Сьогодні відбувся
Марафон. День 3:
«Сталий розвиток: від освіти до світу»

Стаття "Хромотерапія, як метод роботи з дітьми з порушеннями зору""

Самоосвіта

Для кого: Дорослі

15.01.2021

244

1

0

Опис документу:
Хромотерапія — нетрадиційний терапевтичний метод у роботі з дітьми, які мають порушення зору. Це наука, що вивчає властивості кольорів. Із давніх-давен кольорам приписували містичні значення, які мають позитивний або негативний вплив на людину, а особливо на зір, адже він є найголовнішим з усіх видів чуттів.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ХРОМОТЕРАПІЯ

Хромотерапія — нетрадиційний терапевтичний метод у роботі з дітьми, які мають порушення зору. Це наука, що вивчає властивості кольорів. Із давніх-давен кольорам приписували містичні значення, які мають позитивний або негативний вплив на людину, а особливо на зір, адже він є найголовнішим з усіх видів чуттів.

Із 4500 кольорових відтінків учені вибрали кольори з найбільш виявленим психологічним впливом. Це 4 основні: червоний, синій, жовтий, зелений та їхні похідні: фіолетовий, коричневий, сірий, чорний. За тим, який колір обирає дитина, а який відхиляє, можна оцінювати стан її здоров’я, характер, потенціал і здібності. Також за допомогою кольорів можна регулювати вібрації тіла дитини на таку частоту, яка давала б їй силу, здоров’я, гармонію, що дуже важливо для малят з порушеннями зору. Колір є основним фактором у будь-якій системі зцілення, необхідний для душі малюка, як повітря для тіла. Він може знизити або підвищити температуру тіла, приміщення. Хвороби часто супроводжуються відчуттям темноти і депресії. Зняти це відчуття до снаги деяким кольорам.

ОЗДОРОВЛЕННЯ КОЛЬОРОМ

Колір можна ввести через їжу, воду, дихання, шкіру. Шкіра має властивість убирати барви, яких потребує організм.

Варіанти терапії кольором:

 1. Дитина дивиться на кольорову картку 10 хв (6 х 25 см).

 2. Приймання ванн у кімнаті зі стінами певного кольору.

 3. Перебувати у кімнаті, що освітлюється забарвленою у певний колір лампою.

 4. Оточувати дитину рекомендованим кольором.

КОЛЬОРОВЕ ВИХОВАННЯ

Завдяки кольоровому зору значно розширюється індивідуальна сфера переживань, підсилюється художня насолода і збагачується світ сприйняття. Займаючись усе життя кольорами, Г. Гете дійшов висновку: «Мислити цікавіше, ніж знати, але не цікавіше, ніж спостерігати». Народна мудрість стверджує: «Краще раз побачити, ніж сім разів почути».

Кольорове виховання є невід’ємною частиною нетрадиційного лікування дітей із вадами зору. Вони сприймають кольори інакше, ніж дорослі, вибір кольору кожною дитиною не змінюється, доки чітко не сформується її характер. Наукові спостереження підтвердили, що діти зі складними захворюваннями (а особливо з важкими вадами зору) найчастіше обирають за улюблений колір коричневий (прагнення до зміцнення, стабільності).

Кольорове тестування дозволяє зробити такі висновки:

 1. Урівноважена, здорова дитина гармонійно пов’язана з усіма кольорами.

 2. Якщо якісь кольори відхиляються, а деяким надається перевага, це свідчить про захворюваність і неврівноваженість малюка.

 3. Відхилення 2 із основних 4 кольорів свідчить про виснаження життєвих сил організму або про захворювання.

 4. Космічна енергія, яку ми одержуємо, біла. Доходячи до Землі, вона розкладається на різні кольори.

Кожен день тижня має своє забарвлення:

 • Понеділок — зелений;

 • вівторок — червоний;

 • середа — рожева;

 • четвер — фіолетовий;

 • п’ятниця — синя;

 • субота — коричнева, чорна;

 • неділя — жовта.

Якщо ви знаєте, в який день народилася дитина, то певний колір буде їй за оберіг.

Астрологи радять: якщо хочете уникнути хвороб, неприємностей, поповнити власну енергетику або ж оздоровитися, лягаючи спати, уявіть, що ви і ваші діти огорнені сяйвом кольору дня, в який засинаєте, а навколо цього сяйва — оболонка кольору наступного дня.

ВПРАВИ І ЗАВДАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ ХРОМОТЕРАПІЇ

Вправа 1

Запропонуйте дітям з порушеннями зору протягом хвилини дивитись на різнокольорові картки (7 х 7), доторкнутися до кожної, розкласти на столі у будь-якому порядку (вправа знімає напруження з очних м’язів).

Вправа 2

Розкладіть картки в довільному порядку, запропонуйте малюку взяти той колір, який сьогодні йому найбільше до вподоби, з яким хочеться подружитись, побути з ним довше (вправа на корекцію співвідносних дій, кольоросприймання).

ВПЛИВ КОЛЬОРОВОЇ ГАМИ НА МАЛЯТ

Діти, навіть найменші, небайдужі до кольорів. Порівняно з дорослими у них підвищена чутливість до кольорової гами. Тобто у взаєминах батьків та дітей колір одягу або предметів, які нас оточують, може як допомагати, так і шкодити.

Кольори бувають активні й пасивні.

Активні: яскраво-червоний, жовтогарячий, жовтий — збуджують нервову систему і деякою мірою прискорюють процеси життєдіяльності. Учені, провівши експеримент, довели, що в оточенні жовтогарячого та яскраво-червоного кольорів перші 30 хвилин діти відчувають приплив енергії, а в наступну годину-півтори вони вже перезбуджуються, ще через п’ять хвилин стають агресивними і дратівливими. Але якщо їх перемістити у блакитне або салатове приміщення, то вже за 20—30 хвилин стають слухняними, схильними миритися, а не ворогувати. Стіни, штори, меблі та будь-які предмети у дитячій кімнаті можуть позитивно або негативно впливати на неї.

Бажано використовувати гармонійне поєднання кольорів від жовтувато-зеленого і спокійно- жовтого до блідо-жовтогарячого. Якщо вікна виходять на південь, то підійдуть яскраво-сині або яскраво-зелені кольори, які створять відчуття прохолоди. Потрібно знати, що у будь-якого кольору, навіть у спокійних (салатового, блакитного, рожевого), можуть бути різкі, «кислотні» тони —неприйнятні ні для одягу, ні для дитячої кімнати...

Для очей і нервової системи малюка найкраще підходять гладенькі, однотонні стіни без малюнків. Зайчики, ведмедики, кораблики, будь-які веселі малюнки на шпалерах зазвичай рано чи пізно починають дратувати дитину. Вона не може зрозуміти, що саме її дратує, а тим паче сказати про це, однак несподівані, без­причинні капризи і конфлікти є сигналом проблем. Намагайтеся змінювати кольори стін чи шпалер хоча б раз на півтора-два роки, навіть якщо вони однотонні. Цікаво, що хлопчикам і дівчаткам подобаються здебільшого різні кольори. Рожевий слон чи блакитне цуценя викликають ніжну прихильність у дівчаток, хлопчикам же припаде до душі коричневе ведмежатко. Але, якщо буде вибір, вони оберуть яскраво-корич­неве, а від точно таких же, але темно-коричневих або чорних ведмедиків, імовірно відмовляться. Купуючи малюкам одяг, урахуйте, що дитина у ньому проходить цілий день, тому не дивно, що у неї поганий настрій, коли вона одягнена в одяг темних кольорів. Будь-які темні барви діти сприймають негативно.

Уже однорічний малюк може цілком усвідомлено відмовитись одягати штанці, які йому не подобаються через колір.

Фахівці радять: колір слід ураховувати на­віть в одязі немовлят. Не варто одягати їх за­надто яскраво, адже насичені кольори можуть викликати емоційне порушення. З—4-річні діти найкраще почуваються в оточенні блакитного, ніжно-рожевого і неяскравих жовтуватих відтінків. Спеціальні дослідження показали, що стан нервової системи дітей такого віку поліпшується, якщо вони одягнені у блакитне або зелене. Уважні батьки можуть самі простежити за емоційним станом своєї дитини, порівнюючи кольори, які вона використовує у малюнках. Причому «най- красномовніші» намальовані фломастерами, оскільки в них немає півтонів.

ЩО ЗНАЧИТЬ КОЖЕН КОЛІР

Синьо-зелений: настрій спокійний, урівноважений, головне зараз — побільше хвалити ма­ленького художника.

Синій, червоний, жовтогарячий: дитина потребує вашої уваги, вона не хоче чути пояснень.

Синьо-фіолетовий: дитина «встала» не з тій ноги, неабияк схвильована, хоча говорити на цю тему не хоче. Ваше завдання: з’ясувати, у чому річ.

Синьо-коричневий: дитина емоційно закрита і нізащо не розповість, чому розкидала по кімнаті іграшки або не вивчила уроків... Краще зараз не з’ясовувати з нею стосунків, а просто не залишати її наодинці, не давати сумувати.

Синьо-чорний: у дитини занижена самооцінка, найкраще зараз сказати, що вона найрозумніша, найкрасивіша, що дорослі, які на неї сваряться, теж помиляються. Можливо, дитина перевтомлена, і їй необхідний відпочинок.

Червоний (жовтогарячий), зелений: дитина весела, слухняна, у неї чудовий настрій, вона прагне до самостійності.

Жовто-зелений: дитина хоче вразити вас будь- якими можливими способами, і якщо вона негайно не прочитає у ваших очах; схвалення, можна чекати епатажних вчинків. Наприклад, розмальо­ваних шпалер...

Червоно-жовтий: зараз для дитини головне — спілкування. Уважно вислухайте всі її розповіді. На знак подяки за вашу увагу хоч і не надовго, вона може стати ідеально слухняною.

Червоно-зелений: напевно, ваша дитина на когось сильно ображена, хоча навряд чи зізнається в цьому. Непогано було б з’ясувати, а раптом на нас?

Червоно-бурий, жовтогарячий: дитина от-от улаштує «багато галасу з нічого», їй необхідна емоційна розрядка. Що швидше вона виплесне свої почуття, то скоріше заспокоїться. Тому не поспішайте карати її за вияв емоцій.

Ось які підказки дають самі діти уважним батькам.

КОЛЬОРОВЕ ТЕСТУВАННЯ

Учені довели, що від того, який ми колір обираємо, або який нам зовсім не подобається, можна визначити, чого в характері, емоціях у людини вдосталь, а чого обмаль.

Завдяки обраним кольорам ви зможете зрозуміти себе. Такий тест варто використовувати вдома з малятами, щоб визначити, чого бракує вашій дитині, над чим потрібно працювати, а яких рис удосталь.

 1. Синій: повний спокій, умиротворення. Уособлює зв’язки, якими людина пов’язує себе з навколишнім світом; об’єднання, почуття спільності. Говорять, що це колір вірності.

Однак, коли справа стосується союзників, людина стає особливо вразливою, тому цей колір відображає і глибину почуттів. Він є передумовою вміння співпереживати, символом естетичних переживань, поглядів. Найбільше підходить синій колір для медитацій і релаксації (розслаблення). Його люблять товстунчики, бо він символізує задоволеність і здійснення мрій. Є символом традицій, вічних цінностей. Хто надає перевагу синьому кольору, той потребує спокійного й упорядкованого оточення, вільного від занепокоєння, тривог, у якому події розвиваються плавно і традиційно, де стосунки з іншими людьми безтурботні й вільні від конфліктів. Людина відчуває потребу в довірі і в тому, що інші можуть довіряти їй.

Якщо ж людина відкидає синій колір, вона відкидає поточні дружні, сімейні, професійні стосунки, оскільки ті не відповідають її високим вимогам. Почуттями синій колір сприймається, як насолода, емоційно, як чуйність.

 1. Жовтий: справляє враження легкості й радості, виражає нестриманість, рефлективність, нематеріальну радість. Звільняє від турбот, проблем, обмежень. Символічно відповідає райдужному теплу сонця, духу веселощів. Це колір надії та чекання більшого щастя у всіх його незліченних формах: від сексу до філософських і релігійних поглядів. Він завжди спрямований у майбутнє, рветься вперед до нового, сучасного, того, що розвивається. Хто надає перевагу цьому кольору, прагне втекти від актуальних труднощів, знайти вихід, що принесе полегшення. Але йому і властива поверховість у справах, схильність до змін і нетерплячі пошуки альтернативних рішень, мінливість. Якщо цей колір відкидається, це означає, що людина розчарувалась у своїх надіях, відчуває навколо себе порожнечу, почувається ізольованою і відрізаною від інших.

Почуттями жовтий сприймається як пікантність, надії, мінливість.

 1. Червоний символізує стан «витрати енергії». Він виражає життєву силу, нервову активність, означає різні схильності й потяг отримувати результати, досягати успіху, імпульсивність, волю до перемоги, сильне бажання всього того, що може сприяти насиченості буття.

Людині, яка відкидає червоний колір, бракує життєвої сили, їй може здаватися, що її обступили нерозв’язні проблеми.

Почуттями сприймається як апетит, надії, мінливість.

 1. Зелений виражає діяльну волю, завзятість і цілеспрямованість, указує на сталість поглядів, самосвідомості й високу оцінку свого «Я». Напруженість зеленого кольору подібна до греблі, за якою накопичується, не одержуючи розрядки, напруження від зовнішніх подразників, при цьому посилюється почуття гордості за себе. Це «зелене» поводження виражається у скрупульозній точності при перевірці фактів, чіпкій пам’яті, ясності викладу, здатності до критичного аналізу, логічної послідовності аж до абстрактного формалізму. Людина, яка надає перевагу цьому кольору, хоче підвищити впевненість у своїй цінності, наполегливо намагається відстоювати свої претензії до яких-небудь цінностей, чіпляється за створений ідеалізований образ світу або очікує, що інші виявлять до неї повагу за ті цінності, якими вона володіє. Якщо людина відкидає цей колір, вона хоче звільнитися від напруження, викликаного невизнанням. Втрата здатності до опору, зниження рівня самоствердження — усе це призводить до того, що людина стає неспроможною як особистість.

 2. Фіолетовий символізує певний містичний союз, унаслідок якого все намріяне і бажане стає реальністю. Це втілення мрії, магічний стан душі, коли здійснюються фантазії. Людина, котра надає перевагу цьому кольору, не лише хоче сама зачаровувати інших, але й бажає жити у стані зачарованості. Цей колір подобається емоційно та інтелектуально незрілим людям, школярам, жінкам у період вагітності, сексуальним меншинам. їм світ здається чарівним місцем, де потрібно тільки викрасти лампу Алладіна. Людина, що відкидає цей колір, не бажає зв’язувати себе стосунками, поки не визначиться позиція інших.

 3. Коричневий указує на емоції, пов’язані з фізичним станом організму. Якщо людина відчуває хворобу або фізичний дискомфорт, цей колір психологічно має для неї велике значення. Часто він подобається тим, у кого немає свого домашнього вогнища, стабільного відчуття фізичної задоволеності й безпеки, тобто людиною щось володіє, впоратися з чим вона не в змозі, і тому їй необхідне безпечне середовище.

 4. Сірий колір — це не окупована територія, а прикордонний район, Берлінська стіна, «залізна завіса», по кожну сторону якої — свої методи, підходи, погляди, свій світ... Людина, яка надає перевагу цьому кольору, хоче від усього відгородитися, залишитися вільною від будь-яких зобов’язань, ні в чому не брати участі, сховатися від зовнішніх впливів і стимулів. Участь такої людини в будь-якій справі відбувається дистанційно — вона ніби стоїть осторонь і спостерігає за своїми діями. У народі таких людей називають «сірими кардиналами» або «сірими мишками».

 5. Чорний колір — абсолютна межа, за якою припиняється життя.

Він передає ідею небуття, зникнення. Людина, яка обирає цей колір, можливо, дуже хворіє, повстає проти долі, схильна діяти необачно, нерозважливо або зовсім нереалізована у житті. Той, хто заперечує чорний колір, демонструє бажання не відмовлятися від долі, контролювати свої дії та рішення.

 1. Білий колір — це чистий аркуш, на якому ще буде написана історія.

Білий і чорний: початок і кінець.

ОЗНАКИ ЗМІШАНИХ КОЛЬОРІВ

 1. Синьо-чорний: абсолютний спокій.

 2. Сіро-синій: спокій, незв’язування себе жодними зобов’язаннями.

 3. Синьо-коричневий: фізична потреба у м’якому поводженні й турботі, аби домогтися осо­бистого контролю над іншими.

 4. Синьо-фіолетовий: прагнення до ніжності й тонкості почуттів, до ідеалізованих стосунків.

 5. Синьо-жовтий: бажання розуміти і бути почутим, емоційна незалежність і корисність для всіх.

 6. Синьо-червоний: гармонія та активність у співпраці, емоційна задоволеність, порозуміння на благо творення.

 7. Сіро-зелений: самоствердження і захисна перевага. Самоповага, почуття престижу, інколи крайня обачність у справах.

 8. Синьо-зелений: точність, логічність, охайність, можлива педантичність, контроль.

 9. Зелено-червоний: діяльність та ініціатива, спрямована на підвищення особистого авторитету і престижу.

 10. Зелено-жовтий: корисливе честолюбство і діяльність, орієнтовані на завоювання, визнання інших і самого себе.

 11. Зелено-фіолетовий: прагнення завоювати прихильність оточення, не зв’язуючи себе жод­ними зобов’язаннями і не беручи на себе відпо­відальності.

 12. Червоно-жовтий: жага досліджень, освоєння нових сфер, дія заради дії.

 13. Зелено-чорний: патологічна впертість і нетерпимість до впливу ззовні.

 14. Жовто-чорний: раптова криза — або так, або ні, свавільне рішення.

 15. Червоно-чорний: драматизація, імпульсивні надмірні бажання.

 16. Сіро-червоний: імпульсивність, необдумані дії з надією, що відповідальності не настане.

 17. Червоно-фіолетовий: зачарованість усім еротичним і естетичним, що хвилює та збуджує.

 18. Жовто-фіолетовий: зачарованість, буйні фантазії, спрага пригод.

 19. Фіолетово-коричневий: зачарованість тим, що дає насолоду тілу: смачна їжа, предмети розкоші, красивий одяг...

 20. Сіро-фіолетовий: естетична сприйнятливість, добре розвинуте почуття прекрасного.

 21. Червоно-коричневий: самозадоволення та здійснення своїх бажань.

 22. Жовто-коричневий: необмежена воля, існування без проблем та обов’язків, повна вну­трішня безпека.

 23. Фіолетово-чорний: потреба в наслідуванні, бажання стати частинкою чого(кого)-небудь.

 24. Сіро-жовтий: нерішучість, невпевненість.

 25. Зелено-коричневий: вимога спокою, потреба у щиросердному полегшенні.

 26. Сіро-коричневий: виснаження, необхідність уваги.

 27. Коричнево-чорний: самоприниження, відчуття безцільності, відмова від усього, крім фізичного задоволення.

 28. Сіро-чорний: повне небажання спілкуватися з будь-ким.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.