Урок на тему "Річкові системи України."

Опис документу:
Яку тему ми вивчали на минулому уроці? (На минулому уроці ми вивчали ріки і канали України). Сьогодні, діти, ми продовжимо роботу над цією темою. Розглянемо річкові системи України. Нашою метою буде поглибити свої знання про ріки і запам’ятати, що до водних ресурсів треба відноситись бережно.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Річкові системи України.

Мета: Поглибити практичні уміння характеризувати водні ресурси України та визначати основні проблеми їх використання; закріпити поняття характеристики річок; продовжити виховання в учнів ощадливого ставлення до природи.

Обладнання: фізична карта України, контурна карта «Внутрішні води», опорні схеми «Ріки України», контурна карта «Ріки Кам’янеччини», атласи, макети елементів річки, таблиця «Будова річкової долини».

Тип уроку: Гра—експедиція; урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок.

Методи роботи: пошукова бесіда, проблемний підхід, робота з картами атласу, підручниками, опорними схемами; інтерактивні технології—робота в групах.

Хід уроку.

«Єдиний шлях, що веде до знання—це діяльність».

Б.Шоу.

  1. Організація учнів до уроку і оголошення теми.

Яку тему ми вивчали на минулому уроці? (На минулому уроці ми вивчали ріки і канали України). Сьогодні, діти, ми продовжимо роботу над цією темою. Розглянемо річкові системи України. Нашою метою буде поглибити свої знання про ріки і запамятати, що до водних ресурсів треба відноситись бережно.

—Що ж таке річкова система? (Головна річка з усіма своїми притоками утворює річкову систему).

Запишіть у зошит тему: Річкові системи України.

Проблемне питання. Працюючи на протязі уроку, зверніть увагу які компоненти природного комплексу найбільше впливають на ріки.

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Урок незвичайний, наш клас перетвориться на експедицію і ми здійснимо уявну подорож ріками України.

Ріки оспівані у піснях, віршах і оповідях.Які з них ви можете пригадати? (У Тараса Шевченка Україна—це Дніпро, а Дніпро—це Україна. Це образи, символи української вічності.

«І на Україні добро

Між горами старий Дніпро,

Неначе в молоці дитина,

Красується, любується

На всю Україну.»

Прекрасно оспівав води Дніпра Микола Гоголь у своїй повісті «Страшна помста».

«Дивний Дніпро у тиху погоду, коли вільно і лагідно несе крізь ліси і гори повні води свої. Ні колихнеться, ні загримить. Дивишся і не знаєш, плине чи не плине його величава широчінь, і уявляється, ніби весь він вилитий зі скла, і ніби голубий дзеркальний шлях, без міри широкий, і без кінця довгий, біжить і в’ється по зеленому світу ....»

Платон Воронько згадує Сян і Дунай.

«Вітер над степом теплий, весняний,

—звідки ти вітре, з якого краю?

—З тихого Сяну,

—З-над хвилі Дунаю.

Я у руці своїй келих тримаю,

Повний вологи.

Хлюпну вам під ноги.

Буде доволі пшениці і жита».

Дмитро Павличко «Пісня про Київ».

«Тече Дніпро попід зелені гори,

А на вершинах Київ мерехтить.

Неначе сонця золоті підпори,

Воздвигнуті століттями в блакить.»

Дніпро оспівується в піснях: «Ой Дніпро, Дніпро...»; «Реве та стогне Дніпр широкий»...Звучить в записі пісня «Над Бугом рікою».).

Дійсно, ріки відіграють важливу роль у житті людей.

3. Гра – експедиція.

Наша експедиція обєдналась у 4 команди.

Перш, ніж здійснити мандрівку, нам потрібно отримати маршрутні листи. Матшрутні листи ми можемо отримати, виявивши набуті знання.

а) Перша станція «Картографічні хвтлинки». (Клас, відкривши контурні карти, називає вивчені ріки, а 2 учні почергово відшукують їх на карті і називають; біля карти стоять правильно).

За цей час 2 представники проведуть математичні обчислення (учні беруть карточки, на яких є задачі і пишуть розв’язок на дошці).

Задача №1.

Яка площа поперечного перерізу русла та витрата води у річці, якщо середня глибина її 2 м, ширина 40 м, а швидкість течії становить 1,5 м/с?

    1. 2м х 40 м =80 м2—площа поперечного перерізу.

    2. 80 м2 х 1,5 м/с = 120 м3/с—витрата води в річці.

(Запитання до учня).

Що таке витрата води в річці?

Чи потрібні такі обчислення людям в житті? (Без знань про особливості падіння, похилу річки, витрати води не можна було б спорудити водосховища та гідроелектростанції, зрошувальні канали). (Оцінювання.)

Задача №2.

Обчисліть похил і падіння річки Дніпро, якщо висота її витоку 253 м, а висота гирла 2 м. Довжина Дніпра 2201 км.

  1. 253 м -2 м = 251 м—падіння річки.

  2. 251 м = 25100 см;

25100 см / 2201 км=11 см/км.

(Запитання до учня).

Що таке падіння річки?

Що таке похил річки?

Покажи канали, які ти наніс на контурну карту. (Учень відшукує канали: Сіверський Донець-Донбас; Дніпро-Кривий Ріг; Дніпро-Донбас; Північно-Кримський). (Оцінювання.)

(Запитання до дітей, що показували на карті:

1) —Де на Україні річкова сітка найгустіша? (У Карпатах).

Чому? (Це пов’язано з кліматом. Там випадає найбільша кількість опадів.)

2) До яких морських басейнів відносяться ріки України? (До Чорного моря найбільше, а також до Азовського та Балтійського).

(Оцінювання).

б) Наступна станція «Опорні поняття».

Перед нами макети і таблиці, на яких відображено елементи річки. Зараз ми пригадаємо поняття, які стосуються річки і, по можливості, зразу покажемо їх.

Всім добре відомо що таке річка?

Її елементи: витік, гирло, русло, тераси, заплава, річкова долина, вододіл, річковий басейн. (Всі елементи швидко показують, не говорячи правил).

Річки бувають рівнинні, тоді їх течія повільна, вони мандрують, похил незначний; бувають і гірські—їх течія швидка, похил великий (показ на макеті і таблиці).

—Які показники входять у поняття режим річки? (Повінь, паводок, межень; а взимку —замерзання, скресання льодового покриву).

—Які відомі вам види живлення рік України? (Дощове, снігове, підземне, змішане).

—Що таке річний стік? (Витрата води в річці за рік).

—Що таке твердий стік? (Усі частинки зруйнованих річкою гірських порід, які переносяться з її водою).

(Оцінювання).

в) Подолавши станцію «Опорні поняття», ви одержуєте маршрутні листи.

Капітан вибирає матшрутний лист; зачитує напрямок досліджень і така ж назва присвоюється команді.

  1. Дніпро

  2. Сіверський Донець-Південний Буг

  3. Дністер-Дунай

  4. Західний Буг-ріки Камянеччини.

Подорожуючи ріками України, ми звернемо увагу на причини чому вони саме в тому напрямку течуть, чому вони повноводні чи мілкі, їх історичні дані і доповідачі коротко донесуть до класу найголовніші думки ваших досліджень. Кожна команда нанесе на контурну карту басейн своєї діяльності і зафарбує у відповідний колір. Оскільки подорож наша уявна, то у великій пригоді нам стануть джерела географічних знань, а саме: підручники, атлас, опорні схеми «Географія Кам’янеччини». Пам’ятаймо про план характеристики річки.

(Учні, користуючись набутими знаннями, атласом, підручником, опорними схемами складають коротку характеристику річкових систем, наносять на контурні

карти їх басейни).

А зараз представник з кожної команди доповість класу про результати своєї роботи.

1) Оскільки річкова система Дніпра займає найбільшу площу України, надамо слово команді «Дніпро».

2) Слово команді «Дунай - Дністер». (Додаткове питання до учня: які заходи ти можеш запропонувати для покращення ситуації?).

3) Звіт команди «Західний Буг - ріки Камянеччини». (На картосхемі нанесені всі ріки Кам’янеччини).

4) Слово команді «Південний Буг - Сіверський Донець». (Доповідачі виходять з картосхемою, де обведений басейн їх досліджень).

4. Узагальнення і систематизація.

(Вивішую карту басейнів всіх рік). Діти, перед вами разом усі річкові басейни, які ви досліджували. Між кожним річковим басейном є вододіли. А через нашу область проходить Великий Європейський вододіл.

Але не можна не згадати про малі річки півдня України, які теж потребують охорони.На цій території виділяють ріки Криму (найдовша Салгир); північного Приазов’я (Молочна, Берда, Кальміус, Обитічна); північного Причорномор’я (Тилігул); є басейн внутрішнього поверхневого стоку.

Сьогодні ви вже згадували, що найгкстіша річкова сітка на схилах Карпат. Чому ж на півдні так мало рік, а між Дніпром і затокою Сиваш взагалі не розвинута річкова сітка? (Мала кількість опадів і сильне випаровування).

А тепер повернемось до нашого запитання , яке прозвучало на початку уроку, як би ви відповіли:

Які компоненти природи найбільше впливають на ріки? (Даю дітям відповісти).

Так, рельєф і клімат. Впливають, також, гірські породи. Якщо річка перетинає тверді гірські породи, будуть пороги (як на Дніпрі, перед спорудженням водосховища), якщо м’які, як на Подільській височині, то буде глибокий каньйон (Пд. Буг, Дністер).Також, на ріки впливає рослинність. Наприклад, ліс уповільнює танення снігу і, тим самим, регулює весняний стік води. Але найбільший вплив мають ці два: рельєф і клімат.

  1. Підбиття підсумків і рефлексія результатів.

Дехто з учнів сьогодні отримали оцінки, а зараз я хочу усім запропонувати оцінити свою роботу в групі під час досліджень. (Учні отримують картки з шістьма критеріями). За кожен з визначених напрямків ставте від 0 до 2 балів. (Додаток №1)

Вміння оцінити себе по справедливості—це важливо для кожної людини. Тим більше, що ваші бали залишаться при вас. Але вони дадуть вам сигнал на майбутнє в чому вам треба покращуватись.

Ми підходимо до завершення нашої експедиційної подорожі. Перед нами остання станція «Слідство ведуть знавці».

а) Гра «Місто—річка». Я називаю місто, а діти виявляють яка річка протікає там.

Луцьк—Стир

Львів—Полтва

Чернігів—Десна

Полтава—Ворскла

Запоріжжя—Дніпро

Вінниця—Пд. Буг

Суми—Псел

Кіровоград—Інгул

б) Наші діти працювали, також, творчо. Вони зашифрували ріки у загадки. Отже, продовжуємо слідство. (Діти задають складені загадки, а клас відгадує. Додаток № 2).

6. Домашнє завдання

параграф 23, 24 О.Б.Чернов; параграф 24 (2 п), 25 Ф. Заставний.

Крім параграфів, які ви записали додому, бажаючим—скласти міні-твір «Моя мандрівка річкою».

(Додаток №3. Після проведення даного уроку ми оформили звіти доповідачів у письмовій формі.)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.