Урок на тему : "ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ 2-ї ОСОБИ"

Опис документу:
Мета: розглянути особливості написання особових закінчень дієслів 2-ї особи; розви-вати уважність, спостережливість, вміння аналізувати та застосовувати знання, мов¬лення учнів; виховувати любов до рідної мови.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

. ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ 2-ї ОСОБИ

Мета: розглянути особливості написання особових закінчень дієслів 2-ї особи; розвивати уважність, спостережливість, вміння аналізувати та застосовувати знання, мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Каліграфічна хвилинка

Те ви нт ів вк гвинтівка

Розберіть слово за будовою. Доберіть до нього синоніми.

3. Словникова робота

Замініть одним словом, запишіть.

  • Людина, яка грає у футбол (футболіст);

  • характеристика будь-якого об’єкта, яка вимірюється у градусах (температура);

  • найбільша одиниця ваги (тонна);

  • жорстко встановлений порядок (дисципліна);

  • зоровий або слуховий умовний знак для передачі будь-якого повідомлення (сигнал).

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми розглянемо написання закінчень дієслів 2-ї особи однини та множини.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження за мовним матеріалом

Утворіть форму 2-ї особи однини та множини теперішнього часу.

Робити

малювати

рахувати

говорити

писати

читати

Щоб перевірити правильність виконаного завдання, необхідно знати правило.

2. Робота за підручником (с. 154–156)

Вправи 302–304

  • Вправа 303.

Тінь — затінити, відтінити.

  • Вправа 304.

Заголовки: Біль. Чому трясеться клен?

Поставити дієслова теперішнього часу в усіх особових формах однини і множини.

Однина

Дієслова теп. часу

1-ша особа (я)

2-га особа (ти)

3-тя особа (він, вона, воно)

думаєш

думаю

думаєш

думає

болить

болію

болієш

боліє

чую

чую

чуєш

чує

трясеться

трясуся

трясешся

трясеться

Множина

Дієслова теп. часу

1-ша особа (ми)

2-га особа (ви)

3-тя особа (вони)

думаєш

думаємо

думаєте

думають

болить

боліємо

болієте

боліють

чую

чуємо

чуєте

чують

трясеться

трясемось

трясетесь

трясуться

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

Прочитайте виразно, поясніть зміст. Спишіть, вставляючи потрібну букву на місці пропусків. Правопис дієслів поясніть.

1) Дерево зруба..ш — назад не постав..ш. 2) Добре попрацю..ш — орденами груди прикрас..ш.

2. Робота в групах

Вставте потрібну букву на місці пропусків. Правопис дієслів поясніть.

причєш..ш

випуст..ш

ход..ш

вилаз..ш

сад..ш

вийд..ш

напиш..ш

сто..те

поми..ш

бач..те

ід..те

їд..те

читатим..те

раху..те

дума..те

біж..те

3. Поетична хвилинка

Послухайте вірш С. Павленка.

Коли де-небудь квітку бачу,

«Зірви!»— кричить мені, аж плаче.

Повз деревце іду зелене,

«Зламай!»— схиляється до мене.

В гніздечку пташку стріну в гаї,

«Зжени!»— мерщій мене благає.

«Забий!»— з болота жаба просить.

«Замуч!»— цвіркун сюркоче в просі.

Гарний вірш? Чи сподобався він вам? Чому?

Які слова вам не подобаються? Якими вони є реченнями? На які б ви їх замінили?

І дійсно! Ні, негарний вірш! Хай ліпше буде навпаки!

Коли де бачу квітки очі,

«Люби!» — вона мені шепоче.

Повз деревце іду зелене,

«Привіт!» — схиляється до мене.

В гніздечку пташку стріну в гаї,

Питає пташка: «Як ся маєш?»

«Спочинь!» — з болота жаба просить.

«Всміхнись!» — цвіркун сюркоче в просі.

Який же світ кругом чудовий!

Додому йду в добрі й любові.

А що, на вашу думку, означає бути добрим? (Вміти співчувати, співпереживати, жаліти.)

А ви добрі?

4. Самостійна робота

1 варіант

2 варіант

Куп..ш

Зігн..ш

дума..ш

стукот..ш

знайд..ш

хова..ш

ліч..ш

поліч..ш

крут..ш

в’яж..ш

5. Словниковий диктант

Подані слова запишіть у формі 2-ї особи однини.

Косити, дружити, рости, читати, мити, грати, бавити.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Як визначити, яку букву -е, -є чи -и, -ї — писати у закінченнях дієслів 2-ї особи?

Яке завдання було найбільш цікавим?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 305 (с. 156).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Картографія та топографія»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн