Тема: "Олімпійський рух: історія і сьогодення"

Виховна робота

25.11.2018

1225

23

0

Опис документу:
Однією з найвизначніших культурних подій давньої Греції були Олімпійські ігри — форум згоди між усіма грецькими державами, арени чесного змагання найкращих з-поміж спортсменів і митців, учених і державних діячів, поетів і філософів. Біля підніжжя гори Кронос, у долині древньої річки Алфею видніються залишки стін священного олімпійського осередку.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: "Олімпійський рух: історія і сьогодення"

Доповідь

Однією з найвизначніших культурних подій давньої Греції були Олімпійські ігри — форум згоди між усіма грецькими державами, арени чесного змагання найкращих з-поміж спортсменів і митців, учених і державних діячів, поетів і філософів. Біля підніжжя гори Кронос, у долині древньої річки Алфею видніються залишки стін священного олімпійського осередку. Олімпія — це тепер містечко, у якому нараховується дві тисячі населення.

Спробуємо уявити долину Алфею у червні, коли там раз на 4 роки збиралися десятки тисяч гостей з усієї Греції. Цвіт молоді змагався у боротьбі, кулачному бою, стрибках та швидкості бігу. А потому — сходились на розмову. Влаштовували славний бенкет. Участь в Олімпіаді була привілеєм вільних греків. Переможця нагороджували вінком з оливкового листя. Для греків це була найвища честь. Звання переможця мало загальногрецьке значення, його ім'ям називали чотирирічний період календаря. Перші Олімпійські ігри спочатку тривали один день, пізніше — п'ять. Глядачами були тільки чоловіки, жінок не допускали через їхнє безправне становище рабовласницькому суспільстві. Крім того, чоловіки змагалися зовсім голі. Дивитися на ігри дозволялося чужинцям, а іноді — навіть рабам. Керував змаганнями оргкомітет, який складався з відомих громадян. Під його наглядом за 30 днів до початку ігор проводилися тренування учасників. Комітет займався суддівством, оголошував переможців, пильнував за дотриманням правил і збереженням священного миру.

До XIV Олімпіади учасники змагалися тільки з бігу на стадію — 192,27 м. Доріжка була посипана чвертьметровим шаром піску, учасники бігли групою і босоніж. На XIV Олімпіаді запровадили біг на дві стадії, наступної — вже на 12. Згодом і цю дистанцію подвоїли, довівши до 4,6 км. Біг був основним мірилом підготовки воїнів, через що і став головним на іграх. До уваги брали передусім швидкість. Але греки цінували і спритність, і силу м'язів рук, і вправність борця. Тому на XVIII Олімпіаді з’явилося «п'ятиборство» — комбіновані змагання з бігу, стрибків у довжину, метання диска, метання списа і боротьби. З розвитком олімпійського руху програма ігор змінювалася. Так, на XXIII Олімпіаді впровадили бій навкулачки, на XXV — перегони колісниць, запряжених четвіркою коней. Далі з'явилися бойовий біг зі щитами, мечем і в шоломі, ще 5 видів змагань для колісниць. З XXXIII Олімпіади складовою частиною програми став панкратій — вільна боротьба, поєднана з кулачним боєм, під час якої були дозволеними усі прийоми й удари, що тільки можливі в боротьбі між неозброєними учасниками.

Перед початком ігор учасники давали присягу — дотримуватися правил і змагатися чесно, присягалися, що нічим не заплямували себе в житті. Останню вимогу в наш час не відновлено. Греки ж надавали їй виняткового значення. Заради Олімпіади греки зупиняли війни, а в наші часи було й навпаки.

Але де ж і якими були спортивні й громадські споруди стародавньої Олімпії? Вигляд, розміри і пропорції окремих елементів можемо уявити лише з античних описів, із залишків передусім — за допомогою експонатів Олімпійського музею, де зібрано значну кількість елементів оздоби. Завдяки знахідкам розкопок відтворено план стародавньої Олімпії, відкрито фундаменти і з'ясовано призначення її будівель. Найголовнішими і найвеличнішими будівлями священного олімпійського осередку були храми Зевса і Гери, останній — найдавніший з відомих у Греції. Йому майже 2600 років. Храм Зевса було побудовано у 468—456 рр. до н.е. в його центральній частині стояла статуя Зевса олімпійського роботи славнозвісного Фідія — одне з семи чудес світу, єдине з них, виконане однією людиною.

На кожному камені з олімпійських руїн позначилися думки й уявлення, міркування і відчуття її геніальних творців, що втілили грецький ідеал краси і гармонії в художній формі. Крізь арку в північно-східній частині священного осередку виходимо за його межі. Нам відкривається зарослий травою величезний прямокутник 215 х 31 м біля самого підніжжя Кроноса. Це славнозвісний олімпійський стадіон. Тоді на ньому була лише єдина бігова доріжка — стадія. З трьох боків стадіон оточував пологий насип, на якому під час змагань розміщувалося близько 45 тис, глядачів. Вони сиділи на траві просто неба. Вхід на стадіон був безкоштовним. На південь від стадіону розміщувався іподром для кінних змагань і перегонів на колісницях. Він мав завдовжки 4 стадії. У північно-західній частині осередку було розташовано будівлі фізкультурного призначення — гімнасій і палестру. Перший використовували для занять гімнастичними вправами. В ньому містилися також банні приміщення з ваннами і водопроводом. Палестра слугувала ареною для змагань борців і для занять кулачним боєм. Неподалік олімпійського стадіону, навпроти храму Гери кілька ледь помітних у траві каменів нагадують про одне з найшанованіших місць Олімпії. Тут був вівтар Зевса заввишки 10 м, призначений для принесення жертв богам. Крім того він служив джерелом нічного святкового освітлення. Саме на цих вапнякових брилах від сонячних променів запалюють вогонь нової олімпіади

Марафонський біг — у легкій атлетиці це біг на дистанцію 42 км 195 м. Назва бігу і вибір довжини дистанції пов'язані з давньогрецькою легендою. Марафон — це стародавнє поселення в Аттіці. Біля цього поселення 13 вересня 490 р. до н.е. під час греко-перських війн грецькі війська Мільтіада розбили військо персів. Із радісною звісткою з Марафона до Афін відправили давньогрецького воїна, який пробіг відстань близько 40 км без жодної зупинки.

Місце завдовжки 15 м, куди стрибали на Олімпійських іграх, називалося скамою. На старанно вирівняній, м’якій землі чітко виднілися сліди ніг, і якщо за відбитками було видно, що одна нога заступила за другу, стрибок не зараховували. Стрибки завжди відбувалися у супроводі музики.

Поновлення Олімпійських ігор відбулося в Афінах 1896 р. Звідси починається новий відлік Олімпіад. На цих іграх виступали в основному європейці, а ще спортсмени США та Чилі. Серед учасників були тільки чоловіки. У змаганнях взяли участь 245 спортсменів. До програми ігор увійшли: греко-римська боротьба, велосипедний спорт, гімнастика, легка атлетика, плавання, стрілецький спорт, теніс, важка атлетика, фехтування. Першим Олімпійським чемпіоном став американець Джеймс Коннолі, який виграв змагання в потрійному стрибку. Головним номером програми був марафонський біг дорогою від містечка Марафон до Афін, якою у 490 р. до н.е. біг легендарний грецький воїн, що приніс звістку про перемогу греків над персами.

Першим на цій станції фінішував грек Спирос Луїс, що став після цього успіху національним героєм. Нагородили атлетів лавровими вінками і маслиновими гілками, зрізаними у священному гаї Олімпії. На честь переможця виконували національний гімн його рідної держави і піднімали державний прапор. Ці ритуали з часом стали традиційними.

Поновленням ігор людство зобов'язане французькому барону П'єру де Кубертену, який наприкінці XIX ст. доклав для цього чимало зусиль. П'єр де Кубертен народився 1 січня 1863 р. у Парижі, у сім'ї художника із древнього роду Фреда де Кубертена. Блискуче закінчивши навчання в коледжі, він вступив до знаменитої Сорбонни. Перед ним відкрилася можливість зробити кар'єру педагога, та він захоплюється філософією, політикою, отримує звання бакалавра мистецтва, науки і права.

Однак найбільше його приваблювала фізична культура. У 19 років разом з друзями він створив молодіжний спортивний клуб, у якому діяли 3 секції — футболу, фехтування, веслування. Але вже тоді П'єр виділявся серед своїх однолітків. Ні, не спортивними досягненнями і фізичними даними — навпаки, був він хирлявий, низького зросту. Зате мав талант широкого погляду на проблеми й процеси.

Згадуючи своє особисте «відкриття» олімпійської Еллади, а сталося це наприкінці 80-х років XIX ст., П'єр де Кубертен у своїй книзі «Кампанія, що тривала 21 рік» напише: «Ніщо в стародавній історії не будило в мені стільки думок, як Олімпія. Це казкове місто, де колись творилась істинно людська за змістом і матеріальна за своєю формою справа, облагороджена і вивищена поняттям батьківщини, знову й знову виникало у моїй юнацькій уяві зі своїми колонадами і портиками. І задовго до того, немов з думок про ці руїни, у мене виникла ідея відродження Олімпійських ігор».

З цією пропозицією він виступив 25 листопада 1892 р. на лекції у Сорбоннському університеті. П'єр де Кубертен починає реалізовувати наступний задум: скликати законодавчий конгрес. Прихильники відродження Олімпіад збираються 23 червня 1894 р. у столиці Франції.

У роботі законодавчого конгресу взяло участь 79 делегатів. Було створено керівний орган — Міжнародний Олімпійський комітет (МОК). До нього увійшло 13 членів. П'єра де Кубертена обрали Генеральним секретарем МОК. Для радянських спортсменів першими Олімпійськими Іграми стали Ігри в Хельсінкі в 1952 р. Україна вперше представила свою команду на білій Олімпіаді у 1994 р. у Лілехаммері.

У 1980 р. — літні Олімпійські ігри приймала столиця СРСР — Москва. Змагання також відбувалися в інших містах: Києві, Ленінграді, Таллінні. У 2007 р. стало відомо, що чергові зимові Олімпійські ігри відбудуться в Сочі (2014 р.)

У програмі Олімпійських ігор є змагання з штовхання ядра. До речі, в 2004 р. в Афінах змагання відбулися на славнозвісному олімпійському стадіоні. Перемогу в цих змаганнях здобув український атлет Юрій Білоніг. Також до програми входять:

• метання молота;

• метання диска;

• метання списа.

Під час розкопок в Олімпії було знайдено диск, діаметром 34 см і завтовшки 10 мм, вагою майже 6 кг

З часу, коли поновилися Олімпійські ігри, відбулося 28 Олімпіад, у яких відзначилися й українські спортсмени. 145 найвидатніших спортсменів України, учасників Олімпіад, вибороли 219 золотих олімпійських нагород. За виступами українських спортсменів спостерігали тисячі глядачів. У серпні 2004 р. у столиці Греції Афінах відбулися ігри XXVIII Олімпіади. Нашу країну з честю представляли 243 спортсмени — українська збірна здобула 9 золотих, 5 срібних та 9 бронзових медалей.

Чемпіони ігор XXVIII Олімпіади: Яна Клочкова — українська плавчиня, 4-разова олімпійська чемпіонка XXVII ігор (Сідней, 2000) і XXVIII Олімпіади (Афіни 2004), срібна призерка ігор XXVII Олімпіади. Багаторазова чемпіонка — рекордсменка світу та Європи. Заслужений майстер спорту. За видатні заслуги перед українським народом Яна Клочкова отримала почесне звання «Герой України».

Юрій Білоніг — чемпіон ігор XXVIII Олімпіади (Афіни, 2004) з легкої атлетики (штовхання ядра), чемпіон та володар Кубка Європи (2002), чемпіон України, Заслужений майстер спорту.

Ірина Мерліні (Мельник) — чемпіонка ігор ХХVШ Олімпіади (Афіни, 2004) з вільної боротьби, триразова чемпіонка світу (2000,2001,2003), багаторазова чемпіонка України, заслужений майстер спорту.

Юрій Нікітін — чемпіон ігор XXVIII Олімпіади (Афіни, 2004) зі стрибків на батуті, чемпіон Європи та переможець етапу Кубка світу (2004), чемпіон і володар Кубка України, заслужений майстер спорту.

Олена Костевич — чемпіонка ігор XXVIII Олімпіади (Афіни, 2004) зі стендової стрільби (10 м — пневматичний пістолет), чемпіонка світу та володар Кубка світу (2002), срібна призерка чемпіонату Європи (2003,2004), заслужений майстер спорту.

Ельбрус Тедеєв — чемпіон ігор XXVIII Олімпіади (Афіни, 2004) з вільної боротьби, бронзовий призер ігор XXVI Олімпіади (Атланта, 1996), дворазовий чемпіон світу (1996,1999), чемпіон Європи (1999), чемпіон України, заслужений майстер спорту.

Наталія Скакун — чемпіонка ігор XXVIII Олімпіади (Афіни, 2004) з важкої атлетики, дворазова чемпіонка світу (2002,2003), чемпіонка Європи (2002), чемпіонка України, заслужений майстер спорту.

Валерій Гончаров — чемпіон ігор XXVIII Олімпіади (Афіни, 2004) зі спортивної гімнастики (вправи на брусах), срібний призер XXVII Олімпіади (Сідней, 2000), чемпіон України, заслужений майстер спорту.

17 вересня 2004 р. у грецькій столиці відбулося урочисте відкриття XII Параолімпійських ігор, на яких наша держава була представлена у 9 видах спорту. Параолімпійські спортсмени України завоювали 22 медалі: 10 золотих, 5 срібних, 7 бронзових. Українська параолімпійська збірна в загальнокомандному заліку піднялася на 5 місце.

20 учасників бігу поділялись за жеребом на групи із 4 осіб, і переможець кожної групи діставав право взяти участь у заключному змаганні. Таким чином у фінал виходили переможці, які мали виборювати звання олімпіоніка, змагаючись між собою.

Вікторина з історії Олімпіад

1. На честь кого влаштовували античні Олімпійські ігри? (Зевса.)

2. Першим олімпійським видом змагань був... (біг).

3. Яку довжину мала мінімальна дистанція з бігу в Олімпійських іграх стародавньої Греції? (1 стадій=192,27 м)

4. У якому році було проведено перші Олімпійські ігри сучасності? (У 1896 р.)

5. Засновником сучасного олімпійського руху є... (П'єр де Кубертен).

6. Де відбуваються Олімпійські ігри 2008 р.? (У Пекіні.)

7. Що проголошують спортсмени та судді перед початком олімпійських змагань на церемонії їх відкриття? (Олімпійську клятву.)

8. Назвіть талісман ігор XXII Олімпіади в Москві (1980). (Ведмежа Міша.)

9. Де і коли спортсмени України вперше взяли участь у Олімпійських іграх окремою командою? (У Ліллехаммері, 1994р.)

10. Символ стародавніх Олімпійських ігор — це (вінок із гілок оливи)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.