Урок "ПРОФІЛАКТИКА СЕРЦЕВО-СУДИННИХ, ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ, ДІАБЕТУ, ОЖИРІННЯ"

Опис документу:
Розширити уявлення учнів про серцево-судинні, онкологічні захворювання; ознайомити з причинами виникнення та наслідками ожиріння та діабету; вчити правилам збалансованого та раціонального харчування; урок - засвоєння нових знань

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ТЕМА: ПРОФІЛАКТИКА СЕРЦЕВО-СУДИННИХ, ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ, ДІАБЕТУ, ОЖИРІННЯ.

Мета: розширити уявлення учнів про серцево-судинні, онкологічні захворювання; ознайомити з причинами виникнення та наслідками ожиріння та діабету; вчити правилам збалансованого та раціонального харчування.

Обладнання: ілюстративний матеріал, таблиці, схеми (або слайди мультимедійної презентації), папір формату АЗ, кольорові журнали, ножиці, клей, олівці, інформаційно-довідкові картки для роботи груп, ростомір, напільні ваги.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання, створення позитивного настрою

Деякі народи в Китаї під час зустрічі кланяються з витягнутими уздовж тіла руками. Привітаймося по-китайськи!

II. АКТИВІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ, ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1.Проблемне питання

- Чому реклама сигарет, на ваш погляд, така приваблива, цікава? Поясніть.

2. Вікторина «Що ти знаєш про рекламу?»

Учні «ланцюжком» повідомляють, що вони знають про рекламу, як сприймають і розуміють її, який вона має вплив на прийняття ними тих чи інших рішень, наводять приклади тощо.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

1. Епіграф уроку

Тисячі речей необхідні здоровому, і тільки одна — хворому: здоров'я.

(Ірина Вільде, українська письменниця)

— Прокоментуйте епіграф уроку, висловіть свою власну позицію щодо думки української письменниці.

Висновок. У наш час не думати про своє здоров’я не тільки не модно, але й не розумно.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

1. «Шкала актуальності»

— Наскільки актуальною для кожного з вас є тема уроку? Озвучте показник за 5-бальною шкалою: 0 — зовсім не важлива ..., 5 — саме те, що необхідно знати (вміти, розуміти тощо) на найближчий час.

V. ОСМИСЛЕННЯ УЧНЯМИ ЗНАНЬ

1. Вступне слово вчителя

— У другій половині XX століття основну небезпеку для здоров’я населення і проблему для охорони здоров’я становили неінфекційні захворювання, насамперед хвороби серцево-судинної системи, які наразі є провідною причиною захворюваності, інвалідизації та смертності дорослого населення. Проблемою медиків усього світу є також онкологічні захворювання, діабет, ожиріння. Відбулося «омолодження» цих захворювань.

2. Глосарій. Робота з термінами

Профілактика (від грецьк. prophylaktikos — «попереджувальний») — попередні заходи для недопущення чого-небудь. У медицині це комплекс медичних, санітарно-технічних, гігієнічних, педагогічних та соціально-економічних заходів, спрямованих на попередження захворювань та усунення факторів ризику.

Серцево-судинні хвороби — це ціла низка різних захворювань, які вражають серце та серцево-судинну систему. Вивченням хвороб серця, їхньою профілактикою та лікуванням займається кардіологія.

Онкологічні захворювання — злоякісні пухлини, які виникають у тканинах і органах організму людини. Розділ медицини, який спрямований на вивчення, діагностику та лікування онкологічних захворювань, називається онкологією.

Цукровий діабет (грецьк. Біа Рцхгц; — «надмірне сечовипускання») — група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної чи відносної недостатності інсуліну (гормону підшлункової залози), внаслідок чого виникає стійке підвищення рівня глюкози в крові — гіперглікемія.

Ожиріння — це захворювання, за якого надлишковий накопичений жир у тілі несприятливо впливає на стан здоров’я, призводячи до зменшення середньої тривалості життя та/або збільшення проблем зі здоров’ям.

3. Міні-лекція «Серцево-судинні захворювання» (ілюстративний супровід)

Захворювання серцево-судинної системи численні. Одні з них є хворобами переважно серця, інші — артерій (атеросклероз) або вен, треті вражають серцево-судинні системи в цілому (гіпертонічна хвороба). Захворювання серцево-судинної системи можуть бути обумовлені вродженими вадами розвитку, травмою, запальним процесом тощо.

Найбільш поширені захворювання серцево-судинної системи

Основою багатьох поразок серцево-судинної системи є атеросклероз. Цей термін походить від грецьких слів athere — «пшенична кашка» і sclerosis — «твердий», що і відображає сутність процесу: відкладення на стінках артерій жирових мас, які набувають у подальшому вигляду кашки, а судини стають потовщеними, із деформованими стінками. Врешті це призводить до звуження про світу артерій і зниження їх еластичності, що ускладнює циркуляцію крові.

Інфаркт міокарда — гостре захворювання серця, зумовлено розвитком одного або кількох некротичних ділянок у серцевому м’язі і виявляється порушенням серцевої діяльності. Зазвичай виникає в результаті ураження артерій серця у разі атеросклерозу, коли відбувається звуження їх просвіту. Нерідко до цього приєднується закупорка судин у зоні його поразки, внаслідок чого кров повністю або частково припиняє надходити до відповідної ділянки м’язу серця, і в ній утворюються осередки омертвіння (некрозу). У 20% всіх випадків інфаркт міокарда має летальний кінець, причому в 60-70% — у перші дві години. Іноді інфаркт міокарда проявляється тільки порушеннями ритму серця.

Аритмії серця — різні відхилення в утворенні чи проведенні імпульсів збудження в серці, найчастіше виявляються порушеннями ритму або темпу його скорочень.

Ішемічна хвороба серця — гостре і хронічне ураження серця, викликане зменшенням або припиненням доставки крові до міокарди у зв’язку з атеросклеротичним процесом в артеріях. Обмеження в надходження крові до міокарду знижує доставку до нього кисню, поживних речовин, а також видалення відпрацьованих продуктів обміну, шлаків.

Залежно від поєднання кількох факторів прояви ішемічної хвороби серця можуть бути різними. Її першим проявом може бути раптова смерть або інфаркт міокарда, стенокардія, серцева недостатність, порушення ритму серця. Нерідко це захворювання вражає людей ще молодих (30-40 років), які ведуть активний спосіб життя. Поширеність ішемічної хвороби серця набула розмірів епідемії у другій половині XX століття, хоча окремі її прояви були відомі давно.

Гіпертонічна хвороба — захворювання серцево-судинної системи, що характеризується постійним або періодичним підвищенням артеріального тиску. Гіпертонічна хвороба — хвороба XX століття. Причина гіпертонічної хвороби розкрита не до кінця. Але основні механізми, що спричиняють стабільно високий артеріальний тиск, відомі. Провідним серед них є нервовий механізм. Початкова його ланка — емоції, душевні переживання, що супроводжуються і у здорових людей різними реакціями, в тому числі підвищенням артеріального тиску. Щоб запобігти подальшому розвитку гіпертонічної хвороби, необхідно знизити нервове напруження, розрядити накопичений «заряд» емоцій.

Існують також захворювання серцево-судинної системи, в основі яких лежить запальний процес. Зрідка це запалення виявляється бактеріальним. Це означає, що на внутрішній оболонці серцевих клапанів або на зовнішніх оболонках серця розмножуються бактерії, що спричиняють гнійне запалення цих відділів серця.

  • Вживання якої їжі може стати причиною серцево-судинних захворювань?

Фактори ризику: високий артеріальний тиск, вживання алкоголю, тютюнова залежність, високий рівень холестерину, надлишкова вага, недостатнє споживання овочів і фруктів, низька фізична активність, нервове напруження.

Два фактори антиризику:

• вживання достатньої кількості овочів і фруктів;

• регулярна фізична активність.

4. Міні-лекція «Онкологічні захворювання» (ілюстративний супровід)

Основні фактори, які можуть спровокувати онкологічні захворювання:

• спадковість;

• активне й пасивне паління;

• тривалий або короткочасний вплив на організм людини різних токсичних речовин;

• надмірне споживання алкогольних напоїв;

• тривале перебування під ультрафіолетовими променями;

• гормональні порушення;

• забруднення навколишнього середовища;

• порушення цілісності шкірних утворень;

• хронічний стрес, почуття провини, пригніченості, образи.

Багато онкологічних захворювання успішно лікуються на початкових етапах. Проблема в тому, що вони можуть розвиватися в організмі багато років і ніяк не проявлятися. Зазвичай перші симптоми захворювання людина сприймає як ознаки менш небезпечних, звичних хвороб і не реагує на них належно. У результаті дорогоцінний час спливає, а шанси на одужання скорочуються.

Ознаки, за якими можна розпізнати онкологічні захворювання:

• швидка втомлюваність, постійна втома;

• порушення сну, зокрема, безсоння;

• безпричинна нервозність;

• відсутність апетиту;

• різні ущільнення на або під шкірою;

• наявність крові у природних виділеннях;

• больові відчуття в організмі, що виникли з незрозумілих

• неприємні відчуття після їжі в області шлунка.

Якщо ви виявили в себе одну або декілька з перерахованих ознак, то негайно звертайтеся до лікаря-онколога. Пройшовши повне обстеження, ви з’ясуєте причини нездужань і або почнете лікування, або просто заспокоїтеся.

Профілактика онкологічних захворювань

Фізичне навантаження і правильне харчування. Вченими доведено, що малорухливий спосіб життя, ожиріння, надмірна худорлявість збільшує ризик захворювання до 30-40 %.

Повноцінний сон. Кількість часу, який людина проводить у єні, безпосередньо впливає на здатність організму боротися з онкологічними захворюваннями. Крім того, недолік сну значно знижує користь від фізичних навантажень і правильного режиму харчування.

Регулярні обстеження у фахівців.

5. Інформаційне повідомлення «Профілактика діабету та ожиріння» (ілюстративний супровід)

Профілактика цукрового діабету:

• первинна — попередження захворювання — повинна базуватися насамперед на здоровому способі життя (раціональне харчування, попередження ожиріння, активний спосіб життя (помірні фізичні навантаження, заняття фізкультурою, спортом значмо зменшують можливість виникнення ожиріння і тим самим порушень вуглеводного обміну і розвитку цукрового діабету), виявлення наявності (відсутності) родичів, хворих на цукровий діабет;

• вторинна — профілактика розвитку цукрового діабету у хворих людей, наприклад, у осіб, що страждають на ожиріння;

• третинна — попередження ускладнення цукрового діабету і його клінічних проявів. Важливо, щоб хворий на цукровий діабет був активним, добре адаптованим у суспільстві, розумів основні завдання в лікуванні свого захворювання та попередження ускладнень.

Профілактика ожиріння

Причин для виникнення ожиріння багато. Насамперед — неправильне харчування, починаючи з першого року життя, коли перегодовування або велика кількість у їжі жирів і вуглеводів веде до швидкого зростання і накопичення жирових клітин. Далі —недостатня рухова активність (гіпокінезія), спадкова, сімейна схильність, і придбана — довго сидимо біля телевізора, за комп’ютером, мало гуляємо і бігаємо. Ожиріння так само може розвиватися після деяких інфекційних захворювань, наприклад, епідемічного паротиту.

Мета профілактики — попередити розвиток ожиріння в осіб із нормальною та надмірною масою тіла, знизити ризик або запобігти розвиткові тяжких супутніх захворювань. Показання до проведення профілактики — сімейна спадкова схильність до розвитку ожиріння та захворювань, що його супроводжують. Раціональне харчування і фізична активність — основа програми з контролю маси тіла.

Якщо дитина з перших років життя має надлишок маси тіла або раптом після перенесеного захворювання маса тіла різко збільшується, необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога.

6. Поняття «реклама» та її види

Реклама (лат. гесіатаге — «поновлювати крик, знову кричати, кликати, голосно заперечувати») — спеціальна інформація про осіб чи продукцію.

Відповідно до законодавства України, реклама — це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Види: комерційна (товарна, нетоварна), соціальна.

Нетоварна реклама (реклама послуг). Пропагує які-небудь ідеї та цілі і аж ніяк не конкретний товар. Наприклад, нафтова компанія оголошує про свою здатність бурити нафтові свердловини без забруднення навколишнього середовища.

Соціальна реклама спрямована на зміну поведінкової моделі (боротьба зі СНІДом, наркотиками) і популяризацію соціальних проблем, пропаганду здорового способу життя тощо.

Комерційна реклама поширюється в будь-якій формі та в будь-який спосіб з метою прямого чи опосередкованого одержання прибутку.

7. Історична довідка. Найперша реклама

Перший раз люди побачили рекламу 1704 року, в розділі оголошень Американської газети — «Бостон Ньюслеттер». Проте лише до початку XIX століття у виробників виникла потреба рекламувати свої товари та послуги, адже саме в ті часи по всьому світу прокотилася промислова революція, і ринок пропозицій почав перевищувати попит. Відомий письменник Едгар Аллан По став першим редактором реклами. Він працював 1844 року у друкованому виданні «СазернМессенджер» і відповідав за створення рекламних оголошень. А 1920 року, 2-го листопада, люди вперше почули рекламу по радіо, після чого по радіостанціях прокотилася хвиля змін, почали створюватися нові програми, виключно для того, щоб додати туди тематичну рекламу.

Реклама розвивалася невблаганно, і нині, у XXI столітті, ми можемо її зустріти практично всюди — навіть піднявши очі в небо, жителі Америки іноді можуть прочитати написане вгорі літаком рекламне оголошення. Ось так від рідких оголошень у XVIII столітті ми прийшли до поширення реклами в нашому житті. Залишається лише гадати, що чекає нас попереду..

- Які рекламні стратегії використані на цих рекламних проспектах? (Розрахунок на цільову групу: сім’ю, турботливе ставлення і піклування про дітей; використання обличчя та думки «зірки»)

8. Оздоровлююча вправа. Пальцева гімнастика «Тюльпан»

Руки з’єднати в ліктях, утворивши долонями «пуп’янку тюльпана». Розкривати і закривати долоні.

VI.УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  1. Вправа «Карусель». Робота за підручником (у парах).Взаємонавчання.

За матеріалами підручника учні складають опорний конспект про вплив комерційної реклами на здоров’я людини. Працюючи в парах, здійснюють консультування одне одного, коментують тощо.

2.Вправа «Творча уява»

— Серед ілюстрацій оберіть ті, які, на вашу думку, можуть бути образом поняття «профілактика».

3. Робота у групах

Профілактика серцево-судинних, онкологічних захворювань, діабету, ожиріння

1-ша група «про-»: створити антирекламу «Профілактика серцево-судинних захворювань»;

2-га група «-філ-»: підготувати інформаційне повідомлення «Профілактика онкологічних захворювань»;

3-тя група «-акти-»: виготовити колаж «Профілактика діабету»;

4-та група «-ка»: розробити пам’ятку «Профілактика ожиріння».

3.1. Презентація роботи у групах.

Профілактика серцево-судинних захворювань

  • Відмова від шкідливих звичок (паління, вживання алкоголю, наркотиків).

  • Здоровий сон (режим, тривалість, глибина).

  • Чергування праці та відпочинку.

  • Прогулянки на свіжому повітрі.

  • Харчування (режим, різноманітність їжі, збалансованість за калорійністю та вмістом поживних речовин, обмеження на продукти з надмірною кількістю холестерину, солі та жирів). Уникання стресів (усунення стресорів, зміна ставлення до них, хобі, аутотренінг, релаксація).

Профілактика онкологічних захворювань

Рак як хвороба, що вражає людину, відома з незапам’ятних часів. Палеонтологи знайшли пухлинні зміни в щелепі первісної людини, що жила близько півмільйона років тому. Рак згадано в давніх папірусах. Чому ж проблема злоякісних новоутворень сі м ла такою актуальною саме останнім часом?

Соціально-економічний прогрес і величезні досягнення медицини в боротьбі із тяжкими інфекціями, дитячою смертністю й туберкульозом призвели до того, що люди почали жити набагато довше Сьогодні людині найбільше загрожують хвороби, що найчастіше зустрічаються в літньому й старечому віці. Однією з таких хвороб є рак.

Проблема раку багатогранна, у її рішенні беруть участь медики різних спеціальностей і представники інших наук: біологи, генетики, біохіміки, фармакологи, соціологи, психологи, етнографи і багато інших. На сьогодні накопичений величезний науковий і статистичний матеріал з різних питань щодо причин виникнення, захворюваності й смертності від злоякісних пухлин. За останні десятиліття медицина збагатилася новими знаннями й досвідом у лікуванні цієї хвороби.

Заходами первинної профілактики, в основі яких лежить здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, ми можемо уникнути передчасного старіння і віддалити ризик виникнення в себе онкологічних захворювань на пізніший вік.

4. Практична робота

— Людину вважають хворою на ожиріння, якщо індекс маси тіла (ІМТ), показник, який можна обрахувати розділивши масу людини у кілограмах на зведений у квадрат зріст людини в метрах, перевищує ЗО кг/м2.

ІМТ - маса,кг

(зріст, м)2

ІМТ > ЗО кг/м2 N (норма)

Обчисліть власні показники та зробіть висновок щодо наявності / відсутності захворювання. Скористайтеся за потребою ростоміром та напільними вагами.

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

  1. «Незакінчене речення»

Продовжте: «Я можу здійснювати профілактику серцево-судинних (онкологічних, ендокринних) захворювань, якщо...».

2. Рефлексія

- Чим сподобався урок?

- Які знання нам необхідні в повсякденному житті?

- Які висновки ви зробили для себе?

- Де ми можемо застосувати знання та компетенції, систематизовані під час уроку?

3. Узагальнююче слово вчителя

— Швидка зміна в XXI столітті способу життя, пов’язана з індустріалізацією, урбанізацією і механізацією, багато в чому сприяла тому, що захворювання серцево-судинної системи, онкологічні, діабет та ожиріння стали масовим явищем серед населення економічно розвинених країн.

Сучасні принципи профілактики захворювань засновані на боротьбі з факторами ризику. Слід особливо підкреслити, що деякі із зазначених факторів ризику є загальними для низки захворювань.

Кожен має також зрозуміти, що, «довіряючи» головну роль у прийнятті тих чи інших рішень комерційній рекламі, підвищується ризик погіршення якості життя і втрати здоров’я. Приймаючи рішення, не завжди варто керуватися порадами з рекламних роликів.

Основні звички способу життя закладаються в дитячому та юнацькому віці, тому особливо актуальним стає дотримання дітьми здорового способу життя, щоб попередити розвиток навичок, які є факторами ризику (паління, переїдання тощо).

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Обов'язкове:

• створити мультимедійну презентацію на одну з тем: «Профілактика серцево-судинних захворювань», «Профілактика онкологічних захворювань», «Профілактика цукрового діабету», «Профілактика ожиріння» (самостійно, в парі або у групі);

• розробити рекламу свого хобі, заняття за інтересами або гуртка, студії.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
3
міс.
2
4
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!