і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Пневматична гвинтівка

Оберіть документ з архіву для перегляду:
96,768 Кб
229,957 Кб
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок із Захисту Вітчизни у 10 класі

Розділ 4. Вогнева підготовка

Тема 1. Стрілецька зброя, поводження з нею

Тема уроку: Загальна будова пневматичної гвинтівки та її характеристика. Основи стрільби з пневматичної гвинтівки.

Мета: Ознайомити учнів з класифікацією пневматичних гвинтівок, загальною будовою гвинтівок ІЖ-38 та призначення основних механізмів і деталей; видами та будовою куль.

Тип уроку : урок формування нових знань і вмінь.

Матеріальне забезпечення:

 • Мультимедійна презентація.

 • Мультимедійний проектор, комп'ютер.

 • Навчальна зброя ІЖ-38 .

Хід заняття

І. Організація учнів класу.

 1. Прийом рапорту від командира навчального відділення, привітання.

 2. Перевірка наявності особового складу. Оголошення теми та завдань уроку.

Стройове тренування. Шикування в одну і дві шеренги. Тренування у виконанні команд: «ВИЙТИ ЗІ СТРОЮ» і «СТАТИ ДО СТРОЮ». Показ і виконання за розділами. Виконання команд «ДО МЕНЕ», «СТАТИ ДО СТРОЮ». Тренування у виконанні цих команд загалом: учні розраховуються на перший – другий, перші номера – начальники, другі підлеглі (через 2 хв. вони змінюються).

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Лекція вчителя із мультимедійним супроводом (презентація)

Пневматична гвинтівка — це зброя, призначена для ураження цілі на віддалі кулею, що приводиться в рух енергією стиснутих газів або повітрям.

Пневматичною зброєю називають різновид стрілецької, у якому для добутку пострілу використається газ, що перебуває під тиском. «Пневматичний» – слово грецького походження й позначає «подих», «вітер».

Пневматична зброя на сьогоднішній день в основному застосовується для розважальної й спортивної стрілянини, а також для полювання на дрібних звірів і птахів, так що його потужність невелика. Хоча, у теорії, меж потужності в пневматичної зброї немає. Пневматична зброя відомо з давніх часів, приміром, пневматичні гвинтівки використовувались людством ще з одинадцятого століття. Причому в ті часи вважалися бойовою зброєю. І по сьогоднішній день серед всіх аматорів стрілянини цей вид зброї користується великою популярністю.

Найпоширенішою пневматичні гвинтівки калібру 4,5 мм, до того ж, в Україні згідно законодавства, для придбання цих гвинтівок не потрібні спеціальний дозвіл і реєстрація. В основному, них купляють для розважальної стрілянини й тренувань.

Типи пневматичних гвинтівок:

 • газобалонного типу – вони стріляють за рахунок балонів з вуглекислим газом (CO2). Такий вид зброї найбільше підходять аматорами стрілянини для розваги й полювання.

 • пружинно-поршневі гвинтівки – в неї є потужна пружина, що розтискається при пострілі й виштовхує повітря, що надає руху кулі.

 • мультикомпресійні гвинтівки – у яких треба зробити трохи качків важелем для накачування повітря в балон перед пострілом.

 • компресійні гвинтівки PCP( накачують попередньо насосом високого тиску). Із всіх видів вони вважаються найбільш підходящими для полювання. Правда, вартість їх висока.

Мультикомпресійні гвинтівки можна розбити на два додаткових підкласи, які варіюються в залежності від того, чи є в гвинтівці регулятори тиску, які дозволяють рівномірно і економічно витрачати запас повітря, роблячи все постріли однаковими по потужності. У разі якщо такого регулятора немає, то постріли,які йдуть останніми, будуть трохи слабше перше, що так чи інакше негативно позначиться на дальності і точності стрілянини.

По своєму призначенню пневматичні гвинтівки ділять на:

 • гвинтівки для розваг і тренувань;

 • спортивні гвинтівки;

 • зброя для полювання.

Гвинтівки першої групи гарні тим, що по своїй потужності вони не можуть заподіяти серйозного збитку людському здоров'ю, тому їх можна здобувати всім аматорам постріляти в дружній компанії. Коштують вони порівняно недорого.

До гвинтівок для занять професійним спортом пред'являється більше вимог, тому вони відповідно, потужнішій коштують дорожче.

Пневматичні гвинтівки, призначені для полювання на дрібну дичину, можуть мати калібр до 6, 35 мм. Причому для їхнього придбання вже потрібно дозвіл або спеціальна ліцензія. Правда, дійсні аматори полювання все-таки, як правило, віддають перевагу вогнепальній зброї.

Сьогодні вибір пневматичної зброї в нашій країні досить велика і його популярність росте. Тому є кілька причин. Основна з них – це можливість вправи в стрілянині при відсутності спеціального тиру продовж року.

Пневматична гвинтівка пружинно-компресійного типу, належить до наймасовіших моделей: до сьогодні випущено близько 2,2 млн одиниць. Відрізняється простотою й високою надійністю.

Однозарядна пружинно-поршнева гвинтівка моделі ІЖ-38 обладнана нарізним сталевим стволом. Для стрільби з неї використовуються лише свинцеві кулі. Гвинтівка ІЖ-38 призначена для початкового навчання із стрільби та тренування стрільців.

Пневматична гвинтівка ІЖ-38 (загальний вигляд)

Відкритий приціл — з мікрометричним регулюванням за горизонталлю й вертикаллю і змінюваною довжиною прицільної лінії. Є автоматичний запобіжник, блокувальний спусковий гачок. Мушка закрита (нерухома), положення цілика регулюється за вертикаллю й горизонталлю мікрометричними гвинтами. Регулюється довжина прицільної лінії.

Загальна будова гвинтівки ІЖ-38 і призначення основних механізмів і деталей.

Ствол – призначений для спрямування польоту кулі.

Ствольна коробка – призначена для розміщення пневматичного насосу і спускового механізму.

Спусковим механізмом – здійснюють спуск пружини з бойового зводу.

Прицільний пристрій – служить для спрямування гвинтівки в ціль і надання їй потрібного кута прицілювання.

Ложе – з'єднує усі частини гвинтівки, слугує для зручності при стрільбі: має приклад, шийку, цівку.

Будова пневматичної гвинтівки ІЖ-38:

1 - ствол; 2 - приціл; 3 - вісь ствола; 4 - прокладка ствола; 5 - ствольна коробка; 6 - поршень; 7 - бойова пружина; 8 - колодка спускового механізму; 9 - штифт колодки; 10 - ложа; 11 - гвинт ложі задній; 12 - гачок спусковий; 13 - шептало; 14 -- важіль блокування;15 - важіль взводу; 17 - манжета; 18 - шарнір; 19 - клин; 20 - ригель; 21 -- пружина ригеля; 22 - вісь шарніра; 23 - мушка.

ТАКТИКО - ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Калібр, мм

4,5

Початкова швидкість кулі, м/с

до 110

Вага, кг

2,8

Довжина, мм

1050

Довжина ствола, мм

450

Матеріал прикладу

пластик

Будова набоїв. Кульки.

Для стрільби з пневматичної гвинтівки використовуються свинцеві кулі калібру 4,5 мм.

За конструкцією вони бувають:

«Гостроносими» – у них найбільш полога траєкторія, завдяки малому коефіцієнту лобового опору, гарна проникність і зупинний ефект. Пулька всередині порожня, зроблена з м'якого свинцю, завдяки чому добре плющится і всю кінетичну енергію віддає цілі, а не забирає із собою, пройшовши навиліт.

Сферичні із залитим носиком – вони більш точні. Точність у них трохи вище, але плющаться вони гірше «гостроносих» і, як наслідок, зупиняюча сила у них менше.

Коли в процесі тривалої та інтенсивної експлуатації гвинтівки потужність починає знижуватися (на жаль, цей процес неминучий, адже навіть алмаз і той з часом стирається), то треба міняти не тільки пружину, але і манжету.

Заряджання пневматичної гвинтівки виконують так:

 • Зведення здійснюється «переломом» ствола, рухом донизу-назад-уперед-догори…;

 • При зведенні відкривається казенний зріз ствола для ручного заряджання кулі;

 • Має блокування від випадкового пострілу в момент зведення при не повністю замкненому каналі ствола.

Дульна енергія. Як правило, цей показник вимірюється в джоулях. Під цим визначенням мається на увазі кінетична енергія, яку має боєприпас на виході зі ствола. Цей параметр стоїть на першому місці за важливістю аж ніяк не просто так, а в силу того, що він надає прямий вплив на те, якою дальністю і точністю стрільби буде мати пневматична гвинтівка, а також саме він стає вирішальним у юридичних питаннях, пов’язаних з цим видом зброї. На основі характеристики дуловій енергії гвинтівки розбиваються на спортивні та мисливські. І, якщо першу може придбати практично будь-який бажаючий, то мисливську гвинтівку вам продадуть лише за наявності відповідної у вас ліцензії. Більш того, мисливська рушниця підлягає обов’язковій реєстрації.

Необхідно пам'ятати, що зброю можна заряджати тільки на лінії вогню після команди керівника «Заряджай!». Кульки видаються за розпорядженням керівника стрільби лише на лінії вогню. Якщо результати влучання перевіряються після кожного пострілу, то видають лише по одній кульки.


ІV. Підсумки уроку. Оцінювання.

V. Домашнє завдання.

Підібрати матеріал в мережі Інтернет щодо використання різних видів гвинтівок у Збройних Силах.

Опис презентації окремими слайдами:
“Пневматична гвинтівка ІЖ-38”
Слайд № 1

“Пневматична гвинтівка ІЖ-38”

План Загальні характеристики Загальна будова Характеристики ІЖ-38 Правила безпеки при стрільбі
Слайд № 2

План Загальні характеристики Загальна будова Характеристики ІЖ-38 Правила безпеки при стрільбі

Загальна характеристика Виробник — Іжмех (Росія). Однозарядна пружинно-поршнева гвинтівка моделі ІЖ-38 оснащена нарізним стволом. Для стрілянини ви...
Слайд № 3

Загальна характеристика Виробник — Іжмех (Росія). Однозарядна пружинно-поршнева гвинтівка моделі ІЖ-38 оснащена нарізним стволом. Для стрілянини використовуються тільки свинцеві кулі. Зведення проводиться «переломом» стовбура, рухом вниз-назад-вперед-вгору. При зведенні відкривається казенний зріз ствола для ручного заряджання кулі. Є автоматичний запобіжник, що блокує спусковий гачок при заряджанні гвинтівки. Мушка закрита — нерухома, положення прицільника регулюється по вертикалі і горизонталі мікрометричними гвинтами. Регулюється і довжина прицільної лінії. Зусилля спуску — 2-3 кг Покриття металевих деталей чорне оксидування. Матеріал прикладу й цівки — пластик або дерево (тонована береза).

Загальна будова :       ствол — служить для спрямування польоту кулі;      прицільна планка і мушка — для спрямування гвинтівки в ціль і надання їй...
Слайд № 4

Загальна будова :       ствол — служить для спрямування польоту кулі;      прицільна планка і мушка — для спрямування гвинтівки в ціль і надання їй потрібного кута прицілювання; вісь ствола з'єднує ствол зі ствольною коробкою;      ствольна коробка — призначена для розміщення поршня зі што­ком, бойової пружини та спускового механізму;       поршень — служить для створення сили, яка виштовхує кулю, бойова пружина надає постового руху поршня;      шептало — утримує поршень на зводі та вивільняє його після натискання спускового гачка; важіль взводу — відводить поршень у крайнє положення і стис­кає пружину;   спусковим механізмом — здійснюється спуск курка з бойового зводу;   ложе — для зручності при стрільбі.

Загальна будова Складові частини і механізми гвинтівки ІЖ-38: 1 - стовбур 2 – приціл 3 - вісь стовбура 4 - прокладка стовбура 5 - коробка ствольна ...
Слайд № 5

Загальна будова Складові частини і механізми гвинтівки ІЖ-38: 1 - стовбур 2 – приціл 3 - вісь стовбура 4 - прокладка стовбура 5 - коробка ствольна 6 – поршень 7 - пружина бойова 8 - колодка механізму спускового 9 - штифт колодки 10 – ложа 11 - гвинт ложі задній 12 - гачок спусковий 13 – шептало 14 - важіль блокування 15 - важіль взведення 17 – манжета 18 – шарнір 19 – клин 20 – ригель 21 - пружина ригеля 22 - вісь шарніра

Класична пружинно-поршнева пневматична гвинтівка з взведенням бойової пружини хитким у вертикальній площині стволом. Має блокування, що охороняє ві...
Слайд № 6

Класична пружинно-поршнева пневматична гвинтівка з взведенням бойової пружини хитким у вертикальній площині стволом. Має блокування, що охороняє від пострілу при неповністю закритому стволі. Відкритий приціл з мікрометричним регулюванням по горизонталі і вертикалі і змінною довжиною прицільної лінії. Гвинтівка пневматична стандартна ІЖ-38С призначена для початкового навчання стрільбі, джерелом енергії є пружина При стрільбі з гвинтівки застосовуються свинцеві кулі типу "ДЦ" або інші калібру 4,5 мм, призначені для використання в пневматичну зброю при температурі навколишнього середовища від 272 К (мінус 1 ° С) до 323 К (плюс 50 ° С).

Тактичні характеристики ІЖ-38 Калібр ствола,мм 4,5 Довжина гвинтівки,мм 1040 Довжина ствола,мм 450 Довжина прицільноїлінії,мм 425 Прицільна дальніс...
Слайд № 7

Тактичні характеристики ІЖ-38 Калібр ствола,мм 4,5 Довжина гвинтівки,мм 1040 Довжина ствола,мм 450 Довжина прицільноїлінії,мм 425 Прицільна дальність,м 10 Найбільша дальність польоту кулі,м 25 Початкова швидкість польоту кулі,м/с 230 Швидкострільність,пострілів/хв 10 Маса,кг 2,8

Правила безпеки при стрільбі Власник зброї повинен поводитися зі зброєю так, як ніби вона заряджена і готова до пострілу. Приступати до стрільби зі...
Слайд № 8

Правила безпеки при стрільбі Власник зброї повинен поводитися зі зброєю так, як ніби вона заряджена і готова до пострілу. Приступати до стрільби зі зброї можна тільки після вивчення його пристрою, порядку взаємодії складових частин, прийомів розбирання, складання, заряджання і розряджання, методів прицілювання і ведення стрільби, а також цих Правил. Дотримуватися вимоги безпеки, викладені в паспорті. (Інструкції з експлуатації) конкретного зразка зброї. Перевіряти канали стволів до і після стрілянини на наявність в них сторонніх предметів. При виявленні, видаляти їх. У разі осічки, щоб уникнути наслідків затяжного пострілу при відкритому затворі, відкривати затвор рушниці не раніше, ніж через 5 секунд. Під час транспортування зброя повинна бути розрядженою і упакованою у транспортну тару, футляр, або чохол. При перевезенні патрони можуть бути упаковані в один футляр / чохол зі зброєю без досилання в патронник і спорядження магазина або барабана. Направляти зброю на людей, навіть якщо вона не заряджена, а так само в бік домашніх тварин, будівель і споруд. Досилати патрон у патронник ствола силою або забивати його. Стріляти з нестійких положень або одночасно з двох стволів двоствольної зброї. Застосовувати патрони, не призначені для стрільби з даного виду зброї. Використовувати для стрільби несправні патрони, патрони з вичерпаним терміном придатності, патрони після «осічки», патрони споряджені не вражаючими елементами. Здійснювати: носіння, транспортування, спорядження зброї і патронів у станы сп'яніння (алкогольного, наркотичного та іншого), під впливом лікарських препаратів, що ставлять під загрозу безпеку власника зброї та оточуючих його людей.

Заряджання гвинтівки 1.  Узяти гвинтівку однією рукою за шийку ложа, а другою — натиснути донизу на кнопку важеля відкривання і трохи струснути гви...
Слайд № 9

Заряджання гвинтівки 1.  Узяти гвинтівку однією рукою за шийку ложа, а другою — натиснути донизу на кнопку важеля відкривання і трохи струснути гвинтівку. 2.  Повернути ствол навколо осі до крайнього заднього положення, внаслідок чого важіль зводу, долаючи опір пружини, поставить поршень на бойовий звід. 3.  Вставити кулю в канал ствола. 4- Повернути ствол навколо осі до фіксації його в горизонталь­ному положенні. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ спрямовувати заряджену чи навіть розряджену гвинтівку вбік людей або тварин, зберігати чи залишати без нагляду гвинтівку зарядженою або на зводі. Після закінчення стрільби потрібно завжди перевіряти наявність кулі у стволі.

Моделі ІЖ ІЖ-38 ІЖ-Юнкер 3 ІЖ-Юнкер ІЖ-60 ІЖ-Юнкер 2 ІЖ-61 ІЖ-МР 512 ІЖ-МР 514
Слайд № 10

Моделі ІЖ ІЖ-38 ІЖ-Юнкер 3 ІЖ-Юнкер ІЖ-60 ІЖ-Юнкер 2 ІЖ-61 ІЖ-МР 512 ІЖ-МР 514

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку Пневматична гвинтівка
 • Додано
  23.02.2018
 • Розділ
  Фізична культура
 • Клас
  10 Клас
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  8737
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  27
 • Номер матеріала
  NM311491
 • Вподобань
  0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь