Права та обов’язки дитини. ( УХВЛ. Бути вільною людиною)

Опис документу:
Мета. Формувати правові знання школярів, почуття власної гідності, впевненості в собі, розширити знання дітей про їхні особисті права та обов’язки, сприяти усвідомленню поняття свободи та її важливості у житті людини, розвивати вміння учнів використовувати набуті знання, навички творчого підходу до власного життя, навички співпраці та взаємодопомоги; виховувати толерантне ставлення й повагу до прав інших, патріотичне ставлення до Батьківщини.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку. Права та обов’язки дитини.

( УХВЛ. Бути вільною людиною)

Мета. Формувати правові знання школярів, почуття власної гідності, впевненості в собі, розширити знання дітей про їхні особисті права та обов’язки, сприяти усвідомленню поняття свободи та її важливості у житті людини, розвивати вміння учнів використовувати набуті знання, навички творчого підходу до власного життя, навички співпраці та взаємодопомоги; виховувати толерантне ставлення й повагу до прав інших, патріотичне ставлення до Батьківщини.

Завдання:

1. Сформувати уяву учнів про поняття вільної особистості та її самореалізації в сучасному світі.

2. Навчити учнів відрізняти поняття «обов’язки» дитини і «права» дитини.

3. Формувати навички роботи учнів з документами правової тематики.

4. Навчити учнів на практиці застосовувати теоретичні знання з питань прав дитини через рішення життєвих ситуацій.

Очікувані результати. Учні отримають практичні навички застосування поняття «права дитини» та зможуть дотримуватися цих прав у соціальному житті, зможуть розповідати, які права та обов’язки мають діти, аналізувати текст Конвенції про права дитини, робити висновки щодо її значення, висловлювати власне ставлення до свободи дитини.

Обладнання: плакати, зображення українки та українця, люстерка, виставка літератури, скринька, український віночок, піктограми, ребуси, пазли, правове доміно, кущ калини, паперові голуби, музичний супровід, фломастери.

Форма уроку: тренінг.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

1. Привітання.

Доброго дня, діти! Я попрошу першими встати уважних і чуйних, други - ми – сердечних і щирих. Ви завагалися? Чому? Тому, що ваші серця переповнені і одним, і другим.

Для того, щоб наша співпраця стала дружньою та згуртованою, а всі ми мали хороший настрій, поверніть, будь ласка, руки долонями один до одного й передайте тепло свого серця, своєї душі іншим.

2. Правила тренінгу.

Пропоную кілька правил тренінгу, далі учні їх доповнюють. Правила вписуємо на стрічках віночка та вивішуємо на дощці (Додаток 1 ).

-Дотримуватись «правила двох рук» (вчитель піднімає дві руки, коли в класі стає шумно).

-Підтримувати тишу в класі.

-Поважати думку іншого, уважно слухати, не перебивати.

-Брати участь у всіх подіях, вправах, ситуаціях.

-Надавати правдиву інформацію.

-Відповідати, піднявши руку.

-Працювати творчо та креативно.

ІІ. Основна частина.

-Як ви гадаєте, діти, хто на Землі найголовніший?(Людина.)

-Яка людина найголовніша у світі? Хто вона? Чи бачили ви її? Сьогодні ви зможете побачити цю людину.

(Пропоную кожному підійти до українки та українця, на обличчях яких знаходяться люстерка. Діти, побачивши себе, посміхаються.)(Додаток 2)

-Найголовніша людина у світі-це кожен із вас , і саме такої дівчинки чи хлопчика більше на цій землі немає і не буде. Ви – немов маленькі деревця. І як садівник плекає кожну квіточку і рослину, так і держава піклується про вас, щоб росли розумними та вільними громадянами, гідними імені Людина, здатними цінувати своє життя,свою свободу.

1. Повідомлення теми та мети уроку.

- Діти, а що означає бути вільним громадянином України?(Любити Батьківщину, вірити у свої сили,діяти відповідно до власних інтересів і цілей, приймати рішення та втілювати їх у життя, поважати права інших людей, сумлінно виконувати обов’язки).

Вправа «Шифрувальник».

-Щоб дізнатися тему нашого заняття, необхідно з назви кожного предмета (народного символа України), зображеного на малюнку, взяти першу літеру (Додаток 3).

-Отже, тема уроку «Права та обов’язки дитини». Як кожний справжній громадянин, ви повинні не тільки знати свої права та обов’язки, але й уміти ними користуватись. Не можна вимагати від когось виконання його обов’язків, не виконуючи власних.

Вправа «Очікування».

Пропоную дітям визначити свої очікування від уроку і записати їх на квітах українського віночка. Після цього учні по колу зачитують свої записи та вплітають квіти у віночок (Додаток 4).

2. Міні-лекція.

-Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права. Що ж таке «право»? (Відповіді дітей).

Право - це певні можливості, які потрібні вам, дітям (до 18 років), для того, щоб жити і дорослішати. Тобто те, що ви можете робити, і в чому вам не можуть відмовити. Усі люди створені вільними. Саме це найвагоміше право людини, отримане кожним від народження.

Але дітям у різні епохи жити було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя.

3. Хвилинка-цікавинка .

У давні часи було цілком нормальним явищем вбивство новонароджених, приношення їх у жертву богам і залишення в лісі на поживу диким тваринам. А ті діти, яким пощастило залишитися в живих, виховувалися переважно за допомогою погроз і залякування.

У стародавній Спарті слабких, кволих дітей кидали зі скелі в прірву, вважаючи, що з них не виростуть сильні та здорові воїни.

Хоча у Середньовіччі статус дитини зберігався у людини до 7 років, та з 3 років діти повинні були працювати, як усі дорослі. Годували дітей дуже погано, бо вважали, що вони не мають потреби в їжі. Слово «дитина» було синонімом слова «дурень».

У часи кріпацтва дітей насильно відбирали у матерів і продавали, наче річ.

Але і сьогодні не всім дітям живеться легко. Багато дітей недоїдають, живуть за рахунок важкої праці, жебракують, не можуть навчатися. З’явився новий тип дітей – «діти вулиці».

4. Гра «Поміркуй».

Розгадавши ребуси,ви дізнаєтеся,які документи стоять на захисті прав усіх вільних громадян і дітей зокрема (Додаток 5).

Конституція – Основний Закон держави. У ній записані усі правила країни, які ні в якому разі не можна порушувати! За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян. Вона гарантує право на життя, повагу гідності людини, свободу думки, слова, світогляду й віросповідання та особисту недоторканість.

Але в усіх малих громадян є ще своя Конституція. Вона називається «Декларація прав дитини», яка була проголошена 20 листопада 1959 року Генеральною Асамблеєю ООН.

«Конвенція ООН про права дитини»-це найдосконаліший міжнародний документ, що захищає права дітей. 27 вересня 1991 року «Конвенція про права дитини» набула чинності в Україні. Отже, КОНВЕНЦІЯ – це угода, міжнародний договір із певних питань.

5. Гра «Знай свої права».

-Свобода-це одна з найвищих цінностей громадянина України. Лише тоді, коли людина вільна, вона здатна проявити себе як особистість. За відсутності свободи людина (дитина) не може володіти та користуватися своїми правами.

Вправа «Скриня правових знань».

Учні із чарівної скриньки витягають пазли зі змістом статей Конвенції. Діти зачитують їх, коментують, наводять приклади із життя, обговорюють. Після проведеного аналізу складають з пазлів Україну (Додаток 6).

Кожна дитина має право на освіту.

Жодна дитина не повинна бути скривджена.

Кожна дитина має право знати свої права.

Кожна дитина має право на мирні зібрання та об'єднання.

Кожна дитина має право на медичну допомогу.

Кожна дитина має право на любов та піклування.

Кожна дитина має право на повноцінне харчування.

Дитиною вважається кожна людина віком до 18 років.

Кожна дитина має право на інформацію.

Кожна дитина має право на міжнародну допомогу.

Особлива турбота-дітям з особливими потребами.

Кожна дитина має право на національну самобутність.

-Я сьогодні хочу згадати про птаха, який символізує прагнення всіх народів планети жити без воєн, у дружбі та злагоді-голуба. Ці птахи є символом любові й ніжності. Тому люди з турботою ставляться до них, сподіваючись, що вони принесуть добро й мир у нашу країну.

Міцне суспільство - це суспільство вільних людей, які, звичайно, діють за власною волею, але не зачіпають інтересів інших. Краще майбутнє нашого суспільства залежить від того, як людина користується правами і як виконує обов’язки щодо рідних, близьких, друзів і країни. Як ви розумієте значення слова «обов’язок»?(Обов’язок - це сукупність моральних зобов’язань людини перед суспільством.)

Вправа «Птах кращого майбутнього».

Об’єдную учнів у малі групи,роздаю картки,на яких написано права та обов’язки, й голубів, зроблених з паперу. Пропоную записати на крилах птаха тільки обов’язки і вивісити їх над пазлом «Україна»(Додаток 7).

-Щасливе життя.

-Дотримуватися правил дорожнього руху.

-Берегти природу.

-Свобода об’єднань дітей у команди.

-Старанно вчитися.

-Додержуватися моральних норм поведінки.

-Вільне висловлення своїх думок.

-Додержуватися розпорядку дня.

-Вільне спілкування.

-Берегти особисті речі.

-Охорона здоров’я.

-Ігри, розваги, відпочинок.

-Виконувати хатню роботу за дорученням батьків.

-Навчання.

-Додержуватися правил особистої гігієни.

Вправа «Доміно».

Кожній групі даю піктограми та картки із записаними правами дитини. Учні складають відповідність (Додаток 8).

-Людина володіє свободою вибору і несе відповідальність за те, що з нею відбувається. Вона вільна обирати будь-яке життя та будь-яку позицію. Кожна дитина заслуговує бути вільною. Життя прекрасне тому, що під час нього перед кожним з вас відкривається багато різноманітних можливостей.

Вправа «Обери позицію».

Кожна група обирає картку з ситуацією. Учні розподіляють ролі між собою, аналізують ситуацію і розігрують її. Після того інші діти займають певну позицію («за»- біля тину, «проти»-біля дуба, «не знаю»-біля криниці). Вислуховуються різні точки зору. Перейти від однієї позиції до іншої можна в будь-який час, пояснивши, які аргументи вплинули на рішення.

Чи порушують ваші права, коли говорять:

- Поки не виконаєш всі завдання, із-за столу не вставай.

- Коли болить голова, кажуть: "Випий пігулку, і все мине".

- Можна обійтися і без солодощів.

Вправа-медитація «Я-кущ калини».

Діти стають в коло. Лунає музика.

-Діти, заплющіть очі та уявіть собі, що ви-кущ калини. Ваші ноги-то коріння в прохолодній землі. Ваші руки-тоненькі гілочки куща. Ви міцно тримаєтесь корінням за ґрунт. Коріння йде глибоко в землю, набирається звідти сили. Ви відчуваєте, як ця сила піднімається вгору по гілках, які простягаються до неба, до сонця, відчуваєте тепло сонячних променів, і воно повільно розливається по всьому вашому організмі.

Потягніться вгору, розплющіть очі. Ви відпочили, набралися сил, наповнилися життєвою енергією сонця.

ІІІ. Підсумок уроку.

Вправа «Передай калину».

Учні сідають у коло. Поки грає музика,вони передають виготовлений з картону кущ калини, на листочках якого написані запитання, по колу. Коли музика стихає, той гравець, у якого опинився кущ, знімає один листочок, читає запитання і дає відповідь. Гра продовжується, поки діти не знімуть усі листочки (Додаток 9).

1. Як називається міжнародний основний документ про права дитини? (Конвенція про права дитини).

2. Скільки статей у повному тексті Конвенції про права дитини? (54).

3. Чим поняття «дитина» відрізняється від поняття «людина»? ( Дитина- це людська істота віком до 18 років).

4. Скільки країн підписали Конвенцію про права дитини? (139).

5. Що таке право?

6. Коли була прийнята угода між державами (тобто, Конвенція) про права дитини? (Листопад 1989 року, на сесії Генеральної Асамблеї).

7. Яке невід’ємне право кожної дитини?

( Право на життя, ст. 5 Конвенції ООН).

8. Які діти, згідно Конвенції, заслуговують особливої турботи? ( Діти-сироти та діти-інваліди).

9. З якого року людина може обирати громадянство? (З 18 років).

10. До якого віку батьки повинні утримувати своїх дітей? (До 18 років).

Вправа «Побажання».

Прошу дітей повернутися до очікувань, які вони записали на початку уроку, і висловити свої враження від роботи та спілкування. Потім учні по черзі висловлюють свої побажання один одному.

-Жити серед людей непросто, в суспільстві кожен відіграє певну роль. Права і обов’язки, свобода і відповідальність – тільки в комплексі ці поняття роблять людину вільною. Хочу, щоб ви зрозуміли, що ми повинні жити прекрасним, повним надій і сподівань життям. Де б ви не були, ким би ви не стали, ви повинні знати свої права й пам’ятати про свої обов'язки та найголовніше- чинити добро. Саме в цьому полягає найглибший смисл свободи вільної людини.

IV. Домашнє завдання.

Написати есе на тему «Я вільна людина,тому що…»

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Додаток 6

Додаток 7

Додаток 8

Всі діти мають право на піклування і

любов

Всі діти рівні у

правах

Жодна дитина не

повинна бути

примусово залучена

до праці

Жодна дитина не

повинна бути

жертвою

насильства та

війни

Жодна дитина не повинна бути скривджена і

зневажена

Всі діти мають

право на

медичну

допомогу

Всі діти мають

право на

повноцінне

харчування

Всі діти мають право на освіту

Діти мають право вільно висловлювати свої погляди

Всі діти мають

право на

відпочинок і

дозвілля

Діти мають право

на свободу

совісті,думки та віросповідання

Діти мають право на вільне спілкування

Діти мають

право на

інформацію

Особлива турбота дітям-

інвалідам

Особлива

турбота

дітям,що перебувають у

конфлікті зі

законом

Особлива турбота дітям-

біженцям

Особлива турбота дітям

без сімей

Додаток 9

27

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
3
міс.
2
2
дн.
2
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!