Валеологія з елементами каністерапії.

Опис документу:
Матеріали, що стосуються новітнього методу роботи з тваринами та дітьми - аніматерапії. Підготовчі заняття із загальних тем охороні природи та навколишнього середовища. Спеціалізовані заняття з дітьми з особливими потребами і здоровими дітьми та собаками: хендлінг, загальне навчання, кінологічний фрістайл. Методичний посібник та презентаційні матеріали проєкту, що стосуються одного з методів каністерапії - малювання за допомогою собаки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Шепетівський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Хмельницької області

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТТЯ З СПОРТИВНИХ ВИДІВ ДРЕСИРУВАНЬ

(кінологічний фристайл)

Методичний посібник

Автор: Беляєва Ольга Михайлівна

Керівник гуртка «Юні кінологи»

Шепетівка

2018

Зміст

 1. Танці та..... собаки. ......................................................................3-4

 2. Історія виникнення танців з собаками........................................5-6

 3. Вимоги до собак та спортсменів..................................................7-8

 4. Практичні рекомендації................................................................9-16

 5. Використані джерела.....................................................................17

ТАНЦІ ТА..... СОБАКИ

Подобається танцювати, але не маєш пари? Навчіть танцювати свого собаку. Вивчити ефектний фрістайл набагато простіше, ніж ви думаєте!

Не важливо, чи є ви досвідченим собаківником або тільки мрієте про чотириногого улюбленця - кінологічний фрістайл може стати модним хобі і любов'ю на все життя. Танці з собаками доступні кожному, ними можна займатися заради задоволення або для участі в змаганнях. Цей вид спорту скидається на мистецтво, коли незвичайна танцювальна пара людина - собака разом відкривають нові горизонти, виконуючи різноманітні елементи під музику і рухаючись синхронно або незалежно один від одного. Головне, щоб танець виглядав ефектно і гармонійно та покращував настрій.

Якщо ви активні, азартні та любите собак - Dog Dancing ваш спорт. Не потрібно лякатися уявної складності навчання. Все що потрібно, щоб почати танцювати - це бажання, терпіння і півгодини вільного часу щодня. Заняття не вимагають спеціальних навичок і видатних хореографічних здібностей. Танці вже давно визнані найкращими ліками від стресів. А якщо згадати про те, що вашим партнером буде відданий хвостатий друг, радість і користь від таких тренувань важко недооцінити. Заняття з фрістайлу дають і собаці, і дресирувальнику, особливо що живуть в місті, потрібну кількість рухів. Це форма проведення дозвілля, яка може приносити багато радості.

Фрістайл поєднує фізичні навантаження з творчим процесом, коли ви відкриваєте в собі та в своєму партнерові нові таланти і можливості. До важливих переваг можна віднести абсолютну демократичність цього виду спорту. Він для всіх порід собак, починаючи з пів-року. Талановиті дворняжки і метиси виступають на рівних з представниками елітних порід та показують відмінні результати.

Хендлером (провідником) на фрістайл-майданчику може стати навіть дитина. А батьки можуть виконувати роль чуйного тренера і постановника для юної танцювальної пари. Це дозволяє не тільки зміцнювати сімейні зв'язки, знаходити спільну мову з дітьми, а й розвивати в них такі важливі якості як відповідальність, любов і повагу до всього живого. А задоволення, яке отримують собаки та дити взагалі не піддається опису, адже для них наявність улюбленої справи також поєднується із можливістю спілкування з чотириногим партнером.

ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ТАНЦІВ З СОБАКАМИ

Фрістайл - це відносно новий вид спорту, которий найдивовижнішим чином поєднує в собі елементи слухняності і танцю. Як спортивна дисципліна він сформувався в кінці 80-х років минулого століття у Великобританії, США, Канаді та Нідерландах. За однією з версій вважається, що своєю появою фрістайл зобов'язаний поширенню позитивного підходу в дресируванні, заснованому на мотивації собаки.

У 1990 році на семінарі, присвяченому особливостям дресирування під музику, Мері Рей вперше виступила з дивовижними постановочними танцями в парі зі своїм бордер-коллі. Саме тоді танці з собаками - фрістайл виділили як самостійне спортивний напрямок. Роком пізніше в Ванкувері на виставці інша спортсменка Тіна Мартін разом зі своїм золотистим ретривером виконала костюмований номер. Пізніше обидві ці дресирувальниці стануть президентами перших асоціацій, присвячених танцювальному фрістайлу.

Виступи в Канаді прозвели велике враження на собаківників з сусідніх США, які вирішили також розвивати у себе танцювальний собачий спорт. Згодом в різних країнах сформувалися власні школи кінологічного фрістайлу зі своїми традиціями. Зокрема, в Британії спочатку цей вид спорту (там він називається Heelwork to Music - HTM) нагадував кінну виїздку, а його особливістю було те, що танцював саме Хендлер, а собака повинна була його супроводжувати поруч, демонструючи вишкіл і дисципліну. У США, навпаки, наголос був зроблений на видовищність виступів, складність трюків, виконуваних собакою - власне, саме фрістайл. Ці два напрямки залишилися і сьогодні основними дисциплінами, за якими проходять змагання.

У світовій практиці кінологічного фрістайлу прийнято класифікацію на його два основні різновиди:

 • Heelwork to Music (HTM) - рух поруч під музику, в якому танець здійснюється самими спортсменом, в той час як його вихованець акуратно переміщається по рингу разом з ним, демонструючи вишкіл і навички послуху;

 • Freestyle - власне, сам фристайл, в якому головною дійовою особою і «цвяхом програми» є собака, яка виконує спритні трюки, а спортсмен або просто веде і контролює її, або також бере участь в танці.

Собака і людина під музику роблять різноманітні рухи, поєднані єдиним задумом танцю. У більшості дресирувань провідна роль належить собаці - оцінюються саме її якості і талант. У фрістайлі оцінюється пара в цілому - її гармонійність, злагодженність рухів, артистизм. Тут немає дуже чітких правил руху - це просто танець. Собака може робити різні рухи - проходи у ноги, повороти, руху боком, стрибки, стійки та безліч інших речей. Те ж саме відноситься і до людини - під час танцю з собакою він може здійснювати найрізноманітніші рухи тілом, руками та ногами - аби вони відповідали музиці.

По своїй ідеї фрістайл близький до таких видів спорту, як фігурне катання і художня гімнастика, де спортмени виконують під музику спеціальну програму, що включає різні складні технічні вправи.

ВИМОГИ ДО СОБАК ТА СПОРТСМЕНІВ

Перший крок в подачі кінологічного фрістайлу - прийняти точне рішення, що ви хочете показати суддям і глядачам. Іншими словами, показати, що є вашою мотивацією. Без цього в подальшому неможливо займатися постановкою танців з собаками.

Існує багато можливих мотивацій. Ви можете побажати ілюструвати індивідуальність вашої собаки, показати специфічні рухи або комбінації рухів, приєднуючи вашу улюблену музику або демонструвати ваші тренувальні таланти. Можливості нескінченні. Вам треба звести вибір до тих можливостей, які чітко визначають причини вашого творчого уявлення.

Перед початком навчання фрістайлу ваш собака має освоїти ази слухняності і спокійно почувати себе в міському середовищі: не реагувати на гучні звуки і скупчення людей. У виборі танцювальних елементів немає обмежень, єдина важлива вимога - вони повинні виключати ризик отримання травми для чотириногих спортсменів і враховувати індивідуальні особливості. Наприклад, високі стрибки, природні для швидких джек-рассел терєрів можуть бути небезпечні для масивних ротвейлерів. І навпаки, такий нескладний елемент як іспанська крок (високе підняття передніх лап при проході) виглядає надзвичайно ефектно у собак великих порід, нагадуючи кінну виїздку.

Найчастіше вихованці самі підказують господарям ідеї для унікальних танцювальних па. І все що потрібно - це вчасно похвалити хвостатого винахідника та закріпити результат. Тут головне не перестаратися і не перетворити захоплюючу гру в примус і рутинну повинність.

Існує певний набір якостей, якими має володіти собака для успішного виступу на рингу:

 • вихованець повинен любити свого господаря і бути максимально слухняним;

 • собаці необхідно вміти концентруватися на власнику;

 • тварина має мати базові навички дресирування;

 • вихованець зобов'язаний мати високий ступінь соціалізації.

Для заняття кінологічним фрістайлом не підходять ланцюгові або дворові напівдикі собаки, забиті і боягузливі тварини, розпещені ледарі. Ці обмеження не суворі, зрозуміло, адже характер собаки дуже пластичний і шляхом довгих і наполегливих тренувань можна прищепити їй необхідні навички слухняності. Проте слід розуміти, що деякі види тварин мінімально схильні до такого роду діяльності.

Деякі умови існують для спортсмена. Він повинен бути в достатній фізичній формі, відчувати ритм музики та свого партнера. Обовязково

дотримуватись норм етичного поводження з собакою. Не треба забувати про гармонійність та зручність одягу. Занадта химерність костюма буде відволикати увагу від самого виступу.

Спортсмен також повинен надати композицію, під яку буде здійснюватися його виступ. Стиль музики можливий будь-який за винятком релігійної, а також з пропагандою насиллля, расизму тощо. Композиція повинна мати чітко виражений ритм, під який собака підлаштовує свої рухи. Наявність слів в композиції допускається, але не є обов'язковою.

Кінологічний фрістайл - це багато в чому театралізований виступ, тому основною вимогою до одягу спортсмена є відповідність темі заявленого номеру, а також зручність. Костюм для собаки допускається, але не є обов'язковим. Спортсмен може використовувати під час виступу реквізит, якщо він не є тренувальним предметом.

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Очевидно, що навчання фрістайлу з собакою, зважаючи на складність номерів вимагає особливого терпіння і тривалих тренувань, особливо якщо ви займаєтеся дресируванням вихованця з нуля. Плюс цього виду спорту в тому, що для нього не треба якогось спеціального обладнання або великої площі. Займатися дресируванням собаки для фрістайлу цілком можна у себе вдома або у дворі, а також в кінологічних клубах, але в них такі послуги надаються досить рідко. Починати тренування потрібно з навчання собаки азам дресирування, тобто виконання найпростіших команд послуху, зокрема «Сидіти», «Лежати», «До мене», «Поруч» і т. д. Вихованцеві необхідно прищепити вміння концентруватися на власнику. Також велике значення має відсутність у нього страху або агресії по відношенню до людей, тому виховання собаки - важлива складова навчання фрістайлу.

Слід враховувати, що кінологічний фристайл - це командна робота, тому дресирувальник повинен бути вимогливим не тільки до собаки, а й до себе. Необхідно відразу встановити глибокий і довірливий контакт з вихованцем, але при цьому однозначно дати йому зрозуміти, хто головний. Собаки, які не відчувають авторитету свого власника, схильні часто відволікатися і сваволили під час тренувань та виступу.

Трюк «Ніжки»

Даний трюк полягає в тому, що собака ставить передні лапи на стопи людини і зберігає це положення в той час, як людина рухається вперед-назад. Починати навчання слід з того, щоб завести собаку між своїх ніг, плечовий суглоб собаки знаходиться на рівні колін. Посуньте кінчики черевиків разом, щоб вийшов клин. Потім піднесіть до собачого носа руку з ласощами і почніть рухати рукою таким чином, щоб собака в процесі випадково встала або зачепила лапою ваш черевик - в цей момент віддайте ласощі. Далі починаємо поступово привчати собаку зберігати рівновагу на рухомих ногах. Починати рухатися слід поступово, відривати від землі тільки кінчики стоп, п'яти повинні залишатися на місці. Важливо постійно на всіх етапах навчання підбадьорювати вихованця голосом. На наступному етапі починаємо повністю відривати поперемінно ноги від землі і починати потихеньку просуватися вперед. На цьому етапі можна прибирати щільне наведення і годувати собаку з відривом руки з кормом від носа. Коли вихованець буде впевнено зберігати рівновагу, віддавати заохочення тільки після декількох кроків в позиції «Ніжки».

Трюк «Змійка»

Саме навчання будується таким чином: скомандуйте «Поруч» або за допомогою ласощів змусьте собаку зайняти вихідну позицію у лівої ноги. Потім з правої ноги зробіть крок вперед і залишіться стояти в такому положенні. Опустіть праву руку з ласощами між проходом, який утворився між ногами і піднесіть її до носа собаки. Далі повільно почніть вести ласощами вправо, змусивши собаку пройти між ніг. Як тільки вихованець все зробив правильно, похваліть його і пригостіть. Після того як собака виявилася на правій стороні, зробіть крок вперед лівою ногою, опустіть ліву руку і знову ж за допомогою ласощів проведіть собаку між ніг. Похваліть вихованця і віддайте смачний шматочок. На перших етапах навчання команді «Змійка» намагайтеся не рухати ногами занадто швидко, а також не змушуйте собаку безупинно проходити більше 5 кроків (надалі можна змушувати проходити до 10 кроків за раз). Коли собака зрозуміє суть вправи, почніть вводити голосову команду «Змійка» і давайте ласощі вже не за кожен крок, а довільно - через перший, третій, четвертий, шостий. Таким чином у собаки буде зберігатися інтерес до вправи, і вона буде продовжувати рухатися, щоб заробити побільше смачненького. Зазвичай собаки дуже швидко освоюють даний трюк. Згодом досить виставити праву ногу вперед, сказати «Змійка» і вихованець без будь-якої допомоги руками з вашого боку почне петляти між ніг.

Трюк «Стрибок через обруч»

Для стрибка через обруч від собаки потрібно не тільки спритність (потрапити в отвір), але сміливість, так як снаряд рухається в руці. Навчання починається з того, що обруч опускається якнайнижче. Собаці надається можливість його обнюхати. Дресирувальник поплескує по внутрішній поверхні, пропонуючи собаці не стрибати, а пройти крізь отвір. Собаку саджають перед ним з одного боку, а дресирувальник кличе її з іншого боку.

Коли собака проходить через отвір, вона отримує ласощі. Потім обруч трохи

над землею: собака перелазить через

такий бар'єр. У всякому разі, вона вже

не боїться нової перешкоди. Далі обруч

піднімають вище і собаці пропонують

стрибнути крізь неї. Надалі дресирувальник

домагається від собаки «чистого» стрибка,

щоб вона не зачіпала лапами перешкоду.

Цей же навик можна використовувати при виконанні стрибків через ноги, повідок або нший реквизіт.

«Дай п’ять»

У цій вправі собака повинна торкнутися лапою вашої долоні, піднятої в жесті «Дай п'ять». Щоб навчити собаку давати п'ять, затисніть шматочок ласощів або іграшку між пальцями і підніміть руку на таку висоту, щоб собака могла до неї дотягнутися лапою. Якщо у вас невелика собака, то тримайте руку досить низько, якщо собака велика, то руку, навпаки, варто підняти. Якщо собака буде намагатися дістати ласощі зубами, просто ігноруйте таку поведінку. Дочекайтеся, поки вона почне шкребти лапою по долоні, після чого заохотите її. Вимовляти команду «Дай п'ять» слід кожен раз, коли собака поводиться правильно і намагається доторкнутися до вашої долоні.

Трюк «Зайка» або «Служити»

Ця вправа полягає в тому, що собака в положенні сидячи повинна підібрати передні лапи і підняти їх в повітря. Це можна робити як з піднятими вгору лапами, складеними разом, так і у вигляді справжнього зайчика. Накажіть собаці сісти і візьміть шматочок ласощів. Підніміть руку з ласощами трохи вище носа собаки, а потім посуньте руку трохи назад за голову собаки. Слідкуйте за тим, щоб вихованець при цьому не вставав. Віддайте ласощі відразу ж, як тільки собака відірве лапи від землі і сяде з випрямленою спиною. Вводите голосову команду «Зайка» або «Служити» тільки тоді, коли собака точно зрозуміє, що від неї вимагається. Щоб навчити собаку робити «Зайчика» без вашої допомоги і завмирати в такому положенні на декілька секунд, повторіть вправу кілька разів, поступово збільшуючи інтервали між виконанням команди і заохоченням. Навчити собаку команді «Служити» можна й іншим способом: дайте собаці спертися на вашу руку, в якій затиснуті ласощі. Коли собака почне розуміти суть вправи, поступово прибирайте руку і привчайте її піднімати лапи просто в повітря.

Трюк «Коло»

Візьміть ласощі, і, тримаючи біля носа собаки, почніть описувати ними коло. Коло має бути настільки великим, щоб, слідуючи за ласощами, собака могла запросто обернутися навколо себе. Під час руху промовте «Коло». Як тільки собака опише повне коло, похваліть її і віддайте ласощі. Потім поступово ускладнюйте вправу і зменшуйте допомогу. Навчіть собаку слідувати за рукою, вже не тримаючи в ній ласощі. Для цього непомітно візьміть шматочок в ліву руку, а правою почніть описувати коло. Якщо собака піде за правою рукою і правильно виконає вправу, віддайте їй ласощі. При бажанні ви можете прибрати допоміжний жест рукою і сконцентрувати собаку тільки на голосовій команді «Коло». Якщо пізніше ви збираєтеся скласти з цієї вправи сценку, то рекомендується використовуватися різні команди для повороту направо і наліво. Коли собаці необхідно крутитися в праву сторону, вимовляєте «Коло», а коли в ліву - «Вальс». В цьому випадку слід вчити собаку кожній команді послідовно: спочатку відпрацюйте з нею рух направо, а потім, коли вона добре буде справлятися з цим завданням, почніть вчити поворотам наліво

Трюк «Апорт»

Що значить команда «Апорт»? За командою «Апорт» собака повинна підібрати кинуту дресирувальником річ, повернутися до нього, обійти справа і ззаду, а потім сісти біля лівої ноги, чекаючи, коли дресирувальник забере річ. Не можна, щоб собака зривалася з місця і летіла до кинутої речі, поки дресирувальник не дасть команду, також вона не повинна кидати річ, поки дресирувальник сам не нагнеться і не забере її. Вправа «Апорт» відрізняється від звичайної гри в паличку тим, що в даному випадку всі дії собака виконує тільки по команді. Ця вправа використовується в танці з реквизитом - донести квітку, парасольку, іграшку.

Трюк «Схованки»

Виглядає цей трюк наступним чином: накажіть собаці встати вертикально біля стіни або ніг, тобто впираючись в лапами. Також в даній вправі собака повинна просунути морду або голову між передніми лапами, ніби-то вона хоче сховатися. Цього легко досягти, якщо при виконанні вправи знизу між лапами підсовувати ласощі і при цьому подавати голосову команду, наприклад, «Ховайсь». На початку відпрацювання цього трюку заохочення необхідно віддавати відразу ж, як тільки собака прийняла потрібну позицію. Згодом збільшуйте час дачі ласощів, щоб собака навчилася залишатися в потрібному положенні на деякий час. Коли це стане добре виходити, то можна закріпити вправу.

Трюк «Дивись».

Ця вправа полягає в тому, що собака повертає голову біля ніг дресирувальника вправо або вліво, а потім завмирає в такому положенні на деякий час.Також ви можете навчити собаку визирати з певного боку. Принцип тренування з використанням ласощів зазвичай дуже простий. Однак важливо, щоб вона проводила голову максимально тісно від вашої ноги і потім на мить застигала головою збоку у ноги.

Трюк «Паркур»

Навчити пса заплигувати і утримуватися на об'єктах з маленькою площею зовсім нескладно, якщо діяти поетапно. Візьміть кілька цеглин (або інших речей з неслизькою поверхнею) і викладіть їх таким чином, щоб вийшло поле з досить великою площею. За допомогою ласощів змусьте собаку піднятися на цеглу. Віддайте ласощі тільки тоді, коли собака встане на цеглу усіма 4 лапами. Повторіть вправу кілька разів. Коли собака зрозуміє принцип, починайте ускладнювати трюк, прибираючи поступово по одній цеглині. Досягніть того, щоб пес міг стояти усіма 4 лапами на одній цеглині.Тоді цей навик можна викоритовувати для балансування на інших предметах.

Фрістайл. Підсумки. Навчання покрокове.

1. Загальний курс дресирування.

2. Соціалізація.

3. Концентрація собаки на тренері.

4. Знання типу характеру собаки.

5. Знання особливостей поведінки собаки.

6. Передбачення реакції собаки на різні подразники.

7. Обробка трюків окремо.

8. Відпрацювання динамічних стереотипів.

9. Тренування танцю цілого.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

 • Немає нічого не можливого.

 • Терпіння - запорука успіху.

 • Фрістайл - це відповідальність, праця і терпіння.

 • Фрістайл – це творчість.

 • Життя складається з вражень. Вони складають духовне багатство людини.

 • Собаки схильні пишається собою.

 • Собака - особистість.

 • У фрістайлі є неприпустими примусови дії.

 • У фрістайлі людина і собака - команда.

 • Команді потрібен бойовий дух і відмінний настрій.

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА

 1. https://dogtricks.ru/trjuki/zajka

 2. Кінологічний фрістайл (танці з собакою) https://dogtricks.ru/sport/fristajl-tantsy-s-sobakoj

 3. https://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=13&ved=2ahUKEwjSyN3Eq4nfAhVvoYsKHU_HCfwQFjAMegQIBxAB&url=https%3A%2F%2Fwolcha.ru%2F3547-fristayl-ili-tancy-s-sobakami.html&usg=AOvVaw0lTlhFvhg08Mq4MD8T_MmA

 4. https://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjs2TMz4nfAhXmpIsKHefeDvoQFjAIegQIABAB&url=http%3A%2F%2Fdog-blog.ru%2Fkinologicheskij-fristajl%2F&usg=AOvVaw2fMmNAqB2eSgQy6uMWh0yv

 5. https://dogtricks.ru/trjuki/prjatki

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
8
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!