і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Тризуб – Сокіл: таємниці походження

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Відділ освітиМангушської райдержадміністрації

Мангуська ЗОШ I-III ст.№2

Тризуб – Сокіл:

таємниці походження

Роботу виконала:

учениця 10-а класу

Мангуської ЗОШ I-III ст.№2,

слухач секції

«історичне краєзнавство»

Донецького регіонального

відділення МАН

Джансиз Юлія Сергіївна

керівник:

учитель історії А.С.Мацука

Мангуш 2017 р.

Державний герб України – офіційний символ держави, затверджений 19 лютого 1992 року. Сьогодні багато думок висловлюється щодо походження тризуба – герба нашої країни. В інтернет – мережі велика кількість істориків, вітчизняних та зарубіжних, висловлюють різні точки зору. Тризуб прийшов з Німеччини, або тризуб – символ давньго світильника - трикирія, яким користувалися слов’яни; військовий прапор з Візантії або атрибут влади скіфських царів; зображення птаха, схожего на герб датського князя, де воно означало Ворона бога Одина; припускають, що тризуб не ворон, а голуб, який означає Святого Духа…

Перша літописна згадка про тризуб як символ влади великого князя стосується X віка. Тризуб вигравіруваний на печатці князя Святослава у вигляді букви «Ш». Але найбільш чітко він вирізняється на монетах київського князя Володимира Святославича, де з одного боку – зображення самого Володимира, а з другого – тризуб і напис: «Володимир на столі, а це його срібло».

Згодом тризуб, з зовсім невеликими відмінностями, можна побачити як герб десятків князів, від Ярослава Мудрого до Святополка та Мстислава Удатного… Тризуб можна зустріти на цеглі храма Богородиці (більш відомого як Десятинна церква).

Але більшість вчених дотримується думки, що зображення тризуба – це пикируючий сокіл. Пам’ятаємо, що князів на Русі порівнювали також з сокілом, наприклад «Слово о полку Ігоревім» - «уж соколам крылышки пообрубили», «не худого гнезда соколы»…

На мій погляд, форма голови, дзьоба, згорнуті крила – все це схематичне зображення сокіла, каменем падаючого на здобіч. Згадаємо історію – походи Аскольда, Олега, Ігоря, Святослава, від яких тремтіла Європа, катастрофічний разгром супротивників, здобич та вигідні Русі торгівельні договори, що це, як не напад сокіла, блискавичний та безжалісний Зверніть увагу на малюнок – він як дві краплі води нагадує тризуб.

Поряд з гербом зображення сокіла дає змогу переконатись, що наш герб – це схематичне зображення атакуючого сокіла.

У 1917 році український історик, голова Центральної Ради М. Грушевський запропонував тризуб як герб, як національний символ новоствореної держави. Директорія, гетьман Скоропадський також мали тризуб гербом. Звісно, більшовики окрім московського серпа та молота, про інші символи і гадки не мали, тому тризуб використовувався деякими національними об’єднаннями, а в роки другої світової війни тризуб був на гербі Карпатської України. З розпадом Радянського Союзу в Україні офіційним символом держави знову був прийнятий пікируючий сокіл – тризуб. Герб цей носить звання Малого Державного Герба України. Важко з’ясувати вікові корені тризуба. Важливо те, що кілька століть тризуб був головним символом княжої династії, а зараз продовжує своє життя в ролі національного символу нашої країни. Воїни АТО сьогодні з тризубом ідуть в бій за незалежність, його зображення на екіпіровці спортсменів, молодь намагається зробити тату з тризубом, він є закладкою на телефонах моїх друзів, - це доказ тризуба-сокіла як національного символа України.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Державний герб України – офіційний символ держави, затверджений 19 лютого 1992 року. Сьогодні багато думок висловлюється щодо походження тризуба – герба нашої країни.
 • Додано
  26.02.2018
 • Розділ
  Історія України
 • Тип
  Стаття
 • Переглядів
  914
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  0
 • Номер матеріала
  QY441986
 • Вподобань
  1
Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
790 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь