Міні-конспект уроку «Воєнно-політичні події 1650—1653 рр.» (Історія України, 8 клас)

Опис документу:
Базові матеріали до уроку історії України в 8 класі. Складено відповідно до нової навчальної програми із курсу історії України для закладів загальної середньої освіти, затвердженої Міністерством освіти і науки України, з урахуванням особливостей структури підручника зі історії України для 8 класу (автори О. В. Гісем, О. О. Мартинюк). Для вчителів та вчительок історії. © Скирда І. М., 2016

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 24. Воєнно-політичні події 1650—1653 рр.

Мета: сформувати уявлення про воєнно-політичні події 1650—1653 рр.; охаракте-
ризувати розгортання воєнних дій у 1651 р.; порівняти умови Зборівського та
Білоцерківського договорів; показати на карті перебіг воєнних дій у 1650—
1653 рр., територію Української гетьманської держави за Зборівським та Біло-
церківським договорами.

Обладнання: підручник, атлас з історії України.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття, терміни, назви: Берестецька битва, Білоцерківський договір,
молдавські походи, Батозька битва, Жванецька облога.

Основні дати та події: 18—30 червня 1651 р. — битва під Берестечком; 18 верес-
ня 1651 р. — укладення Білоцерківського договору; 22—23 травня 1652 р. —
битва під Батогом; 11 жовтня — 5 грудня 1653 р. — облога Жванця.

Історичні постаті: Іван Богун, Тиміш Хмельницький, Василь Лупу, Розанда Лупу.
Очікувані результати: учні навчаться: характеризувати основні події Національ-
но-визвольної війни в 1650—1653 рр., пояснювати їхнє значення; визначати
роль кожної битви в розгортанні національно-визвольної війни українського
народу; показувати на карті напрямки походів українського війська в 1651 —
1953 рр., місця найголовніших битв, підписання найважливіших договорів, те-
риторію Української гетьманської держави за Зборівським та Білоцерківським
договорами, українські землі, що не увійшли до складу Гетьманщини; порів-
нювати умови Зборівського та Білоцерківського договорів.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Опитування учнів за завданнями з підручника .

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Зачитати описи битв (на Жовтих Водах, під Корсунем, під Пилявця-
ми). 'Учні мають визначити, про які битви йдеться, коли вони відбулися
та яким було їх історичне значення.

  1. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

►► План вивчення нового матеріалу

1. Відновлення воєнних дій. Битва під Берестечком. 2. Укладення Бі-
лоцерківського договору. 3. Молдавські походи. 4. Битва під Батогом. 5. Об-
лога Жванця. 6. Внутрішньо- і зовнішньополітичне становище Гетьман-
щини наприкінці 1653 р.

Розповісти про відновлення воєнний дій у 1951 р. Відзначити, що бит-
ва під Берестечком стала гірким, але повчальним уроком для Б, Хмель-
ницького.

Розглянути подальші успіхи гетьмана (зокрема, блискуча перемога
в битві під Батогом), які продемонстрували велику волю й неабиякі орга-
нізаторські здібності Б. Хмельницького.

Описати молдавські походи. Звернути увагу на те, що завдяки їм Б. Хмель-
ницький прагнув зміцнити становище своєї держави в тогочасній Європі.

Характеризуючи внутрішньо- і зовнішньополітичне становище Геть-
манщини наприкінці 1653 р., відзначити, що в цей час у Гетьманщині за-
гострилися кризові явища, викликані тривалою війною. Вони ставили під
сумнів можливість подальшої успішної боротьби з Річчю Посполитою та
примушували Б. Хмельницького шукати допомоги в турецького султана
або московського царя.

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Виконання завдань підручника .

Робота з контурною картою: учні позначають напрямки походів укра-
їнського війська в 1651 —1953 рр., місця найголовніших битв, підписан-
ня найважливіших договорів, територію Української гетьманської держа-
ви за Зборівським та Білоцерківським договорами.

  1. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учні пояснюють, що об’єднує наведені поняття, дати, прізвища тощо:
1) зрада татар, І. Богун, переправа, липень 1651 р.
(Битва під Берестеч-
ком);
2) 20-тисячний реєстр, Київщина, розірвання союзу з татарами,
1651 р.
(Білоцерківський договір).

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати матеріал підручника (§ 19) та виконати завдання до нього.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Креативний менеджмент в умовах змін (на прикладі управління закладами позашкільної освіти)»
Просіна Ольга Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.