Поняття зв’язного мовлення, його види, особливості засвоєння дітьми дошкільного віку.

Опис документу:
Особливим типом мови дитини є пояснювальна мова. В старшому дошкільному віці у дитини з’являється потреба пояснити товаришу зміст гри, будову іграшки тощо. Пояснювальний тип зв’язного мовлення має суттєве значення як для формування колективних стосунків дітей, так і для їх розумового розвитку. Цей тип мови в дошк віці тільки починає розвиватися, тому дитині дуже важко вислухати до кінця пояснення дорослого.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Поняття зв’язного мовлення, його види, особливості засвоєння дітьми дошкільного віку.

Поняття зв’язного мовлення. Монолог. Ситуативне та контекстне мовлення.

Провідну роль у процесі мовного розвитку у дітей відіграє розвиток зв’язного мовлення, оскільки речення є одиницею мови. Зв’язне мовлення – змістовне, розгорнуте висловлення (ряд логічно побудованих речень).

Існує два типи зв’язного мовлення: діалогічне і монологічне. Діалог – це розмова двох або кількох осіб. Монолог – Це розмова однієї особи, спрямована до слухачів. Монологічне мовлення в психологічному і лінгвістичному відношенні – складніша форма усного мовлення. Монолог потребує ретельної попередньої підготовки, значного вольового зусилля, композиційних і логічних умінь. Монологічне мовлення як мовлення однієї особи потребує розгорну тості, повноти, чіткості і взаємозв’язку окремих частин розповіді, уміння мовця зосередити свою думку на головному. У роботі з розвитку монологічного мовлення у дітей важливо створювати такі ситуації, в яких вони відчували, усвідомлювали користь від своїх розповідей, переказів. Навчання дітей зв’язного мовлення має велике значення для їхнього всебічного розвитку і виховання. Вміння вільно володіти своєю усною мовою Ушинський висуває як одне з важливих завдань розвитку мовлення дітей. Діяльність дитини цього віку здійснюється переважно з допомогою дорослих.

Важливими прийомами стимулювання монологу у дітей є записи їхніх розповідей, придуманих казок, виготовлення «книжок» розповідей пропонування розповісти щось своє батькам; дітям мол групи, обговорення й оцінка дитячих розповідей, визначення кращих з них тощо.

Типи монологу: розповідь, опис, міркування. Розвиваючи усне мовлення, вих.-ль формує у дітей навички як діалогічного, так і монологічного мовлення. Встановлено, що ранній і молодший дошкільний вік це вік діалогічної мови. Маленькій дитині легше розповісти про щось окремими словами, реченнями, ніж зв’язною розгорнутою розповіддю. Діяльність дитини цього віку, здійснюється переважно з допомогою дорослих, діалогічна мова являє собою відповіді на запитання дорослого або запитання до дорослих які виникають у ході діяльності.

Спілкування в конкретній ситуації з приводу тих чи інших дій і предметів здійснюється з допомогою ситуативної мови, яка має переважно діалогічний характер. Ситуативна мова зрозуміла для співрозмовника, але не зрозуміла сторонній людині. Ситуативна мова характеризується підвищеною експресивністю. Дитина жестикулює, приймає різні пози, супроводжує свою мову мімікою. Основною специфічною рисою ситуативної мови є те, що вона має характер розмови. Під впливом розширення кола спілкування і пізнавальних інтересів дитина оволодіває контекстною мовою. Контекстна мова – вимагає повного опису ситуації, щоб бути зрозумілою без безпосереднього сприймання цієї ситуації. Переказ книжок, розповіді пор цікаві факти або описування предмета не можуть бути зрозумілі слухачам без зв’язного викладу. Контекстна мова не витісняє ситуативну. Контекстна і ситуативна мови співіснують. Дитина користується то ситуативною то контекстною мовою залежно від умов і характеру спілкування. Протягом дошкільного віку в мові дітей помітно знижуються показники ситуативності і з’являються риси контекстності. На основі дослідження Леушина приходить до висновку, що не монолог, а діалогічна мова є первинною формою мови дітей. Контекстною мовою дитина оволодіває під впливом систематичного навчання.

Особливим типом мови дитини є пояснювальна мова. В старшому дошк віці у дитини з’являється потреба пояснити товаришу зміст гри, будову іграшки тощо. Пояснювальний тип зв’язного мовлення має суттєве значення як для формування колективних стосунків дітей, так і для їх розумового розвитку. Цей тип мови в дошк віці тільки починає розвиватися, тому дитині дуже важко вислухати до кінця пояснення дорослого.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00