На допомогу вчителю "Чи був початок у Всесвіту?"

Астрономія

Для кого: Дорослі

28.04.2021

97

6

0

Опис документу:
Немає людини, яку не захоплювало б всіяне зорями небо. І кожен напевно замислювався над питанням «а чи був у Всесвіту початок?» В останні десятиліття, з'явилося достатньо доказів, щоб повірити в те, що у Всесвіту був початок. Д. Блок, професор астрономії говорить: «Ідея, що колись - Всесвіт не існував, завжди сприймалася в багнети». На сьогоднішній день практично всі вчені приходять до висновку, що Всесвіт з'явився завдяки вибуху, після якого матерія почала поширюватися в різних напрямках.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Немає людини, яку не захоплювало б всіяне зорями небо. І кожен напевно замислювався над питанням «а чи був у Всесвіту початок?»

В останні десятиліття, з'явилося достатньо доказів, щоб повірити в те, що у Всесвіту був початок. Д. Блок, професор астрономії говорить: «Ідея, що колись - Всесвіт не існував, завжди сприймалася в багнети». На сьогоднішній день практично всі вчені приходять до висновку, що Всесвіт з'явився завдяки вибуху, після якого матерія почала поширюватися в різних напрямках.

Що привело вчених до такого висновку?
Теорія Ейнштейна, про те, що Всесвіт або розширюється, або стискається, йшла врозріз із загальноприйнятою в той час теорією стаціонарного Всесвіту.
Ейнштейн ввів у свої розрахунки величину, яку назвав «космологічної постійної». Цим він намагався узгодити свою теорію з тим, що вважалося тоді науковою істиною.
Але вже через 4 роки Ейнштейн накопичив достатньо доказів, щоб визнати свою поправку «найбільшою помилкою». Такі докази з'явилися, коли в астрономічній обсерваторії в Каліфорнії був встановлений 100 - дюймовий телескоп. Спостереження Всесвіту в цей телескоп довели, що вона дійсно розширюється.

До цього виходило розглянути лише деякі зірки Чумацького Шляху. Спостерігалися також розпливчасті плями, відомі як туманності, але приймали їх за газоутворення. Але за допомогою цього потужного телескопа з'ясувалося, що це не газоподібна матерія, а галактики подібні нашої. На сьогоднішній день налічується до 125 мільярдів галактик, кожна з яких містить мільярди зірок.

Далі з'ясувалося, що ці галактики віддаляються від нас. І чим далі знаходяться галактики, тим швидше вони віддаляються від нас. Швидкість віддалення галактик, вчені визначають за допомогою спектрографа. Світло, яке виходить від далеких зірок, пропускається через призму, розкладається при цьому на різні колірні складові.

Світло від об'єкта який віддаляється, червоне. Його називають червоним зміщенням. А світло від об'єкта який наближається, фіолетовий. Відповідно його називають фіолетовим зміщенням. Було відмічено, що лише за винятком декількох близьких нам галактик, всі інші мають червоне зміщення. Так і з'ясувалося, що галактика розширюється, при чому за певними законами. Швидкість розширення визначається ступенем червоного зсуву спектра.

Якщо розглянути зворотний процес розширення нашого Всесвіту, ніби все це знято на плівку, то можна побачити, як Всесвіт не розширюється, а стискається. І в кінцевому підсумку, вона повернулася б в початкову точку. З цього можна сміливо робити висновок, що колись у Всесвіту був початок.

Ще зовсім недавно вважалося, що у Всесвіту не було початку. Фрейд Хойл, наприклад, стверджував, що якби «великий вибух» був, то він повинен був залишити свій слід у вигляді якогось реліктового випромінювання. Пізніше вчені Арно Пензіас і Роберт Вільсон відкрили фонове випромінювання - відблиски спалаху після «великого вибуху». Здавалося, що після цього теорія Великого вибуху була доведена.

Але після цього відкриття стали виникати нові питання. Якщо теорія Великого вибуху вірна, то чому немає слабких неоднорідних розподілів цього випромінювання? Для того щоб утворилися Галактики, були потрібні більш холодні і щільні зони, де матерія могла б стискатися. Але експерименти зроблені астрономами не виявили таких неоднорідностей. Пізніше, коли був запущений супутник, відкриття зроблені ним стали історичними. З'ясувалося, що дрібні брижі, були тією неоднорідністю, яка залишилася в просторі після Великого вибуху.

Те, що Всесвіт мав початок, говорить на користь того, що він був створений. Вчений Пензіас, який брав участь у відкритті фонового випромінювання, робить висновок, що ці відкриття призводить до унікального висновку: Всесвіт був створений з нічого. А Джордж Смут, який керує групою, сказав: «Ми виявили докази появи Всесвіту». Він також додав, що бути свідком таких відкриттів, все одно, що бачити Бога.

Кожній точці на фотографії відповідає одна галактика, у якій може бути сотні мільярдів зірок

І все таки, не всі вчені визнають, що у Всесвіту був початок, або момент створення. Вони усіляко намагаються знайти альтернативні теорії появи Всесвіту.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.