Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості адаптації та модифікації освітнього процесу в контексті інклюзивного навчання
»

Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей

Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)

Для кого: 7 Клас

19.08.2018

6247

367

0

Опис документу:
Урок проводиться з метою сформувати в учнів поняття про розвиток сприйняття, пам’яті та уваги; дати учням поняття про задатки та здібності, про можливості розвитку пам’яті та уваги; виховувати культуру ро¬зумової діяльності.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок № ____ Дата: __________

Тема уроку: Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей

Практичне завдання: Вправи на концентрацію уваги, розвиток пам’яті, уяви

Мета уроку:

сформувати в учнів поняття про розвиток сприйняття, пам’яті та уваги; дати учням поняття про задатки та здібності, про можливості розвитку пам’яті та уваги; продовжити формувати вміння працювати з підручником, в групах, виконувати практичні вправи, презентувати роботу;

розвивати навички самоорганізації, мотивації на якісну навчальну діяльність, навички успішного навчання; навички, що сприяють розвитку пам'яті, уваги, творчих здібностей, самоаналізу;

виховувати культуру розумової діяльності.

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу

Обладнання: підручник, зошит; інструктивні картки, фотоілюстрації, схеми, вправи на концентрацію уваги, розвиток пам’яті, уяви

Хід уроку

I. Організаційний момент

  • Привітання

  • Перевірка готовності учнів до роботи на уроці

  • Зачитування притчі

Під час Льодовикового періоду тварини замерзали і гинули. Їжаки зрозуміли, що жити стало дуже небезпечно, тому вирішили зібратися всі разом, притулитися один до одного і таким чином зігрітися. Так вони захистили себе від холоду. Проте, хоча їм і стало тепло, та гострими голками вони кололи один одного. І тому їжаки вирішили знову розійтись. Але це означало – вмерти від холоду!

Прийшлось їжакам вибирати: або змиритися з гострими голками своїх сусідів, або вимирати. І тому, зрештою, вони знову вирішили зібратися і жити разом. Вони навчились терпіти невеликі рани, які наносить таке спільне проживання з іншими – тому що тепло, яке їм давали співродичі, було значно важливішим.

Мораль:

Щоб побудувати хороші стосунки, не обов’язково зводити разом ідеальних людей, які не мають недоліків. Треба навчитися жити з іншими, не дивлячись на всі їх мінуси, і цінувати їх плюси. 

- Давайте з повагою відноситися один до одного.

  • Вправа «Комплімент»

  • Учні по черзі говорять один одному компліменти

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності

  • Слово вчителя

  • Коли в класі гарні, товариські стосунки, то й навчатися краще.

  • Вправа «Мозковий штурм»

  • А, що ще надає можливість успішно навчатися в школі? (бажання навчатися; зацікавленість; фізичний розвиток; інтелектуальні здібності; розвиток пам’яті, уваги тощо)

  • Саме сьогодні ми з вами розглянемо, що таке здібності, як розвивати пам'ять та увагу.

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу

  • Розповідь вчителя

Ми в же знаємо, що на успішне навчання впливає робота нашого мозку, що кожна півкуля головного мозку відповідає за свої функції.

На початку ХХ століття при дослідження головного мозку вчені вважали, що з лівою півкулею пов’язані такі важливі функції, як мова, інтелект, складні форми сприйняття та діяльності. У результаті ліва півкуля отримала назву «великої», або «домінантної». І, нарешті, на початку п’ятдесятих років, були визначені функції, які властиві тільки правій півкулі.

Американський дослідник Дж. Боген показав, що переважання активності однієї з півкуль поряд з вродженими факторами може бути обумовлено особливостями виховання і навчання, тобто тренуванням.

Насправді ж нормальна психічна діяльність передбачає спільну роботу обох півкуль.

«У кожній людині сонце. Тільки дайте йому світити». Ці слова належать Сократу.

  • Як ви розумієте ці слова?

Кожна людина має індивідуально-психологічні особливості, які є умовою успішного здійснення певної діяльності – це здібності. Як кинуте в землю зерно ще не є колоском, а тільки має можливість розвитку залежно від складу, вологості ґрунту, погоди тощо, так і здібності людини є лише можливістю для опанування знань, умінь і навичок. А те, чи перетворяться ці можливості на здібності, залежатиме від багатьох чинників, на сам перед від бажання, працездатності, то б то від самої людини. На розвиток здібностей впливають і задатки – це вроджені анатомо-фізіологічні особливості кожного окремого індивіда, які є передумовами розвитку здібностей. Не всі вроджені задатки людини обов’язково перетворюються на здібності. Задатки, коли бракує відповіних умов для переростання їх у здібності, так і залишаються нерозвиненими.

Загальні здібності – це ті з них, які впливають на успішність людини в різних видах діяльності. До них, наприклад, відносяться розумові здібності, тонкість та точність ручних рухів, розвинена пам’ять, досконала мова тощо. Спеціальні здібності – визначають успішність людини в специфічних видах діяльності, для яких потрібні особливі задатки і їх розвиток. Це, математичні, лінгвістичні, літературні, художні, спортивні здібності.

Навчальні здібності – визначають успішність людини в навчанні та вихованні, засвоєнні нею знань, вмінь, навичок, формуванні якостей особистості.

  • Робота в групах

  • Поділ на групи

  • Опрацювати матеріал підручника та презентувати:

1 група – вплив фізичного розвитку, бажання навчатися, планування часу на процес навчання;

2 група – вплив пам’яті та уваги на успішне навчання;

3 група – основні навички активного слухання та ефективного читання.

  • Презентація роботи груп

  • Фізкультхвилина для покращення мозкового кровообігу

1. Вихідне положення – сидячи на стільці.

- Плавно нахилити голову назад, нахилити голову вперед, не піднімаючи плечей. Повторити 4-6 разів. Темп повільний. 

2. Вихідне положення – сидячи, руки на поясі.

- Поворот голови вправо.

- Поворот голови вліво. Повторити 6-8 разів. Темп повільний.

3. Вихідне положення – стоячи або сидячи, руки на поясі.

- Махом ліву руку занести через праве плече, голову повернути ліворуч.

- Те ж повторити правою рукою, повертаючи голову вправо. Повторити 4-6 разів. Темп повільний.

  • «Поради від вчителя»

  • Щоб процес запам’ятовування протікав якнайпродуктивніше, дотримуйтеся таких правил:

  1. намагайтеся ставитися до матеріалу, який ви запам’ятовуєте, не байдуже, а з великим емоційним інтересом;

  2. навчіться зосереджувати свою увагу на досліджуваному предметі;

  3. намагайтеся зрозуміти матеріал, формуйте в себе свідомий вольовий намір запам’ятати його;

  4. осмислено повторюйте матеріал, користуйтеся смисловими опорами, смисловим співвіднесенням та смисловим групуванням;

  5. учіть і повторюйте невеликими дозами, краще вчити по одній годині сім днів, аніж сім годин поспіль за один день;

  6. після фізики вчіть історію, після літератури — математику: пам’ять любить різноманітність;

  7. у ході запам’ятовування записуйте ключові слова, малюйте схеми, діаграми, графіки;

  8. якщо одержали завдання у вівторок, а відповідати треба в п’ятницю, не чекайте до четверга: вивчіть одразу, а напередодні тільки повторіть.

  • Гра «Вухо – ніс»

За командою «Вухо!» діти повинні схопитися за вухо, за командою «Ніс!» – за ніс. Учитель  виконує дії разом із дітьми, але через якийсь час має «помилитися». Учні не звертаючи увагу на «помилки» учителя, повинні показувати тільки ту частину обличчя, яка називається.

ІV. Виконання практичних вправ на концентрацію уваги, розвиток пам’яті, уяви

  • Вправа «Асоціації»

  • Уважно послухай і запам’ятай пари слів. Попроси, щоб читали тільки перше слово з пари, а друге записуй по пам’яті.

Ножиці — різати, курка — яйце, книжка — учити, кінь — сіно, метелик — муха, скрипка — музикант, щітка — зуби, сніг — зима, чорнило — зошит, півень — кукурікати, потяг — їхати, корова — молоко, лампа — вечір, груша — компот.

Перо — вода, жук — крісло, окуляри — помилка, голуб — батько, дзвоник — пам’ять, лійка — трамвай, чоботи — котел, гребінець — вітер, замок — мати, тертка — море, сірник — вівця, риба — пожежа, санчата — завод, сокира — кисіль.

  • Вправа «Зорова уява»

  • Заплющивши очі, уяви відповідні малюнки

1. Собака махає хвостом. 2. Лев нападає на антилопу. 3. Блискавка в небі. 4. Діамант виблискує на сонці. 5. Цвіте вишня. 6. Гілка яблуні з яблуками. 7. Екскаватор копає канаву.

  • Пригадай і запиши назви цих малюнків. Якщо пригадав більше шести малюнків, маєш гарну зорову уяву.

  • Вправа «Запам'ятай 10 слів»

  • Послухай 10 довільних слів.

Наприклад: срібло, ранок, дитина, північ, річка, вгору, склянка, капуста, черевик, школа.

  • Повтори якомога більше слів, але в тому порядку, у якому їх диктували.

  • Вправа «Намалюй одразу»

  • Візьміть два фломастери й спробуйте малювати одночасно обома руками. Причому одночасно починаючи й закінчуючи. Одною рукою — коло, іншою — трикутник. Коло має бути по можливості з рівною окружністю, а трикутник — з гострими кінчиками кутів. Спробуйте намалювати за одну хвилину якнайбільше кіл і трикутників.

Якщо ви намалювали:

• менше ніж 5 — ваша увага слабка;

• 5—7 — увага середня;

• 8—10 — увага гарна;

• понад 10 — увага відмінна.

  • Вправа «Запамятай»

  • Подивіться на малюнок упродовж 3-4 секунд, а потім назвіть предмети, які ви запам’ятали.

Якщо ви запам’ятали:

• менше ніж 5 деталей — ваша увага слабка;

• від 5 до 9 деталей — увага гарна;

• понад 9 деталей — увага відмінна.

Тренуйтесь, добиваючись того, щоб запам’ятати якнайбільшу кількість деталей.

• Вправи на розвиток пам’яті й уяви.

  • Вправа «Усі предмети»

Для цієї вправи знадобляться аркуш паперу, олівці й секундомір. На малюнку, що поданий нижче, є 12 зображень. Розгляньте малюнки першого рядка, затуливши решту аркушем паперу, щоб вони не відволікали уваги. Через 30 секунд затуліть цілком усю сторінку й намалюйте з пам’яті предмети першого рядка. Потім порівняйте, наскільки ваші малюнки відповідають малюнкам зразка. Далі перейдіть до наступного рядка. Із двома останніми рядками попрацюйте одночасно.

Сподіваємось, що ці вправи будуть сприяти поліпшенню вашої пам’яті та уваги!

V. Узагальнення та закріплення умінь та знань учнів

  • Вправа «Визначай свої здібності»

  • Учні отримують інформаційні картки з переліком здібностей, з яких треба визначити притаманні собі, підкреслити ті, які цінують в інших.

  1. Розвинена пам'ять.

  2. Досконала мова.

  3. Створюю винаходи.

  4. Створюю нові предмети матеріальної і духовної природи.

  5. Музичний слух.

  6. Почуття ритму.

  7. Швидке узагальнення великого обсягу математичного матеріалу.

  8. Комунікативні – здібність встановлювати і підтримувати контакт.

  9. Емоційний вплив на людей.

  10. Перцептивні – здібність розуміти внутрішній світ інших людей.

  11. Організаторські.

  12. Емоційна стабільність – здатність володіти собою, зберігати самоконтроль.

  13. Креативність – здатність до творчості, швидко розвязувати проблемні ситуації.

VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

VІІ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання

Опрацювати §15 (стр. 60-63 (Бойченко Т.Є.) та §15 стр. 97-102 (Бех І.Д.)

Підготувати повідомлення про «Емоції і здоров`я»

* Підготувати малюнки «Мої емоції»

VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія

  • Вправа «Руки»

«Я взагалі не вірю в одну єдину силу таланту, без наполегливої роботи. Видихається без неї найбільший талант, як затихне в пустелі джерело, що не пробиває собі дороги через піски ...» Ф.І. Шаляпін

  • Давайте будемо разом наполегливо працювати, щоб наші мрії про майбутнє справдилися.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.