Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості використання арттерапевтичних технік у роботі з дошкільниками
»

Стрес і здоров’я. Чинники стресу і виживання в екстремальних ситуація

Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)

Для кого: 7 Клас

19.08.2018

4529

244

0

Опис документу:
Урок допоможе познайомити учнів з поняттям стрес і його видами; начити дітей визначати джерела стресу у своєму житті, використовувати техніки самоконтролю; знайомити з впливом стресу на здоров’я та фізичними, емоційними й духовними способами керування стресом; ознайомити учнів з особливостями стресу у надзвичайних ситуаціях;
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок № ____ Дата: __________

Тема уроку: Стрес і здоров’я. Чинники стресу і виживання в екстремальних ситуація

Практичне завдання: Самодопомога та допомога при стресі

Мета уроку:

познайомити учнів з поняттям стрес і його видами; начити дітей визначати джерела стресу у своєму житті, використовувати техніки самоконтролю; знайомити з впливом стресу на здоров’я та фізичними, емоційними й духовними способами керування стресом; ознайомити учнів з особливостями стресу у надзвичайних ситуаціях;

розвивати навички позитивного мислення;

формувати уміння до саморефлексії у підлітків;

виховувати усвідомлення переваг для здоров'я ситуацій уникнення негативних стресових ситуацій.

Очікувані результати: учні пояснюють, що таке стрес, які є види стресу; називають чинники, що спричиняють стрес; демонструють уміння використовувати техніки самоконтролю у стресових ситуаціях; розпізнають фізіологічні та психологічні ознаки стресу і стресового перевантаження; пояснюють, як стрес впливає на здоров’я; називають фізичні, емоційні та духовні способи керування стресом.

Тип уроку: сприйняття та засвоєння нового матеріалу (з елементами тренінгу)

Обладнання і матеріали: підручники, робочі зошити, завдання до вправ «Відображення емоцій», «Квітка питань», матеріал для руханки «Полювання на лева», відео «Що таке стрес?», відео «Чи може стрес вбити?», трейлеру із циклу програм «Я не повинен був вижити: Лавина страху»

Хід уроку

I. Організаційний момент

  • Привітання, створення позитивного настрою

Людина, яка щиро усміхається, завжди приваблива. І чим більш щира і природна усмішка, тим красивішими стаємо ми, і тим більше гарного настрою ми даруємо оточенню.

Тож частіше усміхайтеся, і вам буде легко жити.

II. Актуалізація опорних знань учнів

  • Вправа «Відображення емоцій»

Мета: вчити учнів зображати позитивні емоції.

Уявіть, що кожен з вас має дзеркальце і, дивлячись на своє зображення, зобразіть радість, спокій, здивування, захоплення, задоволення, щастя.

  1. Яка емоція вам вдалася найкраще?

  2. Яке ваше відображення в дзеркалі хотілося б мати у вигляді світлини?

  3. Запам’ятайте свою міміку, що демонструє позитивні емоції, та даруйте такий вираз обличчя навколишньому світу.

IІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • Вправа «Квітка питань»

Подивіться, яка в мене є гарна квітка. Вам потрібно по черзі відірвати пелюстку та дати відповідь на запитання, яке ви там прочитаєте. (Варіанти питань: я щасливий, коли… Я засмучуюсь, коли… Я в нерішучості, коли…)

  • Обговорення вправи

  • Чи на всі питання ви б відповідали так, як це робили інші учні? Чому?

Людина не може залишатися байдужою до навколишнього світу. Предмети й люди, з якими вона стикається, події, свідком або учасником яких вона стає, викликають у неї різні реакції. Вони свідчать про ставлення людини до дійсності.

  • Як, на вашу думку, називаються ці реакції?

IV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

  • Слово вчителя

Тема сьогоднішнього уроку: «Стрес і здоров’я. Чинники стресу і виживання в екстремальних ситуація».

На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося, що таке стрес, розглянемо його види; навчимося розпізнавати ознаки стресу; будемо виховувати мотивацію дбайливого ставлення до збереження та зміцнення психічної складової здоров’я.

V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

  • Вправа «Асоціативний кущ»

  • За асоціаціями до поняття «стрес» учні складають схему.

Людина, депресія, нерви, втома, настрій, робота, біль, горе, злість, переживання.

  • Перегляд відео «Що таке стрес?» (2:01 хв.) — ознайомлення з видами стресу

http://autta.org.ua/ua/materials/material/CHto-takoe-stress-/

  • Запитання для обговорення:

  1. Чому говорять, що стрес необхідний для людини?

  2. Які є фази стресу? (Запишіть їх на дошці: тривога, резистентність, виснаження.)

  3. У чому користь стресу?

  4. У чому його небезпека?

  • Підсумкове слово вчителя

Найчастіше у нашому житті виникає гострий стрес. Тому ми маємо вміти контролювати себе в подібних ситуаціях.

  • Розповідь вчителя завдяки мультимедійної презентації про стрес та його види

Стрес – це стан психічного напруження, що виникає як реакція організму на зміну внутрішнього чи зовнішнього середовища.

Теорію стресу розробив у 1936 р. канадський учений Ганс Сельє. Саме він уперше довів, що стрес – це універсальна реакція організму на небезпеку.

Наприклад дуже сильні переживання можуть викликати емоційний стрес. Необхідність запам’ятати перед іспитом велику кількість різної інформації може викликати інтелектуальний стрес. Перебування на спеці – температурний стрес. При пошкодженнях організму може виникнути також больовий стрес.

Стрес може бути викликаний різними діями і явищами.

Стрес – це комплекс пристосувальних реакцій до будь-яких складних умов. Мандрівка в інше місто, переїзд із квартири на квартиру, поява нового члена сім’ї, і навіть така радісна подія як весілля старшої сестри чи брата – усі ці події можуть викликати стрес.

Слід також зазначити, що люди по різному реагують на ситуацію, в якій може виникнути стрес. Для однієї людини – знайомство з новою людиною є стресом, а інша знайомиться спокійно, не зазнаючи при цьому стресу, одним людям подобається купання в дуже холодній воді, а інші навпаки, купатися не люблять взагалі, для них це являється стресом.

Чинники, які спричиняють стрес, називають стресорами.

  • Мозковий штурм

  • Назвіть, які ще можуть бути стресори

  • Робота в зошитах

  • Знайдіть і запишіть види стресів

(Бойченко стр. 71 та Бех стр. 124)

  • Ознайомлення з ознаками стресу (фізіологічними та психолоічними, стр. 127 Бех та стр. 73 Бойченко)

  • Руханка «Полювання на лева»

  • Запропонуйте учасникам стати в коло один за одним. Промовляйте слова і супроводжуйте їх відповідними рухами, діти повторюють за вами.

«Ми йдемо полювати на лева! (Впевнена ходьба по колу).

Не боїмося ми нікого! (Заперечувальні рухи головою).

Ой, а що це? Це болото! Чав! Чав! Чав! (Ходьба з високо піднятими колінами).

Ой, а це що? Це море! Буль! Буль! Буль! (Імітація плавання.)

Ой, а це що? Це поле! Туп! Туп! Туп! (Гучне тупотіння.)

Ой, а це що? Такий великий! (Показують, який.)

Такий пухнастий! (Показують, ніби погладжуючи.)

Ой, так це ж лев! (Присіли, охопили себе руками.)

Далі учні повторюють рухи у швидкому темпі.

Побігли додому! Через поле! Туп! Туп!

Туп!

Через море! Буль! Буль! Буль!

Через болото! Чав! Чав! Чав!

Прибігли додому! (Присіли) Двері зачинили! (Обхопили себе руками.)

Які ми молодці! (Гладять себе по голові.)

Ой, які ми сміливі, не злякалися лева (Аплодують собі.

  • Запитайте учасників, яка стресова реакція (боротися чи тікати) була у них, коли вони «побачили лева».

  • Перегляд відео «Чи може стрес

  • Перегляд відео «Чи може стрес вбити?»

(http://autta.org.ua/ua/materials/material/Stress/)

  • Запропонуйте учням переглянути перші дві хвилини відео (далі інформація може бути їм незрозуміла).

  • Запитання для обговорення:

  • Які хвороби спричиняє стрес? (Серцево-судинні, онкологічні тощо.)

Підсумок: «Занадто сильний або тривалий стрес дуже небезпечний для здоров’я».

  • Перегляд трейлеру із циклу програм «Я не повинен був вижити: Лавина страху» (http://autta.org.ua/ua/materials/material/YA-ne-dolzhen-bil-vizhit/)

  • Запитання для обговорення:

  • Пригадайте приклади надзвичайних ситуацій із реального життя або фільмів, книжок. («Робінзон Крузо», «Я не повинен був вижити» тощо.)

Підсумок: «Потрапивши в естремальну ситуацію, люди відчувають дію багатьох стресорів. Але найважливіше — не втрачати віру у порятунок».

Інформаційне повідомлення

  • «Як вижити в екстремальній ситуації» (розглянути стратегію поведінки в надзвичайній ситуації)

  • Пояснення (за допомогою презентації) учням три передумови виживання в екстремальній ситуації.

Підсумок: «Перебуваючи у надзвичайній ситуації, зберігайте людську гідність — спершу рятують дітей, поранених, усіх, хто не може дати собі раду».

  • Інсценування «Що допомагає мені заспокоїтися» (емоційні способи керування стресом)

Щоб успішно долати стреси, щодня робіть дещо з того, що вам подобається. Хтось любить музику, а хтось — куховарити, дехто знаходить душевний спокій у спогляданні природи. Кожна людина має свої секрети релаксації та відпочинку.

Тож, ваше завдання: протягом 1 хвилини показати мімікою як ви долаєте стрес в екстремальних ситуаціях

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

  • Зачитування висновків

В екстремальних ситуаціях на людину діють багато стресорів: страх, холод, спека, голод, спрага, біль, перевтома, самотність, зневіра.

Психологічними передумовами виживання в цих ситуаціях є готовність до дії, сила волі й колективізм.

Песимістичні думки посилюють стрес, і тому важливо навчитися змінювати їх на позитивні.

Позитивне (оптимістичне) мислення послаблює емоційне напруження, допомагає знайти ефективне рішення і діяти відповідно до обставин.

«Психологи радять запам’ятати формулу позитивного мислення, яка звучить приблизно так (запропонуйте учням повторювати кожне речення за вами): «Було б добре, якби ми завжди отримували те, що хочемо. Ми робимо для цього все можливе. Та якщо, попри наші зусилля, бажання не здійснються, ми почуваємося трохи розчарованими, але не впадаємо у відчай, не панікуємо, не зневажаємо себе чи інших людей».

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

VІІІ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання

Опрацювати §18-20 (стр. 71-80 (Бойченко Т.Є.) та §19-21 стр. 123-141 (Бех І.Д.)

Виконати письмово крос-тест (стр. 134-135 Бех І.Д.)

Визначити свій рівень стресостійкості (стр. 80 Бойченко Т.Є.)

* Підготувати інформаційне повідомлення «Емоційне вигорання»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.