Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Про що розповідає писанка?
Яка тема дня? Що за дивнії яєчка Наша курочка знесла? Намальоване гніздечко, Ще й пташиночка мала! Навкруги − барвисті квіти, Жовті, сині гілочки... Чи здогадуєтесь, діти, Що це? Певно − писанки! Їх не курочка знесла, Їх матуся принесла, Ми гуртом розмалювали Для святкового стола: Сяють наші писанки, − Як весняні квіточки!
писанка Писанка – яйце, декороване традиційними символами, які пишуться за допомогою воску й барвників. Писанка є символом Великодня. Саме слово «писанка» походить від слова «писати», а це означає, що наші предки писали на яйці, і більшість писанкових символів є свідченням цього. Інструментом для виготовлення писанок є писачок.
крашанка Крашанки – це яйця, пофарбовані одним кольором, без візерунків. Найчастіше господині використовують природні барвники. Для червоного кольору використовують сік буряка. Для зеленого – сік шпинату. Для фіолетового – відвар синьої капусти, ягоди чорниці. Для жовтого – спецію куркуми. Для коричневого – лушпиння цибулі.
Крапанка На фарбоване яйце краплями воску наносять візерунок іншого кольору чи кольорів. Такі яйця називаються крапанками. Крапки символізують зерно, інколи – зірочки, якими рясно всипаний небосхил.
драпанка Для створення драпанки на пофарбованій одним тоном поверхні яйця гострим предметом (голкою, шпилькою, лезом) видряпують візерунок.
мальованка Мальованкою називають яйце, розмальоване фарбами за допомогою пензлика. Найчастіше це дерев’яні, декоративні писанки.
Робота в групах. розв’язати приклади з буквами та записати слова, які утворилися. утворені слова поділити на склади. П + И + С А Н Л – Л + К + А К Р + А + П А Н + К + А Я – Я Д Р А + П А Н + К + И – И + А К Р А + Ш А Н Р – Р + К А М А А - А + Л Ь О + В А + Н + К А
Цікаво знати Колись дуже давно люди, спостерігаючи за пробудженням природи, раділи цьому і бачили в яєчку символ нового життя, тому й прикрашали його і наділяли магічною силою.
Символіка кольорів Червоний колір символізує добро, радість життя. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння. Символізує також пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість життя. Жовтий колір – сонце, тепло, врожай. Зелений колір – означає весняне пробудження природи, надію, життя. Блакитний колір – означає небо, повітря, чистота і здоров'я Коричневий колір – землю і її приховану життєдайну силу. Чорний колір – колір ночі, всього невідомого і таємного. Також символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.
сонце У давнину Великдень був одним з традиційних свят вшанування сонця. Отож сонце символізує знання, справедливість, переможця всілякого зла. Писанка, оздоблена сонячними знаками, мала чудодійну силу. Вона могла охороняти її власників від хвороб, нещастя і лихого ока. Зоря теж є символом сонця.
хрест Хрест – сонячний знак, стародавній символ сонця, вогню, душі. В орнаменті його називають «божим знаком». У давнину означав Землю із чотирма сторонами світу.
завиток Завиток – символ життєвої сили і зародження життя
безконечник «Безконечник», хвилясті і прямі лінії – це символічні зображення води.
грабельки Грабельки належать до символів, що пов'язані з водою. Зображають хмари і дощ. Писанки із грабельками писали в посуху, гадаючи, що написавши цей знак, можна викликати небесні води.
пташка Птаха символізує людську душу. Існує повір'я, ніби душа прилітає пташкою до новонародженої дитини.
квіти Образ квітів більше пов'язаний із дітьми. Писанка з квітами також допомагала людині одужати.
Гра «лото» - Діти, об’єднайтеся у групи й отримайте набір, у якому 5 розрізаних крашанок 5-ти кольорів (червоний, жовтий, зелений, блакитний, коричневий). Завдання: поєднайте частини писанок одного кольору і прочитайте, що означає цей колір (написано на звороті крашанки).
Які двоцифрові числа в межах 30 можна утворити? назвіть сусідів цих чисел. 3 2 1 5 6 4
Виготовлення писанки 1) Найпростіший спосіб – створення писанки за допомогою вареного яйця і фломастерів/ маркерів. 2) Створення писанки «методом декупаж».
Домашнє завдання. Дослідити, яким розчином найкраще пофарбувати крашанку (разом з дорослими) 1. Гарячий відвар цибулі (окріп). 2. Натуральний сік із моркви. 3. Розведену у гарячій воді куркуму. 4. Натуральний сік із червоного буряка.
підсумок заняття - Розкажіть про свої враження від заняття писанкарством. - Що вам сподобалося, а що було надто складно зробити? - Що зможете використати вдома під час підготовки до святкування Великодня?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»