«Розвиток творчих здібностей особистості дошкільника засобами інтерактивних технологій»

Опис документу:
На сучасному етапі у теорії та практиці навчання раннього читання, особливо гостро стоять проблеми розвитку зв’язного мовлення, творчих здібностей дітей. Упровадження нових освітніх технологій особистісно орієнтованого навчання – це передумова активної пізнавальної діяльності дітей; нестандартна, цікава, творча робота, що пробуджує у дітей інтерес до знань і сприяє емоційному, духовному та інтелектуальному розвитку дітей.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Комунальний комбінований дошкільний навчальний заклад № 54

«Розвиток творчих здібностей особистості дошкільника засобами інтерактивних технологій»

Вихователь-методист

Хомяк Т.В.

2013 р.

«Людина, для якої книжка вже у ранньому дитинстві

стала такою необхідною, як скрипка для музиканта,

як пензель для художника, ніколи не відчуває себе

обділеною, збіднілою і спустошеною».

В. Сухомлинський

  На сучасному етапі у теорії та практиці навчання раннього читання, особливо гостро стоять проблеми розвитку зв’язного мовлення, творчих здібностей дітей. Упровадження нових освітніх технологій особистісно орієнтованого навчання – це передумова активної пізнавальної діяльності дітей; нестандартна, цікава, творча робота, що пробуджує у дітей інтерес до знань і сприяє емоційному, духовному та інтелектуальному розвитку дітей.

Сьогодні вже неможливо навчати традиційно: у центрі навчально – виховного процесу має перебувати дитина. Від її творчої активності на занятті, вміння доказово міркувати, обґрунтовувати свої думки, вміння спілкуватися з педагогом, однолітками, залежить успіх у свідомому опануванні методики раннього читання.

Навчити дітей мислити творчо – означає правильно поставити запитання, спрямувати увагу в потрібне русло, вчити робити висновки та знаходити рішення. Для того, щоб кожна дитина могла розвинути свої творчі можливості, необхідним є розумне керівництво з боку педагога.

Моя мета: створити ситуацію успіху для розвитку особистості дитини і надати можливість кожному вихованцеві відчути радість досягнення у читанні, усвідомлення своїх здібностей, віру у власні сили; допомогти дитині зрости в умовах успіху; дати відчути радість від здолання труднощів; допомагати зрозуміти, що задарма в житті нічого не дається, завжди необхідно докласти зусиль. І тоді успіх супроводжується відчуттям радості та задоволення від діяльності, виникає почуття компетентності.

Кожна дитина має до чогось певні здібності. Завдання педагога – відшукати найменші пагінці таланту і розвивати їх. На заняттях важливо використовувати проблемні завдання, що викликають дискусію, спонукають до роздумів, пошуків, певних висновків.

У своїй роботі я використовую різні завданння, які охоплюють мотиваційний і процесуальний напрямок процесу. Умовно їх можна поділити на такі групи:

1. Завдання, що сприяють емоційному сприйняттю дітьми поетичних та прозових творів.

Позитивним моментом у сприйманні дитиною художнього твору є виникнення в дитини відчуття своєрідної близькості, зв’язку з його героями. Це допомагає їй краще зрозуміти бажання, думки інших людей, збагнути людську цінність і усвідомити свою унікальність.

1. Прочитати вірш В. Конопельця «Якого кольору сніг?»

-Чи можна сказати про зиму, що вона безбарвно біла?

-Згадайте, якого кольору буває сніг на сонці, у затінку, вранці,

ввечері, під час морозу, у відлигу.

2. Порівняйте, як описана краса осені у віршах С. Сухомлинського «Скільки барв кругом розлито...» та К. Перелісної «Золота осінь».

-Які нові думки, образи виникли у вас під час читання цих віршів?

2. Завдання, в основі яких – використання прийому емпатії.

Емпатія – співпереживання з героями твору, людьми, тваринами, рослинами шляхом перевтілення в ці образи. Перевтілення дає поштовх до роздумів, переживань, оцінки, дає змогу розвивати творчі здібності дитини, стимулює її активність, збуджує інтерес до власного емоційного стану, сприяє самоствердженню, появи віри у власні можливості.

1. Гра «Якби я був...»Дітям пропонується закінчити речення, яке починається зі слів «Якби я був...». Наприклад, «Якби я була ялинкою, то...».

2.Гра «Фантастичні гіпотези». Ця гра виражена у формі запитання:

« Що було б, якби...?». Для постановки запитання беруться будь-які підмети і присудки. Їх поєднання дає гіпотезу, на основі якої можна працювати. Наприклад: «Що було б, якби до нас вчитися читати прийшов Чебурашка?»

3. Завдання для розвитку творчої уяви засобами слова.

Мій власний досвід переконує у високій ефективності для розвитку творчої уяви дітей на заняттях читання таких видів завдань:

Ознайомлення з найпростішими прийомами розвитку творчої уяви.

1. Біном фантазії.

Для гри береться два слова, між якими є певна змістова дистанція. Це вимушено активізує уяву, а в результаті виходить єдине фантастичне ціле. Слова потрібно використовувати не в їхньому звичайному значенні, а звільненими з мовного ряду, в якому вони звично фігурують. Наприклад, на етапі підготовки до сприймання казки М. Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку», дітям пропонується поєднати слова «лебідь» і «черевички». Ці слова можуть бути поєднані за допомогою прийменників: Лебідь у черевичках, лебедеві черевички, лебідь біля черевичок. Кожне це словосполучення може слугувати основою для вигадування конкретних ситуацій, з яких утворюється казка.

2. Довільне додавання префіксів.

Цей прийом є одним із способів словотворчості, що полягає у деформуванні слова за рахунок підключення фантазії. Наприклад, суперкіт, віце-черепаха, антивітер, мікроквітка, мікрохмара, максігніздо, замлис, трикорова.

3. Конструювання загадки.

Цей прийом стимулювання дитячої творчості у концентрованій, символічній формі відображає дитячий досвід пізнання дійсності. У ході такої роботи діти вчаться добирати прикметники-епітети, практично знайомляться з порівняннями.

4. Придумування історії з шостим словом.

Дітям даються слова, на основі яких вони вигадують яку-небудь історію. Наприклад, п’ять слів, які підказують сюжет казки «Лисичка та Журавель»: лисичка, журавлик, кашка, глечик, гості; з шостим словом, наприклад, крокодил.

5. Казка-навиворіт.

Метод «вивертання казки навиворіт» цінний не тільки для розвитку пародіювання. З його допомогою можна визначити вихідну точку для вільної розповіді, яка самостійно розгортається в будь-якому іншому напрямку. Наприклад, дівчина з казки «Кривенька качечка» - зла, нечемна. Не допомагає дідові з бабою, а шкодить, псує хатнє майно.

6. Створення вінегрету з казок.

Суть цього методу полягає в тому, що події з різних казок переплітаються й розгалужуються за новим сюжетом. Наприклад: Колобок у лісі зустрічає бременських музикантів і проситься з ними в дорогу.

7. Створення уявних образів за словесним описом.

- Як можна проілюструвати вірш Я. Щоголіва «Осінь»? Які фарби-теплі чи холодні ви використали б?

- Чому вірш Лесі Українки «Вже сонечко в море сіда...» можна назвати «кольоровим»?

- Впізнати предмет за діями: повзе, шипить, блищить, жалить.

8. Створення словесних описів образів.

- Розгляньте сюжетний малюнок у книжечці. Пофантазуйте, які події могли б відбуватися, складіть невелике оповідання .

- Пофантазуйте, на що схожа літера, де живе, що їсть, з ким дружить, який у неї характер?

- Опишіть шум дощу (скрип дверей, шурхіт листочків). Який цей звук – товстий чи тонкий, широкий чи вузький, добрий чи злий, солодкий чи гіркий?

Складання творів-мініатюр за опорними словами та словосполученнями.

1. Складання маленьких оповідань чи казок за набором опорних слів:-горобець, струмок, подих весни, бруньки, свіжість, добрий настрій;

- дерево, жолудь, вітер, сон, паросток, дубочок.

2. Складання історій з обов’язковим використанням трьох слів, які взяті з різних творів.

Складання творів-описів на основі узагальнення особистих вражень:

- Скласти кілька речень про квіточку. Не забудьте, що вона, як і ви, мріє, дихає, радіє, сумує, сподівається.

- Уявіть, що у вас в руках пензлик. Опишіть тихий осінній день.

- Спіймайте у долоньку сонячний зайчик. Розкажіть про свої враження.

- Опишіть, яким ви уявляєте фантастичне місто.

Придумування казок.

1. Створення власної казки з будь-якої відомої.

2. Переплітання подій різних казок та створення власної оригінальної казки.

3. Створення казок за поданими темами:

Теми: «Як блакитна краплинка впала на землю», «Мандрівка осіннього листочка», «Про що розповіла сніжинка», «Як промінчик став сонячним зайчиком»,«Де живе Місяць», «Коли я був чарівником», «Чому зайчик на зиму міняє шубку?»

Складання віршів.

1. Доказування чистомовок.

2. Складання римованих віршів на тему. Наприклад:

Ки-ки-ки, ки-ки-ки,                               Ку-ку-ку, ку-ку-ку,

На горищі є мішки.                              (Миші з’їли всю муку).

Ка-ка-ка, ка-ка-ка,                                Ко-ко-ко, ко-ко-ко,

(Прийшли мишки до мішка).               (Гірко плаче Пилипко).

3. Доповнення віршів добиранням слів, що римуються.

4. Відновлення віршів на основі рими і змісту.

Киця любить, як по спинці                     (1)

Як дарують їй гостинці,                        (3)

Гладжу киценьку свою,                          (2)

Кашку, молочко даю.                             (4)

 5. Складання віршів за римами: кульбаба-баба, травичка-сестричка.

6. Складання віршів-небилиць за одним із початків: «Зустріла жабка слоненя», «Так печемо ми пиріг...»

4. Завдання, що сприяють збагаченню словникового запасу дітей.

Мене зацікавило питання застосування інтерактивних технологій у навчально – виховному процесі, оскільки воно передбачає створення такого навчального середовища, в якому теоретичні та практичні знання засвоюються одночасно, що дає змогу дітям формувати характер, розвивати світогляд, логічне мислення, зв’язне мовлення, творчість,індивідуальні можливості. Навчальний процес організовую так, що діти шукають зв’язок між новими та вже отриманими знаннями, приймають альтернативні рішення, мають змогу зробити «відкриття», формують свої власні ідеї та думки за допомогою різноманітних засобів, навчаються спілкуватися з товаришами, робити обґрунтовані висновки, оцінювати власну роботу та роботу інших, а, отже, створюються всі умови для розвитку творчого потенціалу дитини.

Інтерактивні вправи я застосовую на різних етапах навчання читання. На етапі підготовки до сприймання нового матеріалу використовую такі нескладні інтерактивні технології, як «Мозковий штурм», «Криголам», «Мікрофон», «Незакінчене речення». Під час засвоєння навчального матеріалу застосовую уже складніші технології: «Акваріум», «Ситуативне моделювання», «Прес». Для підбиття підсумків доречними є технології «Займи позицію», «Дерево рішень».

Інтерактивні форми роботи під час читання.

«Мозковий штурм» - це чудовий метод для використання досвіду дітей з метою розв’язання проблем та розробки ідей. Група із 5 – 7 осіб, що є «генератором ідей» пропонує максимальну кількість гіпотез за відведений проміжок часу. Висувати можна будь – які гіпотези: фантастичні, помилкові, жартівливі. Ідеї можуть доповнюватися і розвиватися. Учасникам групи забороняється критика. Враховуючи вікові особливості дітей 5-7 р.ж., і щоб вдосконалювати якість ідей, дітям варто надати час щоб продумати свої ідеї спочатку індивідуально.

Технологія «Мікрофон» - це обговорення проблеми у загальному колі, тобто надається змога кожному сказати щось швидко, почергово висловити свою думку чи позицію. Говорити може тільки той, у кого символічний мікрофон, але подані відповіді не коментуються і не обговорюються.

Інтерактивна технологія «Незакінчене речення.»

Вправа «Криголам» допомагає подолати відчуженість, згуртовує дітей, сприяє формуванню товариськості.

Технологію «Акваріум» можна впроваджувати в роботу, коли діти вже мають навички групової роботи. Педагог об’єднує дітей у три групи, пропонує завдання для виконання та надає необхідну інформацію. Одна з груп сідає в центр групи і утворює маленьке коло. Діти цієї групи починають обговорювати запропоновану проблему, використовуючи метод дискусії і знаходять спільне рішення. Усі інші діти тільки слухають, не втручаючись в обговорення. Після закінчення роботи група займає свої місця, а інша обговорює питання: «Чи погоджуєтесь з думкою групи? Чи була ця думка достатньо доведена? Який із доказів ви вважаєте найбільш переконливим?»

Після цього місце в «Акваріумі» займає інша група і обговорює свою, іншу ситуацію. Усі діти повинні побувати в «Акваріумі», робота кожної з них мусить бути обговорена.

Технологія «Прес»

Наприклад: А. Костецький «У гостях».

Чотири пари працюють одночасно. Перед кожною стоїть завдання дати відповідь на поставлене запитання за поданим кліше.

Запитання:

Як можна оцінити поведінку сестрички Віті?

1 – ша група – «Я вважаю, що ...».

2 – га група – «... тому, що ...».

3 – тя група – «...таким чином...».

4 – та група – «...отже ...».

5 – та група – «Сестричка Віті повинна була ...».

5.Творчі види роботи на основі прочитаного тексту.

1. Скласти новий твір з такою ж назвою, що і прочитали.

2. Скласти твір за аналогією чи протиставленням.

3. Домислити події, які б могли передувати зображуваним.

4. Придумати кінець оповідання.

5. Продовжити текст.

6. Замінити одну із структурних частин: зачин, основну частину, кінцівку.

7. Скласти загадки за прочитаним.

8. Уявити наслідки, які б могли відбуватися за умови зміни часу описуваних подій.

9. Перенести дії твору в сучасне або минуле.

10. Дібрати власний заголовок: веселий, запитальний тощо. Дібрати кілька різних заголовків.

11. Порівняти вчинки героїв твору, виділивши при цьому істотні риси їх характеру.

12. Ввести нового героя в текст.

13. Поміняти героїв твору місцями.

14. Скласти рекламу до твору.

15. Скласти міркування за прочитаним, виразивши і довівши власну думку.

16. Продовжити вірш власними рядками.

17. Скласти діалог за прочитаним.

18. Поспівчувати героєві твору, дати йому пораду та заспокоїти його.

Отже, підсумовуючи сказане, можна виділити головні положення, на основі яких будується ефективна система завдань з розвитку творчих здібностей особистості дошкільника:

- використання різноманітних форм співпраці між педагогом і дитиною та між дітьми в процесі навчання творчості (парне, групове, індивідуальне і фронтальне навчання);

- необхідність навчання найпростішим прийомам творчості;

- необхідність стимулювання мотивації розвитку творчого потенціалу шляхом створення ситуацій емоційно-ціннісних переживань, в результаті яких у дитини виникне бажання висловити свої почуття і спостереження в слові;

- створення доброзичливої атмосфери підтримки творчих зусиль дітей.

Є багато цікавих і ефективних прийомів роботи над розвитком творчого потенціалу особистості, але головне, щоб вони логічно впліталися в заняття, утримували увагу дітей, захоплювали роботою, заохочували до творчості кожну дитину.

6. Форми роботи з батьками для підтримки творчої діяльності дитини.

Функціональна багатогранність впливу раннього читання на розвиток творчого потенціалу дітей потребує кваліфікованого та систематичного підходу до роботи як у навчальному закладі, так і в сім’ї. Батьки є першими і найголовнішими вихователями дитини, яка саме в ранньому віці особливо прагне до спілкування з ними. Тому виховання інтересу до читання як зразка творчості, розпочинаю з батьків: тематичні батьківські збори, лекції, консультації, організація і проведення родинних, літературно-музичних, нестандартних свят.

І. Теми батьківських зборів:

Виховне значення книги в житті дитини.

Забезпечення підтримки творчої діяльності дитини з боку батьків.

Виховання у дітей інтересу до читання.

ІІ. Індивідуальні бесіди і консультації:

Розвиваємо фантазію дитини.

Додому - творче завдання.

Збираємо дитячу бібліотечку.

Світ дитячих фантазій.

Розвиваймо дар слова.

ІІІ. Нестандартні форми роботи з батьками:

«Мистецтво запитання». Тренінг.

«Як зробити спілкування з дитиною захоплюючим». Поради батькам.

«Розвиваємо творчу уяву, образне мислення». Тренінг.

Заняття з поетики для дітей і їхніх батьків.

«Книжковий океан – бібліотека». Екскурсія для усієї сім’ї.

«Калейдоскоп ідей». Круглий стіл з обміну досвідом про особливості родинного виховання.

ІV. Поради батькам щодо читання дітей.

1. Починаючи від народження дитини, постійно купуйте книги.

2.  Створіть вдома власну бібліотеку.

3. Поповнюйте періодично домашню бібліотеку літературою, відповідно до віку вашої дитини. 

4. Прищепляйте дитині любов до книги.

5. Виховуйте бережливе ставлення до книги.

6.  Вчіть переказувати прочитаний твір.

8. Вчіть дитину вибирати книгу за її уподобаннями.

9. Виховуйте бібліотечну культуру дитини

10. Як обговорити з дітьми прочитане?

 - Виясніть перед читанням чи під час читання значення           незрозумілих слів.

- Запитайте, чи сподобалося дитині прочитане. Чим? Що нового вона дізналася?

-Попросіть дитину розповісти про головного героя, головні події.

-Які слова й вирази запам’яталися?

-Чого навчила книга?

-Запропонуйте дитині намалювати малюнок до епізоду, який сподобався, вивчити уривок, якщо це вірш.

Форми виховної роботи, що сприяють літературно – творчому розвитку дитини

І. Свята:

1. «Пригоди у алфавітному королівстві». Свято – казка.

2. «Тато, мама і я – творча сім’я. Фестиваль сімейної творчості.

3. «Чарівні слова». Літературне шоу.

4. «Конкурс вдумливих і винахідливих».

5. «Театралізоване свято книги».

6. «Дива в Країні Казок». Свято – феєрія.

ІІ. Інші форми роботи.

1. «Доторкнися словом до серця». Конкурс виразного читання творів українських поетів.

2. «Моя перша книжечка». Фестиваль творчості.

3. «Малюємо словом осінь». Хвилинка фантазії.

4. «Подорож у словникову країну». Заняття – подорож.

5. «Слово до слова – зложиться мова». Літературна вікторина.

6. «Книги – морська глибина». Літературна година.

7. Граматична гра «Дотепник».

8. «Українська мова – мова калинова». Гра «Поле чудес».

9. «Люби, знай, вивчай рідну мову!» КВК

 

 Завершуючи, згадаю слова видатного педагога В. Сухомлинського про те, що «...вчити творчості необхідно не для того, щоб зростити юних поетів, а для того, щоб збагатити кожне юне серце». Сьогодні суспільству вкрай потрібні творчі люди не тільки з розвиненим інтелектом, а й з високим рівнем культури і духовності, здатні до саморозвитку, до перетворення власного життя та життя країни на краще. І саме в цьому контексті, на мою думку, проблема розвитку творчих здібностей, формування їхнього емоційно-ціннісного ставлення до світу набуває особливої актуальності.

Конец формы

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
1
міс.
2
2
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!