Не робіть рубців на душі. Брехня. Дорослі. 1 частина. Вчитель - методист Телеп Лілія Іванівна

Опис документу:
Шановні дорослі! Сьогодні брехня є головним «гравцем» у повсякденні кожної людини. Неправда допомагає нам захистити душу так само, як одяг захищає від чужих поглядів наше тіло. Уже самих лише правил гарного тону досить, щоб усіх нас по заслузі зарахувати до класу «брехунів». Стаючи звичною формою поведінки, брехня закріплюється і перетворюється в якість особистості психології.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Р. Фейхтерслєбен: «Існує лише одна моральність — це правда, і лише одна аморальність — брехня»
***

Людина –це суспільна істота, якій притаманні свідомість та розум.

Людина – вінець творіння та цар природи.

Давньогрецький філософ Платон, описуючи собі подібних, говорив, що людина – це «істота без пір’я, двонога, з плоскими нігтями».

Часто про нас, людей, кажуть, що ми - стадні тварини.

А ще, виявляється, ми єдині в царстві природи, хто вміє брехати.

Один з отців Церкви, блаженний Августин, у своєму трактаті «Про Брехню» писав, що християнин не повинен казати неправди, навіть якщо це може врятувати комусь життя. Однак справа в тому, що сьогоднішнє суспільство дуже відрізняється від того, яке було в четвертому-п’ятому століттях, коли проповідував Августин. Адже ми не були б людьми, якби не знайшли розв’язання й цієї дилеми.

Сьогодні брехня є головним «гравцем» у повсякденні кожної людини.

Неправда допомагає нам захистити душу так само, як одяг захищає від чужих поглядів наше тіло. Уже самих лише правил гарного тону досить, щоб усіх нас по заслузі зарахувати до класу «брехунів».

Стаючи звичною формою поведінки, брехня закріплюється і перетворюється в якість особистості психології.

Немає жодної людини, яка б жодного разу не брехала в своєму житті.

Брехню вивчають, по-перше, як наслідки виховання, по-друге – з’ясовують, які чинники впливають на виховання.

Для початку непогано було б розібратися, а що таке, власне, брехня?

Енциклопедичний словник пояснює, що брехня - навмисне викривлення істини.

Християнські філософи навчають, що брехня – це «порушення восьмої заповіді, злочин проти Бога».

Видатні психологи стверджують, що брехня – це свідоме, умисне спотворення істини, неправда, обман.

Брехня завжди має на меті досягнення цілей, що ставить перед собою особа, яка бреше. Також брехня можлива лише при наявності щонайменше двох суб’єктів: того, хто бреше, і того, кому брешуть.

Брехню слід розглядати у двох площинах: у широкому сенсі – як соціальне явище, а у вузькому – як акт комунікації.

Виникає питання: «Чому ж дорослі люди брешуть?»

А брешуть дорослі:

 • тому, що можуть це робити;

 • тому, що так їм простіше;

 • тому, що це нікому не шкодить;

 • тому, що це комусь на користь;

 • тому, що це провокація;

 • тому, що буває брехня заради брехні;

 • тому, щоб уникнути покарання;

 • тому, щоб уникнути відповідальності;

 • тому, що це спосіб звернути на себе увагу;

 • тому, що це спосіб самозахисту;

 • тому, що це спосіб зберегти свій внутрішній світ,

 • тому, що це стало загальноприйнятим;

 • тому, що існує брак контролю (якщо брехню ніхто не зможе

перевірити, то й не доведе, що це брехня);

 • тому, що брехня вже стала способом спілкування;

 • тому, що їм зручно вірити в те, чого не було;

 • тому, що брехня може бути засобом отримання вигоди;

 • тому, що одна з причин брехні може стати низька самооцінка;

 • тому, що їх часто змушують це робити хворобливі амбіції;

 • тому, що їх примушують це робити бажання досягти успіху;

 • тому, що це прямий і легкий шлях заробити;

 • тому, що бояться несхвалення інших;

 • тому, що бояться сказати правду;

 • тому, що хочуть, щоб їх любили, цінували, захоплювалися ними;

 • тому, що вони мають страх того, що правда виглядає не такою

привабливою;

 • тому, що хочуть запобігти негативним емоціям;

 • тому, що бояться, що від них можуть відвернутися друзі;

 • тому, що хочуть, щоб їм вірили.

Ми всі брехуни

Дорослі брешуть від 10 до 200 разів на день собі і приблизно стільки ж — іншим людям. Такі дані наводить Памела Мейер, авторка книги «Розпізнавання брехні». Професор Аніта Келлі, один з авторів дослідження, зазначила, що в середньому людина бреше 11 раз на тиждень

Якщо не вірите, задайте собі наступні питання:

Ви коли-небудь казали людям компліменти, які не є цілком виправданими?

Ви казали комусь, що у вас все добре, коли насправді ви втомилися і у вас був жахливий тиждень?

Ви коли-небудь казали людям, що ви зайняті, щоб не розмовляти з ними протягом тривалого періоду часу або що-небудь з ними не робити?

Позитивна відповідь на будь-яке з цих питань свідчить про те, що в тій

ситуації ви збрехали.

Науковці поділяють брехунів на дві категорії:

 • ті, які брешуть за потреби;

 • брехуни від природи.

Брехуни від природи розповідають вигадані історії одну за одною, причому самі вірять у свої фантазії, брешуть без жодної потреби (так званий «феномен барона Мюнхгаузена»). Це люди екстраверти, часто дуже веселі. Натомість інтроверти вдаються до брехні набагато рідше, тільки за необхідності.

Останні дослідження показують, що більшу частину брехні говорить одна і та ж невелика група людей, відомих як "патологічні" брехуни (брешуть в п'ять разів частіше, кажуть білу і серйозну брехню, ніж звичайні люди; на одну «білу» брехню звичайного брехуна доводиться п'ять з половиною подібних висловів закоренілого брехуна; на одну серйозну брехню звичайної людини доводиться 19,1 неправд закоренілого брехуна). Хронічні брехуни, як правило, мають дефіцит любові і знижену самооцінку.

10 принципів успішного брехуна

 1. Для брехні повинна бути вагома причина

Брехати треба якомога менше і тільки в тих випадках, коли від цього дійсно можна істотно виграти. «Патологічні брехуни не можуть вчасно зупинитися, і тому попадаються.

 1. Продумувати деталі

Успішні брехуни ніколи не чекають, поки опиняться під перехресним допитом, щоб почати придумувати свою історію. Ті брехуни, які спочатку продумують в подробицях свою історію, більш успішні, ніж ті, хто цього не робить.

 1. Говорити правду

Найважче розпізнати ту брехню, яка насправді брехнею не є. Можна сказати правду таким чином, що у слухачів складеться хибне враження. Технічно, це не брехня, а спосіб ухилення від відповіді. Дослідження, проведене на прикладі патологічних брехунів, показало, що більш успішно домагаються своїх цілей ті з них, яким вдається ухилитися від додаткових питань і, відповідно, зайвих відповідей.

4. Знати свою жертву

Хороші брехуни володіють тим же даром, що і хороші співрозмовники: умінням «залізти» в чужу голову. Емпатія не тільки допомагає зрозуміти, що хоче почути візаві, але також допомагає не заходити надто далеко, коли у співрозмовника можуть виникнути підозри.

 1. Чітко дотримуватися однієї версії

«Один з труднощів ефективної брехні в тому, що це – важка праця. Роблячи це, треба бути дуже послідовним. Це означає, що всі деталі брехні повинні відскакувати від зубів. Деякі початківці брехуни навіть записують їх. Багато «проколюються» на тому, що видають суперечливу інформацію різним людям, а ті можуть потім зустрітися і звірити свідчення.

 1. Бути твердіше

Треба твердо наполягає на своїх словах.

Одна з причин, через яку багато хто не вміє брехати, полягає в тому, що люди знаходять цей процес неприємним. Вони хочуть якомога швидше розправитися з цим і демонструють полегшення, якщо співрозмовник змінює тему. Це видає їх повністю. Умілі брехуни отримують задоволення від процесу. Кращі брехуни не виявляють жодних докорів сумління, бо вони їх не відчувають. Вони вміють брехати і насолоджуються такою можливістю.

 1. Стежити за сигналами тіла

Стало загальновідомим, що коли люди брешуть, вони доторкаються до носа, запинаються і відводять очі. Страх і почуття провини часто відбиваються в міміці. Проте дослідження показують, що це не завжди так. Дослідження за показало, що вмілі брехуни прекрасно контролюють свої невербальні сигнали, такі як візуальні контакти з співрозмовником і жестикуляція.

 1. Підвищити градус

Якщо жертва явно щось починає підозрювати, для умілих ошуканців – це сигнал до того, щоб підняти емоційне напруження. Кращі брехуни є природженими маніпуляторами.

 1. Контратака

Більшість з нас відчувають себе дискомфортно, коли нам доводиться говорити неправду. При цьому точно також ми відчуваємо себе і коли звинувачуємо у брехні інших. Брехуни можуть використовувати цей дискомфорт в свою користь.

 1. Переговори

Навіть у разі провалу, брехунам часто вдається уникнути гіршого завдяки тому, що психологи називають переговорами. Досвідчені брехуни завжди намагаються пом’якшити, полегшити або повністю позбутися почуття відповідальності за брехню.

Види брехні

Світий Доротей (три види брехні)

Святий Доротей із Гази, один із ченців, що народився у 505 р. в Антіохії (Сирія) у заможній сім’ї, здобув освіту і вирішив присвятити своє життя Богу. Приєднавшись до монастиря в Газі, через 11 років отримав благословення створити власну спільноту. Помер, вірогідно, між 560 і 580 роками, залишивши численні листи і тексти, які розповідають не тільки про нього, а і вказують, як бути кращою людиною. В одному з них він писав, що людина може брехати трьома способами. Тим самим він виділяв три види брехні.

 1. Перший вид брехні - брехати думкою

Кожен із нас хоча б раз мав ситуацію, коли, побачивши, як двоє людей, розмовляють, додумував собі, що вони говорять саме про нього. Ми створюємо цілі сценарії здогадів, часто налаштовуючи таким чином своє серце проти цих людей. Те ж саме відбувається, коли ми бачимо якусь людину вперше і відразу ж складаємо в думках цілий список підозр щодо того, хто це і який він. Це, згідно зі св. Доротеєм, — брехня в думках, тобто підживлення підозри, з якої пізніше дуже легко народжується нав’язливість, підслуховування, лихослів’я, суперечки, осудження.

Світий Доротей казав: «Стараймося, браття, з усіх сил ніколи не вірити своїм підозрам. Ніщо так не перешкоджає людині дбати про свої гріхи, ніщо так не вчить втручатися в не свої справи. Бо підозри погані і забирають у душі спокій». Ось у чому полягає брехня в думках.  

 1. Другий вид брехні - брехати словом

Тут не треба багато пояснювати. Брехня маленька і велика траплялася і трапляється всім. Так само, як кожен гріх народжується з чуттєвості, жадібності або марності, так і людина бреше, бо хоче уникнути приниження чи звинувачення, або щоби задовольнити свою пожадливість і прагнення користі.

Доротей зазначає, що дуже легко можна потрапити у спіраль брехні, яка робить так, що ми не тільки обманюємо тих, кого любимо, а й втрачаємо в очах людей будь-яку довіру, так що навіть коли говоримо правду, то ніхто в неї не хоче вірити.

 1. Третій вид брехні - брехати своїм життям

Своїм життям бреше людина, яка надягає маски. Вона розгнуздана або розпусна, а вдає стриманість; хтива і жадібна до зиску, а постійно говорить про убогість, милосердя і благодійність; вона пихата й гордовита, а хвалить смиренність, аби приховати своє справжнє обличчя. Приховати не тільки від інших, а трапляється, що і від самої себе.

Рецепт Доротея від підозріливості — це добрі думки щодо ближнього. Він закликає взагалі уникати брехні, бо вона походить від злого духа і зв’язує нас із ним. Христос — це правда. Прагнути правди, навіть, якщо це боляче, — це шлях спасіння, бо наближає нас до Спасителя.

Форми брехні

Екман (дві форми брехні)

Екман пише, що існують дві основні форми брехні:

 1. Перша форма брехні – умовчання. «При замовчуванні брехун

приховує істинну інформацію, але не повідомляє неправдиву.

 1. Друга форма брехні – спотворення. При спотворенні брехун робить

якісь додаткові дії – він не тільки приховує правду, а й надає натомість неправдиву інформацію, видаючи її за справжню, вводячи в такий спосіб нас в оману; замовчування чи приховування реальної інформації. Це випадок, коли лікар не повідомляє пацієнтові, що той смертельно хворий, а також ситуація, коли чоловік не вважає за потрібне розповісти дружині, що обідні години праці проведе у квартирі її подруги.

Типи брехні

 • «Дворецький» − тип брехні заради підтримки хороших відносин.

Наприклад: «Я вже в дорозі», коли ви ще навіть не вийшли з дому, або «Вибач, я не побачив повідомлення», коли ви просто не хотіли відповідати.

 • «Лялька-рукавичка» − тип брехні, за якої приховують свою

особистість. Наприклад, коли хтось ідеалізує себе в додатках для знайомств та побачень.

 • «Китайська морська армія» − це брехня, яка намагається створити

масове хибне уявлення про репутацію. Наприклад, коли компанія наймає спеціальних людей, які публікують сотні позитивних оцінок їхньої продукії.

 • «Модель самообману» - потреба в самообмані: вона зводиться до двох

основних несвідомих інстинктів самозбереження. Вона пояснює, чим вони є для людини і як доводять її до біди.

Чим люди видають брехню?

Брехня – певний вид стресу. Він і створює фізіологічні реакції, які потім вчені класифікують як маркери брехні. «На обличчі лише 43 м’язи і 10 тисяч виразів! Якщо їх всіх вивчити, то детектор брехні не знадобиться!» Але от спробуй все визубрити. Наприклад, африканські аборигени якось зовсім не переймаються з цього приводу. У них є свій детектор брехні – страусине яйце. Людина, яка відповідає на питання, тримає в руках яйце. Якщо бреше, то яйце лопається. Вона його мимоволі стискає трохи сильніше – і шкаралупа не витримує. А контролювати мікроскорочення м’язів рук людина не може. У нас усе складніше. Відомо, що жінки краще розпізнають брехню, ніж чоловіки. Сканування мозку обох статей показало, що у жінок у середньому від 13 до 16 ключових зон в мозку в обох півкулях, які задіяні в спілкуванні і використовуються для аналізу слів, тону голосу, сигналів тіла. У чоловіків, хоч вони і брешуть більше, таких зон усього від 4 до 7. Як так вийшло? Чоловічий мозок призначений для вирішування просторових, стратегічних завданнь. А жіночий існує для спілкування. Адже їм дітей ростити. І треба по найменших ознаках розуміти, що з дитиною – голодна, хвора. Багато жінок навіть можуть читати емоції тварин. І знають, як виглядає здивована кішка або розсерджена собака. А от чоловіки навряд чи відрізнять одне від іншого.

Як розпізнати брехуна?

Щоб навчитися брехати людина не має бути особливою або мати до цього хист від природи. Але щоб брехня була переконливою, потрібен певний талант. Є люди, яким з дитинства незнайоме поняття чесності. За допомогою обману вони легко сіють в головах оточуючих невизначеністьі дезорієнтацію. Але той факт, що якийсь чоловік є майстерним брехуном, ще не означає, що ви не можете вивести його на чисту воду. Потрібно лише знати, що слід шукати. Брехня сама себе видає, і якщо ви навчитеся помічати її ознаки, то брехунові навряд чи вдасться вас обдурити, і вам вже не стати жертвою чужих вигадок і брехні. Все перераховане нижче отримало наукове підтвердження відомими вченими і дослідниками в області психології, адже людська поведінка стала об'єктом вивчення з моменту зародження структурованого мислення.

Все, що вам знадобиться, це навчитися визначати конкретні типи поведінки, які вказують на те, що ваш співрозмовник вам бреше або говорить правду. Будьте готовими до зустрічі з шахраями.

Ось наукові підтвердження брехунів

1. «Чесно кажучи»

Людина, яка явно намагається вас обдурити, для більшої переконливості скаже слово «чесно». Люди, які не мають наміру вам брехати, не будуть вживати подібні фрази.

2. Занадто багато деталей

Брехунам доводиться запам’ятовувати різні деталі їх помилкової історії, щоб не потрапити в халепу. Вони часто розповідають занадто багато подробиць, намагаючись зробити свою розповідь більш реалістичним.

3. «Я ніколи не», «я завжди»

Такі слова, як «ніколи» і «завжди», самі по собі хибні. Брехун додає ці слова в розмову, щоб здаватися більш надійною людиною.

4. Використання «вони, він, вона» або «ми» частіше, ніж «я»

Уникаючи відповідальності, брехуни намагаються викликати більше довіри. Щоб змусити вас повірити, вони менше використовують «я» - твердження.

5. Спростування, виправдання і короткі відповіді

Люди, які часто брешуть, відмовляються від звинувачень, навіть якщо їх ще не встигли звинуватити. Також вони намагаються пояснити, чому вони діяли певним чином, хоча їх про це не запитували. Брехуни кажуть короткими фразами, щоб приховати, що насправді сталося.

6. Інформація впливає на розпізнавання брехні

Дослідження показали, що в знайомій ситуації людям легше розпізнати брехню. За результатами було встановлено, що чим більше людині знайома обстановка, тим легше в ній розпізнати брехню. У незнайомій ситуації ймовірність визначення неправди склала 50%, в той час як результат людей в знайомій ситуації був від 8% до 23% кращий. Одна з причин полягає в тому, що чим краще ми знаємо ситуацію, тим більше у нас вихідної інформації, на базі якої можна робити висновки.

7. Люди брешуть на благо своєї команди

Дослідження  показали, що люди з більшою ймовірністю збрешуть на благо всієї команди, ніж для особистої вигоди. Наприклад, працівники швидше збрешуть керівництву про прогрес виконання проекту, якщо відповідальність лежить на всьому колективі, ніж якщо проект залежить тільки від них особисто. Дослідники припускають, що брехня від імені команди не є безкорисливою. У групі люди відчувають менше провини за брехню, тому що вони нібито допомагають іншим.

8. Брехня частіше відправляється електронною поштою

Дослідники  виявили, що люди частіше брешуть в електронних листах, ніж в паперових. По суті обидві форми спілкування є текстовими. Тим не менш, деякі люди брешуть більше, розкривають менше інформації і відчувають менше провини на цьому грунті, коли використовують електронну пошту, ніж при творі листа від руки.

9. Спогади про брехню

Більшість людей, які збрехали про певну подію, з більшою ймовірністю скажуть, що цієї події зовсім не було, якщо запитати їх про неї пізніше.

Якщо дуже детально уявити собі подію, мозок почне сприймати її як спогад.

10. Брехати іншою мовою складніше

Дослідники виявили, що у людей, які брешуть на іноземній мові, рівень стресу значно вище, оскільки просто говорити не своєю мовою - вже стрес. Зокрема, один з експериментів показав, що існує два головні чинники, що впливають на особистість під час брехні на чужій мові: 1) збудження через емоції, що супроводжують брехню, і 2) тривога щодо правильного викладу своїх думок іноземною мовою.

11. «Ходіння по колу»

Коли вам починають в сотий раз переказувати одне і те ж, не відволікаючись на якісь подробиці, то однозначно можна говорити про те, що співрозмовник намагається вас ошукати. Людина, яка не хоче вас обдурити, не повторюватиме одні й ті ж фрази і спокійно надасть уточнюючу інформацію в разі потреби. А ось брехун не буде нічого уточнювати, в іншому випадку він просто заплутається в своїх же словах і думках.

13. Перехід в наступ

Найкращий захист - це напад вважають ті, хто хоче щось приховати або прикрасити. Тому брехуни дуже часто починають необгрунтовано звинувачувати вас у чомусь, аби відвести від себе підозру і переключитися на щось інше. Варто відзначити, що в більшості випадків такий прийом працює і ви самі не помічаєте, як починаєте перед кимось виправдовуватися і намагаєтеся компенсувати свою провину (яку насправді не повинні відчувати), погодившись виконати прохання співрозмовника.

14. Розбіжність слів і дій

Експерти нагадують, що якщо ви хочете перевірити правдивість слів, то спробуйте задати співрозмовнику кілька несподіваних питань (щоб він відволікся від своєї розповіді), а потім знову поверніться до його питання. Якщо у людини і в думках не було вас обманювати, то він не стане плутатися в словах і спокійно висловить все, що хотів (хоч з середини, хоч з кінця або початку розповіді). А ось той, хто заздалегідь склав красиву історію і завчив декілька важливих моментів, аби не збитися, напевно не зможе оперативно переключитися і видасть себе з головою. Крім цього, у брехунів часто жести не збігаються з тим, що вони говорять (наприклад, рух рук не встигає за словами або навпаки, жести надто швидкі, а мова дуже плавна і розмірене).

15. Промовиста нудотність

«М'яко стелить, так жорстко спати» - знайомий вам такий вислів? Ось той, хто хоче отримати від вас що-небудь, стане нудно ввічливим і попереджувальним, аби приспати вашу пильність. Не піддавайтеся на виверти і не вірте солодким промовам, в іншому випадку і самі не помітите, як опинитеся жертвою брехуна.

16. Пауза або дзвінок другу

Як тільки ви почнете задавати незручні питання, людина, якій є, що приховувати, почне викручуватися, візьме паузу, аби придумати найбільш прийнятних відповідей або зробить вигляд, що у нього важливий дзвінок, щоб ви не продовжили свій допит. Той, у кого немає бажання вас обманювати або підставляти, навпаки, намагатиметься разом з вами розібратися в ситуації до кінця і постарається якомога детальніше відповісти на ваші запитання (а якщо він не знає відповідь, то просто чесно скаже про це і спробує уточнити інформацію).

17. Пильний погляд

Всупереч розхожій думці, що брехуни спеціально відводять погляд, аби ви не змогли прочитати щось зайве в їхніх очах, насправді все з точністю до навпаки. Людина, якій нема чого приховувати, при уточнюючих питаннях буде відводити очі в бік, дивитися на небо або собі під ноги, намагаючись зосередитися, а ось брехун, навпаки, не відведе погляд і буде продовжувати розповідати заздалегідь підготовлену історію. При цьому у нього все буде звучати настільки гладко і логічно, що ви точно не запідозрили недобре і можете попастися на вудку. У народі не дарма ж кажуть, що очі - дзеркало душі, тому спробуйте «заглянути всередину» і зрозуміти, які насправді наміри у людини по відношенню до вас (повірте, це не так складно зробити, як здається на перший погляд).

18. Відсутність жестикуляції та інші відволікаючі маневри

Якщо людині нічого приховувати, і він захоплений розмовою, то його жести будуть активними, доповнюючи хід його думок. Але як тільки співрозмовник спробує вас в чомусь надути, то його жестикуляція потихеньку буде сходити нанівець (наприклад, якщо людина раптом застиг як бовдур і почав по кілька разів повторювати одні й ті ж фрази, то це привід задуматися, а чи не намагається він вас обдурити). Психологи нагадують, що в той час, коли ви намагаєтеся видати неправду за дійсність, ви мимоволі починаєте потирати ніс, чухати потилицю, смикати мочку вуха або доторкатися до шиї, тим самим ніби відволікаючи таким чином співрозмовника від своїх слів. А якщо людина під час спілкування ховає руки за спиною або в кишенях, то він точно задумав провести вас навколо пальця, будьте уважнішими і постарайтеся не попадатися на його хитрощі.

19. Зайве занепокоєння і бажання швидше згорнути розмову

Навіть самий вправний брехун, якщо його не перебивати і не ставити уточнюючих питань, з часом видихається і автоматично закінчить розповідати свої казки (дійсно, не можна ж одну і ту ж інформацію видавати по десятому разу). І ось як тільки його фантазія вичерпається, можна виводити його на чисту воду. Психологи рекомендують попросити того, хто вас намагається обвести навколо пальця, розповісти те ж саме, але тільки з кінця і обов'язково постежити за реакцією співрозмовника. Брехунець тут же почне нервувати, згадуючи, на чому він, власне, зупинився і що розповідав вам на самому початку. І щоб не попастися на якихось дрібницях, вважатиме за краще послатися на зайнятість і згорнути розмову (он-то знає, що ви можете викрити його в невідповідність деяких фактів, тому не буде спокушати долю зайвий раз).

20. Брехуни негативно відгукуються про предмет своєї

брехні

Коли людина починає пояснювати ситуацію, про яку бреше, вона надає своїй промові негативного відтінку, навіть якщо в цьому немає ніякої необхідності. У спробах розповісти про «гарячу» ситуацію брехун буде щосили користуватися негативними формулюваннями і описами. І цьому є дуже просте пояснення. Обманщик відчуває себе винуватим за те, що бреше, і ця сама вина стає причиною його поганого настрою. Саме вина змушує брехунів підсвідомо вживати погані вираження. Тому остерігайтеся людей, які розповідають вам про щось в негативному ключі.

21. Розповіді брехунів прямолінійні і прості

Такі особи будуть розповідати самий мінімум, щоб не видати вам зайвого. Такі люди не скажуть нічого такого, що могло б суперечити сказаному ними раніше. Брехуни не хочуть заплутаватися у власному павутинні брехні, а тому знають, як найпростіше не попастися в пастку - тримати язик за зубами. Навряд чи ошуканець мріє про те, щоб ненароком себе видати. Головне правило брехуна: чим менше говориш, тим менше тобі варто побоюватися того, що інші люди тебе розкусять.

23. Брехуни прикрашають свої оповідання і алібі безліччю

непотрібних деталей

З іншого боку, замість того, щоб взагалі нічого не розповідати, брехуни часом вибирають і протилежну тактику. Так, вони можуть почати ділитися з вами безліччю деталей про предмет їхньої брехні. Ставтеся з підозрою до людини, яка приділяє забагато уваги деталям, які не мають відношення до справи. Він робить це для того, щоб створити видимість реальності, що сталося з ним, ось тільки з його вуст це звучить занадто награно і неприродно.

Невербальні сигнали, які брехуни мимоволі використовують в розмові:

Як розпізнати брехню по очах ?

 • Вона проникливо дивиться в очі. Це для того, щоб знати, чи вірите ви її

брехні.

 • А коли людина захоплена зненацька і хоче збрехати так, щоб про це всі

забули, вона тут же перемикає вашу увагу: іде в іншу кімнату нібито у справі або черевики починає зав’язувати, папірці перебирати і буркати щось під ніс.

 • Втім, іноді людина заглядає в очі в надії побачити підтримку.

 • Задаючи питання, стежте за очима, коли людина відповідає. Як правило,

якщо відводить очі вбік, значить, згадує, щоб сказати правду. Важливо, в який бік. Нижче наведена схема психологів-нейролінгвістов, на якій зображено на що вказують рухи очей.

 • Слідкуйте за морганням. Коли брешуть, то часто мимоволі моргають,

тому що це стрес. Але, крім того, підвищене моргання може означати, що тема розмови людині неприємна, завдає болю. А чим рідше людина моргає, тим вона у цей момент щасливіша.

Як розпізнати брехню за сигналами тіла?

 • Односторонні руху – коли дуже активна лише одна сторона тулуба

(плече, рука, нога) – свідчать: людина говорить протилежне тому, що думає.

 • Взагалі, якщо смикає одним плечем, видає брехню.

 • Говорячи, робить крок назад – не вірить в те, що говорить, відступає.

 • Якщо брехун раптом відчув, що несподівано видав себе чимось,

проговорився, він тут же починає посилено стежити за своїм обличчям,

говорити повільніше, ніж зазвичай, зважувати слова.

 • Видати його може саме така пластика тіла. Навіть якщо він виглядає

розслабленим і жартівливим, тіло все одно напружене і перебуває у неприродній або незручній позі.

 • Наприклад, ноги складені іксом, руки намагається сплести або заховати

– щось він приховує від вас.

Як розпізнати брехню по обличчю та губах?

 • Людина висловлює співчуття, а у неї тремтять куточки губ, як би

прагнучи піднятися вгору. Насправді людина чомусь рада цій події. Але хоче приховати радість.

 • Ще куточки губ тремтять або напружені, коли людина радіє, що

вдалося обдурити іншого.

 • Підтискає нижню губу – не впевнений у своїх словах, внутрішній опір

між словом і ділом. Наприклад, каже: «Так, я вам завтра передзвоню». А сам дзвонити не збирається.

 • Несиметричний вираз обличчя, спотворення посмішки в одну сторону

– людина симулює емоції. Деякі психологи вважають асиметрію обличчя у розмові стовідсотковим підтвердженням того, що людина бреше.

 • Задирає підборіддя – відчуває до вас внутрішню злість і досаду,

незалежно від того, як людина поводиться зовні.

 • Знайте, здивування, що триває довше 5 секунд, помилкове. Коли

людина надто прагне показати, що здивована, значить, вона знала все заздалегідь.

Як розпізнати брехню по рухах рук ?

 • Люди чіпають шию, коли брешуть або коли дуже схвильовані.

 • Недарма чоловіки, якщо вже якась моторошно важлива новина, хочуть

послабити краватку.

 • А коли людина як би тримає себе за горло, вона у буквальному сенсі

боїться проговоритися. Слова начебто стоять у неї в горлі, і вона їх нібито стримує.

 • Руки складає в замок – приховує щось і тримає себе в руках, щоб не

проговоритися і не видати таємницю.

 • Якщо людина намагається заховати руки, покласти їх в кишеню,

скласти їх на грудях, швидше за все, бреше.

 • Взагалі стежте за пальцями. Приміром, відомий жест «вказівний палець

вгору», який як би говорить «Зараз я вам покажу, як правильно!» Насправді означає: «Зараз я вас пристрашу і примушу мені повірити». Це сигнал вигадування брехні, людина може просто погрожувати, знаючи, що реально загрозу не втілить.

 • Погладжує себе пальцями – це жест самозаспокоєння обманщика. Хоче

підбадьорити себе, боячись, що йому не вірять. Наприкінці переговорів недарма є традиція тиснути руки.

 • Якщо у вашого співрозмовника холодні руки – можливо, він відчуває

страх викриття. Правда, у деяких людей це пов’язано із проблемами кровообігу.

 • Брехуни нерідко розгортаються машинально у бік виходу, тому що їм

не комфортно.

 • Дуже часто буває так, що людина, яка бреше, не обертається до вас.

Мовні ознаки брехні

 • Якщо людина спеціально говорить про когось: «той чоловік», «та жінка»,

знайте, це так зване дистанційоване мовлення. Вона ніби створює штучну дистанцію. Зменшує значення об’єкта.

 • Якщо сумніваєтеся, що вам говорять правду, попросіть переказати ті ж

події у зворотному порядку. Коли все правда, то це не складе труднощів. А коли збрехав, то складно згадати, що за чим брехав, і перевернути послідовність. Якщо в оповіданні занадто багато подробиць і непотрібних дрібниць – можливо, людина хоче продемонструвати, що вона нібито повністю чиста, ось, мовляв, дивися, розкриваю всі карти. Це явний симптом брехні.

Невиразність мови – ознака бажання збрехати

 • Висота голосу підвищується, коли людина бреше.

 • При смутку й печалі висота голосу падає.

Також:

 • частий дотик до обличчя;

 • закручування волосся на палець;

 • схвильований і нервовий вигляд;

 • ноги спрямовані на двері або від вас;

 • зміна тембру голосу,

 • стурбованість,

 • уникання зорового контакту,

 • рефлекторне потягування мочки вуха,

 • дотик до шиї,

 • непослідовні вирази обличчя, які суперечать змісту розмови.

10 речей, про які люди найчастіше брешуть у повсякденному житті

Ми майже щодня обманюємо себе й інших — і навіть до цього звикли. Ось як звучить брехня, яку ми чуємо найчастіше?

 • "Буду через 5 хвилин" (насправді ще вдома);

 • "Усе гаразд» (стан речей);

 • "Телефон вмер, зламався, сів";

 • "Я не дивлюсь телевізор! У мене його вже Х років немає!";

 • "Мені дуже сподобалося!" (про фільм, який не бачили);

 • "Зовсім вилетіло з голови";

 • "Та я просто жартую";

 • "Так, я неодмінно подивлюся/почитаю/зроблю, дякую";

 • "Можу собі дозволити";

 • "Давай ще по одній — і все".

Психологи виділяють п’ять основних причин, які штовхають багатьох людей на те, щоб брехати близьким та оточуючим.

 1. Брехня з метою вигоди

Люди часто брешуть без злого умислу, а через невпевненість в собі і через те, що вони сумніваються в тому, що самі можуть про себе подбати.

Прикладом подібної брехні може бути брехня дітей перед своїми батьками, припустимо з метою отримання великих грошей на кишенькові витрати.

Поради від психолога:

 • потрібно поставити брехунця в такі умови, коли він буде змушений

повірити в себе;

 • потрібно дати зрозуміти, що він людина доросла і сам здатний

піклуватися про себе;

 • можна привести приклад з власного життя або з життя знайомих людей

– як можна самостійно вийти з ситуації, що склалася.

Спровокувавши таку собі ситуацію, Ви не тільки навчите кохану людину говорити Вам правду, але і навчите його піклуватися про себе, навчіть його стати дорослим і самостійним!

 1. Брехня з метою самозахисту

Прикладом подібної брехні може послужити брехня чоловіка перед дружиною про своє перебування або проведення часу.
У житті буває частенько, коли чоловік захищається від жінки шляхом обману. Таким способом, чоловік захищає себе від потоку нервів дружини, тому як дружина намагається завжди і всіх тримати під своїм контролем.

Поради від психолога:

 • дружині не потрібно чоловіка ставити в рамкие потрібно будувати

відносини з позиції мама-син;

 • жінка повинна дати більше свободи своєму коханому; дозвольте

чоловікові проводити час так, як він того хоче;

 • потрібно ставитися до слів чоловіка з розумінням, але в даному прикладі,

жінці важливо розібратися, чому чоловік змушений Вам брехати.

3. Брехня на благо

Це свого роду благородна брехня. Наприклад, чоловік бреше своїй вагітній дружині для того, щоб вона зайвий раз не хвилювалася. Багато чоловіків вважають, що краще нічого не сказати, ніж збрехати, багато хто йде на брехню заради добра.

Поради від психолога:

 • жінці потрібно з повагою поставитися до брехні чоловіка;

 • є сенс задуматися над тим, а чи потрібна Вам ця правда зараз?

4. Патологічна брехня

Деякі чоловіки і жінки, діти і юнаки починають брехати тільки тому, що їм не вистачає уваги оточуючих. І вони своєю брехнею піднімають себе на п’єдестал, як їм здається. Спочатку вони, звичайно, знаходяться на п’єдесталі, їм віддано багато уваги, але з часом ця брехня стає очевидною.

Зазвичай людина бреше про те, чого у неї немає насправді, щоб підняти свою самооцінку.

Поради від психолога:

 • (на роботі, в школі, інституті) є такий патологічний брехунець, то не

потрібно глузувати над ним;

 • потрібно коректно сказати йому і вказати на правду.

5. Брехня з метою контролю

Подібна брехня характерна для свекрухи, яка бореться за увагу свого сина або намагається контролювати життя свого сина, його любов і відносини.

Поради від психолога:

 • невістці потрібно налагодити стосунки зі свекрухою;

 • потрібно показати їй, що її думка для Вас важлива!

Хоч би яка була причина брехні (брехня для порятунку, у власних інтересах), вона все одно руйнує довіру. А без довіри неможливо побудувати міцні відносини.

Як не стати жертвою брехні:

 • сідайте на більш високий стілець або просто встаньте над

співрозмовником (високе положення підсвідомо діє як сигнал залякування);

· прийміть відкриту позу – не схрещуйте руки і ноги;

 • увійдіть в особистий простір – підійдіть до мовця як можна ближче;

· копіюйте його поставу і жестиаким чином встановлюється довіра, і брехунові буде складніше брехати);

· будьте спокійні, стримуйте свої емоції;

· не докоряйте і не звинувачуйте;

 • зробіть вигляд, що не зрозуміли;

 • перепитайте ще раз.

Так ви дасте брехунові шанс виправитися і сказати правду.

Що робити, якщо вам брешуть?

 1. Якщо ви довідалися, що вам брешуть, не намагайтеся брехуна вивести на

чисту воду вивертами й трюками, провокуючи знову на обман.

 1. Якщо ви вже знаєте правду, так і скажіть.

 2. Не влаштовуйте допиту.

 3. Важливо поговорити про те, що сталося, спокійно.

 4. Не приховуйте проблем.

 5. Якщо дорослому треба терміново з вами поговорити, відкладіть усі

справи й поговоріть.

 1. Не обговорюйте при сторонніх і не влаштовуйте перехресних допитів.

 2. Можливо, вам доведеться вислухати правду про себе, можливо, і про

ваших друзів і родичів. Будьте готові прийняти цю правду не виправдовуючись, не обвинувачуючи, не переходячи на особистості

 1. Не шукайте скрізь брехню.

Поради про те, як змусити оточення вам вірити

Основні ради початкуючим і просунутим брехунам пов'язані не з тим, що говорити, а з тим, як говорити.

В розпал брехні наш мозок випробовує велике навантаження, що видають рухи тіла, міміка, жести і інтонація. Якщо не буде нервувати, то і тіло вас не видасть.

Повірте в те, що збираєтеся сказати

Дуже багато разів проженете брехню в голові. Ваша свідомість прийме її і допоможе відтворити так, немов це суща правда. Корисна в цьому плані розмова з собою — треба спробувати уявити, що ви той, хто вас слухає.

Корисні поради по міміці, жестам і рухам тіла

Погляд

 • Обов'язково дивитеся в очі людині, якій брешете, але не занадто пильно.

 • Можна опускати погляд на долю секунди.

 • Дивитися на губи співрозмовника.

 • Дивитися на його брови.

 • Занадто пильний погляд породжує агресію і примушує насторожитися.

 • Навіть якщо ви говорите чисту правду, але дивитеся пильно в очі, людина

може подумати, що ви брешете.

Ще одним джерелом витоку інформації є очі

По-перше – це зміни зовні завдяки рухам м’язів навколо очей. Ці рухи можна відносно легко імітувати або придушити.

По-друге – це напрямок погляду. Так, якщо людина відводить погляд донизу, що означає смуток, у бік – відразу, а якщо донизу і в сторону – відчуває провину або сором. Однак потрібно зауважити, що зазвичай брехун усвідомлює, що

По-третє – це моргання. Зрозуміло, кліпати очима можна і спеціально, проте це також мимовільна реакція, і дуже часто вона простежується у разі емоційного збудження. На додаток при цьому збільшуються зіниці

Четвертий спосіб - реакція розширення зіниць, на відміну від моргання, свідомо контролювати не можна

П’ятий спосіб – сльози, які також є результатом дії вегетативної нервової системи. Зазвичай, вони пов’язані, з болем, сумом, горем або, навпаки, зі щастям (це так звані сльози радості, які неможливі без сміху чи усмішки). Окрім того, вегетативна нервова система викликає й інші зовнішні зміни на лиці – рум’янець, блідість, піт, які також важко приховати. Скажімо, рум’янець, як вважають, може свідчити про збентеження людини, почуття сорому чи провини . Однак лице червоніє також від гніву. Існує припущення, що багряний колір обличчя може дещо відрізнятися від рум’янцю хвилювання місцем, ступенем появи і тривалістю.

Положення тіла і ніг

 • Ноги не мають бути активними.

 • Не переминайтеся з ноги на ногу.

 • Шкарпетки ніг і тіло мають бути повернені у бік того, з ким ви розмовляєте.

 • Не стукайте шкарпетками.

 • Не трясіть ногою.

Гучна і упевнена мова

 • Говорячи голосно, ясно і упевнено, ви відмітаєте від себе підозри.

Брехуни дуже часто говорять тихіше. Особливо властиво це дітям, тому що вони бояться.

 • Не забувайте говорити з нормальною, звичною вам гучністю.

Руки

 • Жестикуляція — це зайве.

 • Якщо ви хочете, щоб вас не розкрили, тримаєте що-небудь в руках.

 • Не ховайте руки в кишені, не заводьте їх за спину і не схрещуйте на

грудях. Закрита поза відразу видасть ваше бажання відгородитися від співрозмовника, закінчити скоріше розмову.

***

Шановні дорослі!

Слід пам’ятати, що відверта брехня, перекручування фактів і навіть незначна брехня, негативно відбивається на нашому психічному і фізичному стані здоров'я.

Пам’ятайте про золоте правило: Ми повинні ставитися до всіх людей точно так само, як хочемо, щоб вони поводилися з нами”. Тільки тоді наше життя з вами буде прикрашене квітами і зігріте любов’ю ближнього.

З повагою Телеп Лілія Іванівна

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00