Тема уроку. Додатні та від’ємні числа. Число 0. Координатна пряма. Раціональні числа.

Опис документу:
Мета уроку. Розширити уявлення учнів про числа, ввести поняття додатні, від’ємні, цілі, раціональні числа. Опанувати поняття: координатна пряма, протилежні числа. Навчити учнів читати, записувати, зображати числа на координатної прямої, використовувати особливості запису чисел в практичної діяльності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Математика 6 клас.

Тема уроку. Додатні та від’ємні числа. Число 0. Координатна пряма. Раціональні числа.

Мета уроку.

Розширити уявлення учнів про числа, ввести поняття додатні, від’ємні, цілі, раціональні числа.

Опанувати поняття: координатна пряма, протилежні числа.

Навчити учнів читати, записувати, зображати числа на координатної прямої, використовувати особливості запису чисел в практичної діяльності.

Формувати в учнів соціальну компетентність (використання самооцінки та взаємооцінки учнів), полікультурну компетентність (використання історичної інформації), комунікативної компетентності (сприяння удосконаленню вмінь вести навчальний діалог, забезпечення розвитку монологічного та діалогічного мовлення), інформаційної компетентності (раціональне використання матеріалу підручника, формування загально навчальних умінь: аналізувати, класифікувати, порівнювати тощо).

Хід уроку.

І. Організація класу.

Учитель. Добрий день, діти.

Що таке УРОК = увага + розуміння + обміркування + кмітливість.

На цьому уроці ми узнаємо які є числа, крім натуральних, як їх розпізнавати та оперувати з ними.

Девіз уроку.

Не помиляється тільки той, хто нічого не робить, хоч це і є його основна помилка.

Олексій Толстой

За підсумками уроку ви зробити висновок, як засвоїли матеріал і положить в зошит сигнальну картку: зелену, якщо гарно зрозумів матеріал, жовту, якщо не усе засвоїв, красну, якщо нічого не зрозумів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.

На дошці прикреплений плакат, на якому у середині вписані знаки «+» і «-». З чім у житті у вас асоціюються ці знаки? Наприклад, чорне та біле. Поміркуйте, а потім ми усі разом запишємо підсумки в плакаті.
На обговорення асоціацій учням дається 2 хвилини. Один учень записує на дошці, а останні диктують ему свої думки.

ІІІ. Первинне сприйняття та осмислення нового матеріалу.

1.Бесіда з учнями.


Наочний приклад використання знаків є погода. Холодна зима меняє жарке літо. Температуру на улиці допомогають показивати ці два знака, літом температура зі знаком «+», а зі знаком «-» зимой .

+30°.Очень тепло

–30°. Очень холодно

Температура таяння льоду 0˚. При нагріванні температура вище нуля, виражається додатним числом, при охолодження – нижче нуля, виражається від’ємним числом.

Час також можна відмірювати різними знаками. Якщо було два дні тому, то -2, а якщо буде через три дні, то +3. Минуле – це від’ємні числа, а майбутнє – це додатні числа.

Прибуток і збитки також можна виражати додатними та від’ємними числами.

Знаєте, діти, яка сама висока гора в Україні? Гора Говерла у Закарпатті, її вершина знаходиться на висоті 2061 метрів над рівнем моря.

А глибина Чорного моря достигає 2211 метрів нижче рівня моря.

Щоб записати ці дані необхідно розрізняти їх відносно рівня моря. Тому величини, які вище рівня моря відзначають додатними числами, а нижче рівня моря – від’ємними числами. Записується +2061 м і -2211м.

Якщо не пам’ятаєте, за рівень моря прийнято брати рівень Балтійського моря, це є точка підрахунку.

Таким чином, положення будь-якого місця вище рівня моря є число додатне, а нижче рівня моря – від’ємне.

В запису додатних чисел використовують знак «+», а від’ємних чисел знак «-».

Число 0 розділяє додатні та від’ємні числа.

2. Розглянемо особливі ситуації запису додатних та від’ємних чисел

На мультимедійної дошці проектується запис.

Учні позачергово читають ситуації вголос

Особливості запису додатних та від’ємних чисел:

Ситуація 1.

Якщо у виразу стоїть на першому місті додатне число, то в запису виразу перед числом знак «+» не пишеться.

1,5 – 35 + х + 24

Ситуація 2.

В запису послідовності додатних чисел знак «+» перед ними не ставиться.

14 + 3,5 + 62 + а

Ситуація 3.

Якщо перед від’ємним числом у виразі стоять знаки арифметичних дій (+, -, *, : ), то від’ємне число записується у дужках.

4,9 + (-2,7) : (-8)

Ситуація 4.

Якщо від’ємне число стоїть першим у виразі, то число записується без дужок.

- 4,9 + 36 +7,1

Ситуація 5.

Якщо у запису є одно додатне число, то перед ним знак «+» не ставиться.

5,3 або 7х

3. Виконаємо декількох завдань.

Завдання 1. Запишіть за допомогою чисел (самостійно у зошитах):

  • у Донецьку 5˚ морозу;

  • у Київі 2˚ тепла;

  • днем було 3˚тепла;

  • вночі було 6˚ морозу;

  • ввечері температура складала на 3˚ нижче нуля;

  • днем температура повітря на 5˚ вище нуля.

Перевірка здійснюється фронтально.

Завдання 2. Заповнити таблицю (самостійно з подальшою взаємоперевіркою)

Повідомлення

Число +

Число -

1.

Висота дома 24 метра

2.

Глибина річки 5 метрів

3.

Рівень води знизився на 0,6 метрів

4.

Рівень води піднісся на 0,7 метрів

5.

Вихідний буде через 3 дні

6.

Дощ був 4 дні тому

7.

Премія склала 200 гривен

8.

При нагрівання довжина пружини збільшилася на 1,5 сантиметри

9.

Борги складали 150 гривен

Завдання 3.Усні вправи.

Відкрийте підручники на стор. 166 мал. 31. Що ви бачите? Яким числом треба записати:

*глибину Індійського океану (-7450 м);

* висоту гори Ельбрус (5600 м);

* температура закипання води (100˚);

* температура за бортом літака на великий висоті (-80˚);

* найнижча температура в природі (-273˚).

4. Хвилинка відпочинку.

- А зараз трохи відпочиваємо. Сядьте прямо, облокотитесь на спинку стульця. Закройте очи и представьте як ви поклали квиток Добра и гарного настрія на обідви долоні. Почувствуйте, як він зігріває вас: ваши руки, ваше тело, вашу душу. Від нього исходит дивне тепло и покой. У думках поместите все добро и гарний настрій цього квитка внутрь, в своє серце. У вас з’являються нові сили. Ви почиваете, як ваше тіло наполняється энергией и радостю. У вас добрий, зігрівающий душу настрій.
- Запом’ятайте, то що зараз чувствуете, візьмить с собою з уроку. Теплі чувства та гарний настрій будуть довго з вами…
- Відкрийте очи. Посмотрите по сторонам. Пошлить друг другу добрі думки та улыбку.

5. Історична довідка. Історія говорить про те, що люди довго не могли до них звикнути. Від’ємні числа здавалися їм непонятными, їх не використовували , просто не бачили в них особливого сенсу. Додатні числа довго трактували як “прибуток”, а від’ємніяк “борг”, “збитки”.

В Италии ростовщики, давали гроші в борги ставили перед ім’ям боргника сумму долга и черточку, вроде мінуса, а коли боргник возвращал гроші, закреслювали – получалось вроде плюса.

Немецький ученый Михель Штифель написав “Полну Аріфметику”, яка була надрукована у 1544 році. Від’ємні числа він називав “меньш, чем нічого” або “нижче, чем нічого”. Додатні числа он называл “більш, чем нічого” або “вище, чем нічого”. “Нічого” - це нуль.

6. Введення нових понять. Як багато думок викликає усього два знаки. Ці два знаки дають можливість ходити у різні сторони. Хтось чинить добрі вчинки, а хтось - погані.

Раніще мы відмічалі точки на координатному проміні лише вправо від нуля. Посеред сторінки поставте крапку,

накреслити промінь, обрали одиничний відрізок 2 клітинки.

Яки з чисел : 3; -2; 1,5; -5; 6; 2; -2,5 можна відмітити на координатному проміні? Правильно – додатні. А як же бути з від’ємними числами?

Продовжимо промінь вліво від початку відрахування, та будемо відмічати від’ємні числа. Напрямок збільшення додатних чисел покажемо справа стрілкою. Ми получили координатну пряму. Що ж таке координатна пряма? Дається визначення координатної прямої.

Що можна сказати про місцезнаходження чисел 2 и -2, чім відрізняються вони? (Знаком). Такі числа називають протилежними. Дається визначення.

Сьогодні ми узнали, що є не тільки натуральні числа, а і протилежні їм – від’ємні. Натуральні числа, протилежні їм і число 0 називають цілими числами. А додатні (цілі і дрібні), від’ємні (цілі і дрібні) і число 0 називають раціональними числами.

ІV. Тренувальні вправи.

Завдання 4. Запишіть під диктовку числа: 12; -5, 2; 0; -496; 0,25; 815; 3 і підкреслити серед пропонованих «зайві» числа, які не являються цілими.

Завдання 5. Підручник стор. 169 №913 Учні виконують самостійно. (З вказаних чисел 3; -4,2; 17; 0; -9; 5; 5,6; -4; -1225; 456 виписати: а) цілі, б) від’ємні цілі числа, в) додатні цілі числа).

Перевірка завдання ланцюжком.

V. Підсумки уроку. Що узнали на уроці? Здати зошити, вкласти у зошити сигнальну картку (як зрозумів новий матеріал).

VІ.Домашнє завдання. Прочитати §5 п. 30. п.31, вивчити означення .Виконати №890, 893, 933. Творче завдання. Написати міні твір з теми «Додатні та від’ємні числа навколо нас».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Сучасні проблеми адаптації та соціалізації особистості»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.