Урок "Формування корисних звичок"

Опис документу:
Ознайомити учнів з принципами безпечної життєдіяльності; пояснити, чому складно змінити звички; сформувати уявлення про значення життєвих принципів для здоров'я; урок формування умінь і навичок з використання різних методів

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Формування корисних звичок. Навички, сприятливі для здоров’я. Значення життєвих принципів для здоров’я.

Мета: Ознайомити учнів з принципами безпечної життєдіяльності; пояснити, чому складно змінити звички; сформувати уявлення про значення життєвих принципів для здоров'я;

Обладнання: стікери, зображення кошика для сміття, ілюстративний матеріал до теми уроку, картка для повідомлення «Мої звички», аркуші формату А4, кольорові олівці.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

1. Привітання, створення позитивного настрою

Щире слово серце гріє-
І чарівним все стає.
Встали вранці – усміхніться,
День чудовий настає.

ІІ. Активізація опорних знань і практичного досвіду учнів

1.Техніка «Активна уява»
Уявіть, що ви проходите кастинг до конкурсу «Найздоровіший семикласник року». Якими якостями ви володієте, щоб перемогти в ньому?

  • Що треба здобути, розвинути, виховати?

  • Опишіть вашу участь у конкурсі. Які питання вам можуть поставити члени журі?

  • Які завдання можуть поставити учасникам конкурсу?

Висновок. Здоровий спосіб життя в розумінні сучасної людини переважно обмежується дотриманням певних норм харчування й підтримкою хорошої фізичної форми. Звичайно, це важливо. Але без внутрішнього вдосконалення не можна досягти максимальної ефективності.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

1.Слухання уривка з повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Мері дала йому жерстяний таз, наповнений водою, і шматок мила; він вийшов за двері, поставив таз на ослінчик, умочив мило у воду і поклав його на місце. Потім закачав рукава і обережно вилив воду на землю, зайшов у кухню і почав щосили терти обличчя рушником, що висів за дверима. Але Мері відібрала в нього рушник.

  • Як тобі не соромно, Томе! – вигукнула вона. – Хіба можна бути таким розбишакою? Адже вона тобі не зашкодить!

Знову таз наповнили водою. Цього разу Том деякий час стояв над ним, набираючись хоробрості, нарешті зітхнув і почав умиватися. Коли він удруге зайшов до кухні із заплющеними очима, наосліп відшукуючи рушника, вода і мильна піна, що стікали з його обличчя, не залишали сумніву в його сумлінності. Але коли він виринув із-під рушника, результати виявилися не надто блискучими: чистим, як маска, була лише частина його обличчя від лоба до підборіддя; вище і нижче тягнулася велика, не змочена водою територія, що зверху піднімалася на лоб, а знизу лягала темною смугою навколо шиї.

2. Обговорення змісту прослуханого

  • Яку звичку мав Том Сойєр – корисну чи шкідливу?

  • Пригадайте кілька ваших звичок. Які з них вам подобаються? (Учні висловлюються за бажанням)

  • Яких звичок ви хотіли б позбутися? Запишіть їх на аркушах клейкого паперу і символічно викиньте в кошик для сміття. (Учні прикріплюють стікери із записаними на них звичками на зображення кошика для сміття, що розміщене на дошці)

3.Проблемні запитання

  • Звідки з’являються шкідливі звички?

  • Чому складно змінювати звички?

ІV. Повідомлення учням теми, мети та завдання уроку

1.Вступне слово вчителя

- Корисні звички полегшують наше життя, допомагають зберегти й зміцнити здоров’я й життєдіяльність людини. Боротися зі шкідливими звичками може будь-яка людина, але це досить складно, простіше одразу виробляти корисні звички.

2. Робота із прислів’ями

- Сформулюйте завдання уроку за темою прислів’їв:

  • Звик собака за возом бігти – біжить і за саньми.

  • За погану звичку й розумного дурнем обзивають.

  • Трясе козел бороду – так звик змолоду.

  • Як звикнеш, так і відвикнеш.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Створення проблемної ситуації

  • Чи знаєте ви людей, які не мають шкідливих звичок?

  • Чи може людина розвиватися, не маючи жодних життєвих принципів?

  • Спробуйте описати психологічний «портрет» людини без звичок і життєвих принципів.

Висновки. Для людини властиво мати звички, формувати навички, керуватися в різних видах діяльності життєвими принципами. Їх вибір – особиста справа кожного, та саме цей комплекс і формує нашу особистість. Тому в підлітковому віці неприпустимо нехтувати саморозвитком і самовдосконаленням.

2. Робота з поняттями і термінами

Навички – певний порядок дій, котрий формується і удосконалюється все життя. Це здатність робити щось автоматично, не замислюючись, ЯК ти це робиш. Коли пишеш, то не замислюєшся, як писати літеру, коли ходиш – не думаєш, із якої ноги ступати і як утримувати рівновагу.

Звичка – це спосіб поводитися, не замислюючись, ЧОМУ ти це робиш.

Наприклад, якщо маєш звичку щоранку робити зарядку, то вже не вирішуєш щоразу, робити її чи ні. Це те, що ми робимо постійно.

Життєві принципи – це набір якихось обмежень чи стимуляцій, типу «роби те, роби це». Вони можуть мати позитивне значення, якщо людина усвідомлено використовує іх для свого розвитку. Принципи можуть бути шляхетними. Існують досить поширені «набори» принципів, так звані «заповіді», наприклад, 10 біблійних заповідей, принципи здорового способу життя. Ще їх можна назвати поняттями особистості про те, що таке добре, а що таке погано. Отже, людина робить вибір згідно власних життєвих принципів: одне буду робити неухильно завжди, інше – лише у крайніх випадках, а третє – за жодних обставин.

3. Робота за підручником (у парах)

Складіть список корисних звичок. Поясніть, чим саме ці звички корисні.

4. Робота за ілюстративним матеріалом

Звички поділяють на корисні (вживати корисну їжу, дотримувати правил гігієни та режиму дня, робити зарядку, користуватися пасами безпеки тощо), нейтральні (співати в душі, пити чай завжди в одному місці, наприклад, біля вікна; зачісувати волосся на правий бік, слухати музику під час миття посуду тощо) та шкідливі (паління, телеманія, інтернетманія тощо).

Висновок. Треба формувати більше корисних звичок, тому що вони не тільки продовжують життя, але і покращують його якість.

VI. Первинне застосування знань (пробні вправи)

  1. Вправа «Знайди відповідність»

1.Ніколи не запізнюватися - це…

1. … - життєвий принцип вихованої людини

2.Повага до себе та інших людей – це…

2. … сприяють соціальному здоров’ю

3.Нейтральні звички не…

3. … це навички ефективного спілкування

4.Володіння невербальною мовою (жести, міміка, інтонація тощо) - …

4. … впливають на здоров’я

5. Навички поведінки в умовах тиску, погроз, дискримінації…

5. … корисна звичка

Відповідь: 1-5; 2-1; 3-4; 4-3; 5-2.

  1. Диктант «Обираємо здоров’я»

Учитель називає звички, навички та життєві принципи, а учні записують лише ті, що, на їхню думку, сприяють формуванню та зміцненню здоров’я.

(Спати з відчиненою кватиркою, обманювати, класти речі на місце, виконувати домашнє завдання, їсти багато солодкого, розмовляти під час їжі, не переїдати, не злословити, радіти за успіх товариша щиро, бути чесним, лягати пізно спати тощо).

VII. Формування навичок у стандартних ситуаціях

(Тренувальні вправи)

1.Повідомлення «Мої звички» (за карткою)

Корисні
звички

Шкідливі
звички

  • Прогулянки;

  • Старанне навчання;

  • Доброзичливість;

  • Пунктуальність;

  • Охайність;

  • Виконання правил особистої гігієни;

  • Допомога немічним тощо

  • Розмови на уроці;

  • Обгризання нігтів;

  • Вживання ненормативної лексики;

  • Списування домашніх завдань;

  • Паління;

  • Порушення правил дорожнього руху;

  • Згорблена постава;

  • Човгання ногами;

  • Переїдання солодощів тощо

2.Моделювання ситуацій формування корисних звичок

Що необхідно робити перед нічним сном?

А) наїдатися;

Б) дивитися фільм жахів;

В) грати в рухливі ігри;

Г) провітрити кімнату;

Д) помитися, почистити зуби.

- Покажіть сценки на тему «Сьогодні для здоров’я я зробив… Це – моя звичка.»

VIII. Творчі вправи

  1. Створення образу звички

Намалюйте предмет, річ, істоту, явище тощо, яке можна вважати символом вашої звички (забороненний дорожній знак, посмішка тощо). Поясніть значення зображеного вами.

2.Складання логічних ланцюжків

Для з’ясування характеру впливу різних звичок на здоров’я учням запропоновано скласти логічний ланцюжок наслідків різних звичок:

Загартовуватися холодною водою; палити; харчуватися в один і той самий час; читати в темряві; робити ранкову зарядку тощо.

Наприклад: «людина гризе нігті – ковтає мікроби, які перебувають під нігтями – у неї болить живіт – вона потрапляє в лікарню з інфекцією, отже, гризти нігті – шкідлива звичка» або «людина обливається зранку холодною водою – вона почувається бадьорою – її організм загартовується – вона рідко хворіє, отже, обливатися зранку холодною водою – корисна звичка».

3.Вправа «Коментарі підлітка»

Прокоментуйте дані досліджень Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків АМН України.

На думку старшокласників, на формування шкідливих звичок впливає:

  • Безконтрольність із боку батьків (65%);

  • Надмірна опіка батьків (10%);

  • Конфлікти в родині (35%);

  • Вплив компанії однолітків (40%);

  • Особистий приклад батьків (15%);

  • Прагнення розслабитися (15%);

  • Бажання слідувати молодіжній тусовці (15%);

  • Слабка сила волі (15%).

4.Диспут «За, проти»

Доведіть свою згоду або протест щодо висловлювання:«Ваші звички обов’язково вплинуть на ваше здоров’я в майбутньому».

IX. Підбиття підсумків уроку

1.Вправа «Мені важливо…»

Назвіть по черзі, «ланцюжком», що із почутого на уроці для вас найважливіше.

2.Коментоване оцінювання роботи класу, окремих учнів на уроці

3.Підсумкове завдання

Обговорення в колі. Кожен учень висловлює свою думку щодо того, як можна запобігти появі шкідливих звичок.

Висновок. Щоб запобігти появі шкідливих звичок, необхідно обирати позитивні зразки для наслідування, навчитися правильно, розумно задовольняти власні потреби та розвивати навички протидії негативному соціальному тиску.

Х.Домашнє завдання

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
3
міс.
2
1
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!