Урок з літ.читання "А.Дімаров "Для чого людині серце"

Опис документу:
Розробка відкритого уроку з літературного читання у 3 класі. Урок розроблений у вигляді подорожі країною Читання, супроводжується анімованою презентацією. Під час уроку діти не просто знайомляться із творчістю А.Дімарова, але і вчаться бути добрими і людяними. Містить багато видів роботи та сучасні технології навчання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: Людина з добрим серцем. Анатолій Дімаров «Для чого людині серце». Головна думка твору.

Мета: розширити уявлення учнів про літературну казку як жанр; познайомити з творчістю А.А.Дімарова ; удосконалювати навички свідомого та виразного читання;працювати над правильним інтонуванням речень; вчити визначати персонажів твору, давати їм характеристику, визначати тему та головну думку казки; розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, усне зв'язне мовлення, критичне мислення; удосконалювати вміння узагальнювати, аналізувати, робити посильні висновки; виховувати доброту, чуйність, взаємодопомогу, культуру спілкування та поведінки.

Тип уроку : урок ознайомлення з новим твором .

Методи і прийоми: метод читання, перечитування , ведення бесіди за змістом прочитаного; інтерактивні методи і прийоми ( робота в парах, дидактичні ігри «Послухайте , доповніть, не помиліться!», «Поділись частинкою тепла» , «Сніжинка»)

Форма проведення : урок-подорож.

Обладнання: мультимедійний проектор,презентація, портрет А.А.Дімарова, книжкова виставка, кубик з висловами, плакат з обличчям планети Земля, картки у вигляді серця, сніжинка , іграшка-сердечко, свічка .

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок,

починається урок.

Він незвичний і цікавий,

до нас гості завітали.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим; «Добрий день».

У цей ясний зимовий час

Ми раді бачити всіх вас.

Гарних вражень від уроку бажаємо

І активно працювати починаємо.

II. Мотивація навчальної діяльності ( 2 хв)

Учитель

Мешкав колись на далекій планеті

Добрий і мудрий один чарівник.

Увечері, зручно вмостившись на Місяці,

Він мандрувати між зорями звик.

Спостерігав за тілами небесними,

З ними завжди залюбки розмовляв.

І якось почув, що сумує планета,

Про біди якої раніше не знав.

А все через те, що блакитна красуня

(Ви, певно, збагнули,— це ж наша Земля)

Хвилюється, плаче, бо менше і менше

В серцях своїх мешканців бачить добра.

«Ой лишенько, лихо! Планета сумує!»-

Стрепенувся диво-мандрівник.-

«Можливо , 3 клас її врятує?

Бо кожен учень там – завзятий витівник!

Тож , любі діти, дарма часу ви не гайте,

У країну Читання сміливіше вирушайте ,

Планеті посмішку повертайте!»

  • Сьогодні у нас незвичайний урок – урок –подорож Країною Читання. Протягом подорожі ми будемо мандрувати Казковою Долиною , втамуємо спрагу знань у криниці наукових фактів , потрапимо до казкового зимового Лісу , зупинимось на Галявині самостійності, підтримаємо одне одного на місточку дружби та піднімемось на Гору мислення . Спробуємо переконати планету, що поряд із жорстокістю, у світі існує ще багато добра та добрих людей.

ІІІ.Актуалізація опорних знань

- А потрапити у цю країну допоможе диво-кубик.

1.Метод «Кубування»

Кубик, діти, не простий

Кубик, діти, чарівний.

До кого в руки потрапляє

Знання одразу ж перевіряє.

Та не тільки розум ваш він зможе показати,

Але й ключове слово кросворду допоможе відгадати.

- Головне слово кросворду і буде тим чарівним ключем, що відмикає двері в країну Читання.

Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».

Той, хто отримує кубик, читає вислів або уривок твору на стороні куба, називає його жанр. Якщо відповідь не знаєте, передаєте іншому учневі.

2.Розгадування кросворду

1.) Біля броду бусол ходить,

Бусленя з собою водить.(Скоромовка)

2) Спи, маленький козачок,
Повернися на бочок.
Спи, синочку, мама засинає.
Спи, козаче, кінь твій почекає. (колискова)

3)Крил не має, скрізь літає,

ще й куряву здіймає.

( загадка)

4) Сітка-вітка, дуб-дубки,

Поставали козаки,

Шабельками брязь-

Вийди, князь! (лічилка)

5) Битися - не билися,
Трохи посварилися,
Потім посміялися,
Друзями зосталися. (мирилка)

  • Яке головне слово ? (Казка)

  • Що таке казка? (Казка – це цікава вигадана історія про події , яких не може бути в реальному житті)

ІУ. Мовна розминка.

На Казковій долині нас чекають мовні ігри:

1. Складання римованих рядків. ( 3 хв)

— Послухайте, доповніть, не помиліться!

Не можем без казки у світі ми жити,

Бо казка нас вчить, як потрібно… (дружити),

Як зло подолати, як хитрих провчити.

Як правду і волю в житті … ( боронити)

  • Прочитайте мовчки про себе і підготуйтеся до голосного читання.

  • Гра «Дощик» Читання вголос хором. ( 1 р. – дощик, 2 р. – дощ , 3 р. – злива , 4 р. – дощик)

  • Прочитайте вголос з правильною інтонацією:

(радісно і швидко;

здивовано, запитально).

  • А ви любите казки? Підніміть ручки, хто полюбляє казки?

  • Доки живуть на світі казки , і доки їх читають діти, у світі обов’язково пануватиме добро.

  • Тому планета трішки заспокоїлася і 1 краплю сльози ми можемо прибрати.

  • - На які дві великі групи поділяють казки?

- Які казки називають народними?

  • Які це літературні казки? Яка інша назва літературної казки?

У. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

Сьогодні ми продовжимо знайомитися з чарівними казками, які на відміну від народних, мають автора. Це літературні казки.

1.Робота над виставкою

Погляньте на виставку літературних казок. Тут вміщені твори Івана Франка, Лесі Українки, Панаса Мирного , Григора Тютюнника, Всеволода Нестайка та інших укр..письменників. Почесне місце серед них займає творчість Анатолія Андрійовича Дімарова, з якою ми сьогодні і будемо знайомитися. 

2. Гра «Розсипанка».Постановка  проблемного  питання.

- Сьогодні  тему  нашого  уроку   вам  треба  скласти  із  розсипанки.

(Переставте літери у вислові і зачитайте тему уроку)

лДя гочо дилюні    цесер

-Яке  речення     отримали ?

Для  чого  людині  серце ?.

-    Чи усі люди мають серце? Навіщо воно потрібне? (Щоб жити)   Найголовніше , що є в людині, це її серце. І хоч в усіх людей серце б’ється однаково,це ще не означає що наші серця теж однакові . Адже від того, які (почуття) скарби має серце людини, залежать її вчинки.

Сьогодні ми прочитаємо казку про різні серця під назвою «Для чого людині серце» , яку написав для вас А.Дімаров і спробуємо поміркувати над цим твердженням.

УІ. Робота над темою уроку

Отож , на шляху до казкового зимового лісу втамуємо спрагу знань у криниці фактів.

1.Відомості про письменника

Письменник Анатолій Дімаров(1922) народився у Миргороді на Полтавщині в сім'ї учителя. У дитинстві пережив  жахи Голодомору, в в юності - біль Другої світової війни . Був тяжко ранений , але пережиті страхіття не зламали письменника. Він –був дуже активною людиною з веселою вдачею та гострим розумом. У 1983 році письменникові присуджено державну премію ім. Т. Г. Шевченка.Помер у 2014р. у віці 92 р. Але залишив після себе чудові твори, у тому числі і для дітей.

Активно проявив себе є в дитячій літературі. Його перу належать збірки оповідань «Через місточок», «Блакитна дитина», «На коні і під конем», казки «Про хлопчика, який не хотів їсти», збірка фантастичних повістей «Друга планета». «Для чого людині серце.

Отож , вирушаємо до Зимового лісу , щоб познайомитися з цим твором.

2.Словникова робота ( 3 хв)

Перед нами розкинулися снігові замети зі складними незрозумілими словами.

А) Орфоепічна хвилинка

Читання 1 стовпчика «Буксиром»

Б) Хвилинка етимології

А зараз з’ясуємо значення деяких слів, щоб краще зрозуміти зміст казки. Знайдіть значення до слів першої кучугури у другій .

племя тліти, слабо горіти

жевріти з одного племені

вражено не роздумуючи

схвально здивовано

безпорадно кинуться

не вагаючись безпомічно

ринуться визначаючи чиїсь дії правильними

одноплемінників рідня, народ

дошкулити завдати шкоди

  • Плем’я – група людей , які проживають на спільній території та займаються спільною діяльністю.

  • Найлютіший – дуже злий, лютий.

  • володіння – частина території , на якій жили чоловічки і були господарями на ній.

3.Первинне сприймання твору( 1.30)

Читання частинками з елементами аналізу прочитаного

1)Опрацювання 1 частини

  • Пропоную вирушити у мандри казковим лісом і познайомитися з незвичайними його жителями. Займіть правильну позу під час слухання .

  • Послухайте і скажіть :

  • Хто мешкає у незвичайному лісі? ( плем’я дерев’яних чоловічків)

Зачин розповідає вчитель.(До слів: Тож було зрозуміло , як були здивовані чоловічки, коли у їхньому володінні появилася невеличка дівчинка)

  • Чому чоловічки не знали ніяких почуттів: радості чи гніву , співчуття , любові , ненависті? ( бо вони не мали сердець)

  • Чому одного разу чоловічки здивувалися ? (вони побачили у лісі дівчинку)

  • Що ж сталося під час цієї зустрічі , ви дізнаєтеся , переглянувши уривок із мультфільму , знятого за мотивами казки А.Дімарова.

2.Перегляд відео уривку 2 частини

Наступну частинку діти переглядають на екрані у вигляді епізоду мультфільму.(1,47-3.17) ( 1.30)

- Що   здивувало дерев’яних чоловічіків у  цій  незвичайній  гості?

  • Чому плакала дівчинка? (Бо вона заблукала)

  • Чому билося серце дівчинки? ( бо їй було страшно)

  • Про що попросив дерев’яний чоловічок, почувши , що дівчинка має серце? ( Віддати серце йому)

  • Що на це прохання відповіла дівчинка? (Що вона має знайомого чарівника, який може зробити серце героєві)

  • Герої відправилися назустріч до лікаря-чарівника , а ми покрокуємо разом з ними і трішки відпочинемо на стежині Відпочинку.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (2 хв)

Дорога добра

Перекл. слів Василеги Н.О.

Нехай життя мінливе,

Суворе і примхливе.

Ти не втрачай надії,

Сміливо в мандри йди.

Іди за сонцем зранку

Від батьківського ганку.

Прямуй , мій друже , завжди

Тільки шляхом доброти.

 

Забудь свої клопоти,

Падіння всі і зльоти

Не забувай, що доля це

Зовсім не сестра

Але, як другу важче,

Не кинь на призволяще

Прямуй , мій друже , завжди

Тільки шляхом доброти.

 

Бува дорога різна,

І радісна ,і грізна

Ти пам’ятай , що це – життя ,

Не діток забавки!

Якщо в людини скрута,

Ти поряд маєш бути.

Прямуй , мій друже , завжди

Тільки шляхом доброти

Планета Земля почула вашу добру пісню і ще одна крапля сльози висохла на її обличчі.

3. Опрацювання 4 частини

Галявина самостійності

МОВЧАЗНЕ ЧИТАННЯ (6 хв)

  • Чи цікаво вам , що ж трапилося далі ? Прочитайте про це самостійно на ст. 64-65 від слів «А розкажу краще вам , як зустрів їх лікар… до слів « Дивно й незвичайно почував себе чоловічок, повернувшись до своїх одноплемінників»)

  • Зверніть увагу : Чи вдалося дерев’яному чоловічку отримати серце?

  • Яке саме серце він обрав для себе?

  • А ще які серця зберігалися у лікаря?

  • АНАЛІЗ ПРОЧИТАНОГО З ЕЛЕМЕНТАМИ ВИБІРКОВОГО ЧИТАННЯ :

  • Як виглядало серце злої людини ? (Воно було жовте та зморщене)

  • Яким було серце байдужої людини? ЗАЧИТАЙТЕ . Чому воно майже не зносилося?

  • Кому належало сіре , похмуре , важке, тверде, мов камінь, серце?Зачитайте.

  • Як називають таку людину? (Егоїст , жорстока людина)

  • Яким було серце доброї людини?

  • Яке б серце обрали ви?

  • Планета щаслива , що ви та дерев’яний чоловічок зробили правильний вибір. І ще одна слізка зникла з її обличчя.

4.Опрацювання 5 і 6 частиин

ЧИТАННЯ ВГОЛОС -ГРА «СНІЖИНКА» - У лісі почався сніг.( 7 хв)

-Цікаво, Як змінилося життя чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини? Про це прочитаємо у наступній частинці, граючи у гру «Сніжинка»

МЕТОД ПЕРЕДБАЧЕННЯ

Розгляньте малюнок. Як ви гадаєте , що трапилося із хлопчиком? Хто ж врятував хлопчика? Чому він це зробив?

Як саме врятував дерев’яний чоловічок хлопчика , дізнаєтеся далі.

-Кого чоловічки знайшли у лісі? Що могло трапитись із хлопчиком?

- Що відчув дерев’яний чоловічок, побачивши помираючого хлопчика?(Жаль, розпач) (Розпач – це відчуття безвихідності, суму)

-Що сталося із серцем чоловічка від розпачу?

Чи вдалося йому врятувати хлопчика?Як саме?

Що залишилося від дерев'яного чоловічка з добрим серцем ?

- Чому його очі були сумні. Як ви розумієте останнє слово героя казки?

- Правильно, дерев’яний чоловічок був щасливий прожити із серцем, нехай коротке , але сповненне різноманітніх почуттів життя, замість того , щоб жити дерев’яним чурбаном сотні років.

- Що могло трапитися із хлопчиком, якби дерев’яний чоловічок не отримав серця?

Планета зраділа, що ви це зрозуміли. Подивіться , ще одна слізка зникла.

          5.Мовно- логічне  завдання.

Місток дружби

1)Колективна робота над планом

Гра «Віднови   послідовність послідовність»

– Чи відповідає порядок пунктів змісту тексту? Як правильно скласти

план?                                                 ПЛАН

- Біля  кожного  пункту  плану  поставте  його  правильний   порядковий

номер.

        О . Плем’я  дерев’яних  чоловічків  1)

         О. Розповідь   лікаря                         4)

         О. Смерть  заради  життя                  6)

         О.  Загадкова  гостя                           2)

         О. Співчутливий   чоловічок            5) 

          О. Подорож  до  лікаря                     3)

2)Робота в парах

З’єднайте частинки прислів’їв:

Моя хата з краю – по-вовчому вити.

Раз добром зігріте серце нічого не знаю.

З вовками жити – ввік не прохолоне.

- Яке прислів’я виражає головну думку прочитаної казки?

Гора Мислення

1)Визначення теми і головної думки

  • Яка ж головна думка казки? (Що відрізняє людину від дерев’яшки?)

  •     Тільки серце і добрі вчинки відрізняють справжню людину від дерев’яного чоловічка, дає можливість насолоджуватись життям і, навіть, жертвувати ним заради іншої людини.

  • Яка тема цієї казки?

  • Як дерев’яний чоловічок отримав серце доброї людини і загинув, рятуючи життя хлопчика.

  • А хто із сучасників сьогодні готовий віддати власне серце , власне життя заради благополуччя інших? ( наші захисники)

  • Чого  вчить  ця  казка ? (Бути добрим , безкорисливо робити добрі справи, не жити як дерев’яні безсердечні чоловічки)

Планета зраділа, що ви це зрозуміли. Подивіться , ще одна слізка зникла.

2.Характеристика головного героя

Як ви гадаєте, хто головний герой?

- Який  же  дерев’яний   чоловічок?

                                   співчутливий          лагідний         

чемний                                                                                добрий

ДЕРЕВ’ЯНИЙ   ЧОЛОВІЧОК

безкорисливий                           доброзичливий              милосердний   

Відповіді на проблемні питання

  • Як ви вважаєте, чи правильно вчинив деревяний чоловічок?

  • Яка людина могла б вчинити по-іншому?

  • Зла, байдужа, егоїстична.

  • Чи сподобалася вам кінцівка казки ?

  • Хто відчув сум ?

3.Робота над анаграмами :

Давайте спробуємо змінити     кінцівку.    Діти, бережно передайте з рук в руки серце і подаруйте дерев’яному чоловічкові трішки власного тепла, подаруйте людські чесноти, прикладаючи серденько до своїх грудей . Вам допоможуть зашифровані слова-анаграми :

РОДОБ

БОЛЮВ

КАЛАС

ДІРАСТЬ

ВАЖНІУСТЬ

БОТУРТА

НІЧУЙСТЬ

МИСЕЛОРДЯ

  • Послухайте. Серце дерев’яного чоловічка почало працювати.

Це ви оживили його своєю любов’ю (Запалюю свічечку)

Палає свічечка, як символ доброго сердечка. Воно зігріває своїм теплом усіх навколо, але як тільки відсторонити сердечку від світу(Накрити свічку склянкою- світка гасне), залишити на самоті , відгороджується від світу ,коли людина не зможе віддавати своє тепло , дарувати добрі вчинки навколишнім людям, вогник гасне. Тому потрібно бути відкритими людям, дарувати їм добро, тепло своїх сердець

  • Тепло ваших сердець зігріло не тільки дерев’яного чоловічка , але і нашу планету , яка нарешті почала посміхатися

IV. Підсумок  уроку.

  • - Для чого ж людині серце? (Щоб робити добрі справи, щоб залишатися людиною)

  • Правильно , адже людина, яка здатна на великі сердечні почуття: дружбу, співчуття, повагу, вірність , любов , називається справжньою людиною. Без уміння і прагнення відчувати ці почуття така людина відчуває порожнечу в своєму серці, у своєму житті. Ця порожнеча одразу ж заповнюється злом і байдужістю. І тоді людину називають безсердечною .

- Ми піднялися на гору Мислення. В основному , завдячуємо цим найактивнішим учням. ОЦІНЮВАННЯ

  • Домашнє завдання : переказувати казку за складеним планом.

Учням високого рівня , а також всім бажаючим – скласти сенкан до слова серце (пам’ятка на сердечках)

-Яким буде ваше серце , залежить тільки від вас.

Я бажаю , щоб у майбутньому ваші серця не зачерствіли від лихих вчинків , не перетворилися на камінючку, як це сталося з одним із жителів великого міста.

Діти, бережіть серця свої, щоб не стали каменем!

Інсценізація
МАМА старенька.

Сусідоньки мої, їду до сина. 

Єдина, кохана, добра дитина. 

Великий учений, у місті живе. 

Не може й дізнатись, як мати живе.

От їду до нього і везу гостинці — 

Яблука, груші, смачні паляниці. 

Синочку мій любий, прийшла я до тебе

СИН.

Мамо, це ви? І що вам тут треба? 

У мене роботи багато-багато. 

Ну, добре, ми підемо зараз гуляти.

(І треба ж їй було приїхати з дому.

Ще хтось побачить — от буде сорому).

Ви, мамо, на лавочці тут посидіть, 

А я зараз прийду, ви підождіть. 
ВЕДУЧА 

Вже вечір настав, зірки засвітились. 

А мама всім каже: «Я загубилась».

Не вірить старенька, що рідна дитина 

Людяність й душу свою загубила, 

Залишив назавжди у місті чужому.

У чому ж побачив син сором? У чому? 

Синове серце чому зачерствіло? 

Учні затихли і все зрозуміли

Учні РАЗОМ:

Подумавши добре,

Ми все зрозуміли. 

Від вчинків поганих 

Серце черствіє. 

Любі діти! Відкривайте

Серце для добра!

Всім, хто поруч, подаруйте

Крихітку тепла.

Адже людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити.
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.

14

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн