Опорний Конспект "Харчові жири"

Технології

Для кого: 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас, Дорослі

28.01.2021

204

8

0

Опис документу:
Опорний конспект з предмету " Технологія борошняних кондитерських виробів " по темі " Харчові жири: рослинні олії, коров'яче масло, маргарин, кулінарний і кондитерський жири" Теоретичне навчання за професією "Кондитер" 3 розряд
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Харчові жири

Жири — висококалорійна сировина, яка широко використовується у виробництві борошняних кондитерських виробів.

Всі жири за походженням поділяють на рослинні, тваринні й комбіновані, а за консистенцією — на рідкі й тверді. Для кондитерського виробництва з тваринних жирів використовують тільки вершкове масло, з комбінованих — маргарин, кондитерський жир, з рослинних — соняшникову, бавовняну олію, олію з какао.

Жири використовують для приготування виробів з дріжджового, здобного, пісочного, шарового, заварного тіста, для приготування кондитерських кремів (масляного «Глясе», «Шарлот», заварного), шоколадної глазурі, змащування кондитерських листів і форм. - - Жири значною мірою впливають на фізичні властивості тіста і якість готових кондитерських виробів. Жири покращують смак виробів, підвищують їхню калорійність, уповільнюють черствіння, покращують структуру виробів, надають їм пористості й збільшують у об'ємі. Жир, що додають у тісто у розтопленому вигляді, робить тісто пластичним, підвищує його газоутримуючу здатність. А жир, який додають у розм'якшеному стані, надає тісту при багаторазовому розкачуванні шаруватої структури.

Жир уповільнює процес бродіння, оскільки перешкоджає розвитку дріжджів. Тому, готуючи здобне дріжджове тісто, жир треба додавати наприкінці процесу бродіння.

Рослинні олії

Олії одержують з насіння олійних рослин (соняшника, льону, гірчиці, арахісу, сої), а також з м'якоті плодів оливкової пальми, горіхів і відходів харчового виробництва, що містять олії (зародків кукурудзи, інших зернових культур, плодових кісточок).

Рослинні олії містять 99,9 % жиру, 0,1 % води. Енергетична цінність 100 г — 889 кКал або 3767 кДж. Рослинні олії добре засвоюються організмом людини (на 95—98 %). В них містяться біологічно активні речовини: поліненасичені жирні кислоти (лінолева, ліноленова), фосфатиди, каротин, вітамін Е (токоферол).

Виробництво рослинних олій складається з трьох процесів: підготування олійного насіння, витягування олії з насіння і очищення (рафінації) олії. Послідовність процесів рафінації й одержані при цьому види олій наведені в табл. 4.

Таблиця 4

Способи рафінації олії

Видалені домішки

Віші олії

Механічне очищення:

відстоювання

фільтрація

центрифугування

Залишки вичавок. макухи

Нерафінована

Гідратація — обробка гарячою водою (70°С) або парою

Фосфотиди, бикові речовини, слизисті речовини

Гідратована

Нейтралізація — обробка лугом

Надмірна кількість жирних кислот

Рафінована недезедорована

Дезодорація — обробка сухою парою (230°С) у вакуум-апаратах

Ароматичні речовини, сліди бензину

Рафінована дезодорована

У кондитерському виробництві переважно використовують соняшникову олію, рідше бавовняну. Залежно від способу очищення соняшникову олію поділяють на рафіновану, гідратовану 1-го, 2-го гатунків і нерафіновану вищого і 1-го гатунків.

У рафінованій олії видалені ароматичні речовини. Вона повинна бути прозорою, без осаду, майже безбарвною, смак і запах слабко виявлені.

Гідратована олія 1-го і 2-го гатунків — це така яка пройшла механічну обробку і гідратацію (видалення білкових і слизистих речовин). Вона повинна бути прозорою, без осаду, золотисто-жовтого кольору. Смак і запах — властиві соняшниковій олії без гіркоти і сторонніх присмаків і запахів. Для олії 2-го гатунку допускається легке помутніння.

Нерафінована олія проходить механічне очищення (фільтрування, центрифугування або відстоювання). Олія (вищого і 1-го гатунків) повинна бути прозорою, мати інтенсивний золотисто-жовтий колір. Допускається легке помутніння. Смак і запах — властиві соняшниковій олії, без гіркоти і сторонніх присмаків і запахів. У олії 2-го гатунку допускається осад і над ним легке помутніння.

На підприємства громадського харчування надходить тільки рафінована бавовняна олія вищого і 1-го гатунків. За якістю вона повинна бути прозорою (за кімнатної температури), світло-жовтого кольору, без осаду: мати властивий бавовняній олії смак і запах. При температурі 10— 12 0С олія мутнішає, а при 0 0С — застигає.

У кондитерських цехах соняшникову і бавовняну олію переважно використовують для змащування кондитерських листів і форм, на яких випікають кондитерські вироби.

На підприємства громадського харчування олія надходить у металевих бочках місткістю 50—100 або 100—275 л, а також у алюмінієвих флягах.

Зберігають рослинні олії при температурі 4—6'С і відносній вологості повітря

85 % протягом 1 місяця.

Масло какао — це продукт шоколадного виробництва який одержують пресуванням попередньо очищених, обсмажених і подрібнених какао-бобів.

Масло какао належить до групи твердих жирів, оскільки воно складається в основному з насичених жирних кислот (пальмітінової, стеаринової) і одної ненасиченої жирної кислоти (олеїнової). За температури 16—18°С масло какао має тверду, ламку консистенцію, колір світло-жовтий, запах і смак, властиві какао. Топиться масло какао при температурі 32—35 0С.

У кондитерському виробництві масло какао використовують для приготування шоколадної глазурі. Потім цією глазур'ю оздоблюють тістечка, торти.

Надходить масло какао в ящиках (фанерних, дощатих або з гофрованого картону) по 20 кг, застелених всередині пергаментом. Зберігають масло какао при температурі 18°С і відносній вологості повітря 75 % протягом 1 місяця.

Коров'яче масло

Масло коров'яче — різновид молочних продуктів. Виробляють його вершковим і топленим.

Вершкове масло — цінний харчовий продукт, який одержують з вершків методом збивання або методом перетворення їх. Вершкове масло містить такі самі вітаміни, то й молоко, але в іншому відсотковому відношенні. У ньому міститься: 61,5—82,5 % жиру, 16—35 °С води, 6.5—0.8 % білків, 0.8—1,7 % вуглеводів, 0,1—0.3 % мінеральних речовин, фосфатиди, жиророзчинні речовини (А, Д), крім того, вітаміни В1, В2, РР, С. Енергетична цінність 100 г вершкового масла 748 кКал, або 3130 кДж. Температура плавлення — 28—34°С. Вершкове масло добре засвоюється організмом людини (на 96-98 %). Сировиною для виробництва вершкового масла є вершки середньої жирності — 28—47 % або високожирні з вмістом жиру 82,5 %.

Таблиця

Види масла

Склад. %

Вершки

Характерні

особливості масла

жир

вода

сіль

Несолоне

82.5

16

Пастеризовані, сквашені

Солодко-вершкове, кисло-солодке

Солоне

81,5

16

1,0

Пастеризовані, сквашені

Солодко-вершкове, кисло-солодке

Вологодське

82.5

16

Високопастеризовані з гарним смаком і ароматом

Солодко-вершкове з горіховим присмаком

Любительське:

- несолоне

- солоне

78.0 77.0

20.0

20,0

1.0

Пастеризовані

Сквашені

Сквашені

Солодко-вершкове з присмаком вершків Кисло-солодке з присмаком вершків Кисло-солодке з присмаком вершків

Селянське

- несолоне

- солоне

72.5 71.5

25.0 25,0

1.0

Пастеризовані Сквашені

Пастеризовані

Солодко-вершкове з підвищеним вмістом плахти Кисло-вершкове з підвищеним і вмістом плахти і Солодко-вершкове з підвищеним і вмістом плахти

Технологія виробництва масла методом збивання складається з таких послідовних операцій: підготовка вершків, збивання вершків в масляне зерно, промивання і механічна обробка масляного зерна, розфасування і упакування масла

Виробництво масла методом перетворення високожирних вершків складається з одночасного охолоджування й перемішування вершків в маслоутворювачах до появи масла рідкої консистенції, яке через 2—3 години набуває необхідної консистенції.

Розрізняють такі види вершкового масла: несолоне, солоне, Вологодське. Любительське. Селянське, дієтичне, з наповнювачами (шоколадне, медове, фруктово-ягідне). Хімічний склад основних вмлів : вершкового масла наведено у табл. 5. У кондитерських цехах частіше всього для виробництва тіста і кондитерських кремів використовують солодко-вершкове масло несолене і любительське несолене.

Якість вершкового масла визначають за хімічними (кількість жиру, вологи, солі) та органолептичними показниками (див. табл. 5). Смак і запах масла повинні бути чистими, характерними для і кожного виду масла, без сторонніх присмаків і запахів. Консистенція при 10—12°С щільна, однорідна, пластична, поверхня на розрізі зі слабким блиском, суха на вигляд або з наявністю поодиноких дрібних крапельок води. Колір — від білого до жовтуватого, однорідний по всій масі.

Залежно від якості вершкове масло буває вищого і 1-го гатунків. Масло Вологодське на гатунки не поділяється.

Недоліками вершкового масла є кормовий присмак, гіркуватість, темно-жовтий край, металевий присмак, каламутна сльоза (в солоному маслі), крихкість.

Топлене масло одержують з вершкового, яке має дефекти, або із зачисток масла шляхом перетоплювання при температурі 70— 90 0С з наступним відокремленням від плазми, охолодженням до температури 40°С і розливанням у бочки.

За якістю воно повинно бути з чистим добре виявленим смаком і запахом витопленого молочного жиру, жовтого кольору, м'якої зернистої консистенції.

У розтопленому стані вершкове масло прозоре, без осаду. Топлене масло поділяють на вищий і 1-й гатунки.

Зберігають масло в холодильних камерах при температурі 4°С, відносній вологості повітря 80 ач> вершкове масло протягом 10, топлене — до 15 днів.

Маргарин

Маргарин — це високоякісний, одержаний штучним шляхом жир, подібний до вершкового масла за структурою і органолептичними показниками.

В маргарині міститься: жиру - 72-82 %. води - 15.6-26.8 %. білків – 0,3-0.5 %. вуглеводів — 0.9-1.2 %. Енергетична цінність 100 г маргарину - 653-735 к Кал. або 2735-3131 кДж. Температура плавлення маргарину - 27-ЗЗ 0С. засвоюваність — 94-97 %.

Біологічна цінність маргарину визначається вмістом в ньому поліненасичених жирних кислот, фосфатидів, вітамінів А і С. Сировину для виробництва маргарину поділяють на основну і допоміжну (табл. 6).

Основною складовою маргарину є саломас (гідрогенізований жир). Крім того, до рецептури маргарину входять рідкі рослинні олії (соняшникова, кукурудзяна та ін.). тваринні жири (яловичий, свинячий, коров'яче масло), молоко коров'яче (натуральне або сухе), кухонна сіль, цукор, какао-порошок, ванілін, барвники і емульгатори (для одержання стійкої емульсії), лимонна кислота, ароматичні речовини. Для підвищення біологічної цінності до нього додають вітаміни А, Е.

Залежно від призначення і рецептури маргарини поділяють на три групи: бутербродні, столові, для промислової переробки.

Таблиця

Основна

сировина -

жирова основа маргарину

Допоміжна сировина

рідина

емульгатори

смакові домішки

барвники

консерванти

Саломас, рослинні олії

Молоко сквашене, молоко або вода

Сухе молоко або фосфатиди. МГД. або Т-1. Т-2, Т-Ф

Сіль, цукор, ароматизатори, вітамін А

Каротин або «аннато»

Бензойна або сорбінова кислота

Бутербродні маргарини: Екстра, Слов'янський, Любительський. Шоколадний вершковий — призначені для приготування бутербродів.

Маргарин Екстра може бути використаний для приготування кондитерських і борошняних виробів на підприємствах громадського харчування.

Столові маргарини: Вершковий, Молочний, Новий, Сонячний — зазвичай використовують дія приготування борошняних кондитерських виробів.

Для промислової переробки використовують маргарини: рідкий для хлібопекарської промисловості, рідкий для кондитерської промисловості, безмолочний.

Згідно діючого стандарту вся група столових маргаринів і безмолочний для промислової переробки виробляють вищого і 1-го гатунків, інші групи маргарину на гатунки не поділяються.

Маргарин бутербродний і столовий вищого гатунку попиши мату чистий, чітко виявлений молочний або молочнокислий смак І запах (Молочний. Новий. Сонячний), л вершковим присмаком (Екстра, Слов'янський) або молочнокислий з слабким присмаком вершкового масла (Вершковий. Любительський). Сторонні присмаки і запахи не допускаються. Консистенція повинна бути пластичною, щільною, однорідною, легкоплавкою, поверхня зрізу блискучою або слабкоблискучою сухою на вигляд. Колір маргарину — світло-жовтий, однорідний по всій масі.

Маргарин столовий 1-го гатунку (крім Вершкового) повинен мати слабковиявлені молочний або кисломолочний смак і запах. Допускається слабкий присмак вихідної тваринної сировини. Сторонні присмаки і запахи не допускаються. Консистенція може бути ледь пастоподібна, поверхня зрізу матова. Допускається неоднорідність забарвлення.

Недоліками маргарину вважаються: присмак рослинної олії, а також гіркуватий смак, надмірна крихкість, наявність крапельок води, що збігають.

Зберігають маргарин при температурі 4 0С відносній вологості повітря 80 % протягом 45 днів.

Кулінарні й кондитерські жири

Кулінарні й кондитерські жири — це безводна суміш саломасу з рафінованими рідкими рослинними оліями (соняшниковою, ба^ вовняною, соєвою та ін.) і топленими тваринними жирами (яловичим, баранячим, свинячим). Як наповнювачі використовують вітаміни, антиокислювачі, ароматизатори, барвники, фосфатиди.

Кулінарні й кондитерські жири містять 99,7 % жиру і 0,3 % води. Температура плавлення жирів — 28—36'С, засвоюваність — 96,5 %. Енергетична цінність 100 г жирів — 897 кКал, або 3758 кДж

Кулінарні жири: фритюрний (рослинний саломас), сало рослинне (рослинний саломас, рослинна олія — 15—25 %), Український жир (рослинний і тваринний саломас, рослинна олія — 20— 25 %, свинячий топлений жир - 15-30 %). Ці жири використовують для смаження у фритюрі пиріжків, пончиків, оскільки вони стійкі до дії високих температур.

Кондитерські жири: жир для печива (рослинний саломас, топлений свинячий жир — 12 %, топлений яловичий жир — 12 %, фосфатидний концентрат), жир для вафель (рослинний саломас, кокосова або пальмоядрова олія — 20—40 %), жир для кексів (саломас з бавовняної та рослинної олії — 80 %).

Кулінарні й кондитерські жири, згідно діючих стандартів, на гатунки на поділяються. Смак і запах цієї групи жирів повинні бути чистими, властивими для даного жиру. Сторонні присмак і запах не допускаються. Колір залежно від виду жиру — від білого (кулінарні жири) до світло-жовтого (кондитерські), рівномірний по всій масі.

Консистенція жирів при 20°С однорідна, тверда або пастоподібна, допускається пластична (для вафель). У розтопленому стані всі жири повинні бути прозорими.

Недоліками жирів цієї групи є гіркуватий нечистий присмак, забруднення продукту. Зберігають жири при температурі 4°С, відносній вологості повітря 80 % протягом 4 місяців.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.