! В а ж л и в о
До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
7
міс.
2
4
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПІД ЧАС ТУРНІРІВ ЮНИХ РОЗУМНИКІВ

Опис документу:
1. Обласний етап Всеукраїнських учнівських турнірів (Далі – Турніри) проводиться щорічно серед учнів старших класів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів. Турнір – це змагання між командами школярів старших класів, які уміють на високому науковому рівні викласти та обґрунтувати свою позицію з приводу тієї чи іншої проблеми та довести її в наукових дискусіях.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПІД ЧАС ТУРНІРІВ ЮНИХ РОЗУМНИКІВ

І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Обласний етап Всеукраїнських учнівських турнірів (Далі – Турніри) проводиться щорічно серед учнів старших класів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.

Турнір – це змагання між командами школярів старших класів, які уміють на високому науковому рівні викласти та обґрунтувати свою позицію з приводу тієї чи іншої проблеми та довести її в наукових дискусіях.

2. Кількість турнірів, їх тривалість, форми проведення, місце, час проведення, склад оргкомітету, журі, експерти-консультанти, визначається наказом Управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації у рік проведення заходів.

3. Турніри можуть проводитися за підтримки вищих навчальних закладів, підприємств та організацій, громадських організацій за їх згодою.

ІІ. УЧАСНИКИ ТУРНІРІВ

1. У турнірі можуть брати участь команди у складі трьох-п’яти учнів старших класів. Протягом проведення усіх раундів турніру забороняється змінювати персональний склад команди. Кожну команду очолює капітан, який є офіційним її представником. Капітану надається право під час раунду розподіляти ролі між членами команди.

2. Команду учасників турніру супроводжує керівник, який відповідає за збереження життя та здоров’я учнів, надає необхідну науково-методичну і морально-психологічну підтримку та допомогу, забезпечує наявність документів на кожного учасника турніру.

ІІІ. ПРОВЕДЕННЯ ТУРНІРІВ

1. Турніри проводяться із таких навчальних предметів:

біологія (Турнір юних біологів);

фізика (Турнір юних раціоналізаторів та винахідників, турнір юних фізиків);

географія (Турнір юних географів);

економіка (Турнір юних економістів);

українська мова і література (Турнір юних журналістів);

інформатика (Турнір юних інформатиків);

історія (Турнір юних істориків);

математика (Турнір юних математиків);

правознавство (Турнір юних правознавців);

хімія (Турнір юних хіміків);

філософія (Турнір юних філософів та релігієзнавців).

2. Обласний етап всеукраїнських учнівських турнірів є очною формою змагань.

3. Переможців обласного етапу всеукраїнських турнірів визначають за результатами командної першості.

4. Турніри проводяться за завданнями оргкомітетів заключного етапу всеукраїнських учнівських турнірів.

За рішенням оргкомітету обласного етапу всеукраїнського турніру завдання обласного етапу турніру можуть бути змінені.

5. Обов’язковою умовою участі в Турнірі є заявка (Додаток), подана командою за 7 робочих днів до дати проведення Турніру, визначеної наказом управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації.

Під час проведення заходу обробка та захист персональних даних учасників здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних».

6. Обласний етап турнірів включає проведення чвертьфінальних та півфінальних поєдинків (раундів) і фіналу.

7. Якщо у турнірі бере участь не більше 10 команд, то чвертьфінальні поєдинки за рішенням оргкомітету і журі можуть не проводитися. Проводиться півфінал та фінал.

8. Для участі у чвертьфінальних поєдинках команди-учасниці розподіляються на групи, кількість яких залежить від загального числа команд. Групи формуються таким чином, щоб, по можливості, команди між собою двічі не зустрічалися. Перед початком чвертьфінальних поєдинків учасникам турніру повідомляється розроблена оргкомітетом схема, за якою вони відбуватимуться. Порядковий номер команди у схемі визначатиметься жеребкуванням у присутності учасників турніру.

У кожному чвертьфінальному змаганні команда отримує певну кількість балів, що є сумою балів або суму усереднених балів за розігрування окремих завдань. Кількість балів або рейтинг команд за кожен чвертьфінальний поєдинок додається.

Кількість чвертьфінальних поєдинків визначається на спільному засіданні оргкомітету та журі турніру.

9. До півфіналу виходить половина команд з найбільшою сумою балів або вищим рейтингом. Якщо за результатами чвертьфінальних поєдинків команди мають однаковий рейтинг, учасником півфіналу стає команда з більшою кількістю балів.

Залежно від кількості команд-учасниць, півфінальні змагання можуть відбуватися у двох або трьох групах. Склад груп визначається оргкомітетом таким чином, щоб найсильніші команди (за результатом чвертьфінальних поєдинків) грали у різних групах. Схема півфінальних поєдинків доводиться учасникам турніру. Порядковий номер інших команд у схемі визначатиметься жеребкуванням у присутності учасників турніру.

Сума набраних балів або рейтинг команд за результатами чвертьфінальних поєдинків, анулюється і у півфінальних раундах не враховуються.

Кількість півфінальних поєдинків визначається на спільному засіданні оргкомітету та журі турніру.

10. У фіналі беруть участь три-чотири команди. До фіналу виходять команди, що набрали найбільшу кількість балів або найвищий рейтинг у кожній групі, а також команда, яка набрала найбільшу кількість балів або найвищий рейтинг серед решти команд-учасниць півфіналу.

Сума набраних балів або рейтинг півфінальних поєдинків, анулюється і у фіналі не враховуються.

У випадку, якщо кілька команд у групі набрали однакову кількість балів, до фіналу потрапляє команда, яка набрала більшу кількість балів у чвертьфінальних поєдинках. Якщо за результатами півфінальних поєдинків команди мають однаковий рейтинг, учасником фіналу стає команда з більшою кількістю балів.

11. Проведенням змагань керує ведучий. Під час гри команди працюють самостійно, консультації зі сторонніми особами не допускаються.

12. Раунд проводиться в три (або чотири) дії. У кожній із цих дій команда виступає в одній із трьох (чотирьох) ролей: Доповідач (Д), Опонент (О), Рецензент (Р), Спостерігач (С) (або Винахідник (В), Патентознавець (П), Технолог (Т), Спостерігач (С) у турнірі юних винахідників та раціоналізаторів).

Дії проводяться відповідно до схеми

Трикомандний раунд

Чотирикомандний раунд

Дія

Дія

Команда

I

II

III

Команда

I

II

III

IV

1

Д (В)

Р (Т)

О (П)

1

Д (В)

С

Р (Т)

О (П)

2

О (П)

Д (В)

Р (Т)

2

О (П)

Д (В)

С

Р (Т)

3

Р (Т)

О (П)

Д (В)

3

Р (Т)

О (П)

Д (В)

С

4

С

Р (Т)

О (П)

Д (В)

13. Кожний член команди під час одного раунду має право виступати в лише в одній ролі Доповідача (Співдоповідача), Опонента або Рецензента (Винахідника, Патентознавця, Технолога).

14. Кожен раунд Турніру проводиться за регламентом.

14.1. Опонент (Патентознавець) викликає Доповідача (Винахідника) на завдання ( до 1 хв).

14.2. Доповідач (Винахідник) приймає чи відхиляє виклик ( до 1 хв).

14.3. Підготовка до доповіді (до 2 хв).

14.4. Доповідь (до 7 хв).

14.5. Уточнювальні запитання Опонента (Патентознавця) до Доповідача (Винахідника) і його відповіді (до 2 хв).

14.6. Підготовка до опонування (до 2 хв).

14.7. Опонування (до 5 хв).

14.8. Відповідь Доповідача на зауваження Опонента та дискусія між ними (до 3 хв).

14.9. Уточнювальні запитання Рецензента (Технолога) до Доповідача (Винахідника) і до Опонента (Патентознавця), їхні відповіді ( до 3 хв).

14.10. Підготовка до рецензування (до 2 хв).

14.11. Рецензування відповідей Доповідача (Винахідника) й Опонента (Патентознавця) (до 3 хв).

14.12. Відповіді Доповідача та Опонента на зауваження Рецензента та дискусія між ними (до 5 хв).

14.13. Загальна полеміка, заключне слово Рецензента (Технолога), Опонента (Патентознавця), Доповідача (Винахідника) (загальна полеміка) (до 5 хв).

14.14. Запитання журі (до 2 хв).

14.15. Виставлення оцінок (до 2 хв).

14.16. Слово журі (до 3 хв).

15. Команди під час раунду виступають у ролях.

15.1. Доповідач, Співдоповідач (Винахідник) викладає суть вирішення завдання, акцентуючи увагу на наукових підходах по даній проблемі, посилаючись на джерела, а також демонструє вміння самостійного пошуку, аналізу та використання інформації. Доповідачу, Співдоповідачу (Винахіднику) бажано, при потребі, проводити порівняльний аналіз понять і норм. У доповіді висловлюється сформована та доказова, логічно викладена аргументація командної позиції з вирішення обговорюваної проблеми. Під час свого виступу Доповідач, Співдоповідач (Винахідник) має право використовувати раніше підготовлені презентації. Має право не відповідати на запитання Опонента (Патентознавця), а перенести відповідь на етап заключного слова (загальної полеміки), не відповідати на запитання, на які вже була дана відповідь, якщо питання некоректні або виходять за рамки наукової дискусії з даного завдання.

Співдоповідач – учень, виступ якого триває не менше 1/3 часу, відведеного на доповідь.

15.2. Опонент (Патентознавець) висловлює критичні зауваження до доповіді, вказує на її позитивні сторони, виявляє недоліки та помилки у висвітленні заданої проблеми, але не висвітлює власне бачення проблеми. Формулює запитання у ввічливій, коректній формі, повторює й уточнює запитання на прохання Доповідача (Винахідника) та журі.

15.3. Рецензент (Технолог) аналізує позитивні сторони та недоліки виступів Доповідача (Винахідника) та Опонента (Патентознавця).

15.4. Спостерігач може брати участь у загальній полеміці.

16. Уточнювальні запитання, які задають учасники команд, мають стосуватися суперечливих або недостатньо висвітлених положень доповіді, виступів Опонента (Патентознавця) та Рецензента (Технолога) або виступів учасників команд у дискусії. На уточнювальні запитання до Доповідача (Винахідника), Опонента (Патентознавця) або Рецензента (Технолога) може відповідати тільки той учасник команди, який виступав у даній ролі. У випадку співдоповіді, відповідати на запитання можуть обидва доповідачі.

Уточнювальні запитання членів журі можуть бути адресовані конкретним учасникам або всій команді.

17. Дискусії мають бути конструктивними і спрямованими на обговорення правильності вирішення, запропонованого Доповідачем (Винахідником), або суперечливих питань, висловлених Опонентом (Патентознавцем) чи Рецензентом (Технологом), якщо вони стосуються обговорюваного завдання. При цьому Опонент (Патентознавець) та Рецензент (Технолог) повинні утримуватися від пропозицій власних варіантів його розв’язку.

У загальній дискусії можуть брати участь усі команди почергово.

18. Відмови від завдань.

18.1. Команда має право під час чвертьфінальних поєдинків двічі відмовитися від доповіді на запропоноване завдання без застосування штрафних санкцій.

18.3. Під час півфінальних поєдинків команда має право відмовитися від доповіді один раз без застосування штрафних санкцій.

18.4. Кожна наступна відмова, понад зазначені вище, призводить до зменшення коефіцієнта Доповідача (Винахідника) на 0,2.

18.5. Під час фіналу команди не мають права відмовитися від доповіді.

19. Під час турнірних змагань Опонент (Патентознавець) може запропонувати Доповідачеві (Винахіднику) будь-яке завдання, окрім тих, що:

були вилучені членами журі;

були оголошені Доповідачем (Винахідником) як відмова у даному етапі турніру;

доповідалися Доповідачем (Винахідником) під час даного етапу турніру;

опонувалися Доповідачем (Винахідником) під час даного етапу турніру;

опоноувалися Опонентом (Патентознавець) під час даного етапу турніру;

доповідалися Опонентом (Патентознавець) під час даного етапу турніру.

При неможливості запропонувати завдання згідно цих правил, вони послідовно виключаються, починаючи з останнього зі списку.

20. Ведучий змагання має бути фаховим спеціалістом.

20.1. Ведучий, дотримуючись правил проведення Турніру, повинен:

представляти команди та членів журі, оголошувати умови задач та оцінки журі;

проводити жеребкування для розподілу ролей першого змагання в етапі;

стежити за дотриманням регламенту та не порушувати його;

надавати слово учасникам команд та членам журі для запитань та відповідей;

стежити за характером уточнювальних запитань;

стежити за конструктивністю дискусій, щоб учасники не відволікалися від суті задачі, не ставили запитань, на які вже давалася відповідь, по черзі надавати слово бажаючим узяти участь у дискусії;

стежити, аби у своїх виступах (крім доповіді) члени команд не розкривали власних поглядів на суть поставленої у завданні проблеми;

не допускати непередбачених регламентом виступів;

не допускати консультацій команд із сторонніми особами;

під час дискусій не допускати консультацій учасників, які виступають, із рештою членів команди.

20.2. У разі потреби ведучий має право:

надати додатковий час для дискусій (за власним рішенням, не більше 1 хвилини) або для виступів Доповідача (Дослідника), Опонента (Патентознавця) чи Рецензента (Технолога) (за згодою журі, не більше 1 хвилини);

пропонувати журі зняти бали або, навіть, усунути від участі в турнірі команду, що постійно порушує правила проведення Турніру та не дає можливості нормального його проведення;

зупиняти учасника, який порушив регламент турніру;

знімати запитання, які повторюються;

надавати слово членам журі, керівникам команди або глядачам (тільки після виставлення оцінок).

20.3. Ведучий не має права:

коментувати виступи учасників, оцінювати правильність їх висловлювань, будь-яким способом висловлювати власну думку з цього приводу;

задавати навідні запитання;

коментувати оцінки членів журі;

відповідати на запитання, які не стосуються ходу проведення змагань;

порушувати регламент.

ІV. ОЦІНЮВАННЯ ВИСТУПУ КОМАНД

1. Після кожної дії журі виставляє командам бали з урахуванням усіх виступів членів команди: доповідь, опанування, рецензування, запитання та відповіді, участь у полеміці.

2. При виставленні балів члени журі керуються наступними критеріями:

при оцінюванні Доповідача (Винахідника) беруть до уваги: наукову достовірність викладених фактів, повноту розкриття питання, уміння доповідати та звертати увагу слухачів на ключові моменти доповіді, уміння вести наукову дискусію, якість ілюстрування власної доповіді (таблиці, слайди тощо);

при оцінюванні Опонента (Патентознавця) беруть до уваги: коректність оцінки зробленої доповіді, повноту висвітлення як позитивних, так і негативних сторін доповіді, уміння вести наукову дискусію;

при оцінюванні Рецензента (Технолога) беруть до уваги: коректність оцінки доповіді і роботи Опонента (Патентознавця) (неприпустима висока оцінка роботи Рецензента (Технолога) у випадку, коли він зовсім не дав оцінки роботі Опонента (Патентознавця)), уміння підтримувати наукову дискусію;

при виставленні балів ураховується ступінь взаємодії між членами команди та активність усіх членів команди у ході дискусії.

3. Для оцінювання учасників турніру використовується 10-ти бальна система. Після кожної дії журі виставляє командам-учасникам бали від 1 до 10. Підраховується загальна сума балів, знаходиться середнє арифметичне і множиться на коефіцієнти: для Доповідача (Винахідника) – на 3 (або менше, при наявності штрафних санкцій), Опонента (Патентознавця) – 2, Рецензента (Технолога) – 1.

4. При визначенні переможців можна використовувати рейтингову систему оцінки. SPj (сума балів) – сума усереднених балів команди, що займає j місце в цьому бої, помножена на відповідні коефіцієнти і заокруглена до однієї сотої (див. приклад).

Рейтинг R означає наскільки вдалим був виступ команди в цьому раунді.
R
j – рейтинг команди, що зайняла j місце, визначаємо за допомогою наступної таблиці.

Сума усереднених балів

Місце команди у раунді

1

2, 3 чи 4
SPjSP1-1

2
SP2<SP1-1

3 чи 4
SPjSP2-1

3 чи 4
SPj<SP2-1

SPj51

5

5

4

4

3

51>SPj36

4

4

3

3

2

36>SPj21

3

3

2

2

1

21> SPj

2

2

1

1

0

Це правило застосовується для знаходження рейтингу в усіх відбіркових раундах.

V. ВИЗНАЧЕННЯ ПЕРЕМОЖЦІВ ТУРНІРУ

1. Переможцями турніру вважаються команди, які посіли І, ІІ та ІІІ місце. Переможці турніру нагороджуються дипломами І, ІІ та ІІІ ступенів.

2. Команди, що вийшли до півфіналу, отримують третє місце в турнірі.

3. Команди, які вийшли до фіналу, забезпечили собі друге місце і змагаються за перше.

4. Переможцем Турніру є команда, яка набрала найбільшу кількість балів у фінальному поєдинку. Якщо є дві команди, які набрали у фіналі однакову кількість балів, перше місце присуджується тій з них, яка має більшу кількість балів у півфінальних поєдинках або вищий рейтинг.

5. Переможці обласного етапу всеукраїнських учнівських тірнірів рекомендуються до участі у відповідних Всеукраїнських турнірах.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток і саморозвиток професійної креативності вчителя »
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись