Сьогодні відбулась
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Тези до НДР "Физико-поэтическое описание звездного неба"

Астрономія

Для кого: 11 Клас, Дорослі

18.08.2021

71

1

0

Опис документу:
Тези викладено українською мовою крім віршів відомих поетів. Науково-дослідні роботи студентів-це перші сходинки до великої науки. Хай ще недосконалі. Але підняті проблеми, пропозиції щодо їх розв'язання-неординарні і заслуговують на увагу. Студенти показують глибоки знання, проявляють себе з кращого боку в конкурсах з захисту науково-дослідних робіт. Матеріали тез корисні для викладачів астрономії та школярам старшого віку.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

«Фізико-поетичний опис зоряного неба»

Автор: Петровская Т.В.

студентка групи ЭП-10

Керівник: Данилейченко Н.М.

Викладач фізики та астрономії

Жовтоводський промисловий коледж


Розкриваючи суть теми: «Фізико - поетичний опис зоряного неба», я хочу довести, що природа це корінь поезії і науки! Перші рядки:

«У будь-якій області людського знання полягає безодня поезії» - ці слова написані письменником, твори якого про рідну природу наповнені поетичними образами - людиною, здавалося б, далекою від науки - Костянтином Георгійовичем Паустовським. А другі:

«Поэзия в пустой войне с наукой;

По сути же у них - единый корень;

Познанье же, друзья, вмещает всё в себе:

Материю и дух - в единстве и борьбе»

належать Олександру Леонідовичу Чижевського - вченому, який відкрив взаємозв'язок між активністю Сонця і життям на Землі, користуючись мовою цифр і формул. Астрономія - безмежна наука. Зібрати воєдино і узагальнити всі праці вчених-астрономів починаючи з найдавніших часів і закінчуючи нашими сучасниками - завдання не з легких. А якщо врахувати, що в останні десятиліття астрономія все тісніше переплітається з різними областями фізики, хімії, математики та інших наук - задача стає воістину нездійсненним. Як каже давня мудрість - "Не можна осягнути неосяжне". Ще з давніх часів астрономія була складовою частиною навчання. Пов'язано це з важливим значенням астрономічних знань для розвитку цивілізації. У астрономії були два основні завдання: навчити людину орієнтуватися в просторі і в часі і завдання визначення місця і ролі людини у Всесвіті.

Картина зоряного неба вражає нас своєю величчю і красою.

Один із стародавніх мудреців першого століття н. е. сказав: «Якби на Землі було тільки одне місце, звідки видно зоряне небо, то до нього з усіх кінців стікалися б натовпу людей, спраглих побачити це диво.

Людська фантазія поселила на небі звірів і птахів, людей і неживі предмети. З кожним з них пов'язана якась історія. Згадаймо хоча б міф про прекрасну Кассіопеї ...

Грецька міфологія розповідає, що колись Ефіопією правив цар Цефей, у якого були красуня-дружина Кассіопея і не менш чарівна дочка Андромеда. Якось Кассіопея похвалилася перед нереїдами, божествами моря, своєю красою і красою дочки. Красуні - нереїди обурилися і нарадили своєму батькові Посейдону, богу моря, покарати самовпевнену Кассіопею. Посейдон наслав на Ефіопію величезне чудовисько - Кита. Кит лютував, спустошував і нищив країну. Як спокутну жертву Посейдону Цефей і Кассіопея вирішили віддати на поживу чудовиську Андромеду, її ланцюгами прикували до прибережної скелі, і вона стала чекати своєї нещасливої ​​долі. У цей час над Ефіопією на Пегасі мчав Персей, який нещодавно вийшов переможцем з бою з Медузою Горгоною. Він побачив прикуту до скелі неймовірної краси дівчину і жахливе чудовисько, яке готувалося її з'їсти і безстрашно кинувся в бій з Кітом. Під час битви Персей використовував голову Медузи Горгони. Зустрівшись з нею поглядом, Кит застиг і потонув. Андромеда була врятована. Цефей на знак вдячності віддав дочку за Персея. З того часу на небі з'явилися у вигляді сузір'їв герої цього міфу: Кассіопея, Цефей, Андромеда, Персей, Пегас і Кит.

Для поетів Зірки, Сонце, Місяць - вічне джерело натхнення. Ось як описує Сергій Єсенін зірки:

Звездочки ясные, звезды высокие,

Что вы храните в себе, что скрываете?

Звезды, таящие мысли глубокие,

Силой какою вы душу пленяете?”

Саме так а не інакше бачили і бачать зоряне небо поети:

«... Сіріус, зухвалий сапфір, синім палаючим вогнем, Альдебарану рубін, алмазним ланцюгом Оріона і минає в моря привид сріблястий - Арго ».

Це були рядки Івана Андрійовича Буніна. Бунін порівнює Сіріус з сапфіром, а Альдебаран - з рубіном тому, що зірки мають різний колір, що залежить від температури їх поверхні. Найгарячіші зірки - блакитні, найхолодніші - червоні.

У віршах присвячених світу фізики і астрономії можна прочитати у Марини Цвєтаєвої «Комета»:

«Косматая звезда,

Спешащая в никуда из страшного ниоткуда...»

У перекладі комета означає кудлата зірка.

У Вільяма Шекспіра в п'єсі "Юлій Цезар" написано:

"В день смерті жебраків не горять комети,

Лише про смерть царів вогнем віщає небо ".

Яскрава комета, видима неозброєним оком - рідкісне явище. Тому в стародавні часи поява комети викликало забобонне уявлення про знак з неба, що віщує про страшну подію.

Цілий науковий опис комети у вірші Костянтина Бальмонта:

По яйцевидному пути летит могучая комета.

( описана траекторія комети)

Как слабый лик туманных звезд,

Она вначале появленья —

Всего лишь дымное виденье,

В ней нет ядра, чуть тлеет хвост.

Но ближе к Солнцу...

Густеет яркое ядро,


И уменьшается орбита.

Комета светится сердито.

Сплошной пожар — ее нутро.

Найвідоміша комета комета Галея яка з'являється раз в 76 років. А найяскравіша за останні 30 років комета - Макнот.

Не менш видовищне явище зорепад. Падаюча зірка - це метеор. З космічного простору в атмосферу Землі влітають тверді частинки - залишки комет, які розпалися. Влітаючи в земну атмосферу з величезною швидкістю, вони зустрічають дуже сильний опір повітря. Частинки миттєво нагріваються до такої високої температури, що починають дробитися і випаровуватися - згоряти, викликаючи ефектне явище стрімко падаючої зірки. Вчені визначили, що в основному метеори пролітають в шарі атмосфери на висоті від 55 до 120 км над поверхнею Землі і, як правило, не досягають її поверхні, випаровуючись в повітрі. У серпні, як ніколи, багато «падаючих зірок». З «падінням зірок» пов'язано багато легенд. І, звичайно, таке дивовижне і прекрасне видовище приковує серця поетів.

Чудовий вірш написав Олександр Стовба, присвячений зорепаду:

Загадай скорей желание,

Видишь - падает звезда.

Дай судьбе своей задание

На грядущие года.

И пускай почти забудется,

Что хотел ты и желал,

Половина пусть не сбудется из того, что ожидал.

Загадай скорей, ведь падает,

Оставляя яркий след!

Может, жизнь тебя обрадует,

Может, даст тебе совет.

Ненадежно предсказание...

Да и сбудется ль когда?..

Но подумай про желание…

Видишь, падает звезда.

ВИСНОВОК.

Вивчаючи астрономію в віршах, ми можемо збагачувати наш духовний світ і поглиблювати свої знання, відкривати чудовий світ астрономії не сухими науковими фактами і термінами, а сприймати його більш барвисто.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили