Проект "РОСЛИНИ-ХИЖАКИ". Реферат "Хижаки у світі фауни"

Опис документу:
Так багато назвичного в природі!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

Реферат підготувала

учениця 4-А класу

Бажан Анастасія

під керівництвом

вчителя-методиста

Омельчук Н. М.

Рослини - хижаки

Екологія

Рослини-хижаки живуть у воді прісних водоймищ, на заболочених лугах і болотах, в торфіпіску, тобто на субстратах, бідних з'єднаннями азоту. Неми-нуче в таких умовах азотисте голодування, а також нестача фосфору, калія та інших речовин хижі рослини компенсують за рахунок перетравлювання неве-ликих тварин, в основному комах, яких ловлять за допомогою спеціальних ор-ганів — метаморфізованного листя. На поверхні такого листя є залозки, що ви-діляють травні ферменти і органічні кислоти. Фрменти розщеплюють білки ті-ла тварини до простіших, засвоюваних рослинами з'єднань.

Живлення

У найвідоміших «хижаків»  росичок, непентесів і сараценій основну частину здобичі складають комахи (звідси інша назва цих рослин - комахоїдні). Інші — водніпухиринки і альдрованди ловлять найчастіше планктонних рако-подібних. Є і такі хижі рослини, які харчуються мальками риб, пуголовками риб, пуголовками або навіть жабами та ящірками.

В наземних хижих рослин коренева система розвинена слабо, у водних вона зредукована, проте, всі вони можуть існувати за рахунок речовин, що отримуються з ґрунту або води. Проте додаткове живлення тваринною їжею прискорює розвиток комахоїдних рослин, перехід до цвітіння і плодоносіння.

Види

У світі налічується близько 450 видів таких рослин, що належать до 6 ро-дин.

Ареали їх зростання -

в найрізноманітніших куточках світу.

Типи пасток

Рослини використовують п'ять механізмів різного типу для ловлі здобичі:

ловильні листки у формі глечиків;

– листки, що стуляються;

– липкі пастки;

– засмоктувальні пастки;

– пастки типу невиливайки.

Проте тип пастки не пов'язаний з належністю рослини до певної родини. В од-ній і тій самій родині рослини можуть мати уловлювачі пристрої різних типів. В родиніпухирникових є представники трьох груп, в родині росичкових - двох. Приваблена чашечкоподібними ловильними листками, комаха сідає на листок і сковзає з його гладкої поверхні вниз, тонучи у травному соку. Поступово всі поживні речовини комахи рослина всмоктує через поверхню листка.

Глечики-пастки

Сараценія

Краї та внутрішні стінки ловильних листків у дея-ких рослин забарвлюються в яскраво-червоний колір, ін-ші виділяють подібно до цукрової (мурав'їна та інші) ре-човину. У сараценії  на шийці глечика ростуть довгі во-лоски, спрямовані донизу, що не дозволяє комахам виліз-ти на гору. У середині глечика залозки виділяють ферме-нти, що значно прискорюють розчинення комашиної плоті. Проте існують і такі комахи, що мешкають усере-дині таких глечиків. Личинки комара живуть у глечику пурпурової сараценії, а дорослі комахи безперешкодно залітають і вилітають звідти. Павуки nepтакож часто влаштовують там житло.

Пастки, що зачиняються

Венерина мухоловка

Найвідоміший приклад такої пастки — це вене-рина мухоловка. Пастка формується в кінці листка, черешок відіграє роль петлі, а сам листок утворює дві облямовані зубцями частки. Кожна з них має чутливі волоски, що приводять у рух пастку. Це відбувається у тому разі, якщо комаха ворухне одним з волосків. Вже при другому дотику до волоска з основи рослини над-ходить потужний електричний імпульс, що змушує пастку зачинитися. При цьому не має значення чи повторний дотик стосувався одного й того ж волоска чи різних - у рослин спрацьовує надійний пусковий механізм «подвійної дії», що дає змогу уникнути випадкового спрацювання, наприклад, від потрапляння дощових крапель. Пастка спрацьовує за 1/5 с. Зуб-ці, чіпляючись один за одного, стуляються не щільно, через що невелика кома-ха спроможна вилізти назовні. У такому разі пастка відчиняється знову, аби не витрачалась цінна травна рідина на дрібну, не дуже поживну здобич. При по-траплянні великої здобичі, пастка повільно зачиняється протягом кількох годин, аж поки жертва цілком не розчавиться.

Липкі пастки

Росички, росолисти, жирянки і бібліси використовують клейку речовину. Сівши на листок, комахи залипають у цукристій рідині. Намагаючись виповзти, жертва змушує сусідні волоски схилитися в бік джерела руху,

внаслідок чого потрапляє в надійні обійми.

Засмоктувальні пастки

Пухиринки ростуть у водоймах. Вони вільно плавають або ж пускають коріння. З листків у них звисають пухирці з отвором, що затуляє вільно звиса-ючий клапан. Спеціальні залози викачують з пухирця майже всю воду, аби клапан щільно затулився під тиском води ззовні. Потім виділяється цукриста речовина, що приваблює здобич. Щетинки спрямовують здобич доклапана, який блискавично відчиняється, щойно жертва торкнется сигнальних волосків. Тиск змушує клапан відчинятися в середину, внаслідок чого здобич разом із водою засмоктується в пухирець. Далі клапан швидко затуляється, вода викачується. 

Пастки-невиливайки

Генлісея

На мілинах, поруч із пухирником зустрічає-ться генлісея - невеликі, ледь затоплені розетки, що вільно плавають. Ловильні листки рослин ма-ють короткий черешок, розділений на дві трубки, спрямовані у воду. Уздовж кожної з трубок прохо-дить спіральний проріз, на внутрішній поверхно-сті якого помітний ряд спрямованих усередену волосків. Залози розташовані на передньому краї, виділяють клейку речовину. Невеликі водні організми спрямовуються волоска-ми всередину пастки, звідки вони вже неспроможні вилізти.

Рослини-хижаки в Україні

Практично всі комахоїдні рослини України є рідкісними видами її флори - адже це переважно мешканці боліт, заболочених лук, водойм. Основними регі-онами їх зростання в Україні є Полісся, насамперед, Західне і Центральне, Кар-

пати. У флорі України наявні 4 роди комахоїдних рослин  росичка та альдро- ванда з родини росичкових, товстянка та пухирник із родини пухирникових.

Охорона у природі

В Україні майже всі види рослин-хижаків занесені до Червоної книги України. Нині не охороняються на державному рівні лише 2 види комахоїдних рослин - росичка круглолиста та пухирник звичайний. Проте, ці види охороня-ються як регіонально рідкісні у низці областей України.

Статус міжнародної охорони має альдрованда пу- хирчастаовстянка двоколірна увійшла до Червоної книги МСОП (IUCN) з категорією EN (Види під загро- зою вимирання).

Інші види також входять до червоних книг низ- ки країн та регіонів.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!