Основні правила безпеки взимку. Обережно! Слизький лід.

Опис документу:
Ознайомити учнів з небезпечними ситуаціями які можуть виникнути взимку. Навчити правильному поводжені та відпочинку на вулиці під час холодної пори року. Виховувати поважне відношення до правил безпеки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Основні правила безпеки взимку. Обережно! Слизький лід.

Мета: Ознайомити учнів з небезпечними ситуаціями які можуть виникнути взимку. Навчити правильному поводжені та відпочинку на вулиці під час холодної пори року. Виховувати поважне відношення до правил безпеки.

Обладнання: малюнки, пам'ятка безпеки.

Хід уроку:

I. Організаційна частина.

- привітання;

- зосередження уваги учнів.

II. Основна частина.

Учитель:

 • На дворі зима. Це пора року на яку чекають всі діти. Взимку можна кататися на ковзанах, лижах, ліпити снігову бабу. Все це приносить задоволення і дітям, і дорослим. Але, якщо діти не дотримуються правил безпеки ці радощі можуть перетворитись в небезпечну ситуацію. Тому сьогодні тема нашого виховного заходу «Основні правила безпеки взимку. Обережно! Слизький лід».

 • Скажіть будь ласка, які небезпечні ситуації можуть трапитись взимку? (переохолодження, обмороження, ожеледиця, хуртовина, намети, великі бурульки, падіння, травми).

 • І зараз ми потрапимо на зупинку «Увага! Переохолодження, обмороження»!

 • Це трапляється тоді, коли людина багато часу знаходиться на дуже холодному повітрі, а саме на морозі.

Переохолодження - досить велика небезпека, симптомами якої є сильне тремтіння, слабкість, сонливість, нечітка свідомість.

Якщо ви відчуваєте, що починаєте замерзати, необхідно зробити інтенсивні фізичні вправи: розмахування руками, пробігтися, спробувати поворушити пальцями рук або ніг. Це пришвидшує відновлення кровообігу. При першій можливості зайти в тепле приміщення, випити гарячого чаю, тепло укутавшись або обклавшись грілками.

Обмороження - спершу в обмороженому місці з'являється відчуття холоду, затим поколювання, біль, а згодом втрачається чутливість. Шкіра на обмороженому місці набуває білуватого кольору. Якщо вчасно не зарадити обмороженню, то після прихованого періоду настає другий - омертвіння тканини.

Щоки, ніс, вуха можна зігрівати прямо й на вулиці, несильно розтираючи. Правильним буде все ж таки зайти у тепле приміщення. Після розтирання обморожену частину тіла обережно просушують м'яким рушником, протирають спиртом, накладають суху пов'язку, тепло закутують. Повністю відігрівшись, шкіра стає яскраво-рожевою, людина відчуває біль. Та цього болю лякатися не слід, він свідчить про те, що відновилася чутливість шкіри.

Але, якщо обмороження сталося, треба пам’ятати, що не можна розтирати обморожені частини тіла снігом - це лише пошкоджує шкіру, сприяє занесенню інфекції.

Не слід також опускати обморожені руки або ноги в холодну воду, зігрівати їх біля вогнища, на гарячій печі. Не слід забувати й інше: обморожені місця довго будуть чутливими до холоду й можуть повторно обморожуватись навіть через кілька років. Тому надійно захищайте їх від переохолодження.

 • Наступна сторінка нашої розмови «Обережно! Ожеледиця».

Ожеледиця – це шар щільного льоду, що утворюється на поверхні землі і на предметах, що оточують людину, при замерзанні переохолоджених крапель дощу або туману при невеликій мінусовій температурі навколишнього повітря. Ожеледиця представляє безпосередню небезпеку життя і здоров'ю людей, безпечному руху транспортних засобів по дорогах. Щоб уникнути надзвичайних ситуацій від ожеледиці необхідно:

- виходити з будинку у взутті який має неслизьку підошву;

- посипати піском або сіллю доріжки, сходинки під'їздів житлових будинків;

- особливу увагу звертати на правила переходу проїжджої частини доріг, треба пройти до світлофора і скористатися правилами переходу вулиці по світлофору, пам'ятаючи що гальмівний шлях машин набагато подовжується при ожеледиці. Будь те уважними! Пам'ятайте, водієві важко відразу зупинити свою машину. І навіть якщо він вчасно натиснув на гальма і колеса зупинилися, і вже не крутяться то в ожеледицю вона продовжує ковзати з такою ж високою швидкістю за інерцією і не скоро ще зупиниться. Переходячи дорогу треба бути уважним і не розмовляти. Уважно спостерігати за дорогою і транспортом, що йде. Про це треба пам'ятати самим і нагадувати тим, хто забуває про небезпеку крижаної траси.

- надавати допомогу в пересуванні жінкам і літнім людям;

- надавати першу допомогу постраждалим при падінні на слизькій дорозі (допомогти звестися на ноги, при необхідності допомогти в доставці до лікувальної установи).

- Чимало радості приносить катання на ковзанах. Щоб уникнути травми, слід бути обачливими. З перших кроків на льоду треба навчитись правильно падати: на бік, пригинаючи голову до грудей. Не можна опиратися на руки, щоб їх не зламати. Можна падати в найближчу кучугуру снігу.

Потрібно виконувати визначені правила поведінки на льоду:

 • падати правильно (на бік, при падінні не триматися за людей;

 • не сідати на лід, сніг, відпочивати тільки на лавках;

 • не ходити на катку в мокрому одязі.

Якщо немає поблизу катка, часто місцем для катання на ковзанах обирають кригу водоймища. Але при цьому слід дотримуватись правил безпеки:

 • ніколи не кататись одному, а тільки гуртом. Якщо хто-небудь провалиться у воду, буде кому надати допомогу;

 • не кататись на тонкій кризі (крига темного кольору).

Безпечною є крига товщиною до 20 см (зеленуватий відтінок).

Маючи на увазі, що міцність і товща льоду змінюються на
протязі зими і ранньої весни, дітям не рекомендується ходити на
водойми - це небезпечно для життя. Лід стає міцним тільки після того, як встановляться безперервні морозні дні, але навіть при короткочасній відлизі, він втрачає цю якість.

Під дією сонця лід стає пористим і буде слабким, не дивлячись на те, що він зберігає достатню товщу.

Навіть взимку є небезпека провалитися під лід, тому що:

 • лід може бути неміцним біля стоку води;

 • тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під товстим прошарком снігу, у місцях, де водорості вмерзли в лід;

 • тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидкий плин або струмок впадає у річку;

 • особливо обережно слід спускатися з берега: лід може не щільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

В силу зміни погодних умов (відлиги, різкої зміни напрямку вітру) може статись відрив криги. В такому випадку не можна панікувати. Для збереження рівноваги необхідно присісти, не наближатися до краю криги і кликати на допомогу. Ні в якому разі не можна перестрибувати з однієї криги на іншу.

Необізнаність населення про загрозу для життя при виході на лід, відсутність знань заходів допомоги потерпілими, а інколи й особиста необачність, призводять до трагічних наслідків.

Що треба робити, якщо Ви провалилися під лід?

 • розставити руки в боки по кромці льоду, щоб утриматись на поверхні
  і не піти під лід;

 • кликати на допомогу;

 • старатися зберігати спокій, не борсатися у воді;

 • стараючись не обламати лід, без різких рухів потрібно спробувати вибратися із води, повзучи грудьми та почергово витягуючи на поверхню ноги;

 • вибравшись із пролому, потрібно відкотитися, а потім повзти в той бік, звідкіля прийшли (де міцність льоду перевірена). Не дивлячись на те, що сирість і холод штовхають бігти і зігрітися, треба бути обережним до самого берега. Ну а там вже можна не зупинятись поки не опинитесь в теплому приміщенні. Якщо на ваших очах провалилася під лід людина, негайно гукніть їй, що поспішаєте на допомогу. Все вирішує час: льодяна вода дуже швидко викликає переохолодження організму .

Надаючи допомогу, дотримуйтесь таких правил:

 • не можна підбігати до товариша, який провалився у воду;

 • до нього потрібно наближатися повзком, використовуючи для зміцнення продовгуваті предмети (лижі, лижні палки, дошки), штовхаючи їх перед собою;

 • до самого краю пролому підповзати не можна, бо у воді опинитеся удвох;

 • пасок, шарф, всяка дошка або палка, санки, лижі можуть врятувати людину. Наблизившись на максимально можливу відстань (не менше
  3-4 метрів), кинь своєму товаришу мотузку, шарф, палку, аби він ухопився. Подавши підручний засіб рятування потрібно витягнути друга
  на лід і повзком вибратись із небезпечної зони. Потім постраждалого необхідно сховати від вітру, зняти мокрий одяг, розтерти тіло (але ні в якому разі не снігом), по можливості, вдягнути сухі речі (можна дещо зняти з себе), доставити потерпілого в тепле місце і напоїти гарячим чаєм.

 • Шановні діти, ми сьогодні пригадала правила безпеки під час зимньої пори року і зараз пропоную перевірити свої знання.

Тест «Будь обережним взимку»

 1. Симптоми переохолодження:

А. Активність рухів, прилив сили.

Б. Слабкість, сонливість, нечітка свідомість.

2. Для відновлення кровообігу при охолодженні треба:

А. Розмахувати руками, пробігтися, спробувати поворушити пальцями рук або ніг.

Б. Знайти тепле приміщення, випити чаю.

3. При обморожені вух та носа, необхідно:

А. Швидше розтерти обморожені місця снігом.

Б. Повільно розтерти руками, прикрити теплими рукавичками.

4. Чому не можна розтирати обморожені місця снігом:

А. Можна занести інфекцію.

Б. Можна забруднитися.

5. Безпечною вважається крига:

А. Понад 10 см., темного кольору.

Б. Понад 20 см., зеленуватого кольору.

6. Якщо людина провалилась під лід:

А. Треба підійти, та допомогти вилізти з води.

Б. Наближатися повзком, спробувати подати шарф або палку товаришу.

7. При переході дороги під час ожеледиці, якщо немає світлофора треба:

А. Переходити дорогу як вам зручніше.

Б. Дочекатися, коли на дорозі не буде транспорту і переходити.

8. Гальмівний шлях машини під час ожеледиці, більш за все залежіть:

А. Від досвіду водія.

Б. Стану дороги.

 • Зараз, ми перевіримо ваші знання.

1

2

3

4

5

6

7

8

Б

А

Б

А

Б

Б

Б

Б

 • Будьте уважними взимку, щоб не трапилося біди!

 • До побачення.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!