"Сучасні, кращі, незвичайні" Віртуальна екскурсія бібліотеками України та світу. Бібліотечний медіа -урок

Опис документу:
Мета: ознайомити школярів із системою бібліотек України, найвідомішими бібліотеками світу, з їхніми інформаційними продуктами та послугами; незвичайними сучасними бібліотеками. Обладнання: презентація, мультимедійне обладнання, маршрутний лист (контурні мапи України і світу), комп’ютер з підключенням до мережі Інтернет, ватман, набір роздрукованих символів, клейка стрічка.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Перегляд
матеріалу
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Сучасні, кращі, незвичайні

Віртуальна екскурсія бібліотеками України та світу

Бібліотечний урок для 6 класу

Мета: ознайомити школярів із системою бібліотек України, найвідомішими бібліотеками світу, з їхніми інформаційними продуктами та послугами; незвичайними сучасними бібліотеками.

Обладнання: презентація, мультимедійне обладнання, маршрутний лист (контурні мапи України і світу), комп’ютер з підключенням до мережі Інтернет, ватман, набір роздрукованих символів, клейка стрічка.

Хід уроку

Бібліотекар: Доброго дня, діти. Сьогодні ми з вами здійснимо віртуальну екскурсію кращими й найцікавішими, найвідомішими бібліотеками України і світу, ознайомимося з їхніми послугами. Щиро сподіваюсь, ця мандрівка продемонструє вам, що сьогоднішні бібліотеки – це заклади, які активно розвиваються, аби задовольнити всі потреби своїх читачів. Ми побачимо, що кожна бібліотека має щось унікальне, що вирізняє її серед інших подібних закладів.

Нашими путівниками у подорожі стануть електронні мапи України і світу.

Та перш ніж ми вирушимо в путь, я хочу вас запитати: Якою, на вашу думку, має бути сучасна бібліотека, аби задовольнити всі інформаційні і читацькі потреби користувача?

(Діти відповідають)

Дійсно, хоча основними напрямами бібліотечної діяльності і до сьогодні є формування, зберігання документально-інформаційних ресурсів та бібліотечне обслуговування, сучасна книгозбірня йде у ногу з часом і стає для своїх відвідувачів територією пізнання, творчості, дозвілля та відпочинку.

А особливого значення бібліотека набуває для вас і ваших ровесників. Гарна бібліотека прагне стати центром дитячого читання, центром спілкування з книгою, бібліотекарем, однолітками, місцем, де ви зможете добре почуватися, не тільки читати, а й грати, розвивати свої розумові і творчі здібності.

Бібліотекар: Кожна бібліотека має свою спеціалізацію в залежності від таких факторів, як вік та місце проживання основних груп користувачів, яких вона обслуговує, кількість і тематика бібліотечних фондів, види послуг тощо.

Більшість із вас є активними читачами. Назвіть бібліотеки, до яких ви записалися і берете книги.

Так, звісно, це шкільна бібліотека, Центральна бібліотека для дітей, бібліотеки-філії, Обласна бібліотека для дітей…

Отже, ви вже на власному досвіді переконалися, що бібліотеки бувають різні. Варто більше дізнатися про бібліотечну систему України.

Всі книгозбірні за своїм призначенням поділяються на публічні, тобто загальнодоступні, такі, якими можуть користуватися всі бажаючі, і спеціальні, призначені для обслуговування окремої групи читачів.

Публічні бібліотеки у свою чергу бувають для дорослих (наприклад, у нашому місті це Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки), для юнацтва (Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова) і для дітей (Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки).

Публічними є в тому числі і спеціалізовані бібліотеки для дітей, для юнацтва, а також для людей з особливими потребами. Наприклад, у Києві діють Міська спеціалізована молодіжна бібліотека «Молода гвардія» та Центральна спеціалізована бібліотека для сліпих ім. М. Островського.

На відміну від публічних, спеціальні бібліотеки існують у складі академій наук, науково-дослідних установ, навчальних закладів, підприємств, різноманітних установ та організацій. Прикладом такої бібліотеки є ваша шкільна бібліотека.

Публічні, спеціальні та спеціалізовані бібліотеки можуть об'єднуватися у централізовані бібліотечні системи. Прикладом є Централізована бібліотечна система для дітей міста Львова, яка включає Центральну дитячу бібліотеку та 16 бібліотек-філіалів. У 13 великих містах України працюють самостійні централізовані бібліотечні системи для дітей. А у нас в Херсоні така централізована бібліотечна система об’єднує і бібліотеки для дорослих та бібліотеки сімейного читання, і спеціалізовані бібліотеки для дітей (їх у місті працює 8), і для юнацтва.

Важливими осередками знань є наукові бібліотеки, які забезпечують реалізацію потреб користувачів-науковців, дослідників у одержанні найновішої інформації та одночасно формують їхню інформаційну культуру. Науковою бібліотекою в нашому місті є Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара.

За змістом бібліотечних фондів бібліотеки поділяються на:

 • універсальні;

 • галузеві;

 • міжгалузеві.

Універсальна бібліотека – це така бібліотека, в якій наявні книги з усіх галузей знань. У Херсоні це, наприклад, обласні бібліотеки, публічні бібліотеки міської централізованої системи.

Галузева бібліотека зберігає документи з однієї галузі знань. Наприклад, це Херсонська обласна наукова медична бібліотека.

І нарешті, міжгалузева бібліотека – це книгозбірня, яка містить видання із кількох суміжних галузей знань. Такою є, наприклад, Державна науково-технічна бібліотека України (м. Київ).

Варто відзначити, що всі бібліотеки бувають різного значення. Подивіться на екран і скажіть, які ж види бібліотек бувають за значенням?

Отже, за значенням бібліотеки поділяються на:

 • всеукраїнські - загальнодержавного значення (національні, державні);

 • обласні;

 • міські;

 • районні;

 • селищні;

 • сільські.

Розглянемо ці бібліотеки на прикладі тих, що обслуговують дітей.

Яке значення має Національна бібліотека України для дітей (м. Київ)? Так, всеукраїнське.

А бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки?

Так, це обласна бібліотека.

Херсонська центральна дитяча бібліотека?

Правильно, міська.

Іванівська центральна районна бібліотека для дітей?

Вірно, це районна бібліотека.

А Новомаячківська селищна бібліотека для дітей?

Так, це селищна.

І нарешті Великокопанівська сільська бібліотека для дітей.

Молодці. Це сільська бібліотека.

Бібліотекар: Варто відзначити, що сьогодні в Україні функціонує 1200 спеціалізованих бібліотек для дітей, послугами яких щороку користуються близько 3 млн. користувачів. Також дітей обслуговують понад 15000 сільських бібліотек.

Бібліотекар: Отже, із системою бібліотек нашої держави ми ознайомилися, тож тепер сміливо вирушаємо у віртуальну екскурсію спочатку бібліотеками України, а потому і світу.

Зупинки ми робитимемо тільки у найцікавіших книгозбірнях!

Бібліотеки України

На екрані – контурна мапа України. Такі ж мапи діти отримують у роздаткових матеріалах «Маршрутного листа», разом з написами-вклейками, які протягом «подорожі» вклеюватимуть на відповідні місця мапи. Бібліотекар пояснює і показує, як це слід робити на прикладі першої наклейки – Бібліотека Ярослава Мудрого.

Київ

Бібліотекар: Хто знає, яким князем була заснована тисячу років тому перша бібліотека на наших землях?

Так, правильно. На території України найдавнішою була бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі. Час її заснування невідомий. Уперше про неї згадується під 1037 р. За підрахунками фахівців, книгозбірня Софіївського собору налічувала понад 950 томів.

Варто відзначити, що сьогодні головною всеукраїнською бібліотекою вважається Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. Це найбільша за обсягом фонду та площею приміщень бібліотека України, головний науково-інформаційний центр держави. Її рідкісні фонди перебувають під охороною держави. Входить до двадцяти найбільших національних бібліотек світу.

А тепер завітаємо до Національної парламентської бібліотеки України. Заснована ще 1866 року, сьогодні вона також очолює національну бібліотечну систему держави і бере участь у розробці державної політики в галузі бібліотечної справи та її реалізації. Пріоритетний напрям її діяльності — бібліотечно-інформаційне обслуговування депутатів Верховної Ради України та інших рад.

Ще один цікавий і важливий заклад – це Книжкова палата України імені Івана Федорова — державна наукова установа у сфері видавничої справи та інформаційної діяльності. Вона сприяє розвитку національної культури, науки, освіти, книговидавничої та бібліографічної справи. Книжкова палата України реєструє всі видання, випущені в Україні, та двічі на місяць випускає бібліографічні покажчики «Літопис книг», які містять поточну інформацію про нові книги і брошури.

Головною бібліотекою країни для читачів вашого віку є Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» (м. Київ). Чудовою послугою цієї книгозбірні є розділ на її сайті «Інтерактивні ресурси», який дозволяє відвідувачам в ігровій формі перевірити свої знання про прочитані книги, а також перелік кращих Інтернет-ресурсів з різних областей знань від Української асоціації працівників бібліотек для дітей. До речі, в укладанні цього рекомендаційного покажчика веб-ресурсів беруть участь багато бібліотек, зокрема й наша обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки.

Львів

Місто лева може не лише пишатися найстарішою діючою бібліотекою, а саме – науковою бібліотекою Львівського національного університету імені Івана Франка, що була заснована чотириста років тому (у 1608 р.) при колегії єзуїтів. До речі, її універсальні за змістом фонди становлять цінне зібрання української та чужоземної наукової, навчальної, художньої літератури – понад 3 мільйони одиниць зберігання 140 мовами та діалектами народів світу.

Львів може пишатися і першою в Україні мультимедійною бібліотекою, яка розташувалась на першому поверсі Центральної бібліотеки для дорослих імені Лесі Українки. Що ж таке медіатека? Це сучасний мультимедійний простір для навчання і роботи. Медіатеку у Львові складають чотири кімнати. Медіахол – найбільша серед них. Саме тут розмістили столи з комп’ютерами й шафи з книгами, періодикою, дисками. Тут і місця для читання, прослуховування того, що представлено на полицях. Великі білі стіни найбільшої зали дозволяють експонувати художні роботи. Одна з двох наступних кімнат є кінозалом, а інша – місцем для різноманітних тренінгів, дискусій тощо. У четвертій кімнаті розмістилася студія звукозапису.

Дніпропетровськ

А Міська бібліотека у Дніпропетровську заохочує жителів міста до читання за допомогою спеціального електронного додатку «DneprLibrary». Завдяки програмі власники смартфонів та планшетів можуть читати електронні книжки, дізнаватися про цікаві заходи у міських закладах культури та ставити он-лайн запитання бібліотекарям. (Перегляд відео)

Харків

Нещодавно у Харкові, а до того у Києві, Львові та Одесі, з’явилася мобільна книгозбірня. Тільки на відміну від інших міст, знаходиться вона у метро. Про принцип її дії розповість нам відео. (Перегляд відео)

Одеса

Влітку в Одесі, а також у кількох курортних містечках Херсонщини (Генічеськ, Скадовськ), міські бібліотеки розширюють спектр своїх послуг – бібліотекарі виходять на пляжі та пропонують відпочиваючим для прочитання книги зі свої фондів.

Херсон

Віртуальним бібліотечним мандрівникам варто завітати і до нас у Херсон, адже наше місто також вирізняється неординарними бібліотечними послугами онлайн.

Так, Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки пропонує своїм читачам, перш ніж завітати до книгозбірні, спочатку вдома за комп’ютером здійснити віртуальну 3D-екскурсію всіма її відділами і в інтерактивний спосіб познайомитися не лише з її інтер’єрами, але і з різноманітними послугами. Зайдемо до цієї бібліотеки і ми. Який із запропонованих відділів ви хочете відвідати, обирайте із переліку самі.

(Діти називають, бібліотекар демонструє 3D-тур за гіперпосиланням).

Також ця бібліотека пропонує читачам численні клуби, із тематикою яких та їх розкладом можна познайомитися на сайті та блогах бібліотеки, а також дві електронні бібліотечки – «Казочка на добраніч» та «Малючок Степовичок і Ко». http://www.library.kherson.ua/lw/

Бібліотекар: А зараз – вирушаємо у дальні мандри! Адже настав час знайомства з найстарішими та найвідомішими бібліотеками нашої планети та їхніми інноваційними послугами, а також із дивовижними бібліотеками, що з’явилися в світі зовсім недавно.

Бібліотеки світу

На екрані – контурна мапа світу.

Сполучені Штати Америки.

Бібліотека Конгресу – національна бібліотека США. Складається з 3 різних будівель і є найбільшою бібліотекою у світі. Бібліотека відкрита для громадськості, але тільки члени конгресу й інші поважні особи уряду мають доступ до книг. Колекція бібліотеки вражає – тут знаходиться 32 млн. книг, 61 млн. рукописів, більше 1 млн. газет за останні 3 століття, понад 5 млн. мап, 6 млн. музичних творів і понад 14 млн. фотографій і друкованих видань!

Відома Нью-Йоркська публічна бібліотека – це третя за величиною бібліотека в США. Вона володіє більш 50 млн. найменувань у своїй колекції. Складається із 87 бібліотек, які обслуговують 3,5 млн. людей. До особливих раритетів колекції бібліотеки відноситься перша Біблія Гутенберга. Ця книгозбірня також дає власникам читацьких квитків безкоштовний доступ з домашніх комп'ютерів до тисяч історичних та сучасних журналів, газет, наукових журналів і довідників, що містяться в підписних базах даної бібліотеки.

Через сайт бібліотеки доступна цифрова галерея – 700 тис. оцифрованих зображень з колекцій бібліотеки. Всі фотографії, скани документів та ілюстрації можна вільно використовувати. Крім того, на сторінці передбачений зручний пошук, а всі зображення упорядковано відповідно до жанру, дати і навіть кольору.

Ця бібліотека пропонує свої послуги і для дітей. Їм доступні найновіші книги, рекомендовані списки літератури. Діти залюбки беруть участь у численних програмах та акціях читання. А на дитячій сторінці сайту можна завантажити електронні книги і пограти у розважально-пізнавальні ігри.

Тепер помандруємо до Єгипту. Бібліотека в місті Александрія раніше була найбільшою бібліотекою епохи античності і одним з чудес світу. У 2002 році було побудовано нову бібліотеку. Вона має архітектурні особливості, в тому числі величезну гранітну стіну, яка складається з 6400 табличок, на яких представлені символи з усіх відомих алфавітів.

На сьогоднішній день бібліотека може похвалитися колекцією з 500 000 книг. Книгозбірня функціонує і як культурний центр, що включає в себе планетарій, лабораторію з відновлення рукописів, художні галереї та виставкові зали, конференц-центр, 200 кабінетів для проведення досліджень, а також бібліотеки для дітей, молоді, дорослих і сліпих.

Є тут і музей стародавніх манускриптів, музей старожитностей, де зберігаються культурні артефакти, і музей історії науки, що розповідає про досягнення в цій сфері. Що важливо знати, у цій бібліотеці розташована копія всього Інтернет-архіву світу.

Вирушаємо до столиці Іспанії – Мадрид. Місцева влада цього міста відкрила на восьми станціях метро так звані філіали BiblioMetro. Це невеличкі кіоски, що нагадують бібліотеки. У кожному знаходиться близько 500 книг. Подорожній може підійти і вибрати собі одну зі списку, бібліотекар оформить видачу, а читач може потім безкоштовно користуватися нею до 15 днів.

Скористатися бібліотекою пасажирам пропонує італійський аеропорт у місті Барі. Будь-який охочий може взяти із собою в політ книжку або журнал безкоштовно. А здати її можна при поверненні до Барі або надіславши поштою.

Бібліотека імені Хосе Васканселоса розташована буквально впритул до будівлі залізничної станції Буенавіста в Мехіко. Вона розміщена на чотирьох ярусах, а 580 тисяч видань розставлені на залізних стелажах. Зали обладнані сучасними комп’ютерами з безкоштовним Інтернетом, є дитячий зал з комп’ютерними іграми, мультимедійний, де можна послухати курси іноземних мов і музику, подивитися фільми й документи в цифровому форматі. Тут проводяться концерти, театральні вистави, виставки і навіть уроки танців.

Велика Британія. Бібліотеку Британського музею було засновано у 1753 року. Її колекція стала основою для створення у 1972 році Британської бібліотеки – національної бібліотеки Великої Британії. Це одна з найбільших бібліотек світу (кількість одиниць зберігання перевищує 150 млн).

А от жителі британського селища Уестбері-саб-Мендіп зробили з телефонної будки найменшу у світі бібліотеку. Принцип роботи простий – відвідувачі кладуть на полицю вже прочитану книгу і беруть нову. Крім книг бібліотека може запропонувати CD і DVD-диски. Працює цілодобово і містить в собі найрізноманітнішу літературу: книги для дітей, з кулінарії, художні та історичні романи, аудіокниги. Для тих, хто страждає безсонням, в будці передбачена спеціальна нічна лампа.

Бібліотеку у німецькому місту Штутгарт обладнали за останнім словом техніки. І уже за півтора року кількість відвідувачів зросла вдвічі. Дізнатися, що в ній особливого, нам допоможе відео.

(Демонструється відео)

Бібліотекар: А ми продовжуємо подорожувати бібліотеками світу.

У Фінляндії працюють пересувні бібліотеки – так звані бібліобуси. Уявіть собі – їх цілих 197! Вони протягом дня відвідують школи, дитячі садочки, лікарні, будинки для пристарілих, а також тих, кому важко надовго вийти з дому. Внутрішня наповненість книгами бібліобуса змінюється залежно від типу тієї соціальної групи, яку він має відвідати.

Завітаємо до Нідерландів. Нова бібліотека Емхаус в місті Амерсфорт була створена 2014 року і стала найсучаснішою бібліотекою країни. Під одним дахом з бібліотекою розмістився виставковий зал і школа мистецтв. Відразу біля входу до книгозбірні стоять полиці із замовленими заздалегідь книгами, які власники абонементів бібліотеки беруть додому. Повернення книг відбувається тут же. На останньому поверсі є оцифрований міський архів. Будь-який бажаючий може знайти інформацію про своїх предків або як виглядала вулиця, де він зараз живе, сто і більше років тому.

А в бібліотеці міста Гарлем всю літературу можна знайти по каталогу в комп'ютері, а при її відсутності зарезервувати за собою. На електронну пошту читача приходить повідомлення "ваша книга чекає вас". Читач приходить до бібліотеки і всі вибрані книги реєструє сам біля стійки самостійного обслуговування. Повертають книги тут же, читач опускає їх до автомату, і вони автоматично перестають значитися за ним.

Що цікаво, у цій бібліотеці можна взяти ноти і спробувати зіграти мелодію тут же, у бібліотеці.

У Японії створили робота, який дає можливість читати бібліотечні книги, навіть не заходячи до бібліотеки. Керування ним здійснюється через Інтернет. Машина здатна вибрати книгу і механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи вміст на дисплей користувача. Робот створений для людей, які не мають часу або ж можливості ходити до бібліотеки. Також його перевагою є те, що він може «обслуговувати» читачів навіть уночі, коли книгозбірня для звичайних відвідувачів зачинена.

Футуристична бібліотека. Будівля нової бібліотеки в столиці Швеції, Стокгольмі, має вигляд двох перевернутих скляних конусів, накритих горизонтально розташованою плитою. Причому це не тільки місце, де можна читати книги. Це цілий громадський центр, призначений для спілкування, проведення масових заходів і навіть концертів.

У світі все популярнішим стає проект «жива бібліотека», започаткований у Данії в 2000 році. Роль книжок тут виконують живі люди. «Читачі» приходять, заповнюють бібліотечну картку, обирають «книжку» і читають її впродовж певного часу. Читати – в цьому випадку означає «розмовляти, ставити запитання». Проект замислювався як соціальний і спрямований на виховання толерантності, адже «книжкою» може стати людина будь-якої професії, статі, віросповідання й уподобань. «Жива бібліотека» дає змогу дізнатися, як вони живуть, від самого першоджерела.

Бібліотекар: Говорячи про сучасну бібліотеку, не можна не згадати того, що більшість сучасних бібліотек мають wi-fi покриття та надають своїм користувачам безкоштовний доступ до бездротової мережі. Тобто всі, хто має мобільний телефон, нетбук, ноутбук або планшет, завітавши до книгозбірні, зможуть безкоштовно підключитися до Інтернету в зоні дії Wi-Fi! Якщо ж у вас власного гаджета немає – ви можете скористатись бібліотечними. А ще великі бібліотеки через власні електронні каталоги дають читачам можливість дізнатися про наявні у своїх фондах книги. До речі, обидві ці послуги надає своїм користувачам і Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки.

І, звичайно, сьогоднішня бібліотека має бути комфортним та безпечним простором для навчання, дозвілля, творчості та відпочинку. Тому сьогодні бібліотеки є не тільки ззовні привабливими архітектурними будівлями, але і має зручні у використанні та ошатні інтер’єри. Переглянувши відео, переконаймося у цьому самі!

(Демонструється відео «Сучасні бібліотеки»)

Електронні бібліотеки в мережі Інтернет

Бібліотекар: Доступні через мережу Інтернет і численні електронні книгозбірні. Я представлю вам одну з них – Українську електронну бібліотеку (http://libruk.in.ua/). Є в ній сучасні українські книги та світові бестселери, а також твори за шкільною програмою з 5 по 11 клас. Зручною у користуванні на цьому сайті є програма «Онлайн читалка».

Бібліотека Конгресу (національна бібліотека Сполучених Штатів Америки) за підтримки Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) у 2009 році започаткували Світову цифрову бібліотеку, яка і дотепер надає безкоштовний доступ в мережі Інтернет у багатомовному форматі до великої кількості матеріалів, що представляють культури різних країн світу. Цікава вона тим, що пропонує для ознайомлення не лише книги, але і рукописні документи, мапи, фотографії історичного значення і навіть світлини стародавніх глиняних табличок поряд із перекладом на сучасну мову!

Чотири німецькі бібліотеки започаткували Віртуальну фахова бібліотека Східної Європи – електронну бібліотеку, яка пропонує різноманітні наукові ресурси для дослідників країн Східної Європи. Тут наявний матеріл зокрема і про Україну. Варто відзначити, що віртуальною можна назвати бібліотеку, до якої дистанційно звертається користувач, який не обов'язково є читачем бібліотеки. Віртуальна бібліотека — це також розподілена у просторі телекомунікації мережа загального користування, орієнтована на обмін даними між бібліотеками.

Вікторина

Бібліотекар: Ми з вами здійснили віртуальну екскурсію бібліотеками України та світу, дізналися про їхні сучасні послуги. Настав час перевірити, як добре ви запам’ятали викладену сьогодні інформацію. Отож, розпочнімо вікторину!

1. Відновіть перелік видів бібліотек.

За значенням бібліотеки поділяються на:

всеукраїнські загальнодержавного значення (національні, державні);

________; (обласні)

міські;

________; (районні)

селищні;

________. (сільські)

2. Як розшифровується абревіатура ЦБС?

(Централізована бібліотечна система)

3. Які бібліотеки обслуговують дітей та юнацтво?

(Обласна бібліотека для дітей, районні і міські дитячі бібліотеки, дитячі бібліотеки-філії, дитячі відділи бібліотек, сільські бібліотеки)

4. Що спільного і відмінного у цих установ:

  1. Книжкова палата України імені Івана Федорова;

  2. Національна бібліотека України для дітей;

  3. Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського.

Спільне: це заклади національного рівня з великими книжковими колекціями.

Відмінне: Книжкова палата здійснює реєстрацію творів друку, виданих в Україні;

Національна бібліотека України для дітей – спеціалізується на обслуговуванні дітей;

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського – найбільша за обсягом фонду та площею приміщень бібліотека України, головний науково-інформаційний центр держави.

5. Найперша книгозбірня в історії України.

 1. Бібліотека Ярослава Мудрого;

 2. Музей книги і друкарства України;

 3. Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка.

6. Які послуги через мережу Інтернет може надавати сучасна бібліотека?

(Можна отримати доступ до електронного каталогу.

Дізнатися про заходи, які відбудуться у книгозбірні, і про книжкові новинки.

Погратися в літературні ігри.

Задати запитання бібліотекарю та отримати відповідь.

Скористатися тематичними спискам кращих Інтернет-ресурсів.

Здійснити віртуальну 3D-екскурсію бібліотекою.

Через онлайн-бібліотеку прочитати потрібну книгу. (Тощо, перелік не є вичерпним).

7. Якими бібліотеками Херсона та їхніми послугами ви можете скористатися?

Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки.

Херсонська центральна дитяча бібліотека.

Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова.

Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара.

Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки.

8. У якому європейському місті додому можна взяти не лише книжки, але і картини?!

 1. Барі (Італія)

 2. Відень (Австрія).

 3. Штутгарт (Німеччина).

9. Що таке «Жива бібліотека»?

 1. це бібліотека, в якій багато квітів та дерев у горщиках;

 2. це бібліотека, в якій «книгами» виступають люди;

 3. це бібліотека, в якій бібліотечні процеси настільки автоматизовані, що книжки видаються і повертаються без допомоги бібліотекарів.

10. Які відвідані сьогодні бібліотеки світу ви запам’ятали?

Бібліотекар: Ось і завершилася наша подорож. Настав час підводити підсумки. Перед вами аркуш паперу із ключовою фразою «Сучасна бібліотека». Прошу вас кожного назвати, що для вас є сучасною бібліотекою, а я запишу ваші відповіді. На основі ваших відповідей ми разом складемо хмарку тегів до цього поняття.

(Діти коментують)

Домашнє завдання.

Зайдіть в одну з наведених у списку дитячих електронних бібліотек

у мережі Інтернет та ознайомтеся з асортиментом книг, який вона пропонує:

 1. Електронна бібліотека НБУ для дітей - http://www.chl.kiev.ua/elibrary/Book/Index

 2. Чарівна скарбничка казок - http://skarbnu4ka.com/

 3. Читанка - http://chytanka.com.ua/

 4. Казочка на добраніч - http://library.kherson.ua/kazka/

 5. "Малючок-Степовичок і Со". Електронна бібліотечка творів для дітей херсонських авторів - http://www.library.kherson.ua/child/e_library/e_lib.htm

 6. Міжнародна електронна дитяча бібліотека - http://ru.childrenslibrary.org/index.shtml

Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Сучасні, кращі, незвичайні Віртуальна екскурсія бібліотеками світу
Слайд № 1

Сучасні, кращі, незвичайні Віртуальна екскурсія бібліотеками світу

Система бібліотек України
Слайд № 2

Система бібліотек України

За призначенням бібліотеки поділяються на: Публічні (загальнодоступні) Спеціальні
Слайд № 3

За призначенням бібліотеки поділяються на: Публічні (загальнодоступні) Спеціальні

для дорослих; для юнацтва; для дітей. Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова Публічні Херсонська обласна бібліотека для діт...
Слайд № 4

для дорослих; для юнацтва; для дітей. Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова Публічні Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки

Спеціалізовані бібліотеки загального користування для осіб з фізичними вадами; Київ
Слайд № 5

Спеціалізовані бібліотеки загального користування для осіб з фізичними вадами; Київ

Бібліотека Верховної Ради України Спеціальні
Слайд № 6

Бібліотека Верховної Ради України Спеціальні

Бібліотеки навчальних закладів та наукових установ Шкільна бібліотека
Слайд № 7

Бібліотеки навчальних закладів та наукових установ Шкільна бібліотека

Централізована бібліотечна система для дітей міста Львова Центральна дитяча бібліотека, 16 бібліотек-філіалів
Слайд № 8

Централізована бібліотечна система для дітей міста Львова Центральна дитяча бібліотека, 16 бібліотек-філіалів

Наукові бібліотеки Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара
Слайд № 9

Наукові бібліотеки Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара

За змістом бібліотечних фондів бібліотеки є: універсальні галузеві міжгалузеві
Слайд № 10

За змістом бібліотечних фондів бібліотеки є: універсальні галузеві міжгалузеві

Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки універсальна
Слайд № 11

Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки універсальна

Херсонська обласна наукова медична бібліотека галузева
Слайд № 12

Херсонська обласна наукова медична бібліотека галузева

Державна науково-технічна бібліотека України міжгалузева Київ
Слайд № 13

Державна науково-технічна бібліотека України міжгалузева Київ

За значенням бібліотеки поділяються на: всеукраїнські обласні міські районні селищні сільські
Слайд № 14

За значенням бібліотеки поділяються на: всеукраїнські обласні міські районні селищні сільські

всеукраїнська Національна бібліотека України для дітей Київ
Слайд № 15

всеукраїнська Національна бібліотека України для дітей Київ

обласна Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки Херсон
Слайд № 16

обласна Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки Херсон

міська Херсонська центральна дитяча бібліотека
Слайд № 17

міська Херсонська центральна дитяча бібліотека

районна Іванівська центральна районна бібліотека для дітей смт Іванівка, Херсонська область
Слайд № 18

районна Іванівська центральна районна бібліотека для дітей смт Іванівка, Херсонська область

селищна Новомаячківська селищна бібліотека для дітей смт. Нова Маячка,  Цюрупинський район,  Херсонська область
Слайд № 19

селищна Новомаячківська селищна бібліотека для дітей смт. Нова Маячка,  Цюрупинський район,  Херсонська область

сільська Великокопанівська сільська бібліотека для дітей   с. Великі Копані, Цюрупинський район, Херсонська область
Слайд № 20

сільська Великокопанівська сільська бібліотека для дітей   с. Великі Копані, Цюрупинський район, Херсонська область

Бібліотеки для дітей та юнацтва В Україні є 1200 спеціалізованих бібліотек для дітей, послугами яких щороку користуються близько 3 млн. користувачі...
Слайд № 21

Бібліотеки для дітей та юнацтва В Україні є 1200 спеціалізованих бібліотек для дітей, послугами яких щороку користуються близько 3 млн. користувачів Також дітей обслуговують понад 15000 сільських бібліотек.

Бібліотеки України
Слайд № 22

Бібліотеки України

Бібліотека Ярослава Мудрого Перша згадка – 1037 р. 950 томів Софіївський собор Київ
Слайд № 23

Бібліотека Ярослава Мудрого Перша згадка – 1037 р. 950 томів Софіївський собор Київ

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Слайд № 24

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

Національна парламентська бібліотека України
Слайд № 25

Національна парламентська бібліотека України

Книжкова палата України імені Івана Федорова Іван Федоров (1525 – 1583)
Слайд № 26

Книжкова палата України імені Івана Федорова Іван Федоров (1525 – 1583)

Національна бібліотека України для дітей
Слайд № 27

Національна бібліотека України для дітей

http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=6145
Слайд № 28

http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=6145

http://www.chl.kiev.ua/default.aspx?id=5646 КРАЩІ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ ВІД УКРАЇНСЬКОЇ АСОЦІАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ БІБЛІОТЕК ДЛЯ ДІТЕЙ
Слайд № 29

http://www.chl.kiev.ua/default.aspx?id=5646 КРАЩІ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ ВІД УКРАЇНСЬКОЇ АСОЦІАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ БІБЛІОТЕК ДЛЯ ДІТЕЙ

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка Львів
Слайд № 30

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка Львів

Перша в Україні медіатека Центральна бібліотека для дорослих імені Лесі Українки
Слайд № 31

Перша в Україні медіатека Центральна бібліотека для дорослих імені Лесі Українки

Електронний додаток «DneprLibrary» http://ruapps.ru/iphone-ipad/knigi/dneprlibrary-bxlmmq.html Дніпропетровськ
Слайд № 32

Електронний додаток «DneprLibrary» http://ruapps.ru/iphone-ipad/knigi/dneprlibrary-bxlmmq.html Дніпропетровськ

«Dnepr Library»
Слайд № 33

«Dnepr Library»

Мобільна книгозбірня Харків
Слайд № 34

Мобільна книгозбірня Харків

Пляжна бібліотека Одеса
Слайд № 35

Пляжна бібліотека Одеса

Генічеськ
Слайд № 36

Генічеськ

Херсон Віртуальна 3D-екскурсія Бібліотекою http://www.library.kherson.ua/lw/
Слайд № 37

Херсон Віртуальна 3D-екскурсія Бібліотекою http://www.library.kherson.ua/lw/

Бібліотеки світу
Слайд № 38

Бібліотеки світу

США, м. Нью-Йорк Нью-Йоркська публічна бібліотека
Слайд № 39

США, м. Нью-Йорк Нью-Йоркська публічна бібліотека

Головний читальний зал Відділ мап Екземпляр Біблії Гутенберга
Слайд № 40

Головний читальний зал Відділ мап Екземпляр Біблії Гутенберга

http://digitalcollections.nypl.org Архів зображень
Слайд № 41

http://digitalcollections.nypl.org Архів зображень

м. Нью-Йорк http://kids.nypl.org/
Слайд № 42

м. Нью-Йорк http://kids.nypl.org/

Бібліотека Конгресу Читальна зала Будівля Томаса Джефферсона Національний центр збереження аудіо-візуальних матеріалів Будівля меморіалу Джеймса Ме...
Слайд № 43

Бібліотека Конгресу Читальна зала Будівля Томаса Джефферсона Національний центр збереження аудіо-візуальних матеріалів Будівля меморіалу Джеймса Медісона США, м. Вашингтон

Єгипет, м. Александрія Александрійська бібліотека
Слайд № 44

Єгипет, м. Александрія Александрійська бібліотека

Іспанія, Мадрид Бібліoтека у метро – 8 філіалів
Слайд № 45

Іспанія, Мадрид Бібліoтека у метро – 8 філіалів

Італія, м. Барі Бібліотека в аеропорту
Слайд № 46

Італія, м. Барі Бібліотека в аеропорту

Бібліотека імені Хосе Васканселоса Мексика, м. Мехіко
Слайд № 47

Бібліотека імені Хосе Васканселоса Мексика, м. Мехіко

м. Лондон Велика Британія Бібліотека Британського музею
Слайд № 48

м. Лондон Велика Британія Бібліотека Британського музею

с. Уестбері-саб-Мендіп Велика Британія Бібліотека в телефонній будці
Слайд № 49

с. Уестбері-саб-Мендіп Велика Британія Бібліотека в телефонній будці

Німеччина м. Штутгарт
Слайд № 50

Німеччина м. Штутгарт

Фінляндія Мережа пересувних бібліотек-бібліобусів
Слайд № 51

Фінляндія Мережа пересувних бібліотек-бібліобусів

Нідерланди, м. Амерсфорт Бібліотека Емхаус
Слайд № 52

Нідерланди, м. Амерсфорт Бібліотека Емхаус

Нідерланди, м. Гарлем Зарезервована література Стійка самообслуговування Музичний інструмент
Слайд № 53

Нідерланди, м. Гарлем Зарезервована література Стійка самообслуговування Музичний інструмент

Робот дає можливість читати книги, не заходячи до бібліотеки. Японія
Слайд № 54

Робот дає можливість читати книги, не заходячи до бібліотеки. Японія

Футуристична бібліотека у столиці Швеції
Слайд № 55

Футуристична бібліотека у столиці Швеції

«Жива бібліотека» Започатковано в Данії у 2000 р.
Слайд № 56

«Жива бібліотека» Започатковано в Данії у 2000 р.

Бібліотеки в мережі Інтернет
Слайд № 57

Бібліотеки в мережі Інтернет

Українська електронна бібліотека http://libruk.in.ua/
Слайд № 58

Українська електронна бібліотека http://libruk.in.ua/

Світова цифрова бібліотека https://www.wdl.org/ru/
Слайд № 59

Світова цифрова бібліотека https://www.wdl.org/ru/

Німеччина Віртуальна фахова бібліотека Східної Європи https://www.vifaost.de/ru/
Слайд № 60

Німеччина Віртуальна фахова бібліотека Східної Європи https://www.vifaost.de/ru/

Вікторина
Слайд № 61

Вікторина

1. Відновіть перелік видів бібліотек. За значенням бібліотеки поділяються на: всеукраїнські загальнодержавного значення (національні, державні); __...
Слайд № 62

1. Відновіть перелік видів бібліотек. За значенням бібліотеки поділяються на: всеукраїнські загальнодержавного значення (національні, державні); ________; міські; ________; селищні; ________. районні сільські обласні

2. Як розшифровується абревіатура ЦБС? Централізована бібліотечна система
Слайд № 63

2. Як розшифровується абревіатура ЦБС? Централізована бібліотечна система

3. Які публічні бібліотеки обслуговують школярів? Обласна бібліотека для дітей Районні і міські дитячі бібліотеки Дитячі бібліотеки-філії Дитячі ві...
Слайд № 64

3. Які публічні бібліотеки обслуговують школярів? Обласна бібліотека для дітей Районні і міські дитячі бібліотеки Дитячі бібліотеки-філії Дитячі відділи публічних бібліотек Сільські бібліотеки

4. Що спільного і відмінного у цих установ? Книжкова палата України імені Івана Федорова Національна бібліотека України для дітей Національна біблі...
Слайд № 65

4. Що спільного і відмінного у цих установ? Книжкова палата України імені Івана Федорова Національна бібліотека України для дітей Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені І.Франка. 5. Найперша книгозбірня в історії України. Бібліотека Ярослава Мудрого; М...
Слайд № 66

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені І.Франка. 5. Найперша книгозбірня в історії України. Бібліотека Ярослава Мудрого; Музей книги і друкарства України;

6. Які послуги через мережу Інтернет може надавати сучасна бібліотека? Можна отримати доступ до електронного каталогу. Дізнатися про заходи, які ві...
Слайд № 67

6. Які послуги через мережу Інтернет може надавати сучасна бібліотека? Можна отримати доступ до електронного каталогу. Дізнатися про заходи, які відбудуться у книгозбірні, і про книжкові новинки. Погратися в літературні ігри. Задати запитання бібліотекарю та отримати відповідь. Скористатися тематичними спискам кращих Інтернет-ресурсів. Здійснити віртуальну 3D-екскурсію бібліотекою. В онлайн-бібліотеці прочитати потрібну книгу.

7. Послугами яких бібліотек Херсона ви можете скористатися? Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова Херсонська обласна біблі...
Слайд № 68

7. Послугами яких бібліотек Херсона ви можете скористатися? Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара Херсонська центральна дитяча бібліотека

Барі (Італія) 8. У якому європейському місті додому можна взяти не лише книжки, але і картини?! Відень (Австрія) Штутгарт (Німеччина)
Слайд № 69

Барі (Італія) 8. У якому європейському місті додому можна взяти не лише книжки, але і картини?! Відень (Австрія) Штутгарт (Німеччина)

це бібліотека, в якій бібліотечні процеси настільки автоматизовані, що книжки видаються і повертаються без допомоги бібліотекарів. 9. Що таке «Жива...
Слайд № 70

це бібліотека, в якій бібліотечні процеси настільки автоматизовані, що книжки видаються і повертаються без допомоги бібліотекарів. 9. Що таке «Жива бібліотека»? це бібліотека, в якій багато квітів та дерев у горщиках; це бібліотека, в якій у ролі «книг» виступають люди;

10. Які відвідані сьогодні бібліотеки світу ви запам’ятали?
Слайд № 71

10. Які відвідані сьогодні бібліотеки світу ви запам’ятали?

Сучасна бібліотека – це…
Слайд № 72

Сучасна бібліотека – це…

Зайдіть в одну з наведених у списку на наступному слайді дитячих електронних бібліотек у мережі Інтернет та ознайомтеся з асортиментом книг, який в...
Слайд № 73

Зайдіть в одну з наведених у списку на наступному слайді дитячих електронних бібліотек у мережі Інтернет та ознайомтеся з асортиментом книг, який вона пропонує. Домашнє завдання

Електронна бібліотека НБУ для дітей - http://www.chl.kiev.ua/elibrary/Book/Index Чарівна скарбничка казок - http://skarbnu4ka.com/ Читанка - http:/...
Слайд № 74

Електронна бібліотека НБУ для дітей - http://www.chl.kiev.ua/elibrary/Book/Index Чарівна скарбничка казок - http://skarbnu4ka.com/ Читанка - http://chytanka.com.ua/ Казочка на добраніч - http://library.kherson.ua/kazka/ "Малючок-Степовичок і Со". Електронна бібліотечка творів для дітей херсонських авторів - http://www.library.kherson.ua/child/e_library/e_lib.htm Міжнародна електронна дитяча бібліотека - http://ru.childrenslibrary.org/index.shtml Домашнє завдання

Перегляд
матеріалу
Перегляд
матеріалу

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.