Урок "ТУБЕКРКУЛЬОЗ: УМОВИ ІНФІКУВАННЯ І РОЗВИТКУ, ОЗНАКИ ЗАХВОРЮВАННЯ"

Опис документу:
Ознайомити з ознаками, умовами інфікування і розвитку туберкульозу, формами протікання захворювання; формувати уявлення про протитуберкульозні заходи на державному і особистому рівнях; розвивати навички узагальнення знань, аналізу та порівняння; виховувати ціннісне ставлення до життя і здоров'я

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ТЕМА. ТУБЕКРКУЛЬОЗ: УМОВИ ІНФІКУВАННЯ І РОЗВИТКУ, ОЗНАКИ ЗАХВОРЮВАННЯ. ЗАХОДИ ПРФІЛАКТИКИ НА ДЕРЖАВНОМУ І ОСОБИСТОМУ РІВНЯХ. Узагальнення знань (розділи 3,4). Тестування

Мета: ознайомити з ознаками, умовами інфікування і розвитку туберкульозу, формами протікання захворювання; формувати уявлення про протитуберкульозні заходи на державному і особистому рівнях; розвивати навички узагальнення знань, аналізу та порівняння; виховувати ціннісне ставлення до життя і здоров'я.

Обладнання: зображення річки, стікери у формі човників (за кількістю учнів), картки контролю знань, мультимедійне обладнання та презентація, ілюстративний матеріал, пластикові стаканчики з водою (за кількістю учнів), склянка із розчином крохмалю (1 шт.), піднос, розчин йоду, піпетка, паперові ромашки (за кількістю учнів).

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання, створення позитивного настрою

В Італії під зустрічі люди одне одному говорять: "Чао!". Привітаймося по-італійські!

ІІ. ПРЕВІРКА ВИКОНАННЯ УЧНЯМИ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Вправа "згоден чи ні?"

Учитель читає твердження, учні реагують, плескаючи в долоні: "згодні" - хлопок, "не згодні" - мовчок.

 • СНІД - це інфекційне захворювання. (Так)

 • ВІЛ - позитивні люди є носіями інфекції.(Так)

 • ВІЛ насамперед руйнує серцево-судинну систему організму людини.(Ні)

 • Пропаганда здорового способу життя - один із профілактичних заходів у боротьбі зі СНІДом.(Так)

 • ВІЛ поширюється через укуси комах.(Ні)

 • ВІЛ міститься у клітинах крові. (Так)

ІІІ. ПЕРЕВІРКА РАНІШЕ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ

Робота за індивідуальними картками (за варіантами)

Картка №1

1. Запиши назви відомих тобі нормативних документів у сфері законодавства України щодо протидії епідемії ВІЛ-інфекції.

2. Які права мають ВІЛ- інфіковані та хворі на СНІД люди?

Картка №2

1. Запиши назви відомих тобі нормативних документів у сфері міжнародного законодавства щодо протидії епідемії ВІЛ-інфекції.

2. Які права мають ВІЛ- інфіковані та хворі на СНІД люди?

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ І ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

- На нашій планеті три інфекції збирають найбільшу кількість жертв: малярія, СНІД, туберкульоз. За даними статистики, третина населення земної кулі інфіковані туберкульозом, 10 млн людей у світі щорічно заново хворіють на туберкульоз, близько 3 млн щорічно помирають від цієї інфекції. Один хворий на туберкульоз протягом року інфікує навколо себе 10-15 осіб.

2. Вправа "Очікування"

- Запишіть на стікерах-човниках те питання з теми уроку (записана на дошці), яке вас найбільше турбує. Озвучте його і прикріпіть свого "човника" на лівому березі річки Надії.

- Отже, ми маємо з'ясувати ознаки захворювання, умови інфікування і розвитку, познайомитися із заходами профілактики на державному рівнях.

3. "Шкала актуальності"

- На скільки актуально для кожного і вас є тема уроку? Озвучте показник за 5-бальною шкалою: 0 - зовсім не важлива, 5 - саме те, що необхідно знати (вміти, розуміти тощо) на найближчий час.

V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ

1. Вікторина "Що ти знаєш про туберкульоз?"

- Захворюваність на туберкульоз та смертність від нього в Україні залишається на рівні, що визначає його як епідемію. Захворюваність та смертність від туберкульозу у 8-10 разів перевищує відповідні показники у більшості країн Європейського союзу. Щороку від туберкульозу вмирають близько 10 тис. наших співвітчизників.

Учні "ланцюжком" проголошують твердження щодо теми уроку; наводять приклади із власного життєвого досвіду, кінострічок, художніх творів тощо.

VI. СПРИЙНЯТТЯ УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. "Довідкове бюро" (за слайдами презентації та ілюстративним матеріалом)

Туберкульоз (синоніми - сухоти, бугорчата) з'явився не в наші дні, а відомий із давніх часів. Про це свідчать археологічні розкопки: в кісткових останках людей кам'яного віку і в муміях Єгипту були помічені зміни туберкульозного характеру.

Туберкульоз був поширений у Давній Індії та Китаї.

Класичні описи туберкульозу легенів були зроблені Гіппократом у ІV ст. до н. е. і Абу Алі Ібн Сіною (Авіценною) в X ст. н. е.

Однак тільки в кінці XIX століття було виявлено, що це захворювання викликається мікроскопічними бактеріями. Німецький лікар Роберт Кох 24 березня 1882р. зробив доповідь про те, що ним знайдені мікобактерії, що викликають це захворювання. Пізніше ці частинки були названі бацилами, або паличками Коха, а день 24 березня є Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.

- Роберт Кох, німецький мікробіолог (1843-1910)

24 березня 1882 року було зроблено доповідь про виділення мікробактерій, збудників захворювання на туберкульоз.

2. Міні-лекція "Умови інфікування і розвитку хвороби" (за слайдами презентації та ілюстративним матеріалом)

Щоб зрозуміти умови інфікування, треба знати "досьє" збудника. Тоді стане зрозумілим і розвиток хвороби.

Отже, який він, невидимий убивця?

- "Досьє" невидимого вбивці

 • Мікробактерія дуже маленька, вкрита оболонкою, витримує суворі умови навколишнього середовища.

 • Стійка до високих концентрацій лугів, мінеральних кислот, спирту, не боїться холоду, не гине навіть за -70С

 • За температури +23С залишається життєздатною до 7 років, у висохлій мокроті - до 1 року, на сторінках книг - до 3-6 місяців, на одязі і білизні хворого - до 4 місяців.

 • Оптимальна t для життєдіяльності бактерії - +37С.

 • Для своєї життєдіяльності використовує кисень.

 • Завдяки оболонці стійка до протимікробних препаратів.

Основне джерело зараження людини мікобактеріями - це люди, хворі на відкриту форму туберкульозу, тобто ті, які виділяють бацили Коха в зовнішнє середовище.

Але туберкульозом хворіють не лише люди. Інфекція може виходити і від братів наших менших. На сьогодні відомо понад 55 видів домашніх і диких тварин, які хворіють на туберкульоз. Це корови, вівці, свині, коні, кури, качки, гуси, індики, собаки, кішки (особливо сіамські ), черепахи, змії, крокодили, рибки, горобці, шпаки, граки і ще багато видів тварин теж страждають від цього захворювання.

Які ж шляхи поширення інфекції? Хвора людина разом із мокротою під час кашлю, чихання, розмови виділяє в навколишнє середовище мільйони бактерій, які поширюються в повітрі в радіусі 2-6 метрів. Частина з них вдихається людьми, а частина потім разом із пилом осідає на підлогу, на предмети і можуть протягом декількох років залишатися життєздатними.

 • Шляхи зараження

 • Через продукти харчування

 • Повітряно-крапельний

 • Через пил

 • Контактний

Заразитися туберкульозом можна у разі тісного спілкування з хворим на туберкульоз. Контактне зараження відбувається: під час поцілунку, докурювання чужих сигарет, через носовичок хворого, через одяг, посуд, рушник, постільну білизну та інші речі, на які потрапила мокрота, що містить велику кількість мікобактерій.

Інфікуватися можна і через продукти харчування ( молоко і молокопродукти, м'ясо, яйця), взяті від хворих тварин.

Таким чином, можна виділити такі шліхи зараження мікобактеріями туберкульозу:

- повітряно-краплинний (під час чхання та кашлю);

- повітряно-пиловий (у запилених приміщеннях, де перебував хворий);

- харчовий (через продукти харчування);

- контактний (через побутові предмети).

3. Проблемне питання

- Що, на вашу думку, мікобактерії потрібно в організмі людини для "комфортного перебування" і розмноження?

- Виявляється, їй потрібно небагато, всього лише три речі: притулок, безпека і їжа. Потрапляючи в людський організм, мікобактерія найчастіше (в дев'яти випадках із десяти) локалізується в легенях, де утворюються множинні горбики - звідси і назва бугорчатка - а бугорок латиною - "туберкул". У цих горбках мікобактерії розмножуються і харчуються людськими тканинами, руйнуючи організм продуктами своєї життєдіяльності. Іноді утворюються порожнини - каверни. Разом із кров'ю та лімфою мікобактерії з каверни можуть поширюватись по всьому організму. Туберкульоз може вражати різні органи і тканини людини: очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, кишечник, мозкові оболонки тощо. Тоді

туберкульоз називається позалегеневим, але найчастіше трапляється туберкульоз легенів. Мікобактерія не вражає тільки волосся і нігті. Хворий на туберкульоз починає "сохнути" - звідси ще одна назва цієї хвороби - сухоти.

4. Дослід "Поширення туберкульозної інфекції"

На таці стоять пластикові стаканчики з водою (за кількістю учнів), в один із яких попередньо доданий крохмальний клейстер. Учні вибирають один стаканчик і ставлять поруч із собою.

Умови досліду: необхідно за 1 хвилину "вступити в контакт" із якомога більшою кількістю людей. Контакт символізує переливання невеликої кількості води один до одного у посудини.

Через 1 хвилину всі сідають на свої місця. Учитель повідомляє, що, на жаль, забув попередити, ніби в одному зі стаканчиків перебували мікроскопічні вбивці. І після контакту з іншими незаражених останні могли заразитися. Щоб бути впевненим, потрібно провести "аналізи". Учитель підходить до кожного учня і проводить необхідний "тест": за допомогою піпетки додає до розчину в посудинах кілька крапель розчину йоду. Якщо в стаканчику містилися "мікобактерії" (крохмальний клейстер), то розчин забарвиться в синьо-фіолетовий колір. Інтенсивність забарвлення буде залежати від того, яка концентрація крохмального клейстеру (мікобактерії)

міститься в стаканчику.

Висновки. У результаті проведеного досліду видно наочний результат: крохмальний клейстер був тільки в одному стаканчику, а тепер міститься у багатьох. Можна легко підрахувати частку ймовірності зараження (розділити число стаканчиків із посинілим клейстером на загальну кількість стаканчиків)

- Як бачимо, під час такого короткочасного контакту можна легко підхопити інфекцію. Причому концентрація цієї інфекції в організмі буде різною. Якщо мікобактерій багато і імунна система організму не може впоратися з ними, то людина, швидше за все, хворіє. Якщо ж концентрація мікобактерій маленька, то імунітет може впоратися з невидимими вбивцями і перемогти їх.

5. Оздоровлювальна вправа. Гімнастика для очей

Переміщуйте погляд в різні напрямки. Намагайтеся роздивлятися предмети навколо вас. Ця вправа укріплює м'язи очей.

6. Робота за підручником (у парах). Ознаки захворювання

Симптоми туберкульозу легенів:

 • тривалий кашель (протягом трьох тижнів і більше);

 • кровохаркання;

 • задишка за невеликих фізичних навантажень;

 • підвищення температури тіла до 37-37,5;

 • пітливість (переважно вночі);

 • погіршення апетиту, втрата маси тіла до 5-10 кг;

 • загальна слабкість;

 • підвищена стомлюваність.

За появи цих ознак потрібно одразу ж звернутися до лікаря педіатра, який після додаткових обстежень та підтвердження діагнозу направить до фтизіатра. Це лікар, який лікує туберкульоз.

7. Інформаційне повідомлення "Заходи профілактики на державному рівні і особистому рівнях"

(ілюстративний та презентаційний супровід)

- Кожен із нас повинен потурбуватися про те, щоб ні з нами, ні з нашими близькими і знайомими інфікування не сталося. Як ви вважаєте, що для цього потрібно? (Бути уважним до свого здоров'я, звертати увагу на ті зміни, які відбуваються в організмі, робити щеплення, дотримуватися гігієни тіла, одягу, помешкання, дбати про імунітет тощо.)

- Дуже важливо вчасно виявити людей, хворих на туберкульоз.

Процес розпізнавання хвороби та її визначення називають діагностикою. Діагностують туберкульоз у дітей за допомогою проби Манту.

Діагностика туберкульозу

 • Проба Манту

 • Мікроскопічний аналіз мокроти

 • Флюорографія

Ще Роберт Кох отримав витяжку з мікобактерій туберкульозу, ослаблених нагріванням. Він назвав іі туберкуліном. 1907 року австрійський лікар Клеманс Пірке вперше запропонував використовувати туберкулін для діагностики туберкульозу. Туберкулін за допомогою спеціального гострого інструменту (скарифікатора) наносили на пошкоджену шкіру. На цьому місті з'являлася червона пляма - "гудзик". Вимірюючи лінійкою діаметром запаленого гудзика, оцінювали, наскільки організм стійкий до туберкульозу, виявляли хворих людей.

Трохи пізніше французький лікар Шарль Манту запропонував іншу модифікацію проби - підшкірне введення туберкуліну. В Україні пробу Манту почали використовувати з 1965 року. Реакцію на пробу Манту вважать позитивною під час формування папули ("гудзика") діаметром 5 мм і більше.

Дітям до 14 років щорічно пробу Манту. Починаючи з 15 років, щорічно проводять флюорографію грудної клітки.

Новим способом визначення мікобактерій в організмі людини є мікроскопічний аналіз мокротиння.

Головне, що ми можемо зробити, щоб не інфікуватися, - це зменшити кількість мікобактерій у зовнішньому середовищі. А для цього хороший результат надають деякі гігієнічні та санітарні заходи:

- не можна купувати продукти харчування на стихійних ринках, бо вони не пройшли відповідної санітарної та ветеринарної експертизи і зберігаються там у неналежних умовах;

- перед уживанням деякі продукти необхідно піддавати ретельній термічній обробці: молоко кип'ятити, яйця, м'ясо і птицю варити або прожарювати.

Найелементарніший засіб профілактики - миття рук після проїзду в громадському транспорті, відвідування громадських місць, магазинів, туалетів, перед і після прийому їжі, після повернення додому. Мити руки потрібно з милом не менше 20 секунд, які необхідні для того, щоб позбутися від мікробів на руках.

Більше половини дітей школи під час кашлю та чхання не прикриває рот і ніс хустинкою або рукою, а якщо і прикривають, то забувають після цього вимити руки з милом. Повітря при цьому збагачується мікобактеріями.

Тому потрібно більше бувати на свіжому повітрі, де концентрація мікобактерій невелика, провітрювати приміщення, у якому перебуваєте.

Багато кімнатних рослин виділяють фітонциди, які знищують мікобактерії туберкульозу і очищують повітря приміщень від інфекції. Кожен із нас удома і в класі може мати горщики з цими рослинами. Чемпіонами серед них є мирт, сансев'єра смугаста (герань), колеус Блюме, фікус Бенжаміна, хлорофітум.

За час, що минув з моменту оголошення в Україні епідемії туберкульозу, захворюваність на цю інфекційну хворобу виросла в країні майже у 2,4 рази.

Зменшилась загальна чисельність лікарів - фтизіатрів у протитуберкульозних закладах системи МОЗ України. Викликає тривогу високий рівень захворюваності на туберкульоз серед медичних працівників.

Високі рівні захворюваності, значні медико-соціальні та економічні збитки для суспільства внаслідок ураження туберкульозом вимагають, виважених Законом України " Про протидію захворюванню на туберкульоз" ( зміни до Закону № 5460-VI від 16.10.2012).

Туберкульоз - це медико-соціальна і політична проблема. Тому для вирішення необхідно консолідувати зусилля усіх сил нашого суспільства: уряду, лікарів, соціальних працівників, громадських та міжнародних організацій. Від ефективного контролю за туберкульозом залежить національна безпека держави.

VII. ОМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Тестування

1. Слово "туберкульоз" походить від латинського слова tuberculum, що в перекладі означає:

А хвороба;

Б горбок, бугорець (+);

В ямка;

Г паличка.

2. Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначають:

А 24 березня (+);

Б 8 листопада;

В 5 грудня;

Г 5 липня.

3. Збудником туберкульозу є:

А бацили;

Б коки (+);

В спірили;

Г вібріони.

4. Флюорографію, яка забезпечує ранню діагностику туберкульозу, слід проходити:

А один раз на місяць;

Б 1 раз на рік (+);

В 1 раз на три роки;

Г 1 раз на п' ять років.

5. Більшість людей, котрі мають у своєму організмі збудника туберкульозу, залишаються здоровими завдяки:

А природженому або набутому імунітету (+);

Б регулярному прийому ліків;

В щепленню АКДС;

Г дії гормонів.

6. Якщо підліток кашляє продовж місяця, то:

А це нормальне явище;

Б це причина для відвідування лікаря (+);

В йому не загрожує туберкульоз;

Г якщо при цьому нема температури, він здоровий.

7. Збудника туберкульозу відкрив учений:

А Іван Петрович Павлов

Б Ілля Ілліч Мечніков;

В Роберт Кох (+);

Г Френсіс Крік.

8. На сторінках книг збудник туберкульозу зберігається:

А до 1 року;

Б двох днів;

В одного тижня;

Г 3-6 місяців (+).

9. До заходів профілактики туберкульозу не залежать:

А провітрювання приміщень та вологе прибирання в них;

Б поліпшення побутових умов життя (+);

В щеплення проти туберкульозу.

10. Ризик захворіти туберкульозом в Украіні:

А відсутній;

Б дуже високий (+);

В дуже низький;

Г є неістотним.

11. Хворий із відкритою формою туберкульозу:

А не потребу лікування;

Б не є небезпечним для тих, хто його оточує (+);

В дуже небезпечний для тих, хто його оточу (+);

Г може мешкати зі здоровими людьми в одній кімнаті.

12. Туберкульоз також називають:

А цингою;

Б грудною жабою;

В сухотами (+);

Г рахітом.

2. Взаємоперевірка

Кожна правильна відповідь - 1 бал.

3. Узагальнення знань за розділами 3, 4. Тестування

Учитель складає завдання, беручи до уваги те, на яких питаннях вивченнях тем слід їх побудувати. Можна обрати різні форми узагальнення: тестування, самостійна робота, усний залік тощо.

VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Рефлексія

- Чи справдилися ваші очікування?

- Чи отримали ви відповіді на ті питання, про які говорили на початку уроку?

- Чи вірите ви в те, що, доклавши власних зусиль, зможете убезпечити себе від цієі інфекції?

- Якщо так, то перемістіть свої " човники" до правого берега Надії.

2. " Незакінчене речення"

Продовжте: " Сьогодні я зрозуміла (зрозумів), що ...", " Я буду...".

3. "Нагороди" епітетами, порівняннями

- Хто з учнів класу, на вашу думку, на уроці був активний? " Нагородіть" їх відповідними епітетами та порівняннями.

4. Слухання та обговорення притчі

Марні зусилля

Одного разу берегом моря йшов чоловік. День був чудовий. Яскраво світило сонечко, тихо плескалися хвилі, з гучними криками над мілиною кружляли чайки. Милувався він пейзажами, озираючись навколо, і раптом перед поглядом його виникло незрозуміле явище. Просто перед ним маленька людська істота виконувала химерний танок. Це була дівчинка, яка нахилялася, щось брала в руки, піднімала і кидала це "щось" якомога далі в море. Вона бігала берегом, явно поспішаючи.

Зацікавившись, чоловік підійшов ближче і запитав: " Що ти робиш?". "Рятую маленьких морських зірочок від палаючих променів сонця. Якщо я не кину їх у воду, вони не доживуть до припливу", - відповіла дівчинка, ні на хвилину не припиняючи роботи. "Ти робиш марну роботу, - відповів чоловік. - Цих зірочок тут тисячі, сонце пече немилосердно, час летить дуже швидко, ти все одно їх усіх не врятуєш!" "Ну то й що! - повела плечем дівчинка. - У будь-якому разі, цю я вже встигла врятувати!" І з цими словами вона взяла в руки чергову морську зірку і закинула її далеко в морські хвилі...

Висновок. Ми не можемо проживати дні, години, склавши руки і нічого не роблячи. І якщо в результаті наших зусиль буде врятована бодай одна людина, якщо ви самі будете здорові, можна вважати, що цей урок ми з вами провели не марно.

5. Вручення символу (ромашки)

- Символ боротьби з туберкульозом - ромашка, яка є символом чистого дихання легенів. Ви отримуєте її як знак небайдужості, спонукання до дій

проти поширення туберкульозу у світі.

IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Обов'язкове:

- опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми;

додаткові (на вибір, за бажанням):

- записати на пелюстках ромашки профілактичні заходи особистого рівня та дотримувати їх неухильного виконання;

- провести лекцію для членів родини щодо профілактики інфікування туберкульозом.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
3
міс.
1
7
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!