Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
УРОК № 15
Тема уроку. Вирази зі степенями.
Мета уроку: повторення та узагальнення знань учнів про степені з натуральним показником.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань. У кінці уроку зібрати зошити для перевірки їх ведення і якості виконання домашнього завдання.
Розв'язання
Вправа 237.
а) Оскільки 9x – 4(x + 5) – 1 = 9x – 4x – 20 – 1 = 5х – 21 і 7(х – 3) – 2х = = 7x – 21 – 2x = 5x – 21, то 9х – 4(х + 5) – 1 = 7(х – 3) – 2х — тотожність.
б) Оскільки -2(2а + 5) = -4а – 10 і 5(2а – 9) – 7(2а – 5) = 10а – 45 – 14а + + 35 = -4а – 10, то -2(2а+ 5) = 5(2а – 9) – 7(2а – 5) — тотожність.
Вправа 240.
x | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 |
x5 – 5х3 + 5х | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 |
Вирази х і х5 – 5х3 + 5х — тотожні, бо якщо х2 = 3, то x5 – 5х3 +5х = = 243 – 135 + 15 = 123.
Вправа 243.
а | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 100 | 100 000 |
|a| + 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 101 | 100 001 |
|а + 1| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 101 | 100 001 |
Рівність |а| + 1 = |а + 1| не є тотожністю, бо якщо а = -1, то |а| + 1 = = |-1| + 1 = 2, а |а + 1| = |-1 + 1| = 0.
Вправа 246.
Оскільки 5x + 3х = 8х — тотожність і х = а2 – ас + с2,
то 5(а2 – ас + с2) + 3(а2 – ас + с2) = 8(а2 – ас + с2) —тотожність.
Вправа 248.
Якщо основа рівнобедреного трикутника дорівнює а см, то бічна сторона дорівнює (а + 2) см, тоді периметр трикутника Р = а + 2(а + 2) = = а + 2а + 4 = 3а + 4.
II. Узагальнення та систематизація знань учнів
Завдання класу.
Прочитайте вирази: 23; 32; 72; (-2)3; (-3)2.
Що означають записи 92; 43? Знайдіть значення цих виразів.
Як називаються в записі 72 = 49:
а) число 7; б) число 2; в) 72 ; г) число 49?
Усне виконання вправ 252 – 253.
III. Вивчення нового матеріалу
Теоретичні відомості
Ви знаєте, що 32 = 3 · 3, 43 = 4 · 4 · 4. Аналогічні позначення вводяться для знаходження добутку будь-якого числа однакових множників, наприклад:
3 · 3 · 3 · 3 · 3 · 3 = 36; ·
·
·
=
; (-4) (-4) (-4) (-4) (-4) = (-4)5; 4 = 41.
Взагалі .
Вираз аn читається так: «Степінь числа а з показником п або коротко «а в степені п». Отже, степенем числа а з натуральним показником п називається добуток п множників, кожний із яких дорівнює а:
Степенем числа а з показником 1 називається саме число а: а1 = а .
У запису число а (множник, який повторюється) називають основою степеня, число п (яке показує, скільки разів повторюється множник) — показником степеня, вираз ап або його значення — степенем.
Усне виконання вправ 254—256.
IV. Повторення та осмислення нового матеріалу
Розв'язування вправ:
1) колективно 257, 259 (а, д), 261, 262 (а, д), 265 (а, б, є, є), 266 (а, д), 267 (а, г), 268, 271, 272;
2) самостійна робота навчального характеру:
варіант 1 — 259 (б, ґ), 262 (в, г), 263 (а), 265 (в, д), 266 (б, г), 267 (в);
варіант 2 — 259 (в, г), 262 (б, ґ), 263 (б), 265 (г, ґ), 266 (в, ґ), 267 (б).
Розв'язання і відповіді
Вправа 257.
а) 25; 32; 1000; 1 000 000; 625.
б) 0,008; 0,09; 0,000064.
в) 1,44; 5,29; 29,791; 1,014049.
г) 16; 169; -32.
ґ) 81; -81; -81; 0,25 ; -0,25 ; 1; -1.
Вправа 259.
а) 270. б) 0,112. в) 0,24. г) -0,1. ґ) 0, 0016 . д) 8 .
Вправа 261.
19 607.
Вправа 262.
а) 32 + 42 = 52. б) 152 + 162 ≠ 172. в) 352 + 362 ≠ 372.
г) 33 + 32 ≠ 62. ґ) 43 + 62 = 102. д) 972 – 962 = 97 + 96.
Вправа 263.
а) Оскільки 102 + 112 + 122 = 100 + 121 + 144 = 365 і 132 + 142 = 169 + 196 = = 365, отже, 102 + 112 + 122 = 132 + 142.
б) Оскільки 13 + 23 + 33 + ... + 93 = 1 + 8 + 27 + 64 + 125 + 216 + 343 + 512 + + 729 = 2025 і 452 = 2025, то 13 + 23 + ... + 93 = 452.
Вправа 265.
а) 53; б) (-2)5; в) 74; г) 35; ґ) (0,9)3; д) (0,64)2; є) ; є)
.
Вправа 266.
а) 130. б) 810. в) 47. г) -179. ґ) 13,31. д) 0.
Вправа 267.
а) 225. б) 0,625. в) 17. г) 14 400.
Вправа 268.
а) 1 і -1. б) 0. в) -5. г) -1.
Вправа 271.
а) 2 · 104; б) 7,53 · 106; в) 1,05 · 107; г) 9,099 · 108;
ґ) 3,3 · 104; д) 1,05 · 102; є) 1 · 109; є) 1,234567 · 104.
Вправа 272.
а) 52 000; б) 1310; в) 710 000;
г) 444; ґ) 20 500; д) 3 125 000;
є) 9 000 000 000; є) 675 000 .
V. Домашнє завдання
§ 7. Вправи 258, 260, 264, 269, 270.
VI. Підбиття підсумків уроку
Завдання класу.
Сформулюйте означення степеня з натуральним показником.
Що таке степінь? основа степеня? Наведіть приклади.
Обчисліть: а) (-3)2 + (2 · 5)2; б) .
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»