Розробка уроку етики на тему: «Моральні виміри спілкування . Релігія в нашому житті»

Опис документу:
Ознайомити учнів з особливостями традиційних світових релігій та релігійними конфесіями на Україні, правилами поведінки у храмі; формувати уявлення про толерантність як умову життя української спільноти; розвивати вміння учнів використовувати набуті знання та засвоєні правила поведінки в повсякденному житті; виховувати почуття терпимості до чужих думок, віри, поведінки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Відділ освіти Нікопольської райдержадміністрації

Південна ЗОШ І-ІІІ ступенів

Розробка уроку етики на тему:

«Моральні виміри спілкування .

Релігія в нашому житті»

( 6 клас)

Автор розробки: вчитель вищої

категорії

Чорна Алла Семенівна

2018 р.

Тема уроку: Релігія в нашому житті

Мета: ознайомити учнів з особливостями традиційних світових релігій та релігійними конфесіями на Україні, правилами поведінки у храмі; формувати уявлення про толерантність як умову життя української спільноти; розвивати вміння учнів використовувати набуті знання та засвоєні правила поведінки в повсякденному житті; виховувати почуття терпимості до чужих думок, віри, поведінки.

Тип уроку: комбінований, з комп’ютерною підтримкою

Обладнання: підручник, комп’ютерна презентація «Основні світові релігії. Релігійні конфесії на Україні»;

Основні поняття: світова релігія, конфесія, християнство, іслам, буддизм, даосизм, іслам іудаїзм,індуїзм, толерантність.

План уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності

Учитель знайомить учнів з темою уроку та з основними проблемами, які будуть розглянуті на ньому.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Що таке духовність?

  • Яку людину називають релігійною?

  • Що таке віра?

  • У що можуть вірити люди?

  • Чому люди вірять у Бога?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Розуміння ролі релігії в житті українців вимагає конкретно-історичного підходу. На цій підставі історію релігійного життя нашого народу можна поділити на чотири періоди: перед християнський, християнський, державного атеїзму, сучасний. Кожен з них має свої особливості. Історія християнства в українських землях розпочалась ще задовго до хрещення наших предків Володимиром Великим. Напевне, тому в Києві християнство не зустрічало ніякого опору. Кожна з релігій має кілька течій й представлена різними церквами. Різноманітні релігійні течії називають віровченнями, або конфесіями (від латинського — віросповідання) громади віруючих певної конфесії об'єднуються в організації — церкви. В Україні існує понад 67 релігійних конфесій.(Учитель та підготовлені учні ознайомлюють клас з навчальним матеріалом, поданим у комп’ютерній презентації «Основні світові релігії. Релігійні конфесії на Україні»).

Розповідь учителя.

Завдяки певній нормалізації державно-церковних стосунків, створенню реальної бази для функціонування релігійних організацій, загальній демократизації українського суспільства відбувається бурхливий процес відродження релігійно-церковного життя. Найбільше новоутворених релігійних громад з'явилося в минулому році в Автономній Республіці Крим (143), Київській (з м. Києвом) — 80, Донецькій (65), Вінницькій (55) та Хмельницькій (53) областях.

Проблемне питання :

- У чому проявляється толерантне ставлення до представників різних релігійних конфесій?

Робота в групах

Учні класу об’єднуються в 3 групи. Кожна група отримує завдання: опрацювати запропоновану статтю з дитячого журналу «Барвінок» , дати відповіді на запитання до тексту, представити результати роботи класу.

Група 1:

ТИ ПРИХОДИШ ДО ЦЕРКВИ

Якщо разом із мамою чи бабусею ти збираєшся до церкви,то мусиш знати,як слід поводитися у Храмі Божому. Твій зовнішній вигляд має бути таким, щоб ні в якому разі не принизити святості цього місця. Якщо йдеш до церкви теплої пори, то не слід оголювати ноги вище колін - це, зрозуміло, перш за все стосується дівчаток. Проте й хлопцям не варто йти до церкви в шортах. Яка б спека не була надворі, краще не надягати строкаті майки з великими вирізами чи вузенькими бретельками, що оголюють плечі. Сандалі, босоніжки, кросівки краще взути не на босу ногу. Тобто одяг при відвідуванні церкви мусить бути охайним, чистим, гарно випрасуваним і не дуже строкатим і яскравим.
Хлопчики, підходячи до дверей храму, повинні зняти головні убори. Дівчатка, на відміну від жінок і бабусь, при вході до церкви можуть не покривати голову хустиною. Розпитай рідних, як правильно перехреститися і які слова слід проказати при цьому.
Приходити до церкви слід до початку богослужіння. Спізнившись, входьте до храму тихо, щоб не заважати іншим, якщо саме в цей час відбувається обряд, треба спинитися біля вхідних дверей і зачекати, поки він скінчиться. Лише після цього можна йти на потрібне місце. За давніми звичаями, чоловіки знаходяться в храмі в його правій частині, а жінки - в лівій. Коли повз вас проходитиме священик із кадилом, неодмінно уклоніться йому.
Увійшовши до храму, слід "прикластися" - поцілувати ікону, розташовану посередині церкви. Губи мають бути чистими. Храм - Дім Божий, тож необхідно перш за все привітатися. У будній день - тричі вклонитися до землі, у свято - тричі в пояс. При цьому треба молитися такими словами: "Боже, очисти мене грішного і помилуй нас".

Завдання:

1.Дайте відповіді на запитання:

- Як потрібно вдягатися, йдучи до церкви?

- Як правильно поводитись у храмі?

2. Сформулюйте відповідні правила поведінки, складені настанови запишіть.

Група 2:

ЯК ПРАВИЛЬНО ХРЕСТИТИСЯ

Напевне, ти не раз замислювався, чому віруючі християни хрестяться. Ти знаєш, що Ісуса Христа, Сина Божого, було розіп'ято за людські гріхи на хресті. Але він переміг смерть і воскрес. Він зробив хрест знаряддям цієї перемоги. Тож усі віруючі християни, щоб підтвердити свою віру в Ісуса і прагнення йти за ним, носять хрестик і хрестяться. Накладання хреста має велику силу - воно навіть може розсіяти бісівські чари. Але це тільки в тому разі, коли людина правильно хреститься.
Щоб правильно накласти на себе хрест, склади докупи великий, вказівний і середній пальці правої руки. Це - символ Єдності Святої Трійці: Бога Отця, Бога Сина, Бога Святого Духа. Безіменний палець і мізинець щільно притисни до долоні - вони символізують сходження Сина Божого з Неба на Землю. Два останні пальці - це дві природи Ісуса: божественна і людська.
Складеними пальцями доторкнися до чола (для освячення розуму), потім до живота у місці сонячного сплетіння (для освячення почуттів), після цього до правого, затим до лівого плеча (для освячення тілесних сил).
Хрест треба класти рівно, чітко і неквапливо. Хто хреститься недбало, бездумно, той приносить радість бісам.
Опустивши руки зроби невеликий уклін. Навіщо? Ти зобразив на собі Голгофський хрест (той, на якому розіп'яли Христа) й поклоняєшся йому. Одночасно хреститися і вклонятися не можна.
Коли треба хреститися? Віруючі хрестяться не тільки в церкві, а й встаючи з ліжка і лягаючи спати, виходячи на вулицю і йдучи до храму. Хрестять їжу перед споживанням, після їди хрестяться, дякуючи Господу за їжу. Накладають хрест у важливі моменти життя: у радості, небезпеці, горі Якщо хрестяться не під час молитви, то подумки промовляють: "Во ім'я Отця, Сина, і Святого Духа амінь". Вони вірять що хрест Господній освячує собою всіх все.

Завдання:

1.Дайте відповіді на запитання:

- Як потрібно правильно хреститися згідно православних традицій?

- Коли треба хреститися віруючим?

2. Розкажіть, що цікавого ви дізнались, прочитавши цю статтю?

Група 3:

ГОСПОДИ, БЛАГОСЛОВИ!

Напевне, ти не раз чув ці слова від бабусі чи мами, коли вони починали якусь важливу справу. "Господи, благослови!" - це молитва. Ти здивуєшся, що вона така коротка. Так, молитви можуть бути і короткими. Найдревніша християнська молитва теж складається всього із двох слів: "Господи, помилуй!" Але віруючі проголошують її дуже часто: коли згадують свої погані вчинки (гріхи), перед наближенням небезпеки або скрути.
Християни моляться не лише коли відвідують церкву, а щодня: після сну і перед сном, перед обідом і після нього, перед початком і після закінчення важливих справ. Є молитви хвалебні і подячні, прохальні і покаянні. Моляться не тільки за себе, а й за рідних і близьких, за свою Вітчизну. Молитва - це розмова з Богом. І якщо ти поки що не знаєш жодної молитви, то можеш звернутися до Бога з власними словами. Якою мовою треба молитися? Авжеж, рідною. Бог розуміє всі мови.
Є багато відомих молитов, але всі вони починаються так: "В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь". Коли ти промовиш ці слова, то це означає, що ти просиш Пресвяту Трійцю поблагословити тебе на якусь справу і що справа твоя буде добропорядною і чесною. Амінь - означає істина, правда.
Найголовнішою молитвою є "Отче наш". Вивчи її. Але не зазубрюй механічно, а прочитай кілька разів, вдумуючись у кожне слово.

Завдання:

1.Дайте відповіді на запитання:

- Що таке молитва?

- Якою була найдревніша християнська молитва?

2. Розкажіть, що цікавого ви дізнались, прочитавши цю статтю?

Розповідь учителя.

Різні релігійні конфесії мають свої свята і культи.

У християнському календарі багато свят: Спас, Маковій, Трійця, Великдень, Різдво, Івана Купала, Водохреща, Вознесіння, Благовіщення, Петра і Павла, Ілля.

Але одними з найголовніших є Різдво та Великдень. Ці свята є не тільки найдавнішими у християн, а й найбільш урочистими і радісними для кожного віруючого. Кожен народ, належний до християнської церкви, святкує свята по різному, що зумовлюються своєрідністю їх духовного й матеріального буття. Українці мають свої цікаві й самобутні традиції відзначення свят.

  • Які традиції святкування релігійних свят ви знаєте?

ІV. Закріплення нових знань

Бесіда за запитаннями.

1. Які релігії належать до світових?

2. На якій підставі їх так називають?

3. Наведіть приклад релігії, крім світової, що має велику кількість віруючих.

4. У що вірили давні слов'яни?

5. Від якого року почалося утвердження християнства на українських землях?

6. На які три течії поділяється християнство?

7. Коли в Україні постала греко-католицька церква?

8. Яким прикметником можна визначити релігійне життя в Україні?

9. Що таке конфесія?

10. Що таке храм?

V. Підсумок уроку.

1.Висновки.

2.Домашнє завдання: опрацювати матеріал підручника ст. 127- 133., скласти коротке оповідання «Релігійне свято в нашій родині».

3. Виставлення оцінок.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
1
4
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!