Урок №51 ОЗЕРА. ШТУЧНІ ВОДОЙМИ

Опис документу:
Мета: формувати знання про озера та походження озерних котловин, ознайомити з особливостями штучних водойм; розвивати практичні вміння визначати географічне положення озер і водосховищ за картами атласу; вихо-вувати бережливе ставлення до води.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

6 клас

Урок №51

Дата:

ОЗЕРА. ШТУЧНІ ВОДОЙМИ

Мета: формувати знання про озера та походження озерних котловин, ознайомити з особливостями штучних водойм; розвивати практичні вміння визначати географічне положення озер і водосховищ за картами атласу; виховувати бережливе ставлення до води.

Обладнання: підручники, атласи, настінна карта півкуль, комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація «Озера світу», контурні карти.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть розкривати зміст поняття «озеро», називати різні типи озер та наводити приклади, знаходити та показувати на карті найбільші озера світу, пояснювати причини створення штучних водойм, виявляти позитивні та негативні наслідки їхнього створення.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Прийом «Географічна розминка» (без атласів і карти)

Де протікають річки: Волґа, Дніпро, Амур, Міссісіпі, Мюррей, Конґо, Амазонка, Ніл, Хуанхе, Янцзи, Інд, Ґанґ?

Прийом «Бліцопитування»

Згадайте, з яких частин складається гідросфера.

Які водні об’єкти належать до вод суходолу?

Чим озера відрізняються від річок?

IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Дивуй!»

Крім річок, найважливішими накопичувачами води на суші озера та штучні водойми. Озера іноді порівнюють з мініатюрними морями. Їхня форма, розміри, склад і походження надзвичайно різноманітні. Так, у пустелях Центральної Азії є дивовижні «блукаючі» озера, які змінюють своє місце розташування. Існують на Землі озера, заповнені не водою, а кислотою або гарячим асфальтом, а є озера з «мертвою» та «живою» водою — як у казці! Але все-таки головна цінність озер — це прісна вода. Озера можна створити штучно, тоді їх називають водосховищами. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості озер, штучних водойм, з’ясуєте їхню роль у житті та господарській діяльності людини.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Що таке озеро?

Прийом «Мозковий штурм», «2 4 всі разом»

Озеро — водойма, яка утворилася в природному заглибленні суходолу — озерній улоговині.

Озера належать до водойм з уповільненим стоком або безстічних.

Від моря озеро відрізняється відсутністю зв’язку з океаном. Озера займають близько 2,1 млн км2 (майже 1,4 % площі суходолу, за іншими джерелами — 1,8 %). Провідним фактором розподілу озер є клімат, тому їхнє поширення має зональний характер. В областях вологого клімату озер багато, вони повноводні та прісні. У посушливих районах озера мілководні, солоні, часто пересихають. Найбільшим озером світу за площею водної поверхні є Каспійське море (376 тис км2), а найглибшим — озеро Байкал (1620 м).

2. Типи озер

За походженням озерної улоговини виділяють тектонічні, залишкові, вулканічні, лиманні, загатні, льодовикові, карстові та інші озера.

Робота з підручником, атласом, презентацією

Складання таблиці «Типи озер за походження озерних улоговин»

Види озер

Утворення улоговини

Приклади

3. Найбільші та найглибші озера світу

Прийом «Картографічний практикум»

Знайдіть на карті найбільші озера світу (таблиця на слайді).

Назва

Країна

Поверхня, км²

Глибина, м

Каспійське

Росія — Іран — Казахстан — Азербайджан — Туркменістан

376 000

1025

Верхнє

Канада — США

82 100

393

Вікторія

Кенія — Танзанія — Уґанда

69 463

80

Аральське

Казахстан — Узбекістан

51 100

61

Гурон

Канада — США

60 000

208

Мічіґан

США

57 800

281

Танґаньїка

Бурунді — Танзанія — Конґо — Замбія

31 986

1470

Байкал

Росія

31 500

1620

Велике Ведмеже

Канада

30 000

137

Ньяса

Малаві — Мозамбік — Танзанія

28 878

706

80 % Аральського озера, відомого також під назвою Аральського моря, зникло в результаті меліорації.

Практична робота № 7 «Позначення на контурній карті озер» (продовження)

Позначте на контурній карті озера: Каспійське, Великі озера, Байкал, Вікторія.

4. Штучні водойми

Серед штучних водойм розрізняють водосховища, ставки, канали.

Водосховища — великі штучні водойми. Їх створюють у руслах річок за допомогою греблі, щоб створити великі запаси води, для врегулювання річкового стоку, роботи ГЕС, судноплавства.

Ставки — штучні водойми невеликих розмірів.

Береги водосховищ та ставків є місцями відпочинку. До водотоків зі штучним руслом належить судноплавні, водопровідні та зрошувальні (осушувальні) канали. Судноплавні канали з’єднують річкові або морські басейни, утворюючи водну транспортну систему (наприклад, Волґо-Балтійський, Суецький канали). Зрошувальні канали забезпечують водою посушливі сільськогосподарські райони (Північнокримський). Осушувальні — навпаки, для збору води на заболоченій території та відведення її (на північному заході України). Водопровідні канали слугують для передачі води в місця її споживання (Дніпро-Донбас).

Прийом «Географічний практикум»

а) Знайдіть на фізичній карті України найбільші водосховища. Визначте, з якою метою їх було створено.

б) Установіть позитивні й негативні наслідки створення водосховищ. (Робота в парах. Один учень визначає позитивні, другий негативні наслідки.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Бліцопитування»

Що називають озером?

Які умови необхідні для утворення озера?

Як різняться озера походженням озерних улоговин?

Чому одні озера прісні, а інші — солоні?

Навіщо люди створюють штучні водойми?

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Прийом «П’ять речень» — «Мікрофон»

Передаючи по ланцюжку уявний мікрофон, учні п’ятьма реченнями формулюють висновки уроку.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати текст § 44 підручника (Т.Г.Гільберг).

2. Скласти п’ять запитань-«чомучок» до тексту параграфа.

3. Позначити на контурній карті України найбільші водосховища.

4. Об’єднатися в групи (бажано по п’ять учнів).

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

Байкал — найглибше озеро планети. Його глибина — 1642 м. Тут накопичено 23 тис. км3 води. В улоговину Байкалу можна влити 92 таких моря, як Азовське, а також воду всіх п’яти американських Великих озер, загальна площа яких у вісім разів більша за площу Байкалу. Сюди несуть свої води 336 річок, а витікає лише одна, але могутня річка Анґара. Улітку Байкал зменшує спеку навколишньої території, а взимку — пом’якшує суворі сибірські морози. В озері сформувався унікальний тваринний світ, який налічує понад 2,5 тис. видів, 75 % яких ніде, крім Байкалу, немає.

Найдовшим серед прісноводних озер є африканське озеро Танґаньїка. З півночі на південь воно простяглося на 670 км. Цікаво, що це озеро за своєю глибиною (1470 м) поступається лише Байкалу. Воно також скидового походження. Обидва озера дуже схожі за конфігурацією та розмірами. Подібно до Байкалу, Танґаньїка, приймаючи безліч річок, випускає лише одну. Але якщо Байкал замерзає взимку на п’ять місяців і ніколи не нагрівається вище за +12 ºС, то Танґаньїка не охолоджується нижче за +23 С. До того ж, води в Байкалі вдвічі більше, ніж у Танґаньїці.

Озеро Самбар в Індії вісім місяців на рік буває солоним і чотири — прісним. Його площа — 160 км2. За час сильної восьмимісячної посухи з озера видобувають 200 тис. тонн кухонної солі. А з червня до жовтня через безперервні дощі вода в озері опріснюється.

Найбільш мертвим є не Мертве море, а озеро Смерті на острові Сицилія. На його берегах немає жодної билинки, а на ту, що потрапить в озеро, чекає неминуча загибель. Виявляється, що з дна озера б’ють два джерела концентрованої кислоти, які отруюють воду.

У Карпатських горах на території нашої країни поблизу міста Свалява Закарпатської області на висоті 700 м над рівнем моря біля селища Синяк є однойменне озеро. Розчинені в ньому сполуки Сульфуру (сірки) надають воді інтенсивного блакитного забарвлення.

На території Волинської області України поблизу стародавнього Оконська Маневицького району є невеличке озеро з надзвичайно прозорою водою. Озеро ніколи не замерзає. Температура води в ньому не змінюється протягом року і становить +9 ºС. Оконська криниця має карстове походження. Підземні води під значним тиском вириваються з її дна у вигляді своєрідних гейзерів.

У пониззі Дунаю є найбільше в Україні прісноводне озеро Ялпуг, сполучене з озером Кугурлуй, з якого витікає кілька невеликих річок — приток Дунаю. Одна з них — Велика Ріпіда. Під час повені, коли рівень води в Дунаї стає вищим за рівень витоку Ріпіди, вона несе свою воду з Дунаю в ці озера.

У Східній Африці є озеро, яке називають «каструлею». Воно лежить неподалік від вулкана Кітуро. Під час виверження лава стікає в озеро, вода в ньому закипає, і риба та водорості варяться.

Саме в ці дні озеро перетворюється на гігантську «каструлю». Коли виверження вулкана вщухає, мешканці виловлюють рибу, що зварилася в озері.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
790 грн