Урок "Уміння вчитися. Умови успішного навчання"

Опис документу:
Розширення уявлення учнів про ознаки інтелектуального та емоційного розвитку підлітків; ознайомити з прийомами кращого запам’ятовування; вчити прийомам активізації своїх інтелектуальних здібностей; урок формування вмінь і навичок

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Уміння вчитися. Умови успішного навчання. Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей.

Мета: розширення уявлення учнів про ознаки інтелектуального та емоційного розвитку підлітків; ознайомити з прийомами кращого запам’ятовування; вчити прийомам активізації своїх інтелектуальних здібностей.

Обладнання: ілюстративний матеріал до теми уроку, картка для вправи «Кольорові слова», аркуші формату А4, кольорові олівці, пам’ятка «Як стати успішним»

Тип уроку:формування вмінь і навичок

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання, створення позитивного настрою Щире слово серце гріє — І чарівним все стає. Встали вранці — усміхніться, День чудовий настає.

ІІ. Активізація опорних знань і практичного досвіду учнів

1.Техніка «Активна уява»

Уявіть, що ви проходите кастинг до конкурсу «Найталановитіший семикласник року».

  • Якими якостями ви володієте, щоб перемогти в ньому?

  • Що треба здобути, розвинути, виховати?

  • Опишіть вашу участь у конкурсі.

  • Які питання вам можуть поставити члени журі?

  • Які завдання можуть поставити учасникам конкурсу?

Висновок. У класному колективі кожен із вас особливий, тобто є особистістю і має свій талант. Для реалізації таланту люди обирають певну професію. Звичайно, це важливо. Але без внутрішнього вдосконалення не можна досягти максимальної ефективності.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

1.« Мозковий штурм»

  • Яку ж професію ви плануєте обрати в майбутньому?

  • Що вам потрібне для того, щоб здійснити задумане, досягти життєвих цілей?

  • Як стати успішним?

ІV. Повідомлення учням теми, мети та завдань уроку

  1. Вступне слово вчителя

Хтось народжений бути митцем, хтось – фінансовим генієм, а хтось – майбутнім олімпійцем. Та більшість людей можуть почуватися щасливими, лише виконавши особливе призначення

  1. «Шкала актуальності»

  • Наскільки актуальна для кожного з вас є тема уроку? Озвучте показник за 5-бальною шкалою; 0-зовсім не важлива,…,5-саме те, що необхідно знати(вміти, розуміти тощо) на найближчий час.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя

Кожна людина має певні фізичні й психічні здібності. Існують здібності, які вчені називають інтелектуальними. Інтелект — це здатність людини думати, мислити, тобто її розум, здатність до пізнання. Кожна людина має певні інтелектуальні здібності, тому вона вміє вчитися. Особливістю інтелекту є те, що він здатний розвиватися. Для розвитку інтелекту необхідні увага й пам’ять.

Увага — це вміння зосередитися на важливих для вас предметах та явищах.

Пам’ять — це закріплення, збереження й подальше використання минулого досвіду.

Вільям Шекспір використовував свій інтелект для написання геніальних п’єс, Альберт Ейнштейн — для створення теорії відносності, Володимир Вернадський — для розробки вчення про біосферу. Якщо ви робите уроки, уважно слухаєте вчителя, запам’ятовуєте навчальний матеріал, відповідаєте на запитання, то ви тренуєте свою увагу, пам’ять та інтелект. Як наслідок, ваше вміння вчитися стає кращим, розвивається. Буває так, що ви користуєтеся механічним запам’ятовуванням, яке школярі називають «зазубрювання». Але таке запам’ятовування вимагає частого повторення. Знання, отримані за допомогою зубріння, утримуються в пам’яті недовго, швидко втрачаються. Краще користуватися осмисленим запам’ятовуванням, коли ви доходите суті того, що вивчаєте. Такі знання є набагато міцнішими. Для розвитку інтелекту більше важить осмислене запам’ятовування. Уміння вчитися, інтелектуальні здібності проявляються в різних сферах людської діяльності. Інтелектуальні здібності людини дозволяють їй робити відкриття й змінювати навколишній світ. Сучасні автомобілі, комп’ютери, мобільні телефони — усе це плоди людського інтелекту. У суспільстві все більше й більше цінуються саме інтелектуальні здібності, уміння вчитися, творити нове. Цінується освічена людина, яка може ставити складні запитання і знаходити на них відповіді. Підліток має допитливий і жвавий розум, який швидко розвивається. У цьому віці для вас усе більшого значення набуває теоретичне мислення, здатність установлювати максимальну кількість значеннєвих зв’язків у навколишньому світі. Не тільки вчителі та батьки, але й ви самі маєте подбати про свій інтелектуальний розвиток та вміння вчитися. Розвивайте своє мовлення, вчіться його варіювати, збагачуйте свій словниковий запас. Невеликий словниковий запас свідчить так само про невеликий інтелект. Щодня читайте різну літературу: художню, науково-популярну, навчальну. Усе це — пожива для інтелекту, основа вашого інтелектуального зростання. Обмірковуйте прочитане, осмис-люйте те, що читаєте, робіть висновки, використовуйте те, про що дізналися, для вирішення проблем, які у вас з’являються. Інтелектуальний розвиток вимагає напруженої праці й певних вольових зусиль. Рівень вашого інтелекту буде залежати від кількості витрачених на його розвиток сил. Просто так, без будь-яких зусиль інтелект не з’являється. Пам’ятайте, що в житті більш успішним є той, хто вміє вчити себе сам.

2.« 10 умов успішного навчання»

- Дотримання режиму дня

- Упевненість у своїх силах

- Розвиток сили волі

- Уважність під час навчання

- намагатися осмислювати та розуміти навчальний матеріал

- Самостійність у навчанні

- Практичне застосування знань та умінь

- Розширення свого кругозору

- Самовиховання кращих людських якостей

- «Товаришувати» з усіма навчальними предметами.

3. Розвиток сприйняття

Для того щоб жити і діяти в навколишньому світі, ми повинні його сприймати. Сприйняття — це психічний процес, спрямований на відображення в нашій свідомості предметів навколишнього світу. Розрізняють наступні види сприймання:кін естетичні, зорові, слухові, дотикові, нюхові, смакові. Залежно від провідних аспектів об’єкта, що сприймається, виділяють також такі класи сприймань: - сприймання простору, часу, руху, об’єктів . Процес сприйняття характеризується певною вибірковістю. Ця вибірковість залежить насамперед від потреб людини, які існують у даний момент. Загалом наше сприйняття повідомляє нам достовірну інформацію про світ. Але існують ілюзії сприйняття. Ілюзією називають неправильне, спотворене сприйняття. На відміну від галюцинацій, які виникають при порушенні нормальних функцій мозку, ілюзії характерні для всіх здорових людей. Наприклад, світлі предмети на темному тлі всім і завжди здаються більшими, а темні на світлому — меншими.

Є й інші ілюзії, пов’язані, наприклад, з перспективою.

� Білий квадрат здається нам значно більшим за чорний на білому тлі, хоча насправді вони однакові � Ілюзія Еббінгауза. Яке коло більше: те, яке оточене маленькими колами, чи те, яке оточене великими?

4.Розвиток уваги

Увага – це форма психічної діяльності людини, яка полягає в її спрямованості і зосередженості на певних предметах і явищах. Розрізняють мимовільну , довільну, після довільну увагу.. Мимовільна увага виникає ненавмисно, без будь - яких зусиль з боку людини. Просто нам цікаво, тому ми уважні. Довільна увага виникає навмисно, унаслідок свідомо поставленої мети і вимагає певних вольових зусиль. Післядовільна увага – увага, що виникає на основі інтересу до процесу діяльності. Примусово викликати цей вид діяльності не можна. Шлях до неї лежить через пробудження інтересу до діяльності. Наприклад, уроки самі собою не вивчаються. Треба уважно прочитати текст, докласти зусиль до цього. Стійкість уваги виражається в здатності тривало, не відволікаючись, зосереджуватися на предметі своєї діяльності, у даному випадку на тексті підручника. Ступінь стійкості уваги залежить від потреб людини, її інтересів. Є потреба в навчанні, інтерес до нього — увага стійка, немає потреби в навчанні — увага переключається на інші предмети. На уроці відразу можна помітити неуважного школяра. На перший погляд він начебто слухає, але щойно йому ставлять запитання із цієї ж таки теми, він не може на нього відповісти, оскільки не почув головного. Неуважність — одна з найпоширеніших причин поганого навчання.

5.Розвиток пам’яті

Пам'ять – психічний процес, який полягає в закріпленні, збереженні та наступному відтворенні минулого досвіду,дає можливість його повторного застосування в життєдіяльності людини. Розрізняють такі види пам’яті : рухова – пам'ять на рухи та їх системи; - емоційна – пам'ять на почуття, які є стимулом до діяльності; - образна – пам'ять на уявлення: зорова , слухова, нюхова, смакова, дотикова; словесно-логічна – специфічна людська, запам’ятовується думка у формі понять.

Властивості пам’яті: запам’ятовування, збереження, відтворення інформації, забування (захисна функція)

5.Розвиток здібностей. Крім пам’яті, треба розвивати й свої здібності. Здібності — індивідуально стійкі психічні властивості людини, що визначають її успіхи в різних видах діяльності або це здатність людини робити щось дуже успішно. Здібності людини виявляються тільки в її діяльності. Є різні рівні розвитку здібностей людей: обдарованість, талант, геніальність. Обдарованість — це сукупність декількох здібностей, яка обумовлює успішну діяльність людини в певній галузі. Талант — це теж сукупність здібностей, яка дозволяє досягати вищого рівня творчості. А геніальність — це вищий ступінь розвитку таланту, який дозволяє зробити щось принципово нове в тій чи іншій сфері діяльності. Творчість – діяльність людини, спрямована на створення якісно нових, невідомих раніше духовних або матеріальних цінностей( нові твори мистецтва, наукові відкриття, інженерно-технологічні інновації тощо). Необхідними компонентами творчості є фантазія,уява, психічний зміст якої міститься у створенні образу кінцевого продукту (результату творчості)

VІ. Первинне застосування знань (пробні вправи)

  1. вправи на концентрацію уваги « Мозкові імпульси»

візьміть аркуш паперу і олівець, почніть малювати лінію,зосередивши всю свою увагу на кінчику олівця. Щоразу, коли будете відволікатися, намалюйте зигзаг, а потім продовжуйте концентруватися на лінії, яку ведете. Це дозволить вам оцінити , як довго ви можете утримувати увагу. Поступово проміжки ставатимуть довшими.

« Кольорові слова»

На картці записані слова, що означають назви кольорів. Вони зображені різними кольорами. Треба назвати не записане слово, а колір букв у ньому.

  1. Вправи на розвиток пам’яті

« Фотоапарат детектива»

Мета : розвивати короткочасну зорову пам'ять.

Учням запропоновано уявити , що вони – фотоапарат, який може сфотографувати все. Кожен отримує сюжетний малюнок, який треба сфотографувати за 30 секунд. Потім учні показують свої малюнки класу і, не дивлячись на зображення, відтворюють його по пам’яті, а клас аналізує правильність виконання завдання. (Можна також сфотографувати парту сусіда ).

  1. Оздоровлю вальна вправа. Руханка «Танці народів світу» ( з відео супроводом)

Мета: профілактика перевтоми учнів, розвиток рухової та зорової пам’яті. Подивіться відео урок (уривок) запам’ятайте рухи, щоб змогли їх відтворити. Вправу повторюють 3-4 рази.

  1. Вправа на розвиток уяви

« Чарівні плями»

Учні роблять кілька плям: на середину аркуша паперу виливають трохи фарби, і аркуш складають навпіл. Потім аркуш розгортають, і починають уявляти по черзі хто що бачить.

«Завершення розповіді»

Учням пропонують початок будь-якого оповідання. Наприклад: «Був ясний сонячний день. Вулицею йшла дівчинка і вела на повідку смішне цуценя. Раптом…». Треба продовжити розповідь.

VІІ. Формування навичок у стандартних ситуаціях(тренувальні вправи)

Вправи на розвиток творчих здібностей

«Так та не так»

Кожен отримує якийсь предмет(ключ, гребінець, сопілку, носову хустинку, м’ячик, лінійку, сірник, скрепку тощо). Завдання: назвати основне призначення предмета та придумати кілька варіантів творчого його застосування.

«Заголовки»(у парах)

Пропонується за 2 хв. Скласти розповідь із вирізаних газетних заголовків.

VІІІ. Творчі вправи

  1. «Конкурс ерудитів»

Учні відповідають на запитання.

  • Якою косою не можна косити? (дівочою)

  • Яким стане камінь, якщо його вкинути в Чорне море?(Мокрим)

  • Що стоїть між вікном і дверима? (Буква «і»)

  • Чому мисливець шукає зайця? (Бо не знає, де він є).

  • Скільки картоплин у горщик влізе? (Жодної, бо вони не лазять.)

  • Який рік тягнеться один день? (Новий)

  • Чому нові туфлі купують? (Бо дарма в магазині не дають.)

  • Як одним словом можна замінити слова весна, зима, літо, осінь?(Рік)

  • Що у світі найшвидше? ( Думка)

  • Коли гуси починають пливти? (Коли не дістають лапами до дна.)

  • Ким бігала корова, як була мала? (Телятком)

  • Який вогонь не пече? (намальований )

  • Під яким кущем сидить заєць, коли іде дощ? ( Під мокрим)

  • У якому морі немає води? (У намальованому)

  • Від чого в качки ноги червоні? (Від колін)

  • Скільки горобець робить кроків за 7 років? (жодного)

  • Що людина робить перш ніж встане? (Сидить або лежить)

  • На дубі 4 гілки, на гільці росте 6 яблук. Скільки всього яблук на дереві? (Жодного)

  • Куди били перший цвях, коли починали будувати нашу школу? (В шапочку)

ІХ. Підбиття підсумків уроку

  1. Рефлексія

  • Які знання вам необхідні в повсякденному житті?

  • Які висновки ви зробили для себе?

  1. «Нагороди» епітетами, порівняннями

Хто з учнів класу, на вашу думку, працював на уроці краще? « Нагородіть» їх відповідними епітетами та порівняннями.

  1. Вправа « Питання в кубі»

Мета:розвивати здатності до самоаналізу та рефлексії; узагальнювати отриманий досвід, зворотний зв'язок .

Учні стають (сідають) у коло. Учитель передає одному з них кубик, на гранях якого записано запитання. Учень обирає питання, на яке йому хотілося б відповісти, показує цю сторону куба іншим і відповідає. Потім кидає кубик будь-кому з однокласників. Приклади запитань:

А) що цікавого для тебе було на уроці?

Б) що нового дізналися?

В) що особисто для тебе було складно?

Г) чого навчилися на уроці?

Д) як будете застосовувати нові знання, навички?

Е)що найбільше сподобалося?

Х. Домашнє завдання

Обов’язкове: опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (…..);

Додаткові ( на вибір, за бажанням): написати есе «Якби я був(була) тваринкою, то…»;

Скласти план розвитку своїх пам’яті, уваги або уяви.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
3
міс.
1
0
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!