Навчально-методична розробка "Природи дивна майстерня"

Опис документу:
У нашій країні любов до мистецтва неухильно зростає. Любов до квітів – це потяг до прекрасного, прагнення прилучитися до нього. У навчально-методичному посібнику з художньо-естетичної творчості подано методичні рекомендації для проведення уроків з біології та гурткових занять у стилі флоризму. Різні теми для роботи з природним матеріалом на заняттях. Посібник складено для керівників гуртків, вчителів, студентів педагогічних навчальних закладів, флористів-початківців.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Природи дивна майстерня

(навчально - методичний посібник з художньо естетичної творчості)

2020

Автор: Соколова О.М. – вчитель біології Костянтинівського НВО №1 «Таврія», керівник гуртка «Флористика» Будинку дитячої та юнацької творчості Мелітопольської районної ради Запорізької області.

Упорядник: Назаренко О.В. – директор Будинку дитячої та юнацької творчості Мелітопольської районної ради Запорізької області.

Віхляєва О. С. – заступник директора Будинку дитячої та юнацької творчості Мелітопольської районної ради Запорізької області

У навчально-методичному посібнику з художньо-естетичної творчості подано методичні рекомендації для проведення уроків з біології та гурткових занять у стилі флоризму. Різні теми для роботи з природним матеріалом на заняттях.

Посібник складено для керівників гуртків, вчителів, студентів педагогічних навчальних закладів, флористів-початківців.

Зміст

Вступ ………………………………………………………………………... 4

Розділ I. Розвиток пізнавально-практичної активності на заняттях

гуртка «Флористика» ……………………………………………………… 6

  1. Засушування квітів: у снопиках, піску, бурі та ваті………... 6

  2. Скелетизація рослин………………………...……………..... 10

  3. «Кристалізація» рослин…………………………………...… 11

  4. «Муміфікація» рослин………………………………………. 11

Розділ II. Природа – творець всіх творців……………………………….. 12

  1. Зберігання засушених рослин………...……………….……. 12

  2. Засушена чарівність літа……………...…………………….. 13

  3. Злакові рослини……………………………………..……….. 16

  4. Застигла фантазія……………………………………………. 19

  5. Фарби у сухих листях і квітах....………………………..…... 20

Список використаної літератури...………………………………………. 23

Вступ

Які дивовижні ці квіти

У кожній чарівність своя.

Всі різні, та й що говорити

У квіти закохана я.

Дивитись годинами можна

На ніжні пелюстки в росі

Дивує і радує кожна,

А щастя дарують усі.

Н. Красоткіна

У нашій країні любов до мистецтва неухильно зростає. Любов до квітів – це потяг до прекрасного, прагнення прилучитися до нього.

Квіти прикрашають життя, це неповторний дар природи. Їх нескінченна різноманітність, витончена гама кольорів наповнюють наше життя радістю споглядання, та внутрішньої довершеністю душі. Квіти приємно дарувати і отримувати в подарунок. А створення гарних робіт, композицій та букетів дарує чудовий настрій, допомагає розвивати естетичний смак, пізнавати та розуміти світ прекрасного, виховує у молодого покоління допитливість, любов до природи та праці.

«Слава Богу за все», що силою Духа святого укутана кожна квітка, тихе віяння аромату, ніжність фарб, краса Великого в малому, за те, що подарував нам життя і цю красу. Хвала за те, що, простирає луки, як квітучий килим, вінчає поля золотом колосся і блакиттю волошок, а душі – радістю споглядання.

Століттями люди намагаються зберегти крихку красу рослин, квітів. Флористика все більше входить в моду.

Наше життя складається зі звичної повсякденності та яскравих подій, котрі виходять за межі рутини. При цьому в усіх випадках – і в щоденній монотонності, й у радісні часи людина прагне зробити своє життя комфортнішим і цікавішим. Із глибини століть і до наших днів непорушною залишається традиція оточувати себе, своїх рідних, друзів та коханих творіннями природи – створення картин та панно, композицій з засушених рослин. Декоративні змоги флористичної творчості безмежні. Використовуючи фарби та форми, даровані нам природою, можна створити різножанрові полотна: портрети, пейзажі, декоративні композиції.

Заняття флористикою пробуджує фантазію: засушений листок деревію на вашій картині обернеться в ажурну папороть, а білі суцвіття бузини або спіреї – в розкішні квітучі дерева.

Майбутнє України залежить від сьогодення, від того, який кадровий потенціал зможе підготувати освітянська галузь, наскільки зможе відшліфувати грані обдарованості кожної дитини, щоб вона в майбутньому змогла повноцінно розкритися. В кожній дитині прихована своя перлинка, тільки її необхідно побачити, допомогти розгледіти її самому малюку й переконати його продемонструвати всім, поділитися своїм скарбом з іншими. Це все можливо лише за умови створення відповідного освітнього середовища.

Сьогодні нікого не здивує те, що в європейських країнах і житло і службові інтер’єри часто прикрашають композиціями в стилі ікебани. Вплив цього мистецтва величезний. Завдяки йому безмірно збагатились уявлення про декоративні можливості живих і сухих рослин, вдосконалились прийоми компонування їх між собою. Ставлять їх нині вже не тільки у традиційні вази. Стали модними, особливо у приміщеннях з малою площею, підвісні ємкості, спеціально виготовлені з різних коренів та інших, досі незвичних матеріалів, та виготовлення різних креативних флористичних робіт.

Розділ I. Розвиток пізнавально-практичної активності на заняттях гуртка «Флористика»

  1. Засушування квітів: у снопиках, у піску, бурі та ваті.

І чую я, як в серці зріє слово,

І квіти стрімко рвуться догори.

В природі все буденно і святково,

Не гай же часу: поспішай, твори

Збираючи матеріал для майбутніх робіт ви станете дивитися на оточуючий світ п-іншому, зір стане більш уважнішим – зовсім непримітна на луках травка в композиції перевтілиться у вишуканий декор.

Рослинний матеріал доведеться збирати повсюди, це подарує вам не тільки вимушені «експедиції» на лоно природи, а й перетворить маленьку прогулянку на цікаву подорож.

З’явиться справжній азарт. Кожного разу хочеться дізнаватися щось нове та цікаве. З часом починаєш всі травки-муравки знати «в обличчя».

При збиранні рослин головний порадник – досвід. Тільки з часом пізнаєш які рослини зберігають колір, а які – ні.

Природним способом можна висушити цілий ряд рослин: амарант, целозія, гіпсофіла, коровяк, лунарія, фізаліс, артишок (плоди).

Засушують і більшість злаків, які ростуть повсюду як трава або бур’яни.

Ніжні та соковиті рослини (піони, жоржини, лілеї, троянди) при звичайному сушінні втрачають форму та колір, при цьому використовують обємне засушування (в піску, бурі, ваті).

Не втрачають яскравості фарб космея, гайлардія, живокість, кореопсис, фіалка.

Благодатний матеріал для робіт – різнобарвні злаки, осоки, безсмертники – вони легко засушуються і прекрасно виглядають у будь-якій композиції.

Найбільш яскраві та довговічні після сушіння – квіти-сухоцвіти (керме, гомфрена, геліхризум).

Засушування квітів у снопиках та піску

Сухі букети з відбілених і підфарбованих рослин, різних сухоцвітів, трав, ковилу, листя, гілок з плодами протягом зими нагадують про ясне сонце, тепле літо, створюють приємну, затишну атмосферу. Матеріалом для таких композицій можуть бути також зрізані літні квіти. Так, у ромашки варто зберегти жовту серцевину, у гайлардії й рудбекії – коричневу. Не викидайте й квіти, які в букеті дещо прив’яли, наприклад троянди, дрібноквіткові хризантеми. Їх можна висушити і після цього використати у своїй роботі. Місце для сушіння має бути прохолодним, сухим, темним, з доброю вентиляцією.

Сушити квіти слід на натягнутих канатах. Великі квіти прикріплюються кожна окремо, а дрібні в’яжуться у пучки. Підвішувати їх необхідно головками вниз, таким чином, щоб вони не торкались одне одного. Якщо стебло тонке й крихке, доцільно в його середину вставити тонесеньку дротинку, щоб воно не зламалось, коли висохне. Засушувати на повітрі можна усі сухоцвіти: місячник, фізаліс (марунка), цмин, миколайчики і ін. Добре зберігають декоративні якості чистець, деревій, перекотиполе, гортензія, півонія, щавель, а також колоски злакових і декоративні трави – просо, тимофіївка, трясучка, ковилу. Висихання рослин триває 15-20 днів. Перед засушуванням вони повинні бути сухими. Отже, збирати їх слід в теплі сонячні дні. Виняток становить гортензія - її зрізують в прохолодні дні вересня. Агератум і деревій краще зберігають забарвлення, якщо суцвіття перед засушуванням зі стеблом занурити на два дні у воду. Квіти для сушіння мають бути в стадії цвітіння, а сухоцвіти - такими, що напіврозпустилися. Листя зі стебла обривають. Колоски й трави сушать пучками, міцно зв’язавши. Пучки краще робити різної товщини й висоти із трав одного сорту.

Є й інші способи засушування декоративних рослин – в піску, бурі, ваті. При цьому вони зберігають колір і об’єм.

Сушать рослини у картонних коробках, куди насипають шар (10 мм) річного піску, просіяного й прожареного на вогні (від вологого на рослинах можуть лишитися плями).

Квіти ставлять головками вниз (листя обривають) обережно засипають піском.

Днів через 15-20 у дні коробки пробивають отвори, через які пісок висипається. З рослин пісок видаляється щіточкою.

Щоб прискорити висушування, коробку з піском і квітами можна помістити секунд на 30-50 у духовку. У піску засушують троянди, фіалки, запашний горошок, півонії, жоржини.

Засушування квітів у піску

Висушування у ваті

Багато декоративних квітучих рослин можна засушувати у ваті, щоб зберегти їх забарвлення й форму. Зрізувати квіти необхідно погожої днини після полудня, коли вони повністю розпустилися. У ваті сушать ромашки, рудбекії, маки, цинії. На картоні або легкій фанері роблять отвори, у які пропускають стебла рослин. Таким чином суцвіття лежать на фанері. Під них і між пелюстками прокладають вату, зберігаючи їх природне розташування.

Фанеру з квітами підвішують у сухому темному місці.

Листя сушать по різному.

По-перше – зануривши стебло у воду, коли листя поступово висихає, дещо змінює колір, але зберігає початкову форму й стан, якого йому надали, коли воно було свіжим.

При висушуванні листя дерев і чагарників, а також іриса і плюща застосовують гліцерин. У розчин з гліцерину й води (гліцерину – третина або ж порівну) занурюють стебла, листя або ж гілки з листям на 2-4 тижні. Листя має бути чистим, без дефектів. При цьому стебла внизу розрізають поздовж на 5-7 см.

Підрізають їх раз на тиждень на 1-2 см. Листя деяких рослин при зануренні у розчин змінює забарвлення, тому в міру набуття ним нових відтінків його з розчину виймають. Висушене в розчині гліцерину листя добре зберігається протягом кількох років, лишаючись еластичним. Його використовують в аранжуванні зі свіжими квітами. Чим довше рослина перебуває у розчині, тим інтенсивніше стає її забарвлення. Обробляти таким способом рекомендують листя бука, берези, брусниці, барбарису, калини, бирючини (вовчі ягоди), драцени, клена, лавра, левкоя, маслини, магнолії, ялівцю, олеандра, орхідеї, плюща, рододендрона, аралії.

Засушування квітів у ваті

Засушування квітів у бурі

Картонну коробку вистеляють папером, який вкривають шаром бури – 8-10 мм. Обезводнені квітки розмішують зверху суцвіттями донизу і засипають бурою.

Таким способом добре засушувати рослини з круглими суцвіттями – лілії, нарциси, майорці (цинії). Тривалість сушки квітів у бурі різна. Ромашки висихають за 2-2,5 дні, чорнобривці, майорці – за 4-5 днів, а лілії необхідно близько місяця. При швидкому висушуванні за рослинами слід весь час наглядати, бо зайве перебування у бурі спричиняє зміну кольору квітки. Крім того, рослина стає крихкою, ламається. Із квіток буру видаляють щіткою. У бурі рекомендують висушувати листя клену ( протягом 2-3 днів), братки, айстри, розрив-траву (бальзамін), чорнобривці, гвоздики, жоржини, гладіолуси, глоксинію, кукурудзу (квіти), левконію, лілії, люпин, маргаритки, нарциси, тюльпани, хризантеми, квітуючи гілки персика, сливи і т.д.

Засушування квітів у бурі

  1. Скелетизація рослин

При створенні мереживного букета застосовують метод скелетизації. Він полягає в тому, що підсушене листя вимочують і кип’ятять (30 хв.) у содовому розчині (чайна ложка соди з домішкою гіпохлориду натрію на 2 л. води), поки верхній шар не починає легко відділятись від листяних прожилок. Коли листя охолоне, тупим ножем або ж жорсткою зубною щіткою обережно зіскрібають м’яку частину листка і прополіскують його у воді, після чого огортають папером і сушать під пресом або в гербарній сітці кілька днів.

Для скелетизації підходить листя магнолії, тополі та інших рослин. Так само обробляються й гілки.

Скелетизація рослин

1.3. «Кристалізація» рослин

«Кристалізація» або «засніження» рослин – витончені, красиво зігнуті, декоративно привабливі гілки дерев та кущів, а також сухоцвіти можна покрити штучним білосніжним інеєм: рослинний матеріал полити крутим окропом квасців (50 гр. квасців на 1 л. води) і залишити на 12 годин для висихання. Замість квасців можна використати гарячий перенасичений розчин харчової солі (400 гр. солі на 1 л. води), трохи охолоджують і занурюють гілку, залишаючи на одну добу у спокої. Можна капнути у розчин акварелі, кристали вийдуть кольоровими. Для синіх кристалів – мідний купорос, а зелено-бурих – залізний купорос.

«Кристалізація» рослин

1.4. «Муміфікація» рослин

«Муміфікація» рослин – листя дерев, кущів, гілочки окремих видів хвойних, гілки з дрібними плодами добре зберігаються при обробці гліцерином – у водний розчин 1 частини гліцерину додати 2-3 частини гарячої води, закрити ємність, розмішати та занурити в нього кінуі стебел (гілки надрізають або розщеплюють на 5 см.), поставити на глибину 6-8 см. на 1-2 тижні (листя), 2-4 тижні (гілки).

«Муміфікація» рослин

Ще простіше прикрасити сухі гілки та квіти «снігом», з пінопласту, потертого на звичайній терці. А приклеїти «сніг» клеєм ПВА.

Розділ ІІ. Природа - творець всіх творців

2.1. Зберігання засушених рослин.

Засушені для зимового аранжування квіти зберігають у картонних коробках, накритих кришками, у сухому прохолодному приміщенні. Злаки – загорнутими в поліетилен, щоб вони не припали пилом.

Головки кульбаби з сімянками, початки аіру з яскраво-червоними плодами потребують ретельного догляду. Адже найменший подих вітерцю здатний зруйнувати їх «ефірну» красу. Щоб закріпити сім’янку, вдаються до розчину, що швидко сохне - 20%-ний клей БФ-6 в ацетоні. Шприцем у центр квітколожа складноцвітих вводять 2-3 краплі розчину.

За кілька хвилин насіння міцно приклеюється до нього, потім у квітконос кульбаби вставляють дротинку. Щоб закріпити достиглі плоди, клей вводять у декілька точок початку.

У такий спосіб можна значно збільшити кількість рослин, придатних для використання у зимових композиціях. Для створення сухого букета добре підходять також і гілки верби, які зрізають на привесні або ж пізньої осені, коли вони безлисті. Прутики, обережно згинають, намотують кільцями й зав’язують. Днів через п’ять вони висихають і зберігають надану їм форму.

Зберігання засушенних рослин

2.2. Засушена чарівність літа (квіти-сухоцвіти)

Теоретично будь-яка квітуча рослина після висушування може вважатися сухоцвітом, але з точки зору флористики далеко не кожна рослина здатна зберегти цілісність і естетичність після зрізки і сушки. Більшість «зірок» квітника в міру висушування втрачають яскравість фарб і форму квітки, стають крихкими і швидко скидають листя і пелюстки. Тому для художніх виробів використовують лише деякі спеціальні види. При цьому застосування знаходять не тільки бутони і квітки, але і насіннєві коробочки або плоди.

Аммобіум крилатий. Чудово підходить для вирощування. Формує численні невеликі кошики. У флористиці використовують суцвіття.

Геліптерум. Має кілька видів і сортів, які відрізняються видом, розміром і забарвленням суцвіть. Заготовлюється в період повного розкриття квіток.

Геліхрізум (безсмертник, цмин, «котячі лапки»). Може мати прості і махрові суцвіття білого або червоного кольору, виведені сорти з кольоровими суцвіттями. На відстані пухнасті суцвіття дуже нагадують м’які лапки кішок, що і стало підставою для народної назви. Заготівлю матеріалу починають в напіврозпуску.

Статиця (кермек). Утворює щитковидні суцвіття, що складаються з дрібних яскраво забарвлених квіток. Найбільшу привабливість мають букети, зрізані в розпал цвітіння.

Ксерантемум (сухоцвітник). На тонких, сильно розгалужених стеблах утворюються невеликі прості кошики білого, лілового, рожевого або червоного забарвлення. Зрізають в період повного розпуску суцвіть.

Амарант. Відрізняється великими кистевидними суцвіттями на міцному стеблі. Для зимового букета використовують кисті в фазі початку цвітіння.

Картамус (сафлор фарбувальний). Утворює великі квіти жовтого, помаранчевого і червоного забарвлення, які зрізають у фазі повного цвітіння.

Гомфрена. Дуже популярний сухоцвіт з білими, бузковими, червоними і рожевими кулястими суцвіттями і декоративним листям.

Краспедія. Цікавий вид з щільними, жовтими, кулястими суцвіттями на стрункому стеблі без листя. Для композицій часто використовують невеликі пучки з декількох суцвіть.

Целозія пір’яста. Відрізняється великими суцвіттями – віниками, які в залежності від виду можуть бути жовтими, помаранчевими, червоними, пурпуровими і навіть ніжно-кремовими.

Мордовник. Відноситься до «колючок», має великі, сині, кулясті суцвіття.

Синеголовник. Ще один яскравий представник «колючок». Відрізняється голівчатими суцвіттями сталевого кольору з ажурною обгорткою листя.

Фізаліс («ліхтарики»). Цю рослину вирощують не заради непоказних білих квіток, а для отримання плодів, оточених збільшеними чашолистками яскравого морквяного кольору. З боку такі ліхтарики виглядають паперовими.

Бризу (трясунка). Популярна трава-сухоцвіт з ефектними численними колосоподібними суцвіттями молочного кольору.

Лагурус (зайцехвіст). Ще один представник декоративних трав з пишними суцвіттями, що нагадують заячий хвіст.

Лунарія (лунник). Одне з небагатьох сухоцвітів, яке здатне прикрасити і літній сад своїм цвітінням, і будинок своїми плодами. Для аранжувань використовують не зовсім плоди, а решта елементи після руйнування стручків. Напівпрозорі перегородки в формі місяця виглядають дуже мило.

Лук афлатунский. Один з представників декоративних луків, який останнім часом набирає популярність.

Нігелла. Утворює ніжні одиночні квітки різних забарвлень. Для флористики цінність представляють декоративні насіннєві коробочки.

Пижма. Навіть після сушки ця лікарська рослина виділяє фітонциди, які очищають повітря. Часто зустрічається в дикорослому вигляді.

Ехінацея. Ще одна лікарська рослина, яка доповнить зимовий букет. Зрізають НЕ суцвіття, а насіннєву головку після опадання пелюсток. Замість ехінацеї можна використовувати і гайлардію. Такі пухнасті кульки на прямому безлистному стеблі внесуть в композицію більше оригінальності.

2.3. Злакові рослини

Злакові рослини – носії форми та структури.

Лисохвіст луговий Костриця сиза

Калерія сиза Ковила

Перістощетинник Мишій, або фонтанна трава

Куничник остроцветковый Міскантус китайський

Всі декоративні злаки (просо, ячмінь гривастий, міскантус, поліпогон і ін.) відмінно підходять для зимових аранжувань. Для ароматних букетів використовують суцвіття пряних трав (лофант, меліса). Часто в композиціях присутня лаванда. Зовсім необов’язково висаджувати потрібні рослини в своєму саду – підходящий матеріал можна знайти і серед польових квітів.

Злакові рослини надають композиціям із сухоцвітів повітряної легкості. Завдяки їм яскравіше вимальовуються форми та забарвлення самих квітів. Перш ніж сушити злаки, їх можна злегка підфарбувати, підкресливши природний зелений фон.

Для цього стебла рослин занурюють у водний розчин барвника на 3 - 4 доби. Далі слід підвісити їх волоттю донизу доки вони не висохнуть - приблизно півтора тижні. Не зайве знати, що матеріал потрібно збирати тоді, коли волоть почне тільки-но розгоратися. Тоді рослини краще вбирають барвник.

Ці рекомендації стануть в пригоді тим, хто використовує в композиціях ячмінь, дикий овес, різноманітні види вівса чи тимофіївки.

Крім того, можна і потрібно підфарбовувати волоть злаків, таких як лагурус, зайцехвіст яйцеподібний або пухнастої трави. Адже якщо їх сушити в добре освітленому місці вони вигорять і будуть майже білими. Тому підфарбовувати їх зовсім неважко, тим більше, якщо у вас є відповідні барвники. То ж додайте кілька крапель барвника у банку із спиртом, злегка перемішайте рідину. Робити це краще за ясної погоди, щоб не помилитися із вибраним кольором. Занурте волоть у розчин буквально на хвилинку і відразу ж перекладіть її до поліетиленового пакету. Міцно тримаючи за стебла і пакет, енергійно струсіть волоть. Далі обережно достаньте рослини з пакету. Намагайтесь робити це акуратно – щоб не зачепити рідину, яка зібралася на дні пакету. Спирт швидко випаровується, особливо якщо повітря достатньо прогріте, і фарбовані рослини незабаром будуть готові для аранжування.

Фон майбутної роботи може бути різним. Найбільш цікаво, якщо він зроблений з рослинного матеріалу: листя кан, кукурудзяні обгортки, зворотя сторона листя мати-й-мачухи, тополі.

В якості основи можна використати мішковину, бавовняне полотно та інші матеріали.

Символ Болгарії

В Болгарії — троянда в особливій пошані. Вона стала одним з головних символів країни, що знайшло своє відображення в національній культурі. Про троянді тут написано багато пісень, а місцеві художники часто малюють її на своїх картинах.Зображення троянди є неодмінним атрибутом у літніх національних обрядах, часто зустрічається в народних вишивках.В кінці травня за традицією, в Болгарії проводиться фестиваль троянд.

Символ Туреччини
У Туреччині правила квіткового етикету передаються з роду в рід. Букет із яскравих червоних кольорів символізує радість і дружнє ставлення, а синьо-біла гамма означає сум. Тюльпани є найбільш улюбленими квітами турків. У Туреччині їх дарують не тільки у святкові дні, а й просто так.Молодим дівчатам прийнято дарувати нерозпустилися бутони, що символізують непорочність. Жінкам розкриті квіти — гербери, орхідеї, троянди.

Символ Індії
В Індії національною квіткою є лотос.
Він символізує духовний шлях, витоки життя і його порядок, творчий початок і нірвану. Зображення лотоса вважаються цілющими, тому в Індії вони всюди — на жіночих прикрасах, на колонах храму і на картинах.

Символ Фінляндії
У Фінляндії не прийнято торгувати квітами на вулиці — готові букети продаються тільки в спеціалізованих магазинах або на ринку. Фіни ніколи не надають значення кількості квітів у букеті. На Великдень тут прийнято дарувати букет жовтих тюльпанів. А на День матері стають дуже популярними ікебани та урочисті букети з орхідей.

Символ Китаю
Безперечний символ Китаю — півонія. Китайці вірять, що він приносить щастя, зберігає любов і примножує багатство.У місті Лояне, провінція Хенань, з 1982 року щороку проводять Фестиваль півоній, який збирає величезну кількість любителів цих прекрасних рослин, а по обидва боки річки Цзянь можна побачити тисячі квітучих півоній. Одне з найбільш масштабних заходів у рамках Фестивалю півоній — це урочисті одруження під девізом «Піон — свідок щастя». Сотні молодят збираються на міській площі, щоб урочисто укласти шлюб з коханою людиною.

Символ Японії
У Японії національний символ — сакура. Сакура — це різновид вишні, яка, на відміну від звичайної вишні, не плодоносить. Сакура символізує юність і любов, їй присвячено безліч пісень і віршів.Щовесни в садах і парках збирається маса людей, щоб помилуватися воістину чудовим і захоплюючим видовищем — цвітінням сакури. У дні цвітіння сакури по всій країні відзначають свято «розглядання квітів» — «ханамі».

Символи України
 
До рослинних символів України відносяться калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України, духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі.
Здавна у нашому народі найбільш шанованим деревом є верба. „Без верби і калини – нема України”, – говориться в народній приказці.

Калина — символ життя, крові, вогню. Деякі дослідники пов'язують її назву із сонцем, жаром, паланням. Калина часто відіграє роль світового дерева, на вершечку якого птахи їдять ягоди і приносять людям вісті, іноді з потойбіччя. Та й саме дерево пов'язує світ мертвих зі світом живих.


Вишня — символ світового дерева, життя; символ України, рідної землі; матері; дівчини-нареченої.


Пшениця - символ краси життя, щасливого добробуту, тілесного і духовного багатства. Якщо житня хлібина дає здоров'я і силу, то пшеничний коровай додає до них щастя і красу
Барвінок - символ вічності буття і життєвої сили, провісник весни. Уособлює невмирущу пам'ять про покійних. Звідси, хрещатий барвінок - барвінок під хрестом на могилі.
Мальва – це символ найдорожчого, любові до рідної землі, до народу. Не було села, а в ньому хати, де б не росли під вікнами мальви – прекрасні обереги нашої духовної спадщини. 

Висновок:
Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. В одних народів їх більше, в інших менше. Називаючи народний символ, можна дізнатися, про яку країну іде мова. Так, коли ми говоримо – клен, то знаємо, що це символ Канади. Символіка Росії є береза, ромашка, ведмідь, горобина. Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Їх вишивають на сорочках, рушниках. Народні символи – це наші святині.

2.4. Застигла фантазія

У природі немає нічого зайвого. Якщо уважно придивитися та підключити творчість в фантазію, то можна зробити цілий ряд відкриттів не тільки для себе, а й для інших.

 • Гриб-трутовик – красивий та міцний, він може бути прекрасною основою для композицій (перед роботою цей матеріал треба замочити на одну добу в розчині 1 ч. ложка солі на 1 л. води, щоб позбутися різних паразитів).

 • Гриб-каріол різнокольоровий – його легко знайти на старих пеньках.

 • Бамія – овочева культура, якщо плоди обережно розкрити на грані та пофарбувати харчовими барвниками, вони перетворяться на гарні лілеї. Матеріал дуже стійкий.

 • Сафлор – прекрасний матеріал: при засушуванні зберігає як колір так і форму.

 • Люфа циліндрична – багатофункціональна рослина у флористиці. Пориста структура мочалки дає змогу легко увіткнути в неї стебла сухоцвіту.

 • Верба плакуча - її прутики настільки гнучкі та пластичні, фактурні, що їх можна завивати у спіралі, створювати бажану форму.

 • Горіхи мигдалю, волоського горіху, ліщини звичайної – різнообразні та красиві їх легко фарбувати. серебрити, золотити, так як і шишки хвойних дерев та кущів.

 • Обгортки кукурудзяні та листя також знаходять своє місце у створенні флористичних робіт.

 • Красиві та оригінальні у поробках городні культури: червоний перець, голівки цибулі, часнику, ягоди спаржі.

 • Посудний гарбуз – заслуговує на особливу увагу. Його можна красиво розмалювати.

 • Лимон, апельсин, гранат – також використовує флорист. Плоди порізати кружечками, підвісити на нитку як буси та висушити.

Краса таких природніх робіт у поєднанні з іншими рослинними елементами зачарує, у них буде втілена не тільки сама природа, а і ваша душа.

2.5. Фарби у сухих листях та квітах

Існує багато квітів, які добре засушуються та зберігають свій колір.

Білий, матовий – деревій (ахілея), амобіум, акроклінум, гіпсофіла багаторічна, кермек.

Сріблясто-білий - сухоцвіт, едельвейс, стіхіс, лагурус, полин.

Сріблясто-білий, шовковистий - пухівки, геліхрізум.

Сріблясто-білий, мерехтливий - ковила, клематис прямий, сон-трава, дріада, міскантус.

Світло-кремовий (майже білий) - астильба, насіннєві коробочки мускари,

Світло-кремовий (з жовтим відтінком) - хлібні злаки, польові та садові злаки, суцвіття луків.

Біло-рожевий - гортензія волотисте, акроклінум, роданте, геліхрізум, цибуля-порей.

Жовтий - деревій (Ахіллея, філіпендуліна), жовтець, геліхрізум, пижмо, матрікарія, статице однорічна, серцевинку ромашок.

Помаранчевий - фізаліс, монтбреція.

Малиновий - амарант.

Світло-бузковий - статице широколистная, статице татарська, ксерантімум, астільба.

Ліловий - лиатрис, гомфрена, астільба.

Яскраво-фіолетовий - статице однорічна.

Синій з металевим відливом - синьоголовник, мордовник.

Світло-коричневий - головки маку.

Коричневий - рогіз, осоки, очерет, частуха, щавель, коробочки ірису та півонії, серцевинки геліопсіса, гайлардія, рудбекія, осіннє листя папороті, страусінка.

Чорний - пижмо, дикорослий полин.

Сріблясто-чорний - очерет.

Червоний - спаржа з ягодами.

Зелений - декоративний ячмінь, злаки садові і польові весняного зрізу, які зберігаються в прохолодному і темному місці.

Створюючи роботи з природного матеріалу ви відчуєте велике задоволення та радість. Думки повні творчості, задумами, осмисленням побаченого на виставках, прочитаного та почутого. Хочеться також налаштувати і Вас на добро, викликати бажання проявити свої творчі здібності, адже вони є у кожного. І найбільшою нагородою буде для мене – це потеплівший погляд та посмішка тих, хто дивиться на мої роботи та роботи моїх вихованців.

За допомогою творчості ви маєте змогу піднятися над буденним, пофантазувати, подумати про щось світле, тепле, добре.

Флористичні роботи – це пісня мого серця, це здійснена мрія про довершену красу…

Успіху вам, любителі ніжної та вишуканої краси сухих квітів.

Список використаної літератури

    1. Белецкая Л.Б. Креативные работы. - Москва, 2006 г.

    2. Борейко В. Природоохранная эстетика в школе. - Киев, 2005 г.

    3. Володина Н.Э., Малышева H.B. К цветку цветок. - Спб.: Лениздат, 1993г.

    4. Головкин Б.Н., Китаєва Л.А., Немченко Э.Л. Декоративные растения СССР. - М.: Мысль, 1986 г.

    5. Злотницький М.Ф. Квіти в легендах і переказах. - К.: Довіра, 1992 р.

    6. Карпова C.O. Флористика. - Тернопіль, 2004р.

    7. Кияткин А.К. Искусство составления букетов.- Ташкент, 1982 г.

    8. Клевенская Т.М., Панкратов В.А. Цветочная аранжировка. - М.: Агромпромиздат, 1988г.

    9. Николаенко Н.П. Композиции из цветов (икебана). Альбом. – Ташкент, 1988г.

    10. Приходько C.H., Михайловская M.B. Приусадебное цветоводство. К.: Урожай, 1991г.

    11. Редкие и исчезающие растения Украины. -К: Наук,думка,1986г.

    12. Табунщиков Н.П. Аранжировка цветов, -К; Реклама,1988 г.

    13. Турчина В. І знову все про злаки // Сільський вісник, №2, - 2009

    14. http://isu.org.ua/kvity-suhotsvity-20-najkrasyvishyh-roslyn-i-ideyi-kompozytsij/

    15. http://sadovymir.ru/content/articles/5447/

    16. http://womanblog.in.ua/zlaky-dlya-florystyky-vyroshhuyemo-sami.html

    17. http://secondstreet.ru/blog/Foto_idea/kollazhi-gerbarii-ot-bridget-collins-trafik.html

    18. http://nyurochka.ru/fitodizayn/kompozitsii-iz-suhih-tsvetov-podgotovka-materiala/

32

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00