і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Проект "РОСЛИНИ-ХИЖАКИ". Реферат "Чи бувають хижі рослини"

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

Реферат підготувала

учениця 4-А класу

Денисюк Катерина

під керівництвом

вчителя-методиста

Омельчук Н. М.

Чи бувають хижі рослини?
Р
ослини-хижаки - не така вже й рідкість на планеті, їх більше ста видів. У районах з помірним кліматом найлегше зустріти росичку груглолисту. Цю зовсім невелику рослину можна знайти на торф'яних болотах. Її листя, зібрані в розетку, покриті червонуватими ловчими воло-сками-щупальцями з червоною голівкою нагорі. Вона виділяє липку рідину і тому вся поверхня листа начебто покрита росою. У центрі листа волоски короткі, по краях - довші. Мухи, мурашки, залучені блиском крапельок, потрапляють на лист і прилипають до нього. Жертва кидається, б'ється і при цьому зачіпає сусідні волоски. Вони тягнуться до комахи і обволікають її своїм слизом. Край листа починає повільно загинатися і накриває свою здобич, яка тут же і перетравлюється. Рідина, що виділяється волосками, за своїм складом схожа на шлунковий сік тварин. Переварені комахи всмоктуються всередину рослини.
Альдрована пузирчаста вільно плаває у воді, коренів у неї не-має. Її тонке стебло і частину листя завжди знаходяться під во-дою. На поверхні залишаються ловчі листя і шіловідние кінці череш-ків, які стирчать над водою, як списи. Лист складаються з двох по-ловинок, нахилених одна до іншої. Краї листа засаджені волосками і загнуті всередину. У центрі листа, біля головної жилки, безліч кру-глих травних залозок. Мікроскопічні мешканці водойм зачіпають волоски листа, і він вмить закривається. Чим молодший лист, тим швидше змикаються його половинки. Всередині листа утворюється порожнина, з якої вода поступово зникає і яка заповнюється повіт-рям. Вода, як потім і спіймані всмоктуються всередину рослини.
Ці рослини-хижаки мешкають в середній смузі Росії і в північних її районах. Але особливо багато зелених хижаків росте в Австралії та Новій Зеландії. Вони більші за своїх північних родичів і можуть лови-ти більшу здобич. Австралійська росянка гігантська виростає в довжиу до 1 м. Її гілки засаджені листям на довгих черешках і стир-чать в усі сторони, чекаючи на здобич.
В Іспанії, Португалії та Марокко на сухих кам'янистих грунтах зустрічається рослина, яку називають «португальської мухолов-ка». Інша його назва – росолист. Від короткого, прямого стебла від-ходять в сторони і вгору вузькі довгі листи, опуклі знизу і з жолоб-ком зверху. Зверху і по краях вони усипані залозами двох видів – си-дячими і на ніжках, останні виділяють густу липку слиз. До неї ду-же міцно приклеюються навіть великі комахи. А сидячі залізки ви-діляють травну рідина, і рослина протягом дня без праці поглинає кілька десятків великих мух.
У штаті Північна Кароліна в США на убогих піщаних грунтах зустрічається венерина мухоловка- ендемік тих місць. Пластинка листка перетворилася на дві округлі стулки з довгими міцними зу-бцями по краях. Коли половинки листа замикаються, зубці наклада-ються один на одного і утворюється подобу решітки. Чим відчай-душніше б'ється комаха, намагаючись звільнитися, тим міцніше стискаються стулки листа. З часом лист розкривається, і знову він у бойовій готовності.

Але саме чудово зручніше пристосування - у цефалотуса. Ця рос-лина-ендемік, зустрічається воно тільки на південному заході Ав-стралії. Нижнє листя на його стеблі перетворилися в глечик з кри-шкою. Верхні листя - товсті, плоскі, з залізячками на черешках і ни-жній стороні платівки. Довжина глечика - до 3 см. Всередині глечи-ка, в нижній його частині, по обидві сторони знаходяться два тем-но-червоних валика, що містять травні залозки. На дні глечика нія-ких залозок немає. Глечик строкато пофарбований, а залозки на кришечці виділяють сік, що нагадує нектар. Комахи беруть строка-тий глечик за квітку і довго лижуть солодкий сік, поки за дуже гладкою і слизькій поверхні глечика не сповзуть на його дно. Там їх чекає неминуча загибель. Чому ці рослини хижацький ведуть такий спосіб життя? Невже їм не вистачає живлення? Саме так, не ви-стачає. Цим рослинам бракує азоту, якого мало в болотних, сухих і кам'янистих грунтах. За багато століть свого існування вони при-стосувалися добувати необхідні їм азотовмісні та мінеральні речо-вини ось таким жорстоким способом.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Так багато незвичного в природі!
 • Додано
  10.08.2018
 • Розділ
  Природознавство
 • Клас
  4 Клас
 • Тип
  Презентація
 • Переглядів
  73
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  1
 • Номер матеріала
  AQ311449
 • Вподобань
  0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь