Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Стратегії подолання наслідків психологічної травми у педагогів засобами арттерапії
»
Взяти участь Всі події

Урок з історії України із елементами уявної подорожі у 5 класі на тему : Парки і сади. «Софіївка» в Умані та заповідник «Качанівка» на Чернігівщині.

Історія України

Для кого: 5 Клас

17.01.2022

122

3

0

Опис документу:

Урок з історії України із елементами уявної подорожі у 5 класі

Тема уроку: Парки і сади. «Софіївка» в Умані та заповідник «Качанівка» на Чернігівщині.

Мета уроку:

Освітня: ознайомлення учнів з новим навчальним матеріалом; формування вміння одержувати нові знання із тексту та ілюстрацій ; формування навички роботи з дидактичними матеріалами, підручниками, навчальними посібниками; пояснити зміст понять «парк», «сад»; з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині;

Корекційно-розвивальна: розвивати творчі здібності учнів; стимулювати активну пізнавальну діяльність; сприяти збагаченню словникового запасу ; розвивати пам'ять, увагу, уяву та логічне мислення.

Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи та історичних

надбань людства , повагу до історичного минулого Батьківщини, інтерес до

вивчення історії, сприяти вихованню патріотизму та естетичному вихованню.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок з історії України із елементами уявної подорожі у 5 класі


Тема уроку: Парки і сади. «Софіївка» в Умані та заповідник «Качанівка» на Чернігівщині.

Мета уроку:

Освітня: ознайомлення учнів з новим навчальним матеріалом; формування вміння одержувати нові знання із тексту та ілюстрацій ; формування навички роботи з дидактичними матеріалами, підручниками, навчальними посібниками; пояснити зміст понять «парк», «сад»; з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині;

Корекційно-розвивальна: розвивати творчі здібності учнів; стимулювати активну пізнавальну діяльність; сприяти збагаченню словникового запасу ; розвивати пам'ять, увагу, уяву та логічне мислення.

Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи та історичних

надбань людства , повагу до історичного минулого Батьківщини,   інтерес до

вивчення історії, сприяти вихованню патріотизму та естетичному вихованню.

Обладнання: підручники , атласи , роздатковий матеріал , мультимедійна

дошка, мультимедійна презентація, робочі зошити учнів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок з елементами уявної екскурсії. 

Основні поняття: парк, сад, дендропарк , заповідник. 

Хід уроку.

I. Загально - корекційний етап.

  • Організаційна підготовка учнів до уроку.

  • Нервово-психологічна підготовка учнів на продуктивну працю:

Фонетична зарядка (черговий звук -р ).

Промовляння чистомовки:

Ра-ра-ра – висока гора.

Ро-ро-ро – гостре перо.

Рі-рі-рі – сонце угорі.

Ри-ри-ри – книжку бери.

II. Перевірка домашнього завдання.


На попередньому уроці ми вивчали тему «Замки та палаци України», давайте пригадаємо основні поняття з цієї теми, розв’язавши кросворд.

Матеріал, з якого зводили захисні споруди в Київській Русі

Укріплене житло феодала

Укріплена позиція довготривалого характеру, що обороняє стратегічні пункти

Фортеця, яку заснували італійці, вихідці із Генуї

Місто, в якому знаходиться Генуезька фортеця

Резиденція правителя, заможної людини

Найбільш відомий палац в Україні, який знаходиться в Києві

Ханська династія Кримських ханів, за яких зводили Бахчисарайський палац.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Молодці! Ви добре впоралися із завданням і у виділених клітинках отримали ключове слово, яке є частинкою нашої сьогоднішньої теми. Воно підкаже нам в який куточок України ми вирушимо сьогодні. Що означає це за слово? Так, вірно, це – Софіївка. Сьогодні ми вирушаємо у подорож на Черкащину та Чернігівщину, а саме у дендропарк «Софіївка» та заповідник «Качанівка».

Розгорніть ваші зошити та запишіть тему уроку « Парки і сади. «Софіївка» в Умані та заповідник «Качанівка» на Чернігівщині», яку ви бачите на екрані. На сьогоднішньому уроці ми: з’ясуємо що означають поняття «парк», «дендропарк» та «заповідник»; дізнаємося хто заснував та на чию честь названі ці відомі пам’ятки, навчимося показувати їх на карті, а також виготовимо порівняльні картки-описи дендропарку «Софіївка» та заповідника «Качанівка» і поміркуємо, чому необхідно зберігати та дбайливо ставитися до природи та історичних цінностей і надбань культури України.

IV. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь та навичок.

Евристична бесіда

1.   Чи були ви коли-небудь у парку?

2.   Що ви там бачили?

3.   Яке б ви дали визначення поняттю «парк»?

V. Фізкультхвилинка ( пальчикова гімнастика):

Олівець в руці катаю,

     Поміж пальчиків кручу.

     Неодмінно кожен палець

     Будь слухняним я навчу.

VI. Засвоєння нових знань, умінь та навичок ( розповідь вчителя ).

План

1. Парки і сади

2. «Софіївка» в Умані

3. Заповідник «Качанівка» на Чернігівщині

1. Парки і сади

1.1. Робота з підручником

Опрацюйте відповідний матеріал підручника і випишіть у словники визначення понять «парк» , «сад» та «дендрологічний парк».

1.2 Словник

Парк — обмежена територія з природною чи спеціально посадженою рослинністю, алеями, водоймами та скульптурами.

Сад — частина земельної ділянки, зайнята плодовими насадженнями.

Дендрологічний парк – парк, у якому вирощують багато дерев і кущів.

2. «Софіївка» в Умані.

2.1.Розповідь вчителя.

Одним із найвизначніших дендропарків України є Національний дендрологічний парк «Софіївка», який знаходиться на Черкащині в козацькому місті Умані. «Софіївка» є одним із семи чудес України, створений працею сотень безіменних селян Уманщини. Тут росте понад

2 тисячі видів дерев та кущів як місцевих так і екзотичних. Цей парк немає аналогів, оскільки тут немає палацу, він розташований у місті.

Якою ж є історія створення цього парку? Хто був його засновником? Давайте подивимось відеофрагмент та дамо відповіді на ці та інші запитання.

2.2. Демонстрація відео фрагмента «Софіївка» в Умані.

2.3. Метод «Мікрофон»

Запитання:

  • Хто був засновником парку?

  • В якому році він був створений?

  • Чому парк отримав таку назву?

Потрапивши до музею живої природи під назвою «Софіївка», ви відразу переконуєтесь: тут все нагадує казку. І це справді так. За задумом архітектора, парк ілюструє окремі частини поем давньогрецького поета Гомера «Іліада» та «Одіссея». Парк став куточком Греції для коханої Потоцького. Автором та архітектором парку став Людвіг Метцель.

Площа парку становить 179 га. І все це було створено на майже безлісій території на берегах річки Кам’янки. Парк прикрашають штучні водойми, водоспади, водограї, штучні скелі та гроти, павільйони, альтанки та скульптури. Розглянемо найвідоміші із них. Увага на екран!

Демонстрація слайдів презентації (короткий опис цікавих паркових куточків)

Головна алея, від якої ми розпочинаємо нашу екскурсію, привела нас до павільйону Флори.

Флора — римська богиня квітів, юності і весни. На її честь весною святкували так звані Флоралії, під час яких відбувалися веселі ігри. Люди прикрашали себе квітами, жінки одягали яскраві сукні та вінки, співали, танцювали на честь богині квітів, вітали прихід весни.

Павільйон Флори виглядає велично і водночас вишукано та граціозно завдяки своїм точним архітектурним формам, високим струнким колонам й ажурному барельєфу, що зображає листя і грона винограду.

Тарпейська скеля.   Багато місць Софіївського парку пов’язані зі світовими пам’ятками та легендами. Таким місцем є і Тарпейська скеля з альтанкою, назва якої походить від однієї римської легенди. Отож,  вона розповідає, що Ромул (легендарний засновник Риму) бажаючи закріпити мирні стосунки із сусідами, хотів одружити своїх воїнів із їх доньками. Але ті не хотіли віддавати своїх дітей за римлян. Під час одного зі свят воїни Ромула захопили дівчат з племені сабинян. За це Тит Тацій, цар сабинян, оголосив війну римлянам. Але Капітолійська фортеця огородженя високими стінами, була нездоланною. Титові Тацію вдалося домовитися з донькою першого консула Капітолійської фортеці Тарпеєю: вона відчинить їм ворота, за що одержить усе, що носять воїни на лівій руці, а носили вони масивні золоті браслети. Коли сабіняни увірвалися до фортеці, Тит Тацій, на знак зневаги до зрадниці, разом із браслетом кинув до її ніг щит, адже щити носили також на лівій руці. Усі воїни за прикладом свого царя зробили теж саме. Тарпея загинула під щитами.  А тіло Тарпеї скинули з стіни, яка відтоді і називається Тарпейською. Звичай скидати з цієї стіни засуджених на смерть державних злочинців існував ще довго. Тарпейську скелю в Умані вінчає ажурна альтанка.

Продовжуємо нашу екскурсію парком «Софіївка». Перед нами відкривається одне з найбільш мальовничих місць центральної частини парку — Єлисейські поля.

Колись у парку вздовж алеї по Єлисейських полях виставляли з оранжереї в діжках та горщиках рослини лимонів, апельсинів, кипариси та азалії.

Одне із семи чудес України, дендрологічний парк «Софіївку», щорічно відвідують близько півмільйона людей як з України, так і із закордоння.

Ознайомлення з парком «Софіївка» залишає в пам’яті кожного відвідувача незабутні враження про цей видатний витвір садово-паркового мистецтва. Тож маю надію, що після уявної екскурсії, здійсненої на уроці, у вас виникне бажання особисто відвідати парк «Софіївка».

Подивіться як Софіївка виглядає сьогодні. (демонстрація відеофрагмента)

3. Заповідник «Качанівка» на Чернігівщині

3.1. Розповідь вчителя.

У другій половині XVIII століття відбувається помітна зміна в житті заможної верстви українського суспільства. Нові можновладці, щоб підкреслити свій стан масово будують маєтки з палацами, садами, великими парками та декоративними будиночками. Більшість із них збудовано за межами великих міст. Однією із найдавніших садиб такого типу є маєток генерал-губернатора Малоросії Румянцева-Задунайського, який у 2001 році було визнано Національним історико-культурним заповідником.

3.2. Що таке заповідник? (заслуховування думок учнів)

Заповідник – це унікальний об’єкт, який потребує збереження у первинному вигляді.

Заповідник «Качанівка» — один із найбільших і найяскравіших взірців палацової архітектури. Ця окраса України розташована на південному сході Чернігівщини в Ічнянському районі, на берегах чарівної річки Смош.

Привіт, Качанівко, привіт!
З весною тебе, люба, із весною.
Із’їздив за життя я цілий світ,
Але завжди я був лише з тобою.

                                         (Олександр Ахмет)

Качанівський парк, який заснований у 1770-х рр. За проектом московського архітектора Карла Бланка,  є одним із найбільших пейзажних садів в Україні і Європі. Та не в розмірах його унікальність, а в тому, що він увібрав у себе все найкраще, чим багате світове паркове мистецтво і українська природа. У розмаїтті кольорів і пахощів, у кришталевій чистоті джерел, у дзеркальній гладі великих і малих ставків зачаровує парк своєю неповторною красою. Тут збереглись паркові мости, овіяні легендами гірки Кохання і Вірності, «Романтичні» руїни на березі Великого ставу, які є унікальною пам’яткою садово-паркового мистецтва XVIII ст. У парку росте понад 50 порід дерев і 30 видів кущів.

Свого розквіту «Качанівка» досягла у період господарювання Василя Тарновського-молодшого. Він був істинним меценатом і патріотом України, затятим колекціонером українських старожитностей. Саме Василь Васильович перетворив садибу на справжню архітектурно-художню перлину, яка і сьогодні вражає відвідувачів своєю величчю і чарівністю.

Краєвиди в Качанівці надихали багатьох поетів, письменників, композиторів, художників на творчість. Тут бували Т. Шевченко, М. Гоголь, М. Глінка, Марко Вовчок, Д. Яворницький, І. Рєпін.

(Розповідь вчителя супроводжується демонстрацією слайдів).

VII. Закріплення знань учнів.

Тестові завдання

1. Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» розташований у місті:

А)Києві;      Б)Львові;     В)Чернігові;      Г)Харкові.

2. Національний дендрологічний парк «Софіївка» заснований у:

А)1570 р.;      Б) 1670 р.;       В)1796 р.;       Г)1771 р.

3. З прізвищем якої родини пов’язують розквіт Качанівки?

А) Румянцевих  Б) Тарновських    В) Потоцьких

4. «Софіївка» розташована у місті:

А) Черкаси     Б) Умань    В) Мукачево   Г) Тернопіль

5.  Оберіть серед нижче запропонованих прізвищ ті, що стосуються історії заповідника «Качанівка»:

А) Станіслав  Потоцький;  Б) П. О. Рум'янцев-Задунайський; В)Людвіг Метцель; Г) Тарновські;    Д) Софія Вітт-Потоцька;    Е)Максим Масцепанов

VIII. Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів.

Перевірка виконання завдань, аналіз типових помилок.

Основні висновки:

•     парк — обмежена територія з природною чи спеціально посадженою рослинністю, алеями, водоймами та скульптурами;

•     сад — частина земельної ділянки, зайнята плодовими насадженнями;

•     дендрологічний парк «Софіївка» розташований у північній частині міста Умань Черкаської області. Він заснований наприкінці ХVІІІ ст. власником міста Умані — магнатом С. Потоцьким, та названий на честь його дружини Софії;

•     заповідник «Качанівка» розташований в Ічнянському районі Чернігівщини. Його було засновано наприкінці ХVІІІ ст. Свого розквіту «Качанівка» досягла у період господарювання В. Тарновського-молодшого.

ІX.   Домашнє завдання

Опрацювати матеріал з підручника : § 25.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.