Урок №40 тема: "ПОГОДА"

Опис документу:
Мета: поглибити та систематизувати знання про погоду та її елементи; фо-рмувати практичні вміння характеризувати різні типи погоди, пояснювати при-чини зміни погоди; сприяти усвідомленню важливості складання точних прогно-зів погоди; розвивати вміння аналізувати спостереження за погодою та народні прикмети; розвивати вміння застосовувати географічні знання в життєвих ситуа-ціях, самостійність; виховувати цікавість та повагу до праці метеорологів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

6 клас

Урок №40

Дата:

ПОГОДА

Мета: поглибити та систематизувати знання про погоду та її елементи; формувати практичні вміння характеризувати різні типи погоди, пояснювати причини зміни погоди; сприяти усвідомленню важливості складання точних прогнозів погоди; розвивати вміння аналізувати спостереження за погодою та народні прикмети; розвивати вміння застосовувати географічні знання в життєвих ситуаціях, самостійність; виховувати цікавість та повагу до праці метеорологів.

Обладнання: підручники, атласи, синоптична карта.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть розкривати зміст поняття «погода», наводити приклади елементів погоди, характеризувати та порівнювати погоду своєї місцевості, доводити важливість спостережень за погодою.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Прийом «Так — ні»

Учитель або хтось із учнів загадують одне з понять теми, решта учнів намагаються відгадати його за допомогою навідних питань.

Прийом «Зайве поняття»

Завдання. Назвіть «зайве поняття» та поясніть свій вибір.

Роса, дощ, сніг, злива. (Наведено опади в рідкому стані)

Роса, дощ, град, злива. (Наведені опади випадають із хмар)

Роса, іній, дощ, туман. (Наведені опади випадають із повітря)

Прийом «Класифікація» (робота в парах)

Завдання. Запропонуйте власну класифікацію атмосферних опадів та поясніть її.

Прийом «Театралізація» (робота в парах)

Завдання. Один освічений фермер, використовуючи маленький легкий літак, засівав хмари, викликаючи рясні дощі для збільшення врожаю овочів. Розіграйте сценку, яка демонструє реакцію його близьких та віддалених сусідів на ці дії.

Підказка. «Засівання хмар» — розпилення у хмарах речовин, що викликають дощ або йому запобігають.

Прийом «Умовні позначки»

Вигадайте свої умовні позначки для різних атмосферних опадів і розподіліть їх за порами року.

Наприклад:

Зима

Весна

Літо

Осінь

۞ – сніг

IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Фантастична добавка»

Цікаво, якою буде погода завтра? у неділю? улітку? Зазвичай, намагаючись відповісти на це запитання, ми дивимось у небо, адже саме там, у повітряному океані, народжується погода. Немає нічого більш рухливого та мінливого, ніж повітря, що утворює атмосферу. До того як учені відкрили таємниці передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою тварин, станом рослин. Сьогодні науковці, які прогнозують погоду, мають цілий арсенал новітньої техніки, за допомоги якої проводять спостереження за мінливим станом атмосфери. Відомий учений-хімік Дмитро Іванович Менделєєв говорив: «Атмосфера — велика лабораторія погоди».

«Екскурсію» до цієї лабораторії ви вже здійснювали неодноразово. Ви знаєте, де народжуються атмосферні опади, чому дме вітер, як змінюється атмосферний тиск та багато іншого. Тож з’ясуймо, як у цій лабораторії народжується погода, чому вона така мінлива, як за нею спостерігають та як на неї впливають.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Що таке погода

Прийом «Мозковий штурм»

Погода — це стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості у визначений момент або проміжок часу.

Висновок 1. Найголовнішою особливістю погоди є її мінливість.

2. Показники погоди

Прийом «Проблемне питання»

Які елементи характеризують погоду?

Стан погоди характеризується показниками (метеоелементами) — температурою приземного шару повітря, атмосферним тиском, вологістю, силою й напрямком вітру, хмарністю, атмосферними опадами.

Заповнення схеми в зошитах

Висновок 2. Погода характеризується не окремо взятими елементами, а їхньою сукупністю, бо всі вони взаємопов’язані та взаємозалежні.

3. Типи погоди

Тип погоди — це загальна характеристика погоди, що містить її основні елементи (середні добові температури, стан хмарності, опади, наявність і сила вітру).

У помірних широтах типи погоди чергуються за порами року.

Прийом «Творча лабораторія» (робота в групах)

Складіть характеристику типу погоди типового літнього (зимового, осіннього, весняного) дня своєї місцевості.

4. Прогнозування погоди

Виступи учнів з повідомленнями «Як складають прогнози погоди»

Метеорологія — наука про земну атмосферу та явища, які в ній відбуваються. Об’єктом вивчення метеорології є метеорологічні елементи: температура, вологість повітря, хмарність, опади, атмосферний тиск тощо.

Основи метеорології було закладено давньогрецьким ученим Арістотелем. Свою наукову працю про погоду він назвав «Метеорологія», що й дало згодом назву цій науці.

За погодними елементами ведуть регулярні спостереження на метеорологічних станціях. Результати спостережень передають у метеорологічні центри, де на основі здобутих і опрацьованих даних декілька разів на добу складаються синоптичні карти (карти погоди). Зіставляючи такі карти, можна визначити напрямок руху повітряних мас, фронтів, циклонів і антициклонів і скласти прогноз погоди на періоди.

Висновок 3. Одним з найголовніших напрямів діяльності метеорологів є дослідження та прогнозування погоди.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Чомучка»

Чому прогнози погоди передають кілька разів на день по радіо та телебаченню?

Чому погода змінюється?

Чому для складання прогнозів погоди діє Світова мережа метеорологічних станцій?

Чому зміни погоди можуть вплинути на самопочуття людей?

Чому сьогодні головними помічниками у складанні прогнозів погоди стали космічні супутники?

«Метеорологічна лабораторія» (робота в парах)

Завдання 1. Сформулюйте ознаки, що віщують ясну погоду (один учень) та непогоду (другий учень).

Завдання 2. Складіть опис погоди типового зимового місяця у вашій місцевості, супроводжуючи його розою вітрів, графіком температур, діаграмами хмарності й опадів.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Заключне слово вчителя

Погода — це стан нижнього шару атмосфери в певний час у певній місцевості.

Стан погоди характеризують взаємопов’язані елементи погоди — температура повітря, атмосферний тиск, вологість повітря, сила та напрямок вітру, хмарність, атмосферні опади. Загальну характеристику погоди, що містить її основні елементи, називають типом погоди. Вивченням погоди та складанням прогнозів погоди опікується метеорологія.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати текст §35 підручника (Т.Г.Гільберг).

2. Записати в зошит приклади народних прикмет, що віщують ясну та мрячну погоду.

3. Провести власне дослідження: скласти характеристику погоди в одному з місць світу (за власним вибором) за одну добу з використанням різних джерел інформації.

4. Об’єднатися в групи, розпочати підготовку до уроку-захисту мині-проектів за темами:

«Вплив людини на атмосферу»;

«Причини змін клімату на Землі»;

«Небезпечні явища в атмосфері»;

«Рідкісні явища в атмосфері»;

«Охорона атмосфери».

Розподілити ролі — докладчиків та представників мас-медіа, що будуть ставити питання.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

Погоду на нашій планеті визначають циклони й антициклони, які систематично «атакують» її. Цікаво, що лише в Північній півкулі одночасно можуть пересуватися понад 20 циклонів на день із середньою швидкістю 35 км/год, а на всій планеті щороку фіксують близько 15 тис. циклонів і 7 тис. антициклонів.

Місцем найгіршої на Землі погоди, мабуть, слід вважати острів Ян-Майєн, розташований у Північній Атлантиці між Норвеґією та Ґренландією. Тут на стику теплої Північно-Атлантичної та холодної полярної течій не вщухають циклони та шторми. За весь рік тут трапляються в середньому лише три дні порівняно непоганої погоди.

Передбачити погоду можна за поведінкою птахів. Горобці, зазвичай рухливі та задерикуваті, подеколи стають млявими, сидять настовбурчившись — це на дощ. Але ось вони під час тривалої негоди пожвавилися та зацвірінькали — значить, слід очікувати ясної погоди. Реагують на атмосферні зміни слони. Вони заздалегідь передчувають, коли піде дощ, і за день-два до нього йдуть на узвишшя: під час злив низини затоплюються, а це загрожує голодом і небезпекою для життя. От слони й піднімаються на підвищені місця. Білі ведмеді в зоопарках за два-три дні до настання похолодання перестають купатися в басейні. А за три дні до потепління охоче лізуть у воду та тривалий час купаються. Бджоли зранку швидко літають, отже, день буде сонячним. А якщо вони сидять у вулику, то годин через шість буде дощ. Якщо бджоли щільно закривають воском вічко (отвір), залишаючи лише невеликий отвір, то слід очікувати холодної зими. Перед теплою зимою вічка залишаються відкритими.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн