Урок Розробка виховної години (гри)

Опис документу:
Плани конспекти уроків навчання грамоти у початковій школі що можна використовувати як за старою програмою, так і за програмою нової української школи. Розроблені щоправда за старою програмою. Плани конспекти уроків навчання грамоти у початковій школі що можна використовувати як за старою програмою, так і за програмою нової української школи. Розроблені щоправда за старою програмою

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Прес-конференція «Т.Г.Шевченко-художник»

Мета: поглибити і розширити знання учнів про творчий шлях Т.Г.Шевченка;

розвивати спостережливість, уважність, творче мислення, уяву;

виховувати пошану і любов до мистецтва через розуміння таланту

видатного сина України Т.Г.Шевченка.

Обладнання : аудіозапис творів Т.Г.Шевченка, покладених на музику;

репродукції його творів живопису та графіки

Слово вчителя:

Наша прес-конференція, тобто зібрання, приурочена творчості Т.Г.Шевченка. Ви більше довідаєтесь про Шевченка - художника, Шевченка-графіка.

Учасники конференції :

*доповідачі, які зупиняться на найважливіших етапах життя та творчості художника;

*мистецтвознавці познайомлять з окремими творами Т.Г. Шевченка;

*асистенти продемонструють репродукції творів Т.Г.Шевченка та портрети людей, які мали неабияке значення в житті художника, копії документів.

*кореспонденти ставитимуть запитання доповідачам та мистецтвознавцям.

Звучить аудіозапис твору Т.Г.Шевченка «Думи мої, думи мої»

Думи мої, думи мої,

Лихо мені з вами!

Нащо стали на папері

Сумними рядами?

Шевченкові думи – його квіти, його діти – все те, що бриніло і нуртувало у його широкій та ніжній душі, згодом вирвалося на волю поетичними рядками та творами живопису.

Україна стала перед фактом: народився геній, геній, шлях якого на Олімп був довгим і тернистим.

Доповідач 1. Білі ночі у Петербурзі… Спокійна Нева, що наче гігантське дзеркало, віддзеркалює у своїх водах величні споруди набережної. Чудова неповторна картина!

А ось і Літній сад! Алеї прикрашені мармуровими статуями.

Однієї такої ночі, на одній із алей Літнього саду художник І.Сошенко зустрів юнака, який перемальовував статую огидного Сатурна на клаптик сірого паперу.

Художникові сподобалося, як і чітко і правильно було зроблено юнаком контури Сатурна. Він викликав юнака на відверту розмову, з якої довідався про його нелегке життя у живописця Ширяєва.

Пізніше юнак, ім’я якого Тарас Шевченко, показав І. Сошенкові свої інші роботи, що справили приємне враження на художника. Але засмутило одне: юнак був кріпаком. Допомогти кріпакові вибитися в люди було майже не- реально.

Кореспондент. Хто такий огидний Сатурн?

Доповідач 1. Сатурн - в римській міфології один із найстаріших богів. Боячись замаху на свою владу зі сторони власних дітей, він ковтав їх живцем.

Ось тому Сатурн, звичайно, був огидним. Але олівець художника повинен схоплювати все: як прекрасне, так і огидне.

Кореспондент. Що вам відомо про І.Сошенка?

Доповідач 1. І.Сошенко – українець, художник, який закінчив Петербурзьку Академію мистецтв. Пізніше він був другом і наставником Шевченка.

Доповідач 2. Ідея вирвати свого земляка Тараса з кріпацтва не полишала І.Сошенка.

Він познайомився з Ширяєвим і умовив його відпускати Тараса до себе хоча б на вихідні. Минуло літо, осінь, прийшла зима. Одного чудового зимового ранку І.Сошенко представив Тараса та його роботи відомому російському І.Сошенко (1806-1876) художникові Карлу Брюллову.

Асистент демонструє репродукцію картини Г.С,Мєліхова «Молодий Тарас Шевченко в майстерні К.П. Брюллова».

К.Брюллов похвалив роботи юнака, а наступного дня відбулася зустріч його та художника О.Веніціанова з паном, якому належав кріпак Т.Шевченко.

Жадібний пан справив неприємне враження на художників. Про нього пізніше Карл Брюллов сказав :«Це велика свиня в торжковських пантофлях!».Адже під час зустрічі йшлося про викуп Тараса з кріпацької неволі, а за свого кріпака пан заправив неймовірну ціну: 2 500 рублів.

Кореспондент. Що означає вислів, «свиня в торжковських пантофлях»?

Доповідач 2. Свиня – поміщик Павло Васильович Енгельгардт, кріпаком якого був Тарас Шевченко. Портрет В.Жуковського Торжковські пантофлі – його оксамитові домашні черевики, виготовлені в місті Торжку.

Доповідач 3. Карл Брюллов пише портрет відомого російського поета В.Жуковського. Портрет розігрується в лотерею, а на виручені кошти було викуплено з кріпацької неволі Тараса Шевченка.

Це було року 1838, 25 квітня.

Сам В. Жуковський в домі К.Брюллова вручає відпускну з кріпацької неволі Тарасу Шевченкові.

Асистент демонструє фотознімок відпускної Т.Г.Шевченка.

Цього дня Тарас стає вільним і стає учнем Петербурзької Академії мистецтв у класі самого Карла Павловича Брюллова, яку успішно закінчив у 1845 році.

Учитель. Уже з перших років навчання Тарас захоплюється гравюрою. У нього виникає задум відтворити в серії офортів «Гравюра на металі» природу України, життя і побут її народу, її історичне минуле.

У 1843 році в Петербурзі було створено шість його гравюр серії «Живописна Україна»; «У Києві», «Видубицький монастир», «Казка», «Судна рада», «Старости» та «Дари в Чигирині 1649 року».

Асистент демонструє репродукції гравюр.

Доповідач 4. За високу майстерність у графіці Т. Шевченкові у 1860 році вченою радою і загальними зборами

Дари в Чигирині 1649 року

Академії мистецтв було присвоєно почес-не звання Академіка.

Асистент демонструє фото диплома Т.Г.Шевченка про присвоєння йому

звання Академіка.

Гра-вікторина

(проводиться у вигляді тестів).

  1. В якому місті І.Сошенко зустрів Т.Шевченка?

а)Києві; б)Петербурзі; в)Москві

2.В якому році викуплено Шевченка з кріпацтва?

а)1832; б)1848; в)1838.

3.Яке вчене звання було присвоєно Т.Шевченкові-художнику?

а)академік; б)аспірант; в)кандидат наук

4.Цикл «Живописна Україна» написано у стилі …

а)графіки; б)живопису; в)скульптури

5.Офорт – це …

а) орнамент; б)гравюра; в) писанка

Вчитель. Упродовж всього свого творчого життя Т.Шевченко звертається до портретного жанру. У ряді портретів простежується його прагнення підкреслити гармонійну сутність людини, виявити її моральну, інтелектуальну й фізичну досконалість.

Асистент демонструє репродукції (портрет Є.Гребінки (1837 р.), та портрет М.Луніна (1838р).

Мистецтвознавець 1. Ці портрети позбавлені драматичного відчуття. Це лагідні, вишукано одягнені пани. Жодна тінь душевного неспокою, здається, не затьмарює їхніх облич. І водночас перед глядачами не безтурботні особи, а цілеспрмовані характери, вольові натури. Темперамент і умиротворення, порив і доброзичливість у цих романтичних образах.

Мистецтвознавець 2. Марія Максимович, портрет якої перед вами, -це портрет одухотвореної й чистої жінки, якою побожно милується художник.

Вишивана сорочка, корсетка, разок коралів, до прозорості легка заколка-намітка, що підкреслює туге чорне волосся… Ці аксесуари не самоціль, а органічне середовище, лірично-тужлива сутність жіночого образу, жіночої вроди.

Захоплюють великі, з вологим відблиском очі М.Максимович, відведені вбік. Вони ніби уникають погляду інших захоплених, або й закоха-них очей.

Вражають своєю красою і великі полотна, створені Т.Г.Шевченком.

Він наділений був багатьма рисами вдачі: палким вольнолюбством, великою працездатністю, широким діапазоном зацікавлень, тонким знанням людської психології українського народу.

Мистецтвознавець 3. На сюжет власної одно-йменної поеми «Катерина» у 1842 році Т.Шевченко пише велике живописне полотно «Катерина», на якому вперше в історії вітчизняного мистецтва піднесено надзвичайно болючу проблему – трагедія жінки-матері в умовах феодально-кріпосницького ладу.

Асистент демонструє репродукцію картини «Катерина».

Кореспондент. На створення якого літературного твору надихнула Шевченка М.Максимович?

Мистецтвознавець 4. М.Максимович надихнула Шевченка на створення поеми «Катерина».

Асистент демонструє репродукції картини «Селянська родина», «На пасіці».

Мистецтвознавець5. На картинах «Селянська родина» та «На пасіці» художником майстерно зображені характерні побутові сцени народного життя.

Вчитель. Глибоке розу-міння народного життя, величезна художня об-дарованість поета, дозволили йому посісти видатне місце в живописі, створити драматичні, соціально загострені, глибоко національні поетичні картини на основі сюжетів літературних творів.

Асистент демонструє ілюстрацію до твору Г.Квітки-Основ’яненка «Знахар».

Мистецтвознавець. За допомогою олівця, туші та пензля художник створив образ знахаря, людини яка обдурює легковірних людей.

Вулицею прямує знахар легкою, майже танцювальною ходою. Він іде, не підводячи повік, він іде, дивлячись собі у середину. Тим самим знахар демонструє свою значущість.

Вчитель. Різні люди, різні долі, різні образи та події хвилювали Шевченка-художника. Хвилювали і хвилюють усіх, хто мав щастя торкнутися до його мистецтва.

Робота над кросвордом «Кобзар».

  1. Щоб викупити Т.Шевченка з кріпацтва було продано портрет поета…

(Жуковського)

  1. Який художник вперше зустрів Т.Шевченка в Літньому саду?

(Сошенко)

  1. Хто написав портрет В.Жуковського?

(Брюллов)

  1. Ілюстрацію до якого однойменного твору Г.Квітки-Основ’яненка написано Т.Шевченком?(«Знахар»)

  2. Яке велике художнє полотно було створено за мотивами поеми Т.Шев- ченка «Катерина»?

(«Катерина»)

  1. Портрет, якого укранського поета та прозаїка було написано в 1837 році?

(Гребінки)

1.

2

3.

4.

5.

6.

VІ. Підсумок.

Слово вчителя.

«Він був сином мужика – і став князем у царстві духа. Він був кріпаком – і став велетнем людської культури.

Доля переслідувала його в житті, скільки могла, та не змогла перетворити золото його душі в ржу, а ні його любов до людей у ненависть. Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише після смерті – невмирущу славу». (І.Я, Франко).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
4
міс.
1
0
дн.
0
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!