну здатність. У червні 1915 на засіданні протигазової комісії при Російському технічному суспільстві Зелінський вперше доповів про винайдений ним засіб. В кінці 1915 інженер Е. Л. Куммант запропонував використовувати в конструкції протигаза гумовий шолом. Через злочинну затримку з впровадженням протигазу з вини командування армії тільки в лютому 1916 після випробувань в польових умовах він, нарешті, був прийнятий на озброєння. До середини 1916 було налагоджено масове виробництво протигазів Зелінського-Кумманта. Всього за роки Першої світової війни в діючу армію було направлено більше 11 мільйонів протигазів, що врятувало життя мільйонам російських солдатів.

Після Лютневої революції 1917 Зелінський отримав право повернутися в Московський університет і знову переїхав до Москви. Після Жовтневої революції 1917 він продовжив роботу на кафедрі. Вже в 1918 Зелінській брав участь у вирішенні невідкладних проблем, що стояли перед країною, вивчав методи отримання бензину з мазуту. Починаючи з 1923 Зелінський опублікував велику кількість статей про каталіз, синтез нових з'єднань, походження нафти, холестерин, білкові речовини, синтез каучуку і ін.

За величезний внесок у розвиток хімічної науки Зелінський був вибраний почесним членом Московської спілки випробувачів природи (1921), нагороджений Великою премією ім. А. М. Бутлерова (1924), удостоєний звання заслуженого діяча науки (1926), вибраний членом-кореспондентом АН СРСР (1926), академіком АН СРСР (1929). У 1934 йому була присуджена премія ім. В. І. Леніна, в 1942, 1946, 1948 — три Державні премії СРСР. У 1945 Зелінський був удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці, в 1951 — нагороджений орденом Леніна. Його ім'ям названий Інститут органічної хімії в Москві (1953).Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.