Бібліотека

Семінар на тему:"Фізкультурні розваги дошкільнят"

Опис документу:
ФІЗКУЛЬТУРНІ РОЗВАГИ ДОШКІЛЬНЯТ Методичні рекомендації Основні вимоги до проведення фізкультурних розваг Молодший дошкільний вік ( 4 р.ж.) Середній дошкільний вік (5 р.ж.) Старший дошкільний вік Фізкультурні розваги, які будуютьсянаелементах спортивних ігор

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ФІЗКУЛЬТУРНІ РОЗВАГИ ДОШКІЛЬНЯТ

Методичні рекомендації

Фізичне виховання дітей здійснюється як на заняттях, так і в повсякденні. Нині розроблена досить широка система заходів розвитку рухів у дошкільнят протягом дня, тижня, місяця. Вона спрямована на досягнення дітьми повноцінного фізичного розвитку, зміцнення здоров'я, формування рухової активності.

Одна з найбільш ефективних форм активного відпочинку — розваги спортивного характеру. Їхній зміст складають різноманітні фізичні вправи, які проводяться у формі веселих ігор та забав. Вправи, виконувані з емоційним піднесенням, особливо позитивно впливають на організм дитини. Під час фізкультурних розваг закріплюються рухові вміння та навички, формуються фізичні якості (швидкість, спритність, орієнтація у просторі), виховуються почуття колективізму, дружби, взаємодопомоги, розвиваються дисциплінованість та організованість.

Основні вимоги до проведення фізкультурних розваг

Згідно з діючими програмами виховання та навчання дітей у дошкільних закладах фізкультурні розваги, починаючи з другої молодшої групи, проводяться в усіх вікових групах один-два рази на місяць. Їхня тривалість:

 • у другій молодшій групі: 20-25 хв.;

 • у середній: 25-30 хв.;

 • у старшій: 35-40 хв.

Організуються вони, зазвичай, у другій половині дня. А під час канікул та влітку — в першій половині дня після сніданку. Як фізкультурні розваги плануються День здоров'я, спортивне свято, ігри - канікуліади тощо. Водночас не варто передбачати такі види роботи у дні, відведені для фізкультурних занять.

Найзручніше влаштовувати фізкультурні розваги з вихованцями однієї вікової групи. Однак не зайве об'єднувати для цього й дві одновікові або різновікові групи. Ефективність заходу залежить від активності дітей.

Не слід забувати й про те, що дошкільнятам властиві бурхливі вияви емоцій, особливо в іграх-естафетах змагального характеру. Тому треба стежити, щоб вони надмірно не збуджувались, а разом з тим варто уважно ставитися до їхніх емоційних проявів.

Фізкультурні розваги можна проводити у приміщенні, на спортивному майданчику, а також на лоні природи: в лісі, на березі водойми. При визначенні їхньої тематики та змісту не зайве враховувати кліматичні умови та національні традиції місцевого населення.

Процес організації та підготовки фізкультурних розваг не має бути обтяжливим. Форми проведення обираються найрізноманітніші; ці заходи присвячуються порам року, спортивним подіям, святам.

Учасниками спільних розваг із дітьми молодшого та середнього дошкільного віку можуть бути улюблені казкові та літературні герої; доцільно також використовувати цікаві сюжети, як-от: "Мандрівка до лісу", "На гостинах у гномів" абощо.

Проведення фізкультурних розваг у різних вікових групах передбачає розв'язання вихователем певних завдань. Так, молодших дошкільнят слід залучати до посильної участі в колективних та індивідуальних рухових діях, збагачувати яскравими враженнями. Дітей середнього дошкільного віку можна привчати самостійно влаштовувати спільні забави та вправляння, пробуджуючи при цьому в кожній дитині бажання проявити свої фізичні та організаційні здібності.

Слід розвивати в дітей уміння творчо використовувати власний руховий досвід в умовах емоційного спілкування з однолітками, привчати проявляти ініціативу в різних видах діяльності.

Для фізкультурних розваг у групах молодшого та середнього дошкільного віку найкраще обирати цікаві дітям сюжети. Складаючи програму, треба пам'ятати: основний час розваг (60% - 80%) має бути насичений так, щоб кожна дитина могла задовольнити свою природну потребу в русі.

З малятами, зазвичай, передбачається фронтальна робота, щоб усі вони долучалися до виконання пропонованих завдань та ігор. Доцільно також чергувати рухливі ігри з фізичними вправами та ігровими завданнями для зміни м'язового й емоційного навантажень.

Структура фізкультурних розваг Залежно від тематики, мети та умов проведення заходу використовуються різні способи організації фізкультурно-ігрової діяльності дітей різних вікових груп.

Подаємо орієнтовні схеми побудови фізкультурних розваг.

Молодший дошкільний вік ( 4 р.ж.)

Перший варіант

 1. Запрошення дітей на спортивний майданчик.

 2. Ігрове завдання для всієї групи (пройти по "місточку", пробігти "змійкою" між предметами).

 3. Рухлива гра.

 4. Сюрпризний момент.

 5. Виконання загальнорозвивальних вправ.

 6. Вправляння в різноманітних рухах.

 7. Рухлива гра.

 8. Малорухлива гра.

Другий варіант

1. Ігрові завдання для всієї групи.

2. Рухлива гра.

3. Вправляння в різноманітних рухах.

4. Нагородження сувенірами.

Третій варіант

 1. Загадка, сюрпризний момент.

 2. Вправляння в основних рухах.

 3. Виконання загальнорозвивальних вправ.

 4. Вправляння в різноманітних рухах.

 5. Рухлива гра.

 6. Заспокійливий момент або малорухлива гра.

Середній дошкільний вік (5 р.ж.)

До змісту фізкультурних розваг поступово вводяться ігри з елементами змагань: "Хто швидше дострибає до коня?", "Чия команда швидше збереться?", "Чия машина швидше заїде до гаража?" та інші. Забезпечується активна участь кожної дитини в іграх та вправах.

Перший варіант

 • Сюрпризний момент.

 • Ігрове завдання для всієї групи:а) проїхати на лижах у кілька ворітець;б) покрутити "карусель" на лижах навколо ялинки.

 • Гра-хоровод.

 • Змагання двох команд (вправи з різновидів стрибків, метання).

 • Нагородження переможців та всіх учасників розваги.

Другий варіант

 1. Сюрпризний момент, запрошення до спортивної зали.

 2. Рухлива гра.

 3. Ігри-атракціони: а) індивідуальні; б) групові.

 4. Рухлива гра.

 5. Малорухлива гра.

Третій варіант

 1. Вхід до зали під музичний супровід.

 2. Сюрпризний момент.

 3. Ігри-атракціони (беруть участь підгрупи з 4-5 дітей).

 4. Змагання двох команд.

 5. Нагородження всіх дітей.

 6. Вільні танці під музику.

Старший дошкільний вік

Фізкультурні розваги будуються на іграх змагального характеру й естафетах, де діти розподіляються на команди, вибирають капітанів. Такі ігри потребують спритності, координації рухів, спонукають дітей творчо використовувати власний руховий досвід, самостійно шукати шляхи розв'язання поставлених завдань.

Ігри та вправи чергуються в такий спосіб: ігри змагального характеру; фізичні вправи з предметами; хороводи; естафети. При доборі завдань враховуються індивідуальні особливості кожної дитини, її фізичні можливості, рухова підготовленість. Важлива участь усіх вихованців в іграх та змаганнях.

Перший варіант

 1. Привітання команд.

 2. Змагання команд (ігри з елементами змагання або ігри-вправи змагального характеру).

 3. Змагання капітанів.

 4. Показові виступи команд.

 5. Підведення підсумків.

Другий варіант

 1. Сюрпризний момент.

 2. Показові виступи.

 3. Рухлива гра.

 4. Ігри-естафети.

 5. Сюрпризний момент.

 6. Підведення підсумків.

Щоб створити в дітей радісний настрій, спортивний майданчик або приміщення, де вони відбуваються, бажано оформити. Це не вимагає багато часу: святкового вигляду місцю рухливого дійства нададуть натягнуті довкола майданчика прапорці, ліхтарики й інший матеріал, який є в кожній віковій групі.

Значний емоційний вплив у ході цих заходів справляє музика, тож вона може звучати під час виконання різних видів вправ. Водночас слід розумно ставитися до добору музичних творів.

Завершується фізкультурна розвага, якщо це можливо, сюрпризним моментом: частуванням дітей ласощами, нагородженням грамотами, вимпелами, "медалями" або колективним подарунком для всієї групи.

Змістово-композиційні різновиди фізкультурних розваг

1. Фізкультурні розваги, які будуються,на знайомих іграх та ігрових вправах

Вони можуть складатися з гри середньої рухливості, яка додає дошкільнятам емоційного настрою, та рухових завдань (ігор-атракціонів). Подібні завдання (їх має бути не більше трьох) добираються з такою умовою, щоб кожний рух повторювався 3-4 рази, забезпечуючи участь кожної дитини в одному чи у двох із них. Це означає, що в якомусь атракціоні можуть брати участь двоє дітей, а в іншому — відразу п'ятеро-шестеро. Рухові завдання дають змогу одним дітям проявити свої вміння та навички, іншим виявити емоції в ролі вболівальників. Потім мож на провести гру з елементами змагання або гру великої рухливості, в якій братимуть участь усі діти. Розвагу доцільно завершити грою малої рухливості.

З дітьми молодшого та середнього дошкільного віку ігри-естафети не проводяться, а змагання влаштовуються лише індивідуальні, оскільки малі ще байдуже ставляться до результатів: їх приваблюють процес гри, виконання рухів. Старших дошкільнят, навпаки, вже цікавлять зміст ігор, якість рухів, результативність виконання завдань. Тому ігри та вправи добираються такі, де діти можуть змагатися у швидкості, спритності, вправлятись у координації рухів не лише індивідуально, а й колективно.

2. Фізкультурні розваги, які будуютьсянаелементах спортивних ігор

Цей варіант використовується лише за умови, якщо всі вихованці засвоїли елементи даної гри на фізкультурних заняттях і в повсякденні. Група розподіляється на дві рівнозначні за силою команди. В кожному виді руху відраховуються очки та вивішуються на табло. Перед початком гри команди вітають одна одну, відбуваються обмін вимпелами, вибір частини майданчика або корзини для закидання м'яча. Діти розпочинають виконувати рухи за свистком судді.

Першого разу обираються прості рухи й оцінюються відповідно до індивідуальних здатностей дітей. Згодом руху вдосконалюються, ставляться більш суворі вимоги до техніки їх виконання.

Підсумки фізкультурної розваги також підводяться з урахуванням особливостей дітей групи: одних неуспіх стимулює до вдосконалення вмінь, а в інших викликає поганий настрій, образу. Аналізуючи дії вихованців, педагог має допомогти кожному дійти правильного висновку, викликати бажання займатися фізкультурою краще, більше.

3.Фізкультурні розваги, які будуються на вправазосновних рухів (ходьба та біг, стрибки йлазіння, метання та вправи з рівноваги)

Цей варіант розваг передбачає засвоєння дошкільнятами правильної техніки зазначених вправ. На заняттях із фізкультури вихователь виявляє тих, хто найкраще оволодів певними рухами, й збирає їх у команди. Добір робиться так, щоб усі діти групи брали участь у виконанні того чи іншого виду рухів. Подібні розваги організовуються в одній групі й у паралельних, де вихованці однакові за віком. Щоб у дітей не зникли цікавість та емоційний настрій під час розваги, кількість учасників у кожному виді рухів має бути не більше трьох-чотирьох. Слід також брати до уваги фізичну спроможність дитини, її емоційний стан у ході змагань і не допускати, щоб хтось один виконував підряд кілька видів рухів. Під час підбиття підсумків визначаються переможці не лише в командному, а й в особистому заліку.

4. Фізкультурні розваги "Веселі старти",які будуються на іграх-естафетах

Спортивний інвентар, посібники й самі рухи добираються такі, з якими діти вже працювали і які засвоїли на фізкультурних заняттях та повсякденні. Одна гра-естафета має складатися не більше, ніж із трьох етапів. Навіть якщо розвага проводиться в одній віковій групі, то й тоді вихователь розподіляє дітей на підгрупи, щоб кожна з них брала участь в одній із естафет.

Не слід проводити кілька ігор-естафет підряд, по-заяк вони збуджують і втомлюють дітей. У проміжку між ними доцільно пропонувати дошкільнятам завдання, які б не лише знижували фізичну напругу, а й допомагали зберегти емоційний настрій. Загалом же успіх проведення фізкультурних заходів залежить не від спеціальної підготовки дошкільнят до них, а від сумлінної повсякденної роботи педагога з дітьми над розвитком їхніх рухів.

Фізичне виховання дітей здійснюється як на заняттях, так і вповсякденні. Нині розроблена досить широка система заходів розвитку рухів у дошкільників протягом дня, тижня, місяця. Вона спрямована на досягнення дітьми повноцінного фізичного розвитку, зміцнення здоровя, формування рухової активності.

Одна з найбільш ефективних форм активного відпочинку –розваги спортивного характеру. Їхній зміст складають різноманітні фізичні вправи, які проводяться у формі веселих ігор та забав. Вправи, виконувані з емоційним піднесенням, особливо позитивно впливають на організм дитини. Під час фізкультурних розваг закріплюються рухові вміння та навички, формуються фізичні якості, виховуються почуття колективізму, дружби, взаємодопомоги, розвиваються дисциплінованість та організованість.

ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ПРОВЕДЕННЯ ФІЗКУЛЬТУРНИХ РОЗВАГ.

Згідно з діючими програмами виховання та навчання дітей у дошкільних закладах фізкультурні розваги, починаючи з другої молодшої групи, проводяться у всіх вікових групах один-два рази на місяць. Їхня тривалість:

 • у групі раннього віку (3-ій р. ж.): 15 – 20 хв.;

 • у другій молодшій групі: 20 – 25 хв.;

 • у середній: 25-30 хв.;

 • у старшій: 35-40 хв.

Організовуються вони, зазвичай, у другій половині дня. А під час канікул та влітку – в першій половині дня після сніданку. Як фізкультурні розваги плануються День здоровя, спортивне свято, іги-канікуліади. Водночас не варто передбачати такі види роботи у дні у дні, відведені для фізкультурних занять.

Найзручніше влаштовувати фізкультурні розваги з вихованцями однієї вікової групи. Однак, не зайве обєднувати для цього і дві одновікові або різновікові групи. Ефективність заходу залежить від активності дітей.

Не слід забувати й про те, що дошкільнятам властиві бурхливі вияви емоцій, особливо в іграх-естафетах змагального характеру. Тому треба стежити, щоб вони надмірно не збуджувались, а разом з тим варто уважно ставитись до їхніх емоційних проявів.

Фізкультурні розваги можна проводити у приміщенні, на спортивному майданчику, а також на лоні природи: в лісі, на березі водойми.

Процес підготовки та організації фізкультурних розваг не має бути обтяжливим. Форми проведення обираються найрізноманітніші; ці заходи присвячуються порам року, спортивним подіям, святам.

Проведення фізкультурних розваг у різних вікових групах передбачає розвязання вихователем певних завдань. Так, молодших дошкільнят слід залучати до посильної участі в колективних та індивідуально-групових діях, збагачувати яскравими враженнями. Дітей середнього дошкільного віку можна привчати самостійно влаштовувати спільні забави та вправляння, пробуджуючи при цьому в кожній дитині бажання проявити свої фізичні та організаційні здібності. Слід розвивати у дітей уміння творчо використовувати власний руховий досвід в умовах емоційного спілкування з однолітками , привчати проявляти ініціативу в різних видах діяльності.

Для фізкультурних розваг у групах молодшого та середнього дошкільного віку найкраще обирати цікаві дітям сюжети. Складаючи програму, треба памятати: основний час розваг (60 – 80 %) має бути насичений так, щоб кожна дитина могла задовольнити свою природну потребу в русі.

З малятами, зазвичай, передбачається фронтальна робота, щоб усі вони долучалися до виконання пропонованих завдань та ігор. Доцільно також чергувати рухливі ігри з фізичними вправами та ігровими завданнями для зміни мязового й емоційного навантажень.

СТРУКТУРА ФІЗКУЛЬТУРНИХ РОЗВАГ.

Залежно від тематики, мети та умов проведення заходу, використовуються різні способи організації фізкультурно-ігрової діяльності дітей різних вікових груп. Так, уІІ-ій молодшій групі фізкультурна розвага будується за такою орієнтовною схемою:

 1. Сюрпризний момент.

 2. Виконання загально-розвиваючих вправ.

 3. Ігрові завдання для всієї групи.

 4. Рухлива гра.

 5. Вправляння в різноманітних рухах.

 6. Нагородження сувенірами.

До змісту фізкультурних розваг у середній групіпоступово вводяться ігри з елементами змагань. Забезпечується активна участь кожної дини в іграх та вправах.

Фізкультурні розваги в старшій групібудуються на іграх змагального характеру й естафетах, де діти розподіляються на команди, вибирають капітанів. Такі ігри потребують спритності, координації рухів, спонукають дітей творчо використовувати власний руховий досвід, самостійно шукати шляхи розв’язання поставлених завдань.

Ігри та вправи чергуються в такий спосіб:

 • ігри змагального характеру;

 • фізичні вправи з предметами;

 • естафети.

Щоб створити у дітей радісний настрій, спортивний майданчик або приміщення, де вони відбуваються, бажано оформити. Значний емоційний вплив у ході цих заходів справляє музика, тож вона може звучати під час виконання різних видів вправ. Водночас слід розумно ставитись до добору музичних творів.

Завершується фізична розвага, якщо це можливо, сюрпризним моментом: частуванням дітей ласощами, нагородженням грамотами, вимпелами, «медалями» або колективним подарунком для всієї групи.

ЗМІСТОВО-КОМПОЗИЦІЙНІ РІЗНОВИДИ ФІЗКУЛЬТУРНИХ РОЗВАГ.

 1. Фізкультурні розваги, які будуються на знайомих іграх та ігрових вправах.

Вони можуть складатися з гри середньої рухливості, яка додає дошкільнятам емоційного настрою, та рухових завдань (ігор-атракціонів). Подібні завдання (їх має бути не більше трьох) добираються з такою умовою, щоб кожен рух повторювався 3 – 4 рази, забезпечуючи участь кожної дитини в одному чи у двох із них. Це означає, що в якомусь атракціоні можуть брати участь двоє дітей, а в іншому – відразу пятеро-шестеро. Рухові завдання дають змогу одним дітям проявити свої вміння та навички, іншим - виявити емоціїв ролі вболівальників. Потім можна провести гру з елементами змагання або гру великої рухливості, в якій братимуть участь усі діти. Розвагу доцільно завершити грою малої рухливості.

З дітьми молодшого та середнього дошкільного віку ігри-естафети не проводяться, а змагання влаштовуються лише індивідуальні, оскільки малята ще байдуже ставляться до результатів: їх приваблюють процес гри, виконання рухів. Старших дошкільнят, навпаки, цікавлять зміст ігор, якість рухів, результативність виконання завдань. Тому ігри та вправи добираються такі, де діти можуть змагатися у швидкості, спритності, вправлятися у координації рухів не лише індивідуально, а й колективно.

 1. Фізкультурні розваги, які будуються на елементах спортивних ігор.

Цей варіант використовується лише за умови, якщо всі вихованці засвоїли елементи даної гри на фізкультурних заняття і в повсякденні. Група розподіляється на дві рівнозначні за силою команди. В кожному виді рухів підраховуються очки та вивішуються на табло. Перед початком гри команди вітають одна одну, відбувається обмін вимпелами, вибір частини майданчика або корзини для закидання мяча. Діти розпочинають виконувати рухи за свистком судді.

Першого разу обираються прості рухи і оцінюються відповідно до індивідуальних здатностей дітей. Згодом рухи вдосконалюються, ставляться більш суворі вимоги до техніки їх виконання.

Підсумки фізкультурної розваги також підводяться з урахуванням особливостей дітей групи. Аналізуючи дії вихованців, педагог має допомогти кожному дійти правильного висновку, викликати бажання займатися фізкультурою краще, більше.

 1. Фізкультурні розваги, які будуються на вправах з основних рухів (ходьба та біг, стрибки й лазіння, метання та вправи з рівноваги).

Цей варіант розваг передбачає засвоєння дошкільнятами правильної техніки зазначених вправ. На заняттях із фізкультури вихователь виявляє тих, хто найкраще оволодів певними рухами, й збирає їх у команди. Добір робиться так, щоб усі діти групи брали участь у виконанні того чи іншого виду рухів. Подібні розваги організовуються в одній групі і паралельній, де вихованці однакові за віком. Щоб у дітей не зникли цікавість та емоційний настрій під час розваги, кількість учасників у кожному виді рухів має бути не більше трьох-чотирьох. Під час підбиття підсумків визначаються переможці не лише в командному, а й в особистому заліку.

 1. Фізкультурні розваги «!Веселі старти», які будуються на іграх-естафетах.

Спортивний інвентар, посібники й самі рухи добираються такі, з якими діти вже працювали і які засвоїли на фізкультурних заняття та у повсякденні. Одна гра-естафета має складатися не більше, ніж із трьох етапів. Навіть якщо розвага проводиться в одній віковій групі, то й тоді вихователь розподіляє дітей на підгрупи, щоб кожна з них брала участь в одній із естафет.

У проміжку між ними доцільно пропонувати дошкільнятам завдання, які не лише знижували фізичну напругу, а й допомагали зберегти емоційний настрій.

ФІЗКУЛЬТУРНІ СВЯТА.

Проводяться двічі-тричі на рік, починаючи з молодшого дошкільного віку. Оптимальна тривалість заходу для дітей цього віку – 40-50 хв, для старшого віку – 50-60 хв. Фізкультурні свята організовуються в першій чи другій половині дня, в музичній чи фізкультурній залі, на майданчику, в басейні тощо. Якщо свято проводиться у приміщення, необхідно подбати про організацію повноцінної прогулянки у цей день.

Активна рухова діяльність усіх дітей, забезпечення участі кожного з них, створення піднесеного настрою під час фізкультурного свята – найважливіша мета заходу. Важливо не перетворити його у розважальне видовище для дорослих.

Під час підготовки до фізкультурного свята необхідно розробити сценарій, розподілити обов'язки щодо оформлення місця проведення, підготувати музичний супровід, атрибутику, костюми, призи і нагороди. При розробці сценарію особлива увага приділяється сюрпризним моментам, показовим номерам, церемонії урочистого відкриття і закриття свята, підбиттю підсумків, врученню призів і подарунків.

Підготовка до свята розпочинається заздалегідь і здійснюється упродовж усього освітнього процесу. Неприпустимими є багаторазові масові репетиції повного ходу свята.

Під час складання плану-сценарію свята необхідно:

 • Забезпечити поступове зростання фізичного та психічного навантаження;

 • Передбачити чергування ігор і змагань з високим фізичним та емоційним навантаженням і завдань, націлених на зняття навантаження;

 • Чергувати спільні та індивідуальні ігри та завдання (якщо можливо);

 • Передбачити участь та оцінку діяльності кожної дитиниз врахуванням її індивідуальних особливостей;

 • Поєднувати знайомі дітям ігри і такі, що викликають позитивний емоційний стан, завдання із введенням нових атрибутів, музики, персонажів.

СТРУКТУРА СВЯТА

різноманітна і залежить від його виду. Умовно її можна розділити на 3 частини:

 1. Вступна (парад учасників, підйом прапору, запалювання Олімпійського факела).

 2. Основна (ігри, змагання, атракціони).

 3. Заключна (підводити підсумок необхідно і у ході свята та по його закінченню)

Кульмінація – сюрпризний момент.

КЛАСИФІКАЦІЯ ФІЗКУЛЬТУРНИХ СВЯТ.

Аналіз науково- методичної літератури з організації фізкультурних свят для дошкільників дозволяє сформулювати основні підходи до їх класифікації. В ході будь-якого свята здійснюється комплексне розв’язання ряду завдань, які сприяють гармонійному розвитку дитини, але одночасно ставиться головне завдання, у відповідності з яким підбирається тематика і зміст, що визначають методи і прийоми роботи.

 1. За домінуючим завданням доцільно виділити наступні свята.

 • Формувати здоровий спосіб життя. Це тематичні свята типу: «Сонце, повітря та вода – наші вірні друзі», «День здоровя», «Свято чистоль», «Пригоди Нехворійка». Правильно підібрані тематичні рухливі ігри та вправи у поєднанні з текстом, поєдинки дітей з ворогами здоров’я (лінь, обжирання, страхи) дозволяють формувати позитивне відношення до загартування, фізкультури, гігієнічних процедур, режиму дня.

 • Виховувати стійкий інтерес до фізкультури і спорту, до особистих досягнень, до спортивних досягнень нашої країни і всього світу. Характерними особливостями цих свят є включення в їх програму ігор з елементами командного і особистісного змагання та естафет. Не менш важлива роль відводиться підбору пізнавального матеріалу, направленого на систематизацію знань дітей про види спорту, олімпійські досягнення, українських спортсменів. Тематика таких свят різноманітна: «Олімпійці серед нас», «Мандрівка в Спортландію», «Веселі старти».

 • Розвивати творчу активність, ініціативу, комунікативні здібності. Добре продумана мотивація дій (надання допомоги героям, пошук скарбу). Тематика визначається інтересами дітей і можливостями дорослих. Це «Юні Робінзони», «Космічні пригоди», «У підводному царстві», «Рятівники».

 • Демонструвати спортивні досягнення. Таке свято, зазвичай, співпадає з підсумковими подіями в житті дітей: випуск з дитячого садка («Якими ми стали»), або ж із сезонними змінами – закінчення зими, літа («Лижні змагання», «Велосипедні гонки», «Свято русалок»)

 • Виховувати інтерес до народних традицій. Ці фольклорні за тематикою і змістом свята проводяться у відповідності з християнським календарем. Вони складаються з використанням народних ігор, атрибутів національного одягу і т. д.

 • Формувати пізнавальну активність. Мета – розширювати і систематизувати знання дітей з екології, географії, астрономії, літератури, основ безпеки життєдіяльності. В такі свята включаються змагання ерудитів. Знання і вміння перевіряються при вирішенні соціально значимих проблем: як спасти Землю від екологічної катастрофи, як освоїти правила безпечної життєдіяльності.

 • Виховувати моральні якості. Такі свята особливо важливі для різновікових і різностатевих колективів. Як правило, їхній сюжет розвивається у двох напрямках: з однієї сторони всі діти обєднуються однією метою (допомогти герою-персонажу, який потрапив у біду); з іншої – діти діляться, зазвичай, на дві команди (моряки-мандрівники і аборигени, земляни та інопланетяни) і включаються у спільну боротьбу із ворогами (зло, страхи, жорстокість).

(зло, страхи, жестокость, зависть).

 1. За руховим змістом свята поділяються наступним чином:

 • Комбіноване. Будується на основі поєднання різних видів фізичних вправ: гімнастики, рухливих і спортивних ігор, спортивних вправ.

 • На основі спортивних ігор (проведення між паралельними групами чемпіонату з футболу, баскетболу і т. д.)

 • На основі спортивних вправ. Такі свята організовуються на основі поєднання декількох сезонних видів спорту (наприклад, ходьба на лижах, катання на санчатах взимку або ж катання на велосипеді, роликах, самокатах влітку).

 • Інтегровані. В зміст цих свят поряд з руховими завданнямивключаються елементи пізнавальної, зображувальної діяльності.

 1. За методом проведення свят виділяють наступні їхні різновидності:

 • Ігрові (проводяться з дітьми різного віку).

 • Змагальні (проводяться з дітьми 5-7 років).

 • Сюжетні (виконання рухових завдань здійснюється у відповідності до розповіді ведучого, а всі ігри і вправи пов’язуються єдиною темою та ідеєю.

 • Творчі. Їхня мета – формування творчої активності, вміння самостійно приймати рішення, проявляти ініціатив. Проведення таких свят вимагає від дорослого високого професіоналізму, так як непередбачуване для нього рішення дітей може змінити хід сценарію. Тому в сценарій закладаються різні варіанти вирішення проблемних ситуацій, щоб діти відчули себе відповідальними за хід і результати своїх дій.

Примітка. Класифікація свят у відповідності з методом достатньо умовна: в будь-якому із них використовується широкий арсенал методів і прийомів навчання та виховання дітей.

 1. За місцем проведення свята діляться   так

 • на спортивномумайданчику чи стадіоні;

 • в природних умовах (в лісі, на водоймі, в парку);

 • в спортивнійзалі;

 • в басейні.

 1. За складом дітей  найдоцільніше свята класифікувати наступним чином:

 • Учасниками свята можуть бути діти від 4 до 7 років та дорослі.

 • Свято може бути організоване на основі обєднання дітей одного віку або близьких за віком.

 • Свято можна провести як веселі змагання, в яких беруть участь батьки, бабусі, дідусі, братики і сестрички.

 1. За характером обладнання, інвентаря –ця класифікація свята дуже умовна: якщо оснащення дошкільного закладу фізкультурним, спортивним, ігровим обладнанням недостатнє, це не причина, щоб залишити дітей без свята, вказаному обладнанню можна знайти адекватну заміну.

 • З використанням спортивного, фізкультурного і туристичного інвентарю;

 • З використанням природного матеріалу;

 • З використанням покидькового матеріалу;

 • Із сюжетними іграшками та ігровими матеріалами.

 1. В залежності від сезону – ця класифікація свят традиційна (осінній, зимовий, весняний, літній).

Виходячи з вище вказаного, можна зробити висновок про те, що:

 1. Фізкультурні свята та розваги – це невідємна частина життя дошкільників, їх рухової активності.

 2. Фізкультурні свята та розваги – один із важливих засобів гармонійного розвитку особистості дітей дошкільного віку.

 3. Організовуючи активний відпочинок дітей, педагоги створюють умови для закріплення рухових навичок та фізичних якостей.

 4. Підвищується інтерес до занять фізкультурою через ігрову діяльність.

 5. Створюються належні умови для розвитку розумових здібностей дітей через сюжетно-рольову направленість заходів.

Розкривається творчий потенціал дитини.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.