Головне меню порталу
Бібліотека методичних матеріалів
Об'єднуємо знання та досвід освітян з всієї України
Мистецтво в загальному розумінні можна визначити як форму суспільної свідомості, що виражається через застосування чуттєвих образів відповідно до естетичних ідеалів. Ним також можна назвати майстерність в певній справі.
Мистецтво в школі є художньо-естетичним напрямом, який спрямований на розвиток емоційної та чуттєвої сфери учнів, формування в них критичного, художньо-образного та асоціативного мислення, розвиток креативності та творчих здібностей, прояв творчого потенціалу тощо. Мистецтво має неабиякий вплив на формування ключових компетентностей учнів, які є основоположними в сучасній системі освіти.
Як і всі інші галузі, мистецтво виконує ряд важливих функцій. Першою можна назвати гносеологічну, яка полягає у пізнанні світу через художні образи за допомогою різних засобів та прийомів. Аксіологічна функція полягає в засвоєнні цінностей та ідеалів суспільства, які передаються через покоління. Сугестивна функція полягає у конкретному впливі мистецтва на психіку людини, на підсвідоме.
Важливу роль відіграє виховна функція, яка діє через захоплення емоційної сфери людини, яка безпосередньо пов’язана з мисленням та інтелектом. Компенсаторна функція спрямована на відновлення духовного стану людини, цілісність її думок. Комунікативна функція розширює можливості людини до спілкування, розуміння оточення, а гедоністична – надає відчуття насолоди.
Головною функцією мистецтва називають естетичну. Вона формує художній смак, пробуджує до творчості, надихає на створення чогось нового та іноді дає стимули для подальших дій.
Мистецтво об’єднує в собі різні напрями. Основними, які можуть використовуватись в шкільному навчанні є образотворче, музичне, літературне, театральне та кіномистецтво.
Образотворче мистецтво має в основі наочне сприйняття. Сюди відносяться живопис, скульптура, графіка. Воно активно розвиває уяву, мислення, розуміння та аналітичні здібності учнів.
Музичне мистецтво полягає у вираженні художніх образів через звукову передачу. В школі діти активно займаються співом, вивчають музичні твори відомих митців, вчаться грати на різноманітних музичних інструментах. Це допомагає як познайомитись з різноманітними культурами, так і збагатити внутрішній світ дітей, розвивати в них чуттєвість, творчі надбання.
Літературне мистецтво виражається у використанні різножанрової специфіки: епосу, лірики, драми тощо. Вони несуть моральну значимість, вчать осмислювати події, розуміти героїв, аналізувати та робити висновки, а також переймати досвід.
Театр називають виконавчим мистецтвом. Це своєрідна колективна творчість, в якій діти вчаться працювати в команді, розвивають комунікативні навички, а також можуть приміряти на себе різні ролі, що позитивно впливає на їх особистісне становлення власного «Я».
Кіномистецтво – це сучасний вид мистецтва, який можна використовувати не тільки в розважальних, але і в навчальних цілях, залежно від спрямованості кіно. Воно наочно показує задумку автора. Діти мають можливість попрацювати над створенням власного фільму, проявити свої таланти, пробувати себе в нових ролях.
Мистецтво відіграє важливу роль в житті кожного, воно не тільки допомагає нам розвивати свій духовний світ, а і має терапевтичну дію, адже часто саме методи мистецтва використовуються під час подолання тих чи інших проблем духовного-емоційного стану.
Популярні матеріали за тиждень
60 грн
19 грн
50 грн
50 грн