Соціальна безпека населеного пункту. Держава на захисті прав дитини. Клініки, дружні для молоді. Вплив засобів масової інформації на здоров’я

Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)

19.08.2018

5457

0

304

Для кого: 7 Клас
Опис документу:
Урок допоможе сформувати в школярів поняття про соціальні фактори здоров'я підлітків; пригадати, що таке соціальне середовище; обговорити соціальну безпеку свого населеного пункту; оцінити можливості реалізації своїх прав; проаналізувати, як ЗМІ впливають на твої ставлення, рішення і поведінку
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок № ____ Дата: __________

Тема уроку: Соціальна безпека населеного пункту. Держава на захисті прав дитини. Клініки, дружні для молоді. Вплив засобів масової інформації на здоров’я

Практичне завдання: Складання списку телефонів медичних закладів психологічних та соціальних служб для молоді, кабінетів довіри

Мета уроку:

сформувати в школярів поняття про соціальні фактори здоров'я підлітків; пригадати, що таке соціальне середовище; обговорити соціальну безпеку свого населеного пункту; оцінити можливості реалізації своїх прав; проаналізувати, як ЗМІ впливають на твої ставлення, рішення і поведінку; виховувати навички критичного мислення, відповідальність ,вміння протистояти соціальному тиску.

Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу з елементами тренінгу-практикуму)

Очікувані результати: учні повинні називати ознаки соціального середовища; заклади охорони здоров’я, де можна отримати допомогу; основні права дитини; наводити приклади впливу способу життя на поведінку підлітків; впливу сім’ї, друзів на формування здорового способу життя підлітків; впливу ЗМІ на соціальне здоров’я; розпізнавати ознаки: ознаки здорового соціального середовища, нездорового соціального середовища порушень прав дитини і людини; характеризувати елементи соціального середовища, які сприяють здоров’ю і безпеці громадян і ті, що загрожують безпеці і здоров’ю вплив чинників соціального середовища; дотримуватися правил поведінки в соціальному середовищі.

Обладнання: підручник «Основи здоров’я» Т.В.Воронцова, В.С.Пономаренко, -К, «Алатон», 2007; наочність, ноутбук, маркери, додаткові матеріали

Хід уроку

І. Організаційний момент

  • Привітання, створення позитивного настрою

  • Вправа «Очікування»

  • Зачитування притчі

Посеред чудового, яскравого Божого світу жила маленька сіренька комашка. Усі інші комахи дуже пишалися своїми яскравими квітами і не звертали на неї ніякої уваги, а колорадський жук навіть насміхався над нею. Маленька комашка дуже горювала. Але одного разу вранці погладив її по спинці сонячний промінчик. Комашка зраділа, що її хтось любить, і подумала з вдячністю: «Я можу зробити добру справу! Очищу листочки від попелиць», - і листочок за листочком, гілочка за гілочкою за день очистила ціле дерево. І кожен листочок на дереві зашепотів їй: «Спасибі, ти врятувала нас!» Сіренька комашка була так рада і збентежена, що почервоніла. Це було так красиво! З тих пір вона завжди сяяла і випромінювала таку радість, що всі полюбили її і стали називати «сонечком». І тепер, коли люди просять її полетіти на небо і виконати їх бажання, вона з радістю це робить, адже вона - «Божа», і вона точно знає, що кожен може стати щасливим, потрібно просто робити добро іншим!

  • Напишіть на стікерах-сонечках свої добрі побажання та подаруємо їх один одному.

(Учні прикріплюють стікери один одному та говорять свої побажання.)

  • Вправа-знайомство «Я люблю своє місто за те, що...»

  • Продовжити фразу: «Я люблю своє рідне місто те, що...»

  • Продовжити фразу: «Якби я міг жити будь-де, я б жив...»

ІI. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  • Фронтальне опитування:

  1. Яким може бути вплив соціального середовища населеного пункту на людей?

  2. Які права дитини гарантує й захищає держава?

  3. Яку корисну інформацію можна дізнатися зі ЗМІ?

  4. Чим відрізняється позитивний вплив ЗМІ від негативного впливу?

  5. Чому молоді важливо вміти протидіяти негативному впливу ЗМІ?

  6. Які навички слід розвивати підліткам, щоб убезпечитися від негативного впливу ЗМІ?

  • Слово вчителя

  • Вивчаючи основи здоров’я, ми знаємо багато чинників, що впливають на стан нашого здоров’я.

  • Вправа «Мозковий штурм»

  • Які чинники позитивно, а які негативно впливають на здоров’я людини?

  • Слово вчителя

Сьогодні ми подарували один одному добрі побажання та цим самим поліпшали настрій. Людина розвивається та стає особистістю в процесі спілкування, взаємодії з іншими людьми. Поза людським суспільством духовний, соціальний, психічний розвиток відбуватися не може. Саме тому ми сьогодні будемо розглядати з вами вплив соціального середовища на здоров’я людини.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку

  • Слово вчителя

Людина живе в суспільстві. Вона має знайти своє місце серед інших людей, навчитися спілкуватися з ними, зрозуміти правила поведінки в соціумі й дотримуватися їх. Демократичне суспільство надає людині досить багато прав, але разом із правами в людини з'являються й певні обов'язки. Уміння користуватися своїми правами й виконувати свої обов'язки є важливим показником соціального здоров'я.

Соціум - це суспільство, в якому ми живемо. Людина - соціальна істота, сформована своїм оточенням. Однак, суспільство не тільки формує людину, а й впливає на її життя і здоров’я.

Соціальне середовище - оточуючий людину соціальний світ (соціум), який включає в себе суспільні (матеріальні та духовні) умови становлення, існування, розвитку та діяльності людей, які тісно пов'язані з суспільними відношеннями, у які ці люди включені.

Середовище — це сукупність умов існування людини та суспільства. Існують соціальні фактори, які впливають на твоє соціальне здоров'я. Насамперед до них належить безпосереднє оточення людини: родина, в якій виховується й росте; школа, в якій вона навчається; клас, в якому вона знаходить друзів, з котрими спілкується не тільки в школі, але й за її межами; підліткові компанії, з якими вона проводить дозвілля.

Тема нашого уроку: «Соціальна безпека населеного пункту. Держава на захисті прав дитини. Клініки, дружні для молоді. Вплив засобів масової інформації на здоров’я»

Сьогодні ми маємо з’ясувати що це таке соціальні фактори здоров'я підлітків. Обговорити соціальну безпеку нашого населеного пункту. Оцінити можливості реалізації своїх прав. Проаналізувати, що впливає на наші ставлення, рішення і поведінку. Будемо складати списки телефонів медичних закладів психологічних та соціальних служб для молоді, кабінетів довіри.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  • Розповідь вчителя

Всі пам’ятають казку «Мауглі». Судячи за фактами, зафіксованими в історії людської цивілізації, ці події могли мати під собою реальний грунт. У старовинних переказах збереглося багато розповідей про людей, вигодуваних і вихованих тваринами. Чи це правда, чи вигадка - тепер вже, напевно, не впізнати. Засновники Риму Ромул і Рем, вигодувані вовчицею, Мауглі, вихований у звіриній зграї, литовський хлопчик, що виріс у ведмежій барлозі, про що розповідав Е. Кондільяк ще в 1754 р., цілком могли існувати. Відомо 15 випадків вигодовування людських дитинчат вовками, 5 - ведмедями, один випадок - павіанами, іншими породами мавп - не менше 10. Одна дитина була вигодувана леопардом, одна - вівцею. 

У 1920 р. в Індії доктор Сінг виявив у вовчому лігві разом з виводком вовченят 2 малюків. Це були дівчата, однієї з них було на вигляд років 7-8, інший-років зо два. Молодшу дівчинку назвали Амалії, старшу - Камалой. 

Як веде себе дика тварина  у міській квартирі? Точно так само спочатку вели себе і вивезені з джунглів діти. Ходили і бігали вони лише рачки, причому тільки вночі. Днем спали, забившись у кут і міцно притиснувшись один до одного. 

Молодша дівчинка невдовзі померла, так нічому і не навчившись, старша прожила близько 10 років. 

Всі ці роки доктор Сінг вів детальний щоденник спостережень за Камалой. Навчалася вона з великими труднощами. Два роки пішло на те, щоб навчити її стояти. Через шість років Камала почала ходити, але бігала як і раніше тільки рачки. Чотири роки пішло на заучування перших шести слів. Через сім років лексикон дівчинки розширився до 45 слів, а ще через три роки - до ста. Камала полюбила суспільство людей, перестала боятися яскравого світла, навчилася їсти руками і пити зі склянки. Досягнувши приблизно сімнадцятирічного віку, Камала за рівнем свого розвитку була як чотирічна, якщо не трирічна дитина. 

Г. Ітарда писав: «З'являючись на земній кулі фізично слабким і не володіючи вродженими ідеями, будучи не в змозі підкорятися основним законам свого існування, людина лише в суспільстві може домогтися того виняткового положення до якого її призначила сама природа. Не будь цивілізації, вона виявилася б однією із самих нікчемних і нерозумних тварин ... людина завжди тільки те, якою її робить суспільство ... » 

  • Що ми вважаємо соціальним середовищем?

  • Робота в парах

  • Як впливають на здоров’я елементи соціального середовища?

(Учні в парах отримують назву елемента соціального середовища та за підручником опрацьовують його)

І пара – Держава на захисті прав дітей і молоді

(§23 стр. 89 (Бойченко Т.Є.) та §23 стр. 151 (Бех І.Д.)

  • Коментар вчителя

Чимало державних служб стоять на сторожі вашого життя і здоров’я: лікарі . вихователі, вчителі - виховують і навчають. Можливість всебічного розвитку надають центри позашкілля, гуртки, студії. Якщо ти потрапив в екстремальну ситуацію - можна викликати рятувальників. Але якщо порушено твої права ,можеш звернутися до вчителя, психолога, або зателефонувати в міліцію чи на телефон довіри.

  • Завдання

  • Запишіть номери телефонів, куди можна звернутись за допомогою.

0 800 500 21 80 – Всеукраїнська дитяча лінія «Телефон довіри»

0 800 500 33 50 – Національна «Гаряча лінія» з питань насильства та захисту прав дітей.

ІІ пара – Клініка, дружня до молоді

(§23 стр. 81-85 (Бойченко Т.Є.) та §23 стр. 152 (Бех І.Д.)

  • Що таке клініки дружні для молоді

  • Завдання

  • Запишіть номери телефонів, куди можна звернутись за допомогою.

0512 24-80-21, 0933188770 – «Клініка, дружня до молоді» дитячої поліклініки №4. Послуги надаються безкоштовно. Працює Телефон довіри.Чекаємо на вас щодня з 9.00 до 18.00, за адресою: м. Миколаїв, вул. Чкалова, 93. Телефон 0512 24-80-21, моб. 0933188770

ІІІ пара – Засоби масової інформації

(§23 стр. 91 (Бойченко Т.Є.) та §23 стр. 152 (Бех І.Д.)

  • Коментар вчителя

Телебачення, фільми, радіо, інтернет, газети, журнали, реклама відіграють важливу роль у нашому житті. Вони є джерелом інформації, впливають на наші цінності, ставлення і поведінку. Цей вплив може бути як позитивним так і негативним. Фільми і реклама нерідко пропагують нездорові споживацькі цінності, відбувається романтизація насилля. Головний герой всі свої проблеми вирішує кулаками, протягом однієї серії може загинути багато людей, але справжні наслідки не показують. Ми можемо навчитися розрізняти достовірні і недостовірні джерела інформації та обирати для перегляду фільми та телепередачі, які пропагують справжні цінності - любов, дружбу, вірність, повагу.

  • Завдання

  • Назвіть мультфільми, які містять сцени насилля і не показують його справжніх наслідків.

ІV пара – Родина

(§23 стр. 93-94 (Бойченко Т.Є.) та §24 стр. 157-158 (Бех І.Д.)

  • Завдання

  • Дайте відповіді на питання на стр. 158 (Бех І.Д.)

V пара – Друзі

(§23 стр. 93-94 (Бойченко Т.Є.) та §24 стр. 158-159 (Бех І.Д.)

  • Завдання

  • Запишіть як протидіяти негативному соціальному тиску з боку друзів

  • Руханка «Синергія»

1. Станьте в коло. Запропонуйте учням присісти так, наче вони сид ять на стільцях. Порахуйте вголос, скільки вони утримаються в таком у положенні.

2. Станьте в тісне коло. Поверніться на право. Запропонуйте учасникам присісти на коліна тим, хто стоїть позаду. Порахуйте вголос. Оскільки таке положення набагато зручніше, так можна сидіти на багато довше.

Це приклад того, як діє принцип синергії

V. Закріплення вивченого матеріалу

  • Виконання практичних вправ «Складання списку телефонів медичних закладів, психологічних та соціальних служб для молоді, кабінетів довіри»

1. Миколаївський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Адрес: 54030, вул. Спаська, буд. 43, м. Миколаїв, Миколаївська область. Номера телефонів: 37-67-02. Електронна адреса:  Soc-centrM@meta.ua

2. Національна дитяча «гаряча лінія»

0-800-500-225 або 116 111 з мобільних

3. Телефонна «гаряча лінія» Міністерства освіти і науки України 
(044) 279-35-74 , «Гаряча лінія» працює з 10.00 до 17.00. 
4. Всеукраїнська дитяча лінія "Телефон Довіри" , 8 800 500 21 80 

5. Всеукраїнська безкоштовна дитяча лінія "Телефон довіри" , 8800-500-21-80 

6. Телефон довіри для дітей, підлітків (Анонімно і безкоштовно) працює з 9.00 до 21.00, (044) 5152374 
7. Центр соціальної допомоги сім'ям (Проблема наркоманії, (044) 566-15-48)

8. Всеукраїнська дитяча лінія «Телефон довіри» - 0 800 500 21 80

9. Національна «Гаряча лінія» з питань насильства та захисту прав дітей

0 800 500 33 50

  • Повторення екстрених телефонів

Екстрені телефони

112 – Центр громадської безпеки (унiверсальний)
101 – Пожежна допомога
102 – Полiцiя
103 – Швидка медична допомога
104 – Аварiйна служба газової мережi
109 – Довідкова служба

  • Релаксаційна вправа «Задуй свічку»

  • Зробіть глибокий спокійний вдих, набираючи в легені якомога більше повітря.

  • Витягнувши губи трубочкою, повільно видихніть, як би дмухаючи на свічку, при цьому тривало вимовляєте звук «у-у-у».

  • Повторіть вправу 5-6 разів.

VІ. Рефлексія

  • Інтерактивна вправа «Відкритий мікрофон»

Чи досягли ми мети уроку?

Які висновки ви зробили сьогодні?

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

VІ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання

Опрацювати §23-24 (стр.87-95 (Бойченко Т.Є.) та §23-24 стр. 150-159 (Бех І.Д.)

Складіть рейтинг телепередач, у яких пропагуються загальнолюдські цінності

* Скласти Топ-5 найкорисніших відео.

ІХ. Підсумок уроку.

  • Вправа «Прощання»

Я сподіваюся, що сьогоднішній тренінг, дійсно, допоможе вам протистояти викликам і спокусам соціуму. Українці завжди відрізнялися своїм оптимізмом і критичним, креативним мисленням. Особливо цим вміння славилися козаки, а ми з вами є їхніми нащадками, тому давайте попрощаємось наступним чином:

Другу руку простягни,

Бо українці я і ти!

Сміло йдемо до мети!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)

19.08.2018

5457

0

304

Для кого: 7 Клас