Урок "Вплив емоцій на здоров'я і прийняття рішень"

Опис документу:
Формувати в учнів поняття психологічної рівноваги; уявлення про вплив емоцій на здоров’я і прийняття рішень; вчити адекватно реагувати на критику та методам самоконтролю; виховувати культуру вияву почуттів

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Вплив емоцій на здоров'я і прийняття рішень. Культура вияву почуттів. Методи самоконтролю.

Мета:формувати в учнів поняття психологічної рівноваги; уявлення про вплив емоцій на здоров’я і прийняття рішень; вчити адекватно реагувати на критику та методам самоконтролю; виховувати культуру вияву почуттів.

Обладнання: ілюстративний матеріал, аркуші паперу (за кількістю учнів), репродукції картин Казимира Малевича, картки для роботи у групах, схема «Асоціативний кущ», відео (уривок фільму «Післязавтра»), повітряні кульки (за кількістю учнів), журнали з кольоровими ілюстраціями, ножиці, клей, сухі серветки.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання, створення позитивного настрою

Життя твоє — безцінний дар.

Не забувай про це ніколи.

Ти спиш під зорями стожар,

Чи з друзями ідеш до школи,

Живеш ти в місті чи в селі,

Подумай, як життя прожити?

Ти слід залишиш на землі –

То треба гарний залишити.

JI. Шевчук

2. «Знайомство»

«Якби я був (була) тваринкою, то ...» (Додаткове домашнє завдання попереднього уроку)

II. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ УЧНЯМИ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. «Конкурс ерудитів»

Скласти коротке формулювання термінів, записаних на дошці (самостійно на окремих аркушах паперу):

а) сприйняття; б) увага; в) пам'ять; г) творчі здібності. Поставити на аркуші своє прізвище та здати на перевірку.

2. «Взаємоопитування»

Аркуші роздають у довільному порядку учням на перевірку. Учитель відкриває заздалегідь записані на дошці правильні відповіді. Необхідно оцінити правильність виконання завдання та поставити «+» або «-» навпроти кожного терміну. Потім учні отримують свої аркуші з результатом оцінювання.

3. Обговорення результатів

III. ПЕРЕВІРКА РАНІШЕ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ

1. Займи позицію «Так», «Ні»

«Людині від народження дано певні можливості організму і психіки. Вони залишаються сталими протягом усього життя».

Висновок. Спадковість — один із факторів здібностей і обдарованості. Та тренування, вправляння, саморозвиток, самовиховання, самовдосконалення — незаперечні умови збільшення можливостей організму і психіки людини.

2. Рольова гра «Запитання підліткам ставить ...»

1) Карл Густав Юнг, швейцарський психіатр, основоположник аналітичної психології: «Який зв'язок між процесом сприйняття й увагою?»

2) Альберт Ейнштейн, засновник сучасної теоретичної фізики: «Що ви можете сказати про мою пам'ять?»

3) Мнемосіна, богиня давньогрецької міфології: «Чому хворобу головного мозку, пов'язану із втратою пам'яті, назвали моїм ім'ям? Що вам відомо про мене?»

4) Нострадамус, французький астролог, відомий пророк: «Яка психічна властивість була активною під час створення мною яскравих сюжетів майбутнього?» (Уява)

5) Тарас Шевченко, український поет, письменник, художник: «Що ви можете сказати про мої творчі здібності? Наскільки різноплановими вони були?»

6) Казимир Малевич, російський художник–авангардист: «Як вами сприймається моя творчість: відомі картини «Чорний квадрат», «Супрематична композиція», «Біле на білому», «Червоний квадрат» та інші?»

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВI ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

Вступне слово вчителя

– Коли нам нічого не загрожує, ми спокійні і задоволені. А як втратимо щось важливе (наприклад, друг переїхав до іншого міста), нас огортає сум. Якщо хтось кепкує або зневажливо висловлюється про нас, ми ображаємось. А коли відбирають те, що нам належить, у душі мимоволі закипає гнів.

На перший погляд здається, що неприємні почуття — це вади, які треба долати. Та хіба не почуття страху час від часу попереджає про небезпеку, втримує від необачних кроків або змушує швидше діяти? Від того, що такі почуття неприємно переживати, вони не втрачають цінності. Почуття — це, неначе пристрій, який повідомляє: «Все гаразд, тобі нічого не загрожує!» або «Обережно! Це небезпечно!».

Почуття допомагають людям пізнавати світ і краще пристосовуватися до нього.

Вони є швидкоплинні, їх ще називають емоціями.

Емоції — це миттєва реакція на якусь подію, вони не завжди збігаються з нашими почуттями.

Отже, зараз ми помандруємо у світ почуттів та настрою, емоційного благополуччя.

V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ

1. Слухання та обговорення змісту оповіданняВ. Сухомлинського

Скажи людині: «Доброго дня!»

Лісовою стежинкою ідуть батько і маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь далеко вистукує дятел та струмочок дзюркотить у лісовій гущавині.

Аж тут син побачив, що назустріч їм іде бабуся.

  • Тату, куди бабуся йде? — питає син.

  • Зустрічати або проводжати, — каже батько й усміхається. — Ось як ми зустрінемося з бабусею, ти й скажеш: «Доброго дня, бабусю!»

  • Навіщо ж казати ці слова? — дивується син. — Ми ж її не знаємо.

  • А ось зустрінемося, скажемо бабусі ці слова, тоді й побачиш, навіщо.

Ось і бабуся.

  • Доброго дня, бабусю! — каже син.

  • Доброго дня, — каже батько.

  • Доброго вам здоров'я, — відповідає бабуся і усміхається.

І хлопчик побачив: усе довкола змінилося: сонце засяяло яскравіше, верховіттям дерев пробіг легенький вітерець, а листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки — раніше їх і не чути було. На душі в хлопчика стало легко.

  • Чому це воно так? — питається син.

  • Бо ми побажали людині доброго дня.

2. Обговорення змісту оповідання

  • Що можна сказати про емоційний стан хлопчика на початку оповідання?

  • Чи змінився він після зустрічі з бабусею? Як саме?

  • Як ви поясните те, що світ навколо дитина почала сприймати інакше?

  • Чи вплинула поява нових емоцій на настрій, емоційне б. агопо– луччя героїв оповідання? Як саме?

VI. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Поняття «емоційне благополуччя»

Самопочуття залежить від благополуччя. Благополуччя — стан людини або об'єктивна ситуація, коли в людини є все те, що сприятливо характеризує її життя в очах оточуючих, її близьких і її саму.

Душевне благополуччя пов'язано з такими особистими особливостями, як впевненість у собі, адекватна самооцінка, позитивний погляд на життя, доброзичливість, товариськість, емоційна стабільність.

Соціальне благополуччя частіше характеризується тим, що у вас є друзі і кохана людина, хороша робота, хобі, здоров'я, освіта.

Воно дає нам фізичну силу і розумову енергію, дозволяє впоратися з усіма проблемами. При цьому залишається ще достатній запас бадьорості для вечірніх розваг. Вас це приваблює? Це досяжна мета. Благополуччя людини залежить від безлічі факторів, серед яких — соціальні, фізичні, інтелектуальні, емоційні і духовні.

2. Ознаки емоційного благополуччя

Рівень психічного здоров'я варіює в дуже широкому діапазоні: від серйозних порушень психіки до високого емоційногоблагополуччя. Особистість більшості з нас має сильні і слабкі сторони, а ступінь емоційного благополуччя змінюється з кожним днем.

Ось деякі його ознаки:

• позитивна самооцінка і повага до себе;

• психосоціальний розвиток, що відповідає віку;

• ефективні способи задоволення потреб;

• вміння переживати невдачі;

• вміння пристосовуватися;

• розумна ступінь незалежності;

• почуття «хазяїна» життя;

• вміння ефективно боротися зі стресом;

• турбота про інших;

• стосунки з іншими людьми;

• здатність любити;

• здатність працювати;

• здоров'язбережувальна компетентність.

3. Вплив емоцій на здоров'я. Лекція з елементами бесіди

Психічне здоров'я — головний чинник, що визначає якість нашого життя. Від нього значною мірою залежать: особисте щастя людини, її професійні успіхи, взаємини з іншими людьми і всі аспекти фізичного здоров'я. Наші емоції прямо впливають на більшість функцій організму і сильно впливають на рівень нашого благополуччя.

Настрій людини часто змінюється. Це залежить від обставин та емоцій, які вона переживає.

Емоції — це переживання, пов'язані з конкретною ситуацією. В емоціях виявляється ставлення людей до навколишнього світу, до усього, що відбувається в житті. Позитивні емоції (радість, захоплення, задоволення) покращують настрій, а негативні (страх, горе, відчай, гнів, тривога) — псують його.

Подумайте та продовжте список позитивних емоцій. Тепер — негативних. Не завжди людина може чітко усвідомити емоцію, чого не скажеш про почуття.

Почуття — це стійкі переживання, пов'язані зі ставленням до іншої людини, предмета чи явища. Наприклад: любов, дружба, заздрість, ворожість. Почуття виражаються через емоції. Проте інколи трапляється так, що вони не збігаються, або ж навпаки суперечать одне одному. Якщо вас насварили дорослі, то це не означає, що вони вас не люблять або ставляться вороже. Пригадайте подібні ситуації зі свого життєвого досвіду.

Наше ставлення до життя суттєво впливає на здоров'я та благополуччя. Ті, хто приймає «установку на благополуччя», можутьрозраховувати на покращення фізичного, емоційного та духовного стану. Значення емоцій виходить за межі того, що ми відчуваємо і робимо, тому що кожна емоція впливає на функції тіла. Вам доводилося коли–небудь так нервувати, що ви ледве дихали? Чи чули ви, як калатає ваше серце від збудження або страху? Чи доводилося вам червоніти? Всі ці звичайні реакції ілюструють, як емоції впливають на функції організму. Коли ми спокійні, наше тіло розслаблюється і енергія відновлюється.

Фізичний і психічний стан людини взаємопов'язані, і тому все, що ви зробите для зміцнення свого загального фізичного стану, матиме позитивний вплив і на ваш душевний стан.

Чарльз Дарвін, англійський натураліст і мандрівник, писав: «Страх є реакцією організму, яка допомагає виживати в умовах конкуренції. Ті, хто бояться, — виживають, а безстрашні вмирають». Отже, страх — це позитивна чи негативна емоція?

4. Вплив емоцій на прийняття рішень (з відео супроводом)

Для прийняття найважливіших рішень недостатньо ли се логічного аналізу. Аналізуючи кожне можливе рішення, слід вважати на почуття, які це рішення може викликати у вас та інших людей, яких це стосується. Уявіть, як розвиватимуться події і що ви відчуватимете. Якщо ці почуття неприємні, треба спробувати інший варіант. Але уявляти власні почуття недостатньо. Поставте себе на місце тих, на кого вплине ваше рішення. Вміння співпереживати допоможе уникати слів і вчинків, що ображають людей, віддаляють їх від вас. Емоції (гнів, тривога, нудьга, вина, ворожість, інтерес, радість...) становлять головну частину того, що ми маємо на увазі, говорячи про єство людини. Наприклад, якщо людина не здатна відчувати жалість або сором, чи буде вона прагнути не завдавати шкоди іншим людям? Якщо хтось не відчуває страху, що змусить його уникати небезпеки?

Перегляньте уривок з фільму «Післязавтра» і дайте відповідь на запитання: «Як емоції впливають на прийняття рішень?»

5. Вправа «Кулька»

Мета: познайомити учнів з одним зі способів подолання негативного настрою.

Настрій людини залежить від того, як розвиваються події в її житті. Настрій залежить і від того, як людина ставиться до подій і явищ, що відбуваються навколо. Настрій значною мірою залежить і від здоров'я людини, зокрема від стану нервової системи.

Пропоную ще один метод подолання поганого настрою. Надуваючи повітряну кульку, уявіть, що всі неприємності, які з вамитраплялися, ви поміщаєте в неї. А тепер нам потрібно позбутися негативу, проколовши кульку. Так можна покращити настрій.

6. Методи самоконтролю

Певні установки сприяють досягненню благополуччя. Головні серед них — усвідомлення необхідності керувати своїм життям (не розраховуючи при цьому на повний контроль всіх життєвих обставин), збереження позитивного погляду на життя і зміцнення здоров'я.

Щоб керувати своїми почуттями, треба дуже добре знати власний емоційний стан.

Першим кроком до керування своїм емоційним станом є його усвідомлення. Потім варто згадати способи, які допоможуть вам позбавитися від неприємного настрою, перейти в активний робочий стан:

• зайнятися емоційно приємною діяльністю;

• аутотренінг;

• спорт;

• зустріч із друзями, прогулянка лісом, цікава подорож тощо.

Це і є методи самоконтролю, рекомендовані фахівцями.

7. Оздоровлювальна вправа. «Уявне малювання»

Руки розслабте, відведіть у сторони. Уявіть, що з плеча однієї руки росте пензель. Подивіться на плече і намалюйте ним усе, що бачите. Робіть плавні подовжені мазки, керуючи плечем.

VII. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота за ілюстративним матеріалом

  • Які світлини демонструють емоційне благополуччя?

  • За якими ознаками це можна визначити?

2. «Асоціативний кущ»

З асоціацій учнів до поняття «емоційне благополуччя» колективно складають схему — «сонце».

(Можливі варіанти відповідей: гарний настрій, позитивне мислення, свобода, творчість, безпека, взаємодія з оточуючими, сім'я, друзі, активність, успіх, інтерес, здоров'я, незалежність, розуміння, спокій, здійснення мрій, радість, щастя ефективне спілкування тощо.)

3. Вправа «Карусель»

Робота за підручником (у парах). Взаємонавчання Культура вияву почуттів»

Культура — це процес розкриття і розвитку здібностей людини.

Як ви розумієте, що таке культура емоцій і почуттів?

Культура емоцій і почуттів — це єдність і взаємозв'язок емоцій і почуттів, розвиток уміння позитивно і безконфліктно вирішувати свої емоційні проблеми.

4. Робота у групах (за картками)

1–ша група «Дизайнери»: розробити проект–колаж «Досягнення емоційного благополуччя»;

2–га група «Актори»: створити соціальну рекламу «Культура вияву почуттів»;

3–тя група «Психологи»: розробити пам'ятку «Методи самоконтролю^;

4–та група «Пантоміма»: продемонструвати невербальними засобами ознаки психологічної рівноваги.

5. Практична робота «Відпрацювання навичок висловлювання почуттів»

5. 1. «Незакінчене речення».

Прислухайтеся до своїх чуттів і продовжте фразу: «У цю хвилину я відчуваю... (тепло, холод, голод, спрагу, втому...)». Підсумуйте! Це — ваші відчуття.

Прислухайтеся до свого настрою і продовжте фразу: «У цю хвилину мені (весело, сумно, нудно, радісно, цікаво...)». Підсумуйте! Це — ваші емоції.

Висловіть свої почуття одне до одного. Наприклад: «Ти подобаєшся мені», «Я відчуваю до тебе симпатію», «Я поважаю тебе». Підсумуйте! Це — ваші почуття.

5.2. Ситуаційні задачі.

Проаналізуйте ситуації.

1) На день народження батьки подарували вам телефон, про який ви давно мріяли. Виберіть спосіб висловлювання почуттів.

А Ви кричите: «Ура! Я мріяв (мріяла) саме про такі' й подарунок!» — і цілуєте батьків.

Б Ви кажете: «Я мріяв (мріяла) саме про такий подарунок! Дякую!»

В Ви подякували за подарунок і побігли в іншу кімнату йогорозглядати.

Г Запропонуйте свій варіант.

2) Ви сподівалися, що на день народження батьки подарують вам телефон, але отримали в подарунок м'яку іграшку, яка вам не дуже подобається. Виберіть спосіб висловлювання почуттів.

А Ви мовчки берете подарунок і йдете в іншу кімнату.

Б Ви говорите: «Мені не подобається цей подарунок. Заберіть його».

В Ви чемно дякуєте, не показуючи розчарування.

Г Запропонуйте свій варіант.

Запропонуйте для аналізу свою ситуацію і варіанти висловлювання почуттів у ній.

VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Узагальнювальне слово вчителя

Наші хвороби дуже часто виявляються наслідком невиріше– них психологічних проблем, і деколи достатньо їх усвідомити, щоб позбутися хвороби. Наприклад, причиною раку може виявитися глибока непробачена образа, алергію може викликати неприйняттясебе або чогось у навколишньому світі. Варто переглянути своє ставлення до деяких проблем — і багато хвороб зникне. Крім «психологічної» самодисципліни і саморозвитку, навчіться довіряти навколишньому світу і бачити в ньому прекрасне.

2. Рефлексія

Продовжте фразу: «Вміння керувати своїми емоціями допоможуть мені...», «Вміння співпереживати та співчувати рідним і близьким, знайомим і незнайомим дозволять мені...».

3. «Нагороди» епітетами, порівняннями

Хто, на вашу думку, з учнів класу, може мати вашу «нагороду» за якісну роботу на уроці? Поясніть свій вибір.

IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Обов'язкове:

• опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми;

додаткові (на вибір, за бажанням):

• скласти «рецепт хорошого настрою»;

• ознайомитися з технікою прийняття рішень «Квадрат Декарта».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
0
7
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!