Урок "Цілісність здоров'я. Чинники впливу на здоров'я"

Опис документу:
Сформувати в учнів поняття про цілісність здоров'я; ознайомити з чинниками впливу на здоров'я; навчити оцінювати рівень свого здоров'я; містить таблиці «Фактори, що впливають на здоров'я людини», таблиця-схема «Процедури загартовування»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Цілісність здоров'я. Чинники впливу на здоров'я. Практична робота № 1 «Самооцінка здоров'я».

Мета: сформувати в учнів поняття про цілісність здоров'я; ознайомити з чинниками впливу на здоров'я; навчити оцінювати рівень свого здоров'я.

Обладнання: ілюстрацій ний матеріал до теми уроку, таблиця «Фактори, що впливають на здоров'я людини», таблиця-схема «Процедури загартовування».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання, створення позитивного настрою

Чому всі мають дбати про здоров'я?

Бо світ навколо – пречудовий!

Бо з друзями цікаво час проводить,

З сім'єю разом – милуватися природою!

Ви цінувати мить навчіться..

Тож починаймо! Посміхніться…

Олена Жадан

ІІ. Активізація чуттєвого досвіду, опорних знань учнів.

  1. Вступне слово вчителя.

- Усі ми добре знаємо, що здоров'я – найбільша людська цінність, яку, на жаль, багато хто починає цінувати і берегти, вже втративши частину скарбу, відпущеного нам природою. Отже, попри всі труднощі буття, кожен із нас має свідомо ставитися до свого здоров'я, берегти найдорожчий скарб у житті.

А бути здоровим – значить бути веселим, життєрадісним, із надією зустрічати новий день, почуватися по-справжньому щасливим.

Наукові дані свідчать про те, що людина має можливість жити 100 років і більше. Відомо, що чимало мешканців Нагірного Карабаху на Кавказі навіть у 100 років зберігають високу працездатність і гарне самопочуття.

Так, Рашид Абдуллаєв вийшов на пенсію лише на 117-му році життя. А жителька Азербайджану в 140 років не полишала ткати килими.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  1. Обговорення та аналіз епіграфа уроку.

Усі здорові люди люблять життя.

(Г.Гейне (1797 – 1856), німецький поет, публіцист, критик)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Яка на ваш погляд, складова здоров'я найважливіша?

  • Який зв'язок між способом життя і здоров'ям?

Ваші відповіді відображають тему і завдання уроку. Отже, мова піде про цілісність здоров'я та чинники впливу на нього; продовжимо розмову про здоровий спосіб життя, його переваги та шляхи формування.

V. Осмислення учнями знань.

1. Історична довідка

Проблема збереження і зміцнення здоров'я творчо розвиненої особистості була закладена ще багатовіковою історією людства. Протягом усього розвитку людину турбувала думка про забезпечення міцного здоров'я, радісного відчуття життя, тому вона прагнула до розгадки таємниці здоров'я та вічної молодості.

Поняття здорового способу життя і поведінки, що відповідає принципам природи, були предметом постійного вивчення давніх людей. Своє розуміння здорового способу життя існувало в культурах усіх великих цивілізацій. Багатьом добре відомо, що в західних культурах існував культ тіла, правильного розвитку людини. Там виникли Олімпійські ігри і всі погляди на фізичне вдосконалення, відомі як фізична культура. Але мало кому відомо, що первинне значення в отриманні здоров'я давні греки приділяли зовсім не фізичній культурі, а душевному стану.

У своєму трактаті «Вказівка до щастя» аль-Фарабі зауважує: «Досконалість людини – це здоров'я: якщо є здоров'я , то його слід зберігати, а якщо немає, то його слід придбати. Здоров'я досягається тільки у разі дотримання заходів: за помірного вживання їжі досягається здоров'я, за помірної праці набувається сила, точно так хороша вдача досягається у разі помірних дій», тобто тим самим учений акцентує увагу на важливості, взаємозумовленості нерозривності й цілісності фізичного, психічного, соціального здоров'я.

  1. Робота за таблицею «Фактори, що впливають на здоров'я людини»

Сфера впливу факторів

Фактори

Ті, що зміцнюють здоров'я

Ті, що погіршують здоров'я

Генетичні (15-20 %)

Здорова спадковість. Відсутність передумов виникнення захворювань.

Спадкові захворювання і порушення. Спадкова схильність до захворювань.

Стан навколишнього середовища (20-25 %)

Хороші побутові та виробничі умови, сприятливі кліматичні і природні умови, екологічно сприятливе середовище проживання.

Шкідливі умови побуту та виробництва, несприятливі кліматичні і природні умови.

Медичне забезпечення (10-15 %)

Медичний скринінг. Високий рівень профілактичних заходів, своєчасна і повноцінна медична допомога.

Відсутність постійного медичного контролю за динамікою здоров'я.

Умови та спосіб життя (50-55 %)

Раціональна організація життєдіяльності, осілий спосіб життя, адекватна рухова активність, соціальний і психологічний комфорт, повноцінне і раціональне харчування, відсутність шкідливих звичок, валеологічна освіта.

Відсутність раціонального режиму життєдіяльності, гіпо або гіпердирія, соціальний і психологічний комфорт, шкідливі звички.

  1. Складові здорового способу життя.

  1. Мабуть , кожному відомі мудрі слова: «Ми, їмо для того, щоб жити, а не для того, щоб їсти». Справді, не можна бачити мету і зміст життя в їжі. Однак, важливо правильно харчуватися. Дехто вважає, що не має значення де і що їсти, аби не бути голодним. Минає час, і така людина починає нездужати. Треба з молодих років дотримувати правильного режиму харчування. Але, що це означає? Правильний режим харчування передбачає відповідну кількість і якість спожитих продуктів, які має спожити людина, достатній вміст у них необхідних поживних речовин, раціональний розподіл їжі протягом дня, відповідну черговість страв і сприятливі умови для їх споживання.

  2. Японські вчені довели, що для підтримки здоров'я людина повинна робити щодоби до 10000 кроків, тобто проходити за день 7-8 км. За короткий час за допомогою декількох правильно підібраних вправ можна зняти загальне стомлення та поліпшення самопочуття. Отже, рухова активність – невід'ємна складова здорового способу життя.

  3. Найкращий відпочинок – міцний сон уночі. Людина спить третину свого життя. Сон і здоров'я взаємопов’язані: сон допомагає людині відновити сили. Під час сну накопичується енергія. Спати потрібно стільки. Скільки вимагає твій організм. Згідно з життєвим ритмом.

  4. Загартовування. (за схемою)

    1. Чергування праці та відпочинку.

Слід розуміти, що:

  • відпочинок – це не ледарювання, а правильна зміна видів діяльності.

  • Відпочинок слід планувати

  • Є шкідливі способи відпочинку, що призводять до розумового та фізичного виснаження.

    1. Іменем грецької богині здоров'я, чистоти і санітарії, Гігієї названо наукову галузь, яка займається дослідженням факторів навколишнього середовища, що впливають на здоров'я людини – гігієну. Дотримання її правил – одна із складових здорового способу життя.

    2. Не менш важливими для здоров'я людини є позитивні емоції.

Руханка «Футбол»

Стати в коло, нагнутися. Ноги поставити так, щоб вони

торкалися ніг сусідів. Руки – «воротар», ними треба захищати ворота (простір

між ногами). Мета – забити гол у ворота іншого і не пропустити його у

власні. Пропускаєш гол – виходиш з гри.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань.

Практична робота «Самооцінка здоров'я»

1) Виміряти свої зріст і масу тіла, записати показники в таблицю (таблиця 5, с. 57 підручника);

2) Порівняти свої дані з наведеними у таблиці 6 (с. 58). Проаналізувати, чи відповідають маса, зріст табличним показникам, чи відхиляються від норми.

3) Обчислити індекс маси тіла (ІМТ). Для цього масу тіла в кілограмах потрібно поділити на зріст у метрах піднесений до квадрата:

маса тіла

ІМТ = _________________ (кг/м2)

Зріст

Якщо ІМТ від 18,5 до 24,9 одиниць, або дещо вищий чи нижчий, - твоя вага в нормі. Та якщо ІМТ менший за 15 або більший за 30 одиниць – треба звернутися до лікаря.

  1. Зроби висновок про свій фізичний розвиток. Якщо є відхилення, спробуй пояснити причину.

VІІІ. Підбиття підсумків уроку.

  1. Коментоване оцінювання роботи класу, оцінювання роботи учнів на уроці.

  2. Рефлексія.

  • «Дотримання правил здорового способу життя дозволять мені бути…»

  1. Літературна хвилинка. Поезія про сон.

Сон приходить до кімнати.

Тиша. Спокій на поріг.

Треба спати, треба спати,

Навіть вітер спати ліг.

В тілі сон розливсь незримо

І кудись летить душа.

Відгукнулась тихо рима,

Щоб закінчити вірша.

Сон тихенько йде до хати,

Нам у вічі заглядає.

Ніч надворі – треба спати

І боротись сил немає.

Загорілись в небі зорі,

Тихо місяць покотився,

Затихає хвиля в морі,

А мені вже й сон приснився.

Сон – прекрасне відчуття,

Сон – для тіла забуття,

Сон - відкриті двері мрій,

Світ нездійснених надій.

Сон – мандрівки по світах,

Сон – реальність страху, жах,

Сон – блаженство в одній миті,

Шанс – наступний день зустріти…

Н. Красоткіна.

ІX. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
8
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!