Проект "РОСЛИНИ-ХИЖАКИ". Реферат "Ненажери"

Опис документу:
Так багато назвичного в природі!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

Реферат підготувала

учениця 4-А класу

Бажан Анастасія

під керівництвом

вчителя-методиста

Омельчук Н. М.

Рослини – хижаки

Екологія

Рослини-хижаки живуть у воді прісних водоймищ, на заболочених лугах і болотах, в торфіпіску, тобто на субстратах, бідних з'єднаннями азоту. Неми-нуче в таких умовах азотисте голодування, а також нестача фосфору, калія та інших речовин хижі рослини компенсують за рахунок перетравлювання неве- ких тварин, в основному комах, яких ловлять за допомогою спеціальних орга-нів — метаморфізованного листя. На поверхні такого листя є залозки, що виді-ляють травні ферменти типапепсину і органічні кислоти. Ферменти розщеплю-ють білки тіла тварини до простіших, засвоюваних рослинами з'єднань.

Живлення

У найвідоміших «хижаків» - росичок, непентесів і сараценій основну час-тину здобичі складають комахи (звідси інша назва цих рослин - комахоїдні). Водні пухирники, альдрованди ловлять найчастіше планктонних ракоподібних. Є і такі хижі рослини, які харчуються мальками риб, пуголовками або навіть жабами і ящірками.

В наземних хижих рослин коренева система розвинена слабо, у водних вона зредукована, проте, всі вони можуть існувати за рахунок речовин, що от-римуються з ґрунту або води. Проте додаткове живлення тваринною їжею при-скорює розвиток комахоїдних рослин, перехід до цвітіння і плодоносіння.

Види

У світі налічується близько 450 видів таких рослин, що належать до 6 ро-дин, у тому числі:

росянкових,

пухирникових,

непентесових,

сарраценієвих,

цефалотових.

Ареали їх зростання 

Рослини-хижаки ростуть у найрізноманітніших куточках світу.

Типи пасток

Рослини використовують п'ять механізмів різного типу для ловлі здобичі:

ловильні листки у формі глечиків;

– листки, що стуляються;

– липкі пастки;

– засмоктувальні пастки;

– пастки типу невиливайки.

Проте тип пастки не пов'язаний з належністю рослини до певної родини. В одній і тій самій родині рослини можуть мати уловлювачі пристрої різних типів. В родині пухирникових є представники трьох груп, в родині росичкових-двох. Приваблена чашечкоподібними ловильними листками комаха сідає на ли-сток і сковзає з його гладкої поверхні вниз, тонучи у травному соку. Поступово всі поживні речовини комахи рослина всмоктує через поверхню листка.

Глечики-пастки

Сараценія

Краї та внутрішні стінки ловильних листків у деяких рослин забарвлюю- ться в яскраво-червоний колір, інші виділяють подібно до цукрової (мурав'їна та інші) речовину. У сараценії на шийці глечика ростуть довгі волоски, спрямо- вані донизу, що не дозволяє комахам вилізти на гору. У середині глечика зало-зки виділяють ферменти, що значно прискорюють розчинення комашиної плоті.

Проте існують і такі комахи, що мешкають усередині таких глечиків. Ли- чинки комара Wyeomyia smitbii живуть у глечику пурпурової сараценії, а доро-слі комахи безперешкодно залітають і вилітають звідти. Павук Misumenops ne-pentbicola також часто влаштовує там житло.

Пастки, що зачиняються

Венерина мухоловка

Найвідоміший приклад такої пастки — це венерина мухоловка. Пастка формується в кінці листка, черешок відіграє роль петлі, а сам листок утворює дві облямовані зубцями частки. Кожна з них має чутливі волоски, що приводять у рух пастку.

Це відбувається у тому разі, якщо комаха ворухне одним з волосків. Вже при другому дотику до волоска з основи рослини надходить потужний електричний імпульс, що змушує пастку зачинитися. При цьому не має значення чи повторний дотик стосувався одного й того ж волоска чи різних - у рослин спрацьовує надійний пусковий механізм «подвійної дії», що дає змогу уникну-ти випадкового спрацювання, наприклад, від потрапляння дощових крапель.

Пастка спрацьовує за 1/5 секунди. Зубці, чіпляючись один за одного, сту-ляються не щільно, через що невелика комаха спроможна вилізти назовні. У та-кому разі пастка відчиняється знову, аби не витрачалась цінна травна рідина на дрібну, не дуже поживну здобич.

При потраплянні великої здобичі, пастка повільно зачиняється протягом кількох годин, аж поки жертва цілком не розчавиться.

Липкі пастки

Росички, росолисти, жирянки і бібліси  вико-

ристовують клейку речовину. Сівши на листок, ко-

махи залипають у цук-ристій рідині. Намагаючись

виповзти, жертва змушує сусідні волоски схилити-

ся в бік джерела руху, внаслідок чого потрапляє в

надійні обійми.

Засмоктувальні пастки

Пухиринки ростуть у водоймах. Вони вільно плавають або ж пуска-ють коріння. З листків у них звисають пухирці з отвором, що затуляє вільно звисаючий клапан. Спеціальні залози викачують з пухирця майже всю воду, аби клапан щільно затулився під тиском води ззовні. Потім виділяється цукри- ста речовина, що приваблює здобич. Щетинки спрямовують здобич до клапана, який блискавично відчиняється, щойно жертва торкнется сигнальних волосків. Тиск змушує клапан відчинятися в середину, внаслідок чого здобич разом із водою засмоктується в пухирець. Далі клапан швидко затуляється, вода викачу-ється і розпочинається травлення.

Пастки-невиливайки

Генлісея

На мілинах, поруч із пухирником зустрічається генлісея - невеликі, ледь затоплені розетки, що вільно плавають. Ловильні листки рослин мають короткий черешок, розділений на дві трубки, спря-мовані у воду. Уздовж кожної з трубок проходить спіральний проріз, на внутрі-шній поверхності якого помітний ряд спрямованих усередену волосків. Залози розташовані на передньому краї, виділяють клейку речовину.

Невеликі водні організми спрямовуються волосками всередину пастки, звідки вони вже неспроможні вилізти.

Ненажери!

\

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
5
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!