Найближче оточення дитини. Вплив родини і друзів. Принципи формування міжособистісних стосунків

Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)

Для кого: 7 Клас

19.08.2018

8191

468

1

Опис документу:
Учні знатимуть основні принципи формування міжособистісних стосунків у найближчому оточенні; зможуть налагодити партнерські стосунки; учні зможуть розпізнавати негативний вплив оточення, маніпуляції; демонструють уміння поліпшувати стосунки, обирати друзів, компанію.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок № ____ Дата: __________

Тема уроку: Найближче оточення дитини. Вплив родини і друзів. Принципи формування міжособистісних стосунків

Практичне завдання: Відпрацювання навичок щодо налагодження партнерських стосунків з родиною та друзями

Мета уроку:

поглибити знання учнів про вплив близьких і друзів на вибір способу життя; вчити налагоджувати партнерські стосунки з родиною і друзями; сформувати в учнів поняття про найближче оточення, вплив родини і друзів; познайомити з принципами формування міжособистісних стосунків;

розвивати вміння доброзичливо спілкуватися з дорослими й однолітками; уміння аналізувати стосунки з іншими людьми;

виховувати толерантне ставлення до оточуючих.

Очікувані результати: учні мають знати основні принципи формування міжособистісних стосунків у найближчому оточенні; як налагодити партнерські стосунки; учні мають уміти розпізнавати негативний вплив оточення, маніпуляції; демонструють уміння поліпшувати стосунки, обирати друзів, компанію.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форма: урок з елементами тренінгових вправ

Обладнання: підручник, робочий зошит, ілюстративний матеріал, завдання для вправи «Згоден чи ні?», для роботи на дошці та в зошитах, для руханки «Синергія», історії «Два товариші», Вправа «Чим може допомогти друг?»

Хід уроку

І. Організаційний момент

  • Привітання, створення позитивного настрою

Мешканці Гренландії під час зустрічі одне одному говорять: «Гарна погода, посміхніться їй і мені», навіть якщо за вікном мінус 40 градусів і дме сирий вітер! Привітаймося один з одним по-гренландськи!

ІI. Актуалізація опорних знань учнів

  • Слово вчителя

Родина, друзі, однокласники, вчителі — це ваше найближче соціальне оточення. У процесі спілкування між вами виникають стосунки і взаємовпливи: ви впливаєте на них, а вони — на вас. Однак цей вплив може бути як позитивним, так і негативним.

  • Вправа «Згоден чи ні?»

  • Я зачитую твердження, а ви реагуєте плескаючи в долоні: якщо ви «згодні» - хлопок, «не згодні» – мовчок.

  • Родина, друзі — це ваше найближче оточення. (Так)

  • Найближче оточення має завжди -тільки позитивний вплив напідлітка (Ні)

  • Стосунки з родиною та друзями -формуються самі до собі. Цей цроцес не потребує зусиль (Ні)

  • Дружба в підлітковому віці має особливе значення. (Так)

  • У родині все має підпорядковуватися інтересам підлітка. (Ні)

  • Основою спілкування з друзями і сім'єю є взаєморозуміння і довіра. (Так)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку

  • Слово вчителя

Зрозуміло, що ми не одні у світі. Навколо нас багато різних людей. Але нас оточують наші рідні та близькі для нас люди.

  • Робота біля дошки

  • Відгадайте «приховані» слова

  • Дерево міцне корінням, а людина — (друзями).

  • Ненадійний (друг) гірше відвертого ворога.

  • (Дружбу) дружбою шукають.

  • Сонце зігріває повітря, а друг (душу).

  • (Друг) пізнається в біді.

  • Робота в зошитах

Відкрийте зошити і запишіть число, класна робота. Та запишіть імена десятьох людей із найближчого оточення. Оцініть ці стосунки за 5-ю шкалою:

5 – чудові

4 – теплі

3 – рівні

2 – прохолодні

1 – погані

0 – дуже погані

Якщо ви подивитеся в свої записи, то у більшості найкращі стосунки будуть із батьками, а на другому місці уже друзі і т.д.

Отже, на уроці ми сьогодні поговоримо про найближче оточення дитини. З`ясуємо вплив оточення на особистість (друзів, родини). Визначим принципи формування міжособистісних стосунків.

  • Запис теми уроку в зошити

Найближче оточення дитини. Вплив родини і друзів. Принципи формування міжособистісних стосунків

ІV. Сприйняття та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу (синергії)

  • Слово вчителя

У своїй поведінці люди керуються певними життєвими принципами. Деякі з них ми розглядали раніше. Якщо людина дотримується їх, на неї чекає успіх, якщо порушує — невдачі.

Існує ще один важливий життєвий принцип — синергія (від англ. syn — спільна та energy — енергія).

Синергія означає, що ціле є значно більшим, ніж сума його складових. Приклади синергії знаходимо у природі, техніці, музиці, спорті.

  • Робота з підручником та на картках

  • Учні поділяються на групи та отримують завдання. Розглянути приклади синергії у природі, техніці, музиці, спорті тощо.

  • Запитання для обговорення:

• Наведіть приклади синергії у ваших особистих стосунках, у вашому класі, родині, громаді.

• Що ви можете зробити, щоб допомогти іншим людям?

• Що інші люди робили для вас?

Підсумок: «Синергія існує всюди: у природі, техніці, суспільстві. Вона повинна бути і у вашому житті».

  • Руханка «Синергія»

  1. Станьте в коло. Запропонуйте учням присісти так, наче вони сидять на стільцях. Порахуйте вголос, скільки вони утримаються в такому положенні.

  2. Станьте в тісне коло. Поверніться направо. Запропонуйте учасникам присісти на коліна тим, хто стоїть позаду. Порахуйте вголос. Оскільки таке положення набагато зручніше, так можна сидіти набагато довше.

Це приклад того, як діє принцип синергії.

V. Сприйняття та усвідомлення учнями принципів формування міжособистісних стосунків

  • Перегляд та обговорення трейлеру фільму «Великий і добрий велетень»

  • Запитання для обговорення:

  1. Кому з вас вдалося переглянути цей фільм? (Якщо хтось не подивився, коротко розкажіть його сюжет.).

  2. Яке враження він справив на вас?

  3. Які стосунки виникли між дівчинкою та велетнем?

  4. Чи можемо ми сказати, що велетень став рідним батьком чи братом для дівчинки?

  5. А чи є він їй товаришем, другом?

  • Бесіда про принципи формування міжособистісних стосунків:

  • У кожного з нас складаються певні відносини з іншими людьми. Які це відносини?

Вислухайте відповіді учнів і зверніть їхню увагу на те, що родинні відносини характеризуються любов’ю, турботою, увагою один до одного протягом усього життя. Сім’я — це перша мала група людей, в якій людина бере участь.

Коли дитина підростає, у неї виникають відносини з різними людьми, які не є їй родичами. З’являються друзі і формуються дружні стосунки.

  • Чи можете ви навести приклади дружніх стосунків?

Вислухайте відповіді учнів і зверніть їхню увагу на те, що дружні відносини характеризуються доброзичливістю і розумінням одне одного. Уміння встановлювати і зберігати дружні відносини — надзвичайно важлива здатність людини. Дружба завжди добровільна й заснована на взаємній симпатії. Дружба — це відношення внутрішньої близькості й довіри. Друзі можуть ділитися своїми почуттями і страхами, докладно обговорювати свої проблеми.

Якщо ми виконуємо з іншими людьми спільну роботу, то виникають ділові відносини.

  • Чи можете ви навести приклади ділових відносин?

Вислухайте відповіді учнів і зверніть їхню увагу на те, що колектив — це група людей, у якій усі відносини визначаються спільною діяльністю, ділові відносини характеризуються відповідальністю за виконання спільної справи.

  • Робота в зошиті

  • Запишіть в зошити визначення терміну міжособистісні стосунки

Міжособистісні стосунки — це взаємозв'язки, які суб'єктивно переживаються, об'єктивно проявляються в характері та способах взаємного впливу людей у процесі спільної діяльності та спілкування.

Типи міжособистісних стосунків

Знайомство

Приятелювання

Дружні

Сімейні, родинні

Любовні, романтичні

  • Слухання історії «Два товариші»

  • Діти, допомагати так легко. Давайте прослухаємо історію.

Жили – були два добрі товариші. Якось вони посперечалися, і один із них дав ляпаса іншому. Останній, відчуваючи біль, але нічого не кажучи, написав на піску: «Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса».

Потім вони знайши озеро, у якому вирішили скупатися. Той, який отримав ляпас, ледь не потонув, і його друг його врятував. Коли він отямився, він написав на камені: «Сьогодні мій найкращий друг врятував мені життя».

Той, хто дав ляпаса і який врятував життя своєму другові, запитав його:

  • Коли я тебе образив, ти написав на піску, а тепер ти пишеш на камені. Чому?

Друг відповів:

  • Коли хто-небудь нас ображає, ми повинні написати це на піску, щоб вітри могли це стерти. Але коли хто – небудь робить щось для нас гарне та добре, ми повинні викарбувати це на камені, щоб жоден вітер не зміг стерти це з нашої пам'яті.

  • Обговорення історії

  1. Що є основою справжньої та вірної дружби? (Вміння пробачати і не залишати друга в біді.)

  2. Чи можна такий висновок застосувати і щодо стосунків у сім`ї, родині

VІ. Виконання практичного завдання

  • Відпрацювання навичок щодо налагодження партнерських стосунків з родиною та друзями

Мета: навчитися налагоджувати партнерські стосунки з родиною та друзями.

  • Розгляд ситуації

У сім'ї, крім Сашка, мешкають батьки та бабуся з дідусем. Іван та Софія проживають разом із батьками. А Наталка мешкає тільки з мамою.

  • У якій сім`ї більш позитивний (негативний) вплив найближчого оточення дітей?

  • Змоделюйте міжособистісні стосунки в усіх типах сімей.

  • Чи існують ризики найближчого оточення в таких родинах? Які саме?

  • Яким чином вони налагоджують свої стосунки.

  • Вправа «Чим може допомогти друг?»

— Що ви робите, коли у вас поганий настрій? (Можливі відповіді: «Слухаю музику. Граю на комп'ютері. Читаю. Йду світ за очі... Телефоную другові»)

— Що краще: переживати одному або поділитися труднощами з кимось?

— Чого б ви очікували від друга, коли у вас поганий настрій?

— Які вміння повинен мати хороший друг, помічник?

— Ось, що вважають з цього приводу люди, які багато років займаються підтримкою інших людей. Чад Вару, який організував перший телефон довіри, помітив, що хороший консультант на телефоні довіри виходить з доброзичливої людини, яка має такі якості:

- не засуджує інших;

- більше вислуховує, ніж радить;

- допускає, що за певних обставин подібна складна ситуація могла трапитися і з ним;

- терплячий;

- зацікавлений в іншій людині.

Не всі друзі вміють так підтримувати і вислуховувати — вони поки що вчаться, як і ви. У цьому немає їхньої провини. Просто в деяких випадках їм складно придумати, як допомогти. Тому потрібно дотримуватися таких якостей, треба навчитися: цінувати і використовувати відмінності, що існують між людьми; спілкуватися, взаємодіяти і будувати стосунки на основі партнерства — використовувати сильні якості та компенсувати недоліки одне одного.

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія

  • Рефлексія. Колективне складання висновків

  • Давайте разом з вами підсумуємо про що ж ми сьогодні говорили

Позитивні стосунки з батьками або іншими дорослими, сприятлива та дружня атмосфера, активна участь у громадському житті допоможуть утримати підлітків від небезпечної поведінки.

  • Візьміться за руки і тричі скажіть «Один за всіх і всі за одного»

VІІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

ІХ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання

Опрацювати §24 (стр. 93-95 (Бойченко Т.Є.) та §24 стр. 155-159 (Бех І.Д.)

Дати письмові відповіді на запитання1, 3 (стр. 159 Бех І.Д.)

Дати письмові відповіді на запитання1, 2 (стр. 95 Бойченко Т.Є.)

* Підготувати повідомлення або малюнок на А4 на теми «Один день мого життя серед друзів», «Один день мого життя з родиною»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.